Z ostatniej chwili! Przez 9 tygodni co tydzień będą lekcje PJM online za darmo z Głuchym lektorem!! Więcej informacji: facebook.com/kulturawrazliwa/photos/a.113263853580291/148205773419432/?type=3&theater
Nawet nie wiesz, jak bardzo mnie wzruszył Twój vlog! Nigdy do tej pory nie spotkałam się z tym, żeby osoba słysząca miała taką wiedzę o nas i z takim szacunkiem opowiadała o PJM-ie! ♥️ Dziękuję Ci z całego serca! Jestem z Ciebie ogromnie dumna!
4 lata nauki ! 💪🏻💪🏻💪🏻 Zaczęłam od A1 prowadzony przez słysząca , A2 przez słysząca i głucha , B1 tylko z głucha , i aktualnie B2 z głucha ❤️ To jest PRZEPIĘKNY JĘZYK ! Polecam 🤟🏻
Kiedy mówisz o tych wszystkich spotkaniach, obozach, ludziach mam wrażenie że jest to jakiś odrębny, niesamowity świat, który po prostu współistnieje z tym naszym zwyczajnym. Co najważniejsze, zachęciłaś mnie, aby ten świat poznać 😊 Swoją drogą zastanawiałam się dzisiaj rano głęboko nad rozpoczęciem nauki migowego (też w związku z tym, że chcę studiować pedagogikę specjalną), a tu bum, jak jakieś podsumowanie moich myśli wlatuje Twój filmik i już wiem, że to jest to!
Jejuuuuu, jak ja cię uwielbiam, słucham cię jak podcastu! Przydałaby się godzinna wersja tych wszystkich opowieści, jeszcze + Hania, Aaaaaa, ale i tak cieszę się i mam nadzieję że będzie więcej!
Pozdrawiam moją cudowną wychowawczynię Panią Anię z klas 1-3, która uczyła nas z własnej inicjatywy podstaw PJM. Gdy poznawaliśmy w pierwszej klasie literki w języku polskim, od razu uczyliśmy się tej samej litery w polskim języku migowym. Za dzieciaka myślałam, że każdy tak się uczy, przecież to normalne xD. Dzięki temu alfabet, liczby mam obcykane do dziś (chodzę do 1 lo). Żałuję, że nie rozwinęłam tego, bo wiele innych znaków pozapominałam. Super filmik, cieszę się, że dzięki tobie, PJM staje się popularny, a nawet modny
Wyświetlił mi się ten film w reklamie i chciałam tylko powiedzieć, że mam ogromny szacunek do ciebie za podejście do tego tak profesjonalnie. Zaczynałam migowy w internecie i potem dopiero gdy poszłam na szkolenie w PZG z głuchą lektorką zobaczyłam, że wiele ludzi nie ma pojęcia o czym mówi (chociażby często przekłamywana litera "D"), a to nie chodzi o to, by poczuć się lepiej z nowym alfabetem, a zrozumieć ten świat mniejszości, której jest trudno się komunikować, ponieważ wśród osób słyszących, to język bardzo niszowy. Dzięki za ogromny profesjonalizm i gratuluję postępów :)
Czytasz mi w myślach. Dosłownie już chciałam pod poprzednim filmikiem pytać "kiedy będzie filmik o języku migowym" 😊🧡 to co robisz w stronę rozprzestrzeniania świadomości o społeczeństwie głuchych jest wspaniałe.
A może na końcu każdego odcinka mogłabyś migać jakieś słowo lub prosty zwrot? Niby niewiele, ale takie ,, słowo odcinka" po jakimś czasie może zaowocować i kiedyś się przydać. 😊
Ja od października uczę się migowego, właśnie przed chwilą skończyłam zajęcia online :D Polecam Wam zobaczyć sobie stronę migaj.eu oraz aplikację Migaj z nami PJM. Znajdziecie tam sporo informacji, zarówno o kulturze Głuchych, jak i lekcje, gdzie migane są znaki ;)
Moja motywacja jest chyba pod poziomem morza ;-; Ale i tak postanowiłam sobie, że heloł #PJMchallenge No i umiem aż wymigać dzień dobry, chleb, dobry wieczór, bułka, kot i alfabet palcowy. I oczywiście kocham cię w polskich i amerykańskim migowym. Ale od czegoś trzeba zacząć. Kiedy jeszcze chodziłam do szkoły, to migałam sobie alfabetem do koleżanki. Mina nauczycielki od języka polskiego wymiata 😂
Oluś Fasoluś książki profesora Szczepankowskiego trzeba w 2020 roku już dzielić przez 2, czasem przez 5 :D Nie ujmuję zasług, ale to już nie jest aktualna wiedza.
Droga Billie, jeśli można, chciałabym o coś zapytać. Mam autyzm i apd, przez co często ciężko jest mi porozumiewać się werbalnie, albo w ogóle nie jestem w stanie podczas melt-downów. Dlatego nauczenie się PJM było i jest dla moim marzeniem :) Ponieważ PJM oraz język polski mają różną gramatykę, zastanawiam się czy mouthing albo mówienie podczas migowania dla osoby słyszącej jest trudne? Różne słowa i zwroty znajdują się w innej kolejności w tych językach, wiele jest też pomijanych; jestem bardzo ciekawa czy sprawia to problemy, wpływa na to jak dana osoba miga. Sama zauważyłam, że osoby słyszące migają nieco inaczej niż G/głuche, w bardziej dosłowny 1:1 sposób. Dziękuję za bardzo ciekawy i pełen informacji film, oraz za uwagę.
Studiuje surdopedagogike i przynajmniej na moim uniwersytecie bardzo mało jest PJM (40h na semestr) co jest według mnie bardzo słabe, no bo jednak mam potem pracować z Gluchymi. Ale zapisałam się na dodatkowy kurs no i powoli do przodu :)
Od dawna chciałam nauczyć się pjm. Niestety w poprzednich latach nie mogłam pójść na lektorat z niego, nie pasował mi do planu, ale może w przyszłym semestrze się uda :) A jak nie, spróbuję zapisać się na kurs
Cześć, miałem PJM na poziomie A1 na studiach. Napisałem licencjat o stylu życia głuchych, bo bardzo ta tematyka mnie interesuje. Zastanawiam się nad robieniem kursów w PZG, by docelowo pracować jako tłumacz. Natomiast interesuje mnie stabilność takiej pracy. Wydaje mi się, że praca w tym zawodzie wymaga bycia free lancerem. Niby wszędzie są potrzebni tłumacze, ale kto tak naprawdę przyjmuje ich na stałe? Godziny pracy raczej nie są stałe. Cennik za godzinę oscyluje około 70zł, ale podejrzewam, że część idzie do pracodawcy, jeśli pracuje się w instytucjach tłumaczy PJM. Mimo że Kultura Głuchych i PJM są dla mnie bardzo ciekawe i chciałbym związać z tym przyszłość, to mam wątpliwości czy zapewnia to poczucie stabilności. Nie wiem czy jesteś odpowiednią osobą, by pytać o takie rzeczy, ale nikt nie przyszedł mi do głowy.
Hej Weronika szybkie pytanko - kupiłem "Podręcznik do nauki Polskiego Języka Migowego" Damiana Rzeźniczaka na poziomie A1. Wiem, że po okładce w Google grafika nie da się ocenić jakości, ale może słyszałaś jakieś pozytywne opinie na jego temat?
U mnie w pracy został zorganizowany kurs PJM, poziom elementarny i jestem zafascynowana. Ile moich błędnych przekonań zostało obalonych. Na telefonie słowniki, aplikacje, mam nadzieję że wystarczy motywacji by kontynuować potem Nie chciałabym żeby przepadło to czego się nauczyłam.
Billie, a jak jest z "międzynarodowym" językiem Migowym? Czy dużo polaków go używa? Pytam, bo jestem zupełnie zielona, znam kilka języków, pracuje z obcokrajowcami, zdarzało się kilka osób używających migowego z Polski i zagranicy i chciałabym się z lepiej z nimi komunikować Czy w takim razie uczyć się PJM a potem międzynarodowego oddzielnie?
International Sign to nie jest prawdziwy odrębny język, tylko pewna strategia komunikacji między osobami, które już znają jakiś naturalny język migowy, jak np. PJM. Więc na pewno PJM pierwszy. IS używa się głównie na konferencjach międzynarodowych, znają go Głusi, którzy są dobrze wyedukowani, świadomi językowo, którzy podróżują itd
18.56 bardzo mądre prawda ? Moja Głucha chciała dostać prace w szkole dla głuchych na Grochowej w Krakowie , to ja przez pare dobrych lat odsyłali z kwitkiem , ponieważ maja nauczycieli ( oczywiście którzy prowadzili w języku polskim zajęcia ) . W tym roku w końcu się jej udało . Paranoja .
Billie Sparrow nie wiem jak jest pod tym względem w Warszawie , ponoć jest to wszystko lepiej ogarnięte . Ale czasami naprawdę chce się płakać jak coś takiego sie widzi i słyszy :(
Jestem ciekawy, czy osoby migające w różnych językach mogłyby się gadać? W sensie, czy np. polski język migowy i angielski języki migowy to dwa zupełnie różne sposoby pokazanie poszczególnych słów, czy jednak mają coś ze sobą wspólnego?
Dwa różne języki, ale głusi się dogadają wykorzystując wizualne elementy języka migowego :) Głuchych na całym świecie łączy wspólnota doświadczeń, więc im zależy na komunikacji między sobą - coś wykombinują :) Niektórzy z nich znają International Sign, to taka strategia komunikacji wykorzystująca uniwersalność przestrzeni i mimiki + pozbierane znaki z różnych języków migowych.
Chciałabym się nauczyć języku migowego ale zastanawiam się czy Polskiego czy amerykańskiego Mam dużo kontaktu z osobami głuchymi którzy są anglo języczni ale z drugiej strony mieszkam w polsce i raczej angielski migowy tutaj mi nic nie da . Jakieś sugestie ?
Jeżeli masz taką możliwość, to tak. Jeżeli nie, to mooooże ten fakultet będzie ok 😀 Ale warto zacząć od razu pro, bo początki nauki są najważniejsze. Najgorzej, jak na początku nauczysz się źle, potem trudno to zmienić.
Tam w 1880 roku była konferencja na temat szkolnictwa głuchych i tak przegłosowali. Zakazali migania, potem w szkołach karano za miganie, zmuszano głuchych wyłącznie do mowy fonicznej, uczono wszystkich przedmiotów w szkołach dla głuchych tylko mówiąc do nich fonicznie. Od tego czasu dopiero w komunie wprowadzono w Polsce SJM i tak naprawdę dopiero teraz przedziera się PJM. Szkolnictwo głuchych przeszło praktycznie 100 lat regresu.
SJM jest spoko, jeżeli przyjmujemy strategię komunikacji totalnej (uzupełniamy mowę znakami, gestami, obrazkami, pismem). Trzeba pamiętać, że Głusi w Polsce nie są grupą homogeniczną i są tacy Głusi, którzy z PJMu nie korzystają, lub korzystają mało - i dyskryminacja nie jest jedynym powodem. Żałuję, że na studiach (pedagogika spec. oligo+surdo) PJMu nawet nie liznęliśmy, mieliśmy tylko SJM, ale przy tak ograniczonej ilości godzin zajęć ćwiczeniowych, przez dwa lata specjalizacji surdo, raczej ciężko by było opanować PJM na jakimkolwiek poziomie użytkowym - musiałyby to być studia typowo językowe. Dlatego uważam SJM, może nie jako "mniejsze zło", ale jako dość okrojony lecz przydatny substytut.
kononbt Nie zgodzę się z tym, że SJM jest substytutem PJM. SJM używają niesłyszący, którzy znają dobrze język polski - z nimi można też pisać na kartce. Plus: słyszący Polak, który zna PJM, zrozumie też SJM (bo w rzeczywiści to subkod języka polskiego). Słyszący, który zna SJM, nie zrozumie biegłego użytkownika PJM-u.
Podpisuję się pod słowami Weroniki. Np moja rodzina, która nie zna języka polskiego, nie jest w stanie zrozumieć SJM. I takich rodzin w Polsce jest mnóstwo. Czy Tobie by wystarczyła komunikacja na bardzo okrojonym, kaleczonym itd języku polskim przez całe życie? Wątpię.
@@IwonaCichosz Na pewno nie wystarczyłaby na całe życie. Ale dałaby możliwość porozumienia chociażby na najniższym poziomie - jak w rozmowie z cudzoziemcem, na przykład, po niemiecku. W żadnym wypadku nie uznaję wyższości SJM nad PJM i nie stawiam ich też na równi. Ale sądzę, że jakakolwiek komunikacja jest lepsza od zerowej komunikacji. Uważam, że ważne jest tworzenie nici wzajemnego zrozumienia i empatii między Głuchymi a słyszącą większością i należy unikać podejścia "albo rozmawiamy w PJM, albo wcale". Jak ktoś nie będzie ogarniał gramatyki, a chociaż pozna kilka znaków - to też super. I tak w Polsce ciężko jest zachęcić większość do pochylania się nad potrzebami różnych mniejszości - choć w tej kwestii Ty i Weronika robicie świetną robotę ;)
kononbt Tyle że to tak nie wyglada . Jeżeli człowiek chce się porozumieć z cudzoziemcem ( przykładowo używa języka anglieskiego = international sign lenguage ) . Powiedzmy ze cudzoziemcem jest osoba Głucha , jeżeli spotka się z osoba słysząca migająca SJM , będzie chciała się porozumieć to myśle że sens tej rozmowy będzie .. właśnie , no nie będzie . Najprostsze i podstawowe słowa które są używane w jednym jak i drugim języku różnią się , a czasami różnią się bardzo . Sens tej wypowiedzi też nie będzie się kleił , dajmy przykład : Polski : Mój kot pije mleko . W PJM wyglądało by to tak że kot pije ( tutaj użycie Ala języczka kota ) mleko . W Sjm wyglądało by to dość nie normalnie , ktoś mógł by pomyśleć ze osoba ta jest mocno stuknięta bo miga : kot pije ( pije za pomocą szklanki ) mleko . Niby chodzi o to samo , a przekaz i zrozumienie jest inne .
Z ostatniej chwili! Przez 9 tygodni co tydzień będą lekcje PJM online za darmo z Głuchym lektorem!!
Więcej informacji: facebook.com/kulturawrazliwa/photos/a.113263853580291/148205773419432/?type=3&theater
Nawet nie wiesz, jak bardzo mnie wzruszył Twój vlog! Nigdy do tej pory nie spotkałam się z tym, żeby osoba słysząca miała taką wiedzę o nas i z takim szacunkiem opowiadała o PJM-ie! ♥️ Dziękuję Ci z całego serca! Jestem z Ciebie ogromnie dumna!
Iwona Cichosz ❤️❤️
Billie Sparrow Oby Więcej takich osób pojawiało się w tych internetach ! 😁
Doskonały film! Uważam, że powinni go oglądać wszyscy słyszący na swojej pierwszej lekcji PJM. Super, że go nagrałaś. ❤️
Dzięki!
Nie mogę się na cieszyć tą regularnością :o
Hahahaha :D ❤️
Werka przepięknie wyglądasz!😍😍😍
4 lata nauki ! 💪🏻💪🏻💪🏻 Zaczęłam od A1 prowadzony przez słysząca , A2 przez słysząca i głucha , B1 tylko z głucha , i aktualnie B2 z głucha ❤️ To jest PRZEPIĘKNY JĘZYK ! Polecam 🤟🏻
Kiedy mówisz o tych wszystkich spotkaniach, obozach, ludziach mam wrażenie że jest to jakiś odrębny, niesamowity świat, który po prostu współistnieje z tym naszym zwyczajnym. Co najważniejsze, zachęciłaś mnie, aby ten świat poznać 😊
Swoją drogą zastanawiałam się dzisiaj rano głęboko nad rozpoczęciem nauki migowego (też w związku z tym, że chcę studiować pedagogikę specjalną), a tu bum, jak jakieś podsumowanie moich myśli wlatuje Twój filmik i już wiem, że to jest to!
Ale się zgrałyśmy! :D Trzymam kciuki za Twoją naukę!
@@vroobelekbillie dzięki wielkie! :D
Tez trzymam kciuki 💛.
Jejuuuuu, jak ja cię uwielbiam, słucham cię jak podcastu! Przydałaby się godzinna wersja tych wszystkich opowieści, jeszcze + Hania, Aaaaaa, ale i tak cieszę się i mam nadzieję że będzie więcej!
Jaka ty jesteś śliczniutka ❤️
Super ci w tym wianuszku 💜 no i kadr, o wiele ladniej niz na tle jednej sciany :D
Pozdrawiam moją cudowną wychowawczynię Panią Anię z klas 1-3, która uczyła nas z własnej inicjatywy podstaw PJM. Gdy poznawaliśmy w pierwszej klasie literki w języku polskim, od razu uczyliśmy się tej samej litery w polskim języku migowym. Za dzieciaka myślałam, że każdy tak się uczy, przecież to normalne xD. Dzięki temu alfabet, liczby mam obcykane do dziś (chodzę do 1 lo). Żałuję, że nie rozwinęłam tego, bo wiele innych znaków pozapominałam. Super filmik, cieszę się, że dzięki tobie, PJM staje się popularny, a nawet modny
Ale fajnie!
Wyświetlił mi się ten film w reklamie i chciałam tylko powiedzieć, że mam ogromny szacunek do ciebie za podejście do tego tak profesjonalnie. Zaczynałam migowy w internecie i potem dopiero gdy poszłam na szkolenie w PZG z głuchą lektorką zobaczyłam, że wiele ludzi nie ma pojęcia o czym mówi (chociażby często przekłamywana litera "D"), a to nie chodzi o to, by poczuć się lepiej z nowym alfabetem, a zrozumieć ten świat mniejszości, której jest trudno się komunikować, ponieważ wśród osób słyszących, to język bardzo niszowy. Dzięki za ogromny profesjonalizm i gratuluję postępów :)
Twój filmik pomoże mi choć na chwilę przestać stresować się jutrzejszą wizytą u dentysty.
Billie w 2k19: Nigdy nie nagram filmiku jak się uczyć migowego
Billie w 2k20:
@@kaktus6517 raczej chodziło mi zawsze o to, że ja nie będę uczyć i tłumaczyć xd
@@vroobelekbillie nie no taki memik
Pewnie Billie chodziło o instruktażowy a nie jak zacząć co robic itd XD
@@kasiamendyka1119 tak, wiem. Zwyczajnie to była pierwsza rzecz, która przyszła mi na myśl po zobaczeniu filmiku
Czekałam na ten odcinek😍❤️
przed chwilą: *oglądam se przypały głośnych ludzi już 17 raz*
*patrze i widze NOWY ODCINEK billie sparrow
Ślicznie wyglądasz w tym filmiku 🤗❤
Widzę Billie Sparrow i PJM- wchodzę w ciemno 😅😉
Czytasz mi w myślach. Dosłownie już chciałam pod poprzednim filmikiem pytać "kiedy będzie filmik o języku migowym" 😊🧡 to co robisz w stronę rozprzestrzeniania świadomości o społeczeństwie głuchych jest wspaniałe.
Bardzo ciekawe ;)
A może na końcu każdego odcinka mogłabyś migać jakieś słowo lub prosty zwrot? Niby niewiele, ale takie ,, słowo odcinka" po jakimś czasie może zaowocować i kiedyś się przydać. 😊
Swietny pomysl, popieram! ;)
Werka i ulubione słowa 'język migowy jest MŁODYM JĘZYKIEM' 😂❤️
Mega filmik ❤
Super Billie zgadam się
Ja od października uczę się migowego, właśnie przed chwilą skończyłam zajęcia online :D Polecam Wam zobaczyć sobie stronę migaj.eu oraz aplikację Migaj z nami PJM. Znajdziecie tam sporo informacji, zarówno o kulturze Głuchych, jak i lekcje, gdzie migane są znaki ;)
taki kurs jest płatny, prawda?
@@majaprzychocka2544 tak
@@monanko oki dzięki za odpowiedź
Przyszło mi powiadomienie w momencie w którym oglądałam filmik o języku migowym damn
Ale jesteś piękna 😍😍😍😍
Moja motywacja jest chyba pod poziomem morza ;-;
Ale i tak postanowiłam sobie, że heloł #PJMchallenge
No i umiem aż wymigać dzień dobry, chleb, dobry wieczór, bułka, kot i alfabet palcowy.
I oczywiście kocham cię w polskich i amerykańskim migowym. Ale od czegoś trzeba zacząć.
Kiedy jeszcze chodziłam do szkoły, to migałam sobie alfabetem do koleżanki. Mina nauczycielki od języka polskiego wymiata 😂
Super! ❤️❤️ Trzymam kciuki! ❤️
My tak ściągaliśmy na sprawdzianach haha !
To super poczatek! ;) nie przestawaj i ciesz sie kazdym nowym miganym slowkiem 😀
Gdzie można poczytać więcej o historii i kulturze Głuchych? Ktoś wie, czy są na ten temat jakieś książki, etc?
Polecam „Sytuację osób g/Głuchych w Polsce”, jest wersja PDF: www.rpo.gov.pl/sites/default/files/Raport_Sytuacja_osob_poz%203_srodki_2%20XII.pdf
Książki Szczepankowskiego
Ja mogę polecić książkę autorstwa mojego kolegi. Jest to Savoir-vivre Głuchych i można kupić w sklepie u Centrum PJM.
Oluś Fasoluś książki profesora Szczepankowskiego trzeba w 2020 roku już dzielić przez 2, czasem przez 5 :D Nie ujmuję zasług, ale to już nie jest aktualna wiedza.
Damian Paweł Rzeźniczak mam, polecam, bardzo wartościowe i przyjazne w odbiorze :)
Ja chciałabym się tego nauczyć bo są wakacje i mam sporo czasu a takie rzeczy się przydają w życiu
A co, jeśli w tajnym filmiku Weronika miga, jak chce przejąć świat, a będą o tym wiedziały tylko osoby, które zrozumieją vloga? XD
B)
"Jak chcecie dobrze migać to wystarczy, że pójdziecie na studia".
Ja, osiołek bez matury: :x
Chyba zostanę przy nauce z aplikacji, może kursy :D
Droga Billie, jeśli można, chciałabym o coś zapytać. Mam autyzm i apd, przez co często ciężko jest mi porozumiewać się werbalnie, albo w ogóle nie jestem w stanie podczas melt-downów. Dlatego nauczenie się PJM było i jest dla moim marzeniem :) Ponieważ PJM oraz język polski mają różną gramatykę, zastanawiam się czy mouthing albo mówienie podczas migowania dla osoby słyszącej jest trudne? Różne słowa i zwroty znajdują się w innej kolejności w tych językach, wiele jest też pomijanych; jestem bardzo ciekawa czy sprawia to problemy, wpływa na to jak dana osoba miga. Sama zauważyłam, że osoby słyszące migają nieco inaczej niż G/głuche, w bardziej dosłowny 1:1 sposób. Dziękuję za bardzo ciekawy i pełen informacji film, oraz za uwagę.
to ciekawe a mam przedmiot język migowy w szkole policealnej technik elektroradiolog zadać podstawowe pytania i wydać polecenia na rtg i tk
to super że jest to w Warszawie bo uczę w Warszawie bo i tam też pracuję ?
Studiuje surdopedagogike i przynajmniej na moim uniwersytecie bardzo mało jest PJM (40h na semestr) co jest według mnie bardzo słabe, no bo jednak mam potem pracować z Gluchymi. Ale zapisałam się na dodatkowy kurs no i powoli do przodu :)
Super! ❤️ Wiem, że tak jest, ale nadal nie mogę w to uwierzyć, że na surdo jest tak mało migania!
@@vroobelekbillie noo bardzo to słabe :/
Strasznie dziwne w końcu to surdo . Gdzie studiujesz ( o ile mogę spytać ?) ? Ja wybieram się na specjalna na Up w krk .
@@olgaach5773 właśnie tam studiuje
Oluś Fasoluś I tak mało macie godzin !!!!!!!? Masakra . Nie do uwierzenia !!!!
witaj jak dobrze cię widzieć
Od dawna chciałam nauczyć się pjm. Niestety w poprzednich latach nie mogłam pójść na lektorat z niego, nie pasował mi do planu, ale może w przyszłym semestrze się uda :) A jak nie, spróbuję zapisać się na kurs
Trzymam kciuki!
Cześć, miałem PJM na poziomie A1 na studiach. Napisałem licencjat o stylu życia głuchych, bo bardzo ta tematyka mnie interesuje. Zastanawiam się nad robieniem kursów w PZG, by docelowo pracować jako tłumacz. Natomiast interesuje mnie stabilność takiej pracy. Wydaje mi się, że praca w tym zawodzie wymaga bycia free lancerem. Niby wszędzie są potrzebni tłumacze, ale kto tak naprawdę przyjmuje ich na stałe? Godziny pracy raczej nie są stałe. Cennik za godzinę oscyluje około 70zł, ale podejrzewam, że część idzie do pracodawcy, jeśli pracuje się w instytucjach tłumaczy PJM.
Mimo że Kultura Głuchych i PJM są dla mnie bardzo ciekawe i chciałbym związać z tym przyszłość, to mam wątpliwości czy zapewnia to poczucie stabilności. Nie wiem czy jesteś odpowiednią osobą, by pytać o takie rzeczy, ale nikt nie przyszedł mi do głowy.
Wszystko zależy od twojego poziomu PJM-u i doświadczenia w tłumaczeniu + od tego, czy jesteś przedsiębiorczy i obrotny :)
10 kom!
Werka, co masz na ustach? :)
Nie każdy ma możliwość zapisania się na kursy bądź przebywania z osobami głuchoniemymi no niestety wiec zostaje yt itp 🤷🏾♀️🤷🏾♀️
Hej Weronika szybkie pytanko - kupiłem "Podręcznik do nauki Polskiego Języka Migowego" Damiana Rzeźniczaka na poziomie A1. Wiem, że po okładce w Google grafika nie da się ocenić jakości, ale może słyszałaś jakieś pozytywne opinie na jego temat?
Tak, to jest obecnie właściciel Centrum PJM :D Na pewno mega trudno jest się uczyć znaków z obrazków, ale tak to ok :D
U mnie w pracy został zorganizowany kurs PJM, poziom elementarny i jestem zafascynowana. Ile moich błędnych przekonań zostało obalonych. Na telefonie słowniki, aplikacje, mam nadzieję że wystarczy motywacji by kontynuować potem Nie chciałabym żeby przepadło to czego się nauczyłam.
Jak wspaniale!
Wiem że to tylko podstawy ale już dużo mi to dało. Przede wszystkim właśnie w ogóle otworzyć się na ten język ☺️
Billie, a kanał @migam i ich lekcje? Na sam początek (zwłaszcza w obecnej sytuacji), naukę podstawowych słówek, jest w porządku?
Ania chodzi ci o tę firmę z motylkiem w logo? Chyba sami Głusi tam pokazują, słówka powinny być ok :)
A! I tam jest kilka vlogów miganych z napisami, warto oglądać i próbować wyłapać co jest czym :)
@@vroobelekbillie to super! Będę uczyła się dalej :)
Billie, a jak jest z "międzynarodowym" językiem Migowym? Czy dużo polaków go używa? Pytam, bo jestem zupełnie zielona, znam kilka języków, pracuje z obcokrajowcami, zdarzało się kilka osób używających migowego z Polski i zagranicy i chciałabym się z lepiej z nimi komunikować
Czy w takim razie uczyć się PJM a potem międzynarodowego oddzielnie?
International Sign to nie jest prawdziwy odrębny język, tylko pewna strategia komunikacji między osobami, które już znają jakiś naturalny język migowy, jak np. PJM. Więc na pewno PJM pierwszy. IS używa się głównie na konferencjach międzynarodowych, znają go Głusi, którzy są dobrze wyedukowani, świadomi językowo, którzy podróżują itd
@@vroobelekbillie dziękuję
18.56 bardzo mądre prawda ? Moja Głucha chciała dostać prace w szkole dla głuchych na Grochowej w Krakowie , to ja przez pare dobrych lat odsyłali z kwitkiem , ponieważ maja nauczycieli ( oczywiście którzy prowadzili w języku polskim zajęcia ) . W tym roku w końcu się jej udało . Paranoja .
Masakra :(
Billie Sparrow nie wiem jak jest pod tym względem w Warszawie , ponoć jest to wszystko lepiej ogarnięte . Ale czasami naprawdę chce się płakać jak coś takiego sie widzi i słyszy :(
🥳🌺🌺🌺🌺🌺
Ostatnio tak przełączyłem na tvp szkołe i pokazywali dzieciom jak jest "dzień" w języku migowym. Ciekawe czy codziennie jedno słówko, hym...
Jestem ciekawy, czy osoby migające w różnych językach mogłyby się gadać? W sensie, czy np. polski język migowy i angielski języki migowy to dwa zupełnie różne sposoby pokazanie poszczególnych słów, czy jednak mają coś ze sobą wspólnego?
Dwa różne języki, ale głusi się dogadają wykorzystując wizualne elementy języka migowego :) Głuchych na całym świecie łączy wspólnota doświadczeń, więc im zależy na komunikacji między sobą - coś wykombinują :) Niektórzy z nich znają International Sign, to taka strategia komunikacji wykorzystująca uniwersalność przestrzeni i mimiki + pozbierane znaki z różnych języków migowych.
Chciałabym się nauczyć języku migowego ale zastanawiam się czy Polskiego czy amerykańskiego
Mam dużo kontaktu z osobami głuchymi którzy są anglo języczni ale z drugiej strony mieszkam w polsce i raczej angielski migowy tutaj mi nic nie da . Jakieś sugestie ?
Umiejąc polski migowy można umieć i angielski migowy (słowa te same, zmienia się gramatyka?)
Skad masz oksy? Chyba wszystkie zdjęcia na ig przejrzałam szukając Twojej odpowiedzi na ten temat, ale nie znalazlam
Avocado Glasses :)
Bardzo proszę o info czy wiek ma znaczenie przy nauce pjm?
Zaczęłaś inaczej modulować głosem? W tym filmiku mam wrażenie, że nie Ciebie słyszę. :D
Wiem że nie znam niektórych znaków, ale nawet nie wiem jakich xxd
*niektórych
okej :)
Koszulka z nadwyraz? :D Czad!
Tak, kocham ich!
@@vroobelekbillie Ja też! Na ten moment w kolekcji mam koszulkę "bezbłędna" i torbę "Naprawdę i na pewno" :))
Czyli fakultet na studiach prowadzony przez słyszącą osobe lepiej odpuścić i zainteresować się tematem bardziej pro?
Jeżeli masz taką możliwość, to tak. Jeżeli nie, to mooooże ten fakultet będzie ok 😀 Ale warto zacząć od razu pro, bo początki nauki są najważniejsze. Najgorzej, jak na początku nauczysz się źle, potem trudno to zmienić.
Apka wajna, ale nie działają wszystkie filmy
Wiem, że nie na temat, ale wyglądasz tutaj jak emo rusałka🤷🏽♀️
Hahahah XD
Szkoda że tego wszystkiego co powiedziałaś w tym filmiku nie migałaś....
Łał ale wystrojona
Kot cie dogoni w nauce
Proszę mi powiedzieć kto dał te 5 łapek w dół?!
Ale ze w się że co. Że ludzie w Mediolanie stwierdzili, że osoby które nie słyszą mają się uczyć od ludzi którzy mówią?? Wtf XD
Tam w 1880 roku była konferencja na temat szkolnictwa głuchych i tak przegłosowali. Zakazali migania, potem w szkołach karano za miganie, zmuszano głuchych wyłącznie do mowy fonicznej, uczono wszystkich przedmiotów w szkołach dla głuchych tylko mówiąc do nich fonicznie. Od tego czasu dopiero w komunie wprowadzono w Polsce SJM i tak naprawdę dopiero teraz przedziera się PJM. Szkolnictwo głuchych przeszło praktycznie 100 lat regresu.
@@vroobelekbilliejeny, zakazać komuś mówić w jego wlasnym jezyku, to jak wtedy gdy polakom zakazywano po Polsku mowic
SJM jest spoko, jeżeli przyjmujemy strategię komunikacji totalnej (uzupełniamy mowę znakami, gestami, obrazkami, pismem). Trzeba pamiętać, że Głusi w Polsce nie są grupą homogeniczną i są tacy Głusi, którzy z PJMu nie korzystają, lub korzystają mało - i dyskryminacja nie jest jedynym powodem.
Żałuję, że na studiach (pedagogika spec. oligo+surdo) PJMu nawet nie liznęliśmy, mieliśmy tylko SJM, ale przy tak ograniczonej ilości godzin zajęć ćwiczeniowych, przez dwa lata specjalizacji surdo, raczej ciężko by było opanować PJM na jakimkolwiek poziomie użytkowym - musiałyby to być studia typowo językowe. Dlatego uważam SJM, może nie jako "mniejsze zło", ale jako dość okrojony lecz przydatny substytut.
kononbt Nie zgodzę się z tym, że SJM jest substytutem PJM. SJM używają niesłyszący, którzy znają dobrze język polski - z nimi można też pisać na kartce. Plus: słyszący Polak, który zna PJM, zrozumie też SJM (bo w rzeczywiści to subkod języka polskiego). Słyszący, który zna SJM, nie zrozumie biegłego użytkownika PJM-u.
Podpisuję się pod słowami Weroniki. Np moja rodzina, która nie zna języka polskiego, nie jest w stanie zrozumieć SJM. I takich rodzin w Polsce jest mnóstwo. Czy Tobie by wystarczyła komunikacja na bardzo okrojonym, kaleczonym itd języku polskim przez całe życie? Wątpię.
@@IwonaCichosz Na pewno nie wystarczyłaby na całe życie. Ale dałaby możliwość porozumienia chociażby na najniższym poziomie - jak w rozmowie z cudzoziemcem, na przykład, po niemiecku. W żadnym wypadku nie uznaję wyższości SJM nad PJM i nie stawiam ich też na równi. Ale sądzę, że jakakolwiek komunikacja jest lepsza od zerowej komunikacji. Uważam, że ważne jest tworzenie nici wzajemnego zrozumienia i empatii między Głuchymi a słyszącą większością i należy unikać podejścia "albo rozmawiamy w PJM, albo wcale". Jak ktoś nie będzie ogarniał gramatyki, a chociaż pozna kilka znaków - to też super. I tak w Polsce ciężko jest zachęcić większość do pochylania się nad potrzebami różnych mniejszości - choć w tej kwestii Ty i Weronika robicie świetną robotę ;)
kononbt Tyle że to tak nie wyglada . Jeżeli człowiek chce się porozumieć z cudzoziemcem ( przykładowo używa języka anglieskiego = international sign lenguage ) . Powiedzmy ze cudzoziemcem jest osoba Głucha , jeżeli spotka się z osoba słysząca migająca SJM , będzie chciała się porozumieć to myśle że sens tej rozmowy będzie .. właśnie , no nie będzie . Najprostsze i podstawowe słowa które są używane w jednym jak i drugim języku różnią się , a czasami różnią się bardzo . Sens tej wypowiedzi też nie będzie się kleił , dajmy przykład : Polski : Mój kot pije mleko . W PJM wyglądało by to tak że kot pije ( tutaj użycie Ala języczka kota ) mleko . W Sjm wyglądało by to dość nie normalnie , ktoś mógł by pomyśleć ze osoba ta jest mocno stuknięta bo miga : kot pije ( pije za pomocą szklanki ) mleko . Niby chodzi o to samo , a przekaz i zrozumienie jest inne .
Olga Łach albo słynny przykład „chłopiec leży pod drzewem” zamigany w SJM i wychodzi, że jest zakopany pod ziemią 😀