Jak i kiedy najlepiej sadzić ogórki? Ogórki w gruncie sadzenie i pielęgnacja. Ogórki w donicy.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 тра 2024
  • Jak sadzić ogórki? 🥒 I jak je pielęgnować w maju i czerwcu? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym filmie z cyklu "Ogród Warzywny". Zapraszam!
    Druga połowa maja oraz przełom maja i czerwca w chłodniejszych rejonach naszego kraju, to czas rozpoczęcia uprawy w ogrodach ogórków, cukinii, dyń i innych warzyw z rodziny dyniowatych. Uprawą tą mogliśmy zająć się już wcześniej, bo w połowie kwietnia, ale nie w ogrodach lecz w domach lub ciepłych szklarniach, gdzie mogliśmy przygotować rozsadę tych roślin, o czym była w jednym z naszych poprzednich filmów z cyklu „Ogród Warzywny”, który ukazał się miesiąc temu. Gdy na dworze zrobi się cieplej, minie ryzyko przymrozków, a najlepiej gdy temperatura nie spada już w ogóle poniżej 6-8 stopni Celsjusza, można przystąpić do sadzenia tych roślin lub ich wysiewu na warzywnych grządkach.
    Niekiedy czekając na odpowiednią pogodę, rozsada może nieco bardziej wyrosnąć niż powinna. Tak stało się w tym roku z moimi sadzonkami ogórków. Ale nic nie szkodzi. Ogórki, podobnie, jak pomidory, można sadzić głębiej niż rosły do tej pory. Z zagłębionych części łodygi wypuszczą kolejne korzenie, dzięki którym wzmocni się bryła korzeniowa. Warto przypomnieć, że ogórki to rośliny, które nie lubią przesadzania, dlatego podczas przesadzania starajmy się, w miarę możliwości, nie naruszać i nie uszkadzać bryły korzeniowej, wyjmując ją z plastikowego pojemnika. Takiego problemu nie ma przy torfowych doniczkach, które razem z sadzonką umieszczamy po prostu w ziemi.
    Ale w moim przypadku zawsze najlepszym rozwiązaniem okazuje się przygotowanie rozsady ogórków w plastikowych produkcyjnych czarnych doniczkach, które były do tej pory w szklarni. Szybko się one nagrzewały, a ogórki lubią ciepłą ziemię. Były też większe niż użyte przeze mnie pojemniki torfowe. W nich rozsada urosła na znacznie większą i silniejszą. Do tej pory nie była jeszcze w ogóle dodatkowo nawożona, za to zawsze należy pamiętać o tym by była ona zahartowana przed przeniesieniem ją do gruntu.
    Przed przesadzaniem dobrze jest wszystkie sadzonki dokładnie podlać. Na grządkach przygotowujemy dołki takiej wielkości, żeby zmieściła się w nich cała bryła korzeniowa, z zapasem na dodatkowe zagłębienie rośliny, jeżeli planujemy ją zagłębić nieco bardziej, a także z miejscem na sporą dawkę kompostu, czy też żyznego podłoża, bo ogórki i inne warzywa dyniowate to niezwykłe żarłoki i tylko odpowiednio odżywiane i regularnie podlewane będą plonować obficie przez cały sezon. Warto zacząć więc już od samego początku, żeby też pomóc im tą dodatkową dawką żyznego podłoża dobrze się zakorzenić i zadomowić w nowym miejscu.
    Jeżeli nie mamy swojego kompostu lub nie mamy go na tyle dużo, żeby wystarczyło dla wszystkich wymagających roślin w ogrodzie, możemy użyć gotowego do użycia eko kompostu, jaki jest dostępny w sklepach ogrodniczych. Jest on tak samo pakowany jak ziemie czy podłoża. Jest to kompost ekologiczny, ponieważ powstaje z lokalnych szybko odnawialnych surowców, w procesie fermentacji, po dodaniu minerałów i mikroorganizmów bez emisji CO2 do atmosfery. Każdy kompost to czarne złoto ogrodnika, poprawia strukturę i napowietrzenie gleby, użyźnia ją i wzbogaca w substancje odżywcze, a także pobudza życie biologiczne gleby, co sprzyja zdrowiu, wzrostowi i plonowaniu naszych roślin.
    Kompost mieszamy lekko z ziemią w dołku i umieszczamy w nim sadzonkę. Jeżeli w doniczce mamy dwie rośliny lub więcej i chcemy posadzić je wszystkie, to traktujemy taką sadzonkę jako całość, nie rozdzielamy jej, tylko całą bryłę korzeniową umieszczamy w ziemi, żeby jej nie uszkodzić. Wtedy traktujemy ogórki potem tak, jakby były wysiane gnizadowo, nie pojedynczo czy rzędowo. Jeżeli uznamy, że w naszym „gnieździe” jest za dużo roślin, to usuwamy jedynie część nadziemną tych nadprogramowych.
    Ogórki mają wrażliwy na uszkodzenia system korzeniowy, który długo się regeneruje, ale jeżeli zrobimy to delikatnie i sprawnie, szybko wznowią wegetację. Dla tych, którzy wolą jednak nie ryzykować zawsze pozostaje wysiew ogórków wprost do gruntu, co możemy robić nawet do końca czerwca. W tym wypadku zwróćmy tylko uwagę na ochronę kiełkujących warzyw dyniowatych przed ślimakami, jeżeli pojawiają się one w naszym ogrodzie.
    Ogórki można też uprawiać w większych donicach, np. o pojemności 40-50 litrów. Na tej wielkości pojemnik wystarczy Jednak podwójna czy też potrójna sadzonka. Możemy je w nich wysiewać, możemy też posadzić...
    Życzę wspaniałych i zdrowych upraw. I zapraszam do oglądanie kolejnych filmów z cyklu „Ogród Warzywny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
    Linki :
    Kronen ziemia do warzyw bio : kronen.com.pl/produkty/ziemia-do-warzyw
    Hydrożel : www.wtrosceorosliny.pl/produkty/zielona-apteka/pielegnacja-roslin-za/hydroogrodnik/
    Facebook : izabella.schick
    Blog : ogrodnacodzien.pl/
    Instagram : ogrod_na_co_dzien
    #Ogórki #ogórek #uprawa #warzywa #warzywnik #działka #ogórek #ogrod_na_co_dzien
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 21

  • @Jarkon_Praktycznie_zrobione
    @Jarkon_Praktycznie_zrobione 4 місяці тому +7

    Dzięki. Dużo cennych informacji o uprawie ogórków.

    •  4 місяці тому +2

      😊

  • @zuzannawojcik9601
    @zuzannawojcik9601 4 місяці тому +1

    Ja też właśnie tego kompostu użyłam w grządkach podwyższonych i przykryłam nim też ziemniaki 👍🏻 wbrew pozorom nie jest drogi 👍🏻

  • @paulajaworska9773
    @paulajaworska9773 4 місяці тому +4

    Rewelacyjny film , moje ogórki (nie wszystkie ) padły po wsadzeniu do ziemi . Sadzonki były słabe 😂 ale nasionka wysiane wraz z nimi już wschodzą , więc u mnie opcja nasiona do gruntu sprawdziła się lepiej , chociaż od kilku lat zawsze udawało się z sadzonek 😊. Dziękuję za wiele informacji ❤

  • @ogrodkowybzik
    @ogrodkowybzik 4 місяці тому +4

    Akurat wczoraj wysiałam. Udanych plonów.🙂

  • @andrzejmrosewski9031
    @andrzejmrosewski9031 4 місяці тому +3

    Dzień dobry, miłe i pouczające oglądanie.❤🌹👍

  • @sawomirdebowski873
    @sawomirdebowski873 4 місяці тому +3

    Pozdrawiam 🍀🌹🌼🌻🌸🌺

  • @zofiaowczarewicz638
    @zofiaowczarewicz638 4 місяці тому +3

    Dziękuję i pozdrawiam cieplutko 😘💗

  • @hceperepnoname8752
    @hceperepnoname8752 4 місяці тому +4

    ❤ Pozdrawiam Cie serdecznie ❤

  • @honorataszlufik5288
    @honorataszlufik5288 4 місяці тому +1

    Kompendium wiedzy! Dziękuję

  • @wamdaklimkiewicz4777
    @wamdaklimkiewicz4777 4 місяці тому +1

    Narazie czekam na wschody ogórków w pojemnikach/sałatkowe/🌞🥒💖💌☘️🕊️🥰

  • @zofiakozie6345
    @zofiakozie6345 4 місяці тому

    Dzień dobry, bardzo ciekawy odcinek ,i pomysłowe rozwiązania z sadzeniem ogórków 👍🥒🌸🪷

  • @ryszard7860
    @ryszard7860 4 місяці тому +4

  • @WaldekZ-j3r
    @WaldekZ-j3r 4 місяці тому +1

    👍

  • @Raczyna
    @Raczyna 4 місяці тому +4

    czuję się skuszona na ogórkowy eksperyment w tym roku

  • @irena9380
    @irena9380 4 місяці тому +3

    2❤❤

    •  4 місяці тому +1

      🥈😊

  • @miskalchc6825
    @miskalchc6825 4 місяці тому

    Coś zjada mi liscie ogorka ślimaka nie mam a dziury w liściu są w środku potem znika cała sadzonka.

  • @marcinstasiak3003
    @marcinstasiak3003 4 місяці тому +3

    1

    •  4 місяці тому +1

      🏆😊