Amatorskie Odbiorniki Radiowe- historia

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 22 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 78

  • @grzegorzkowalski2891
    @grzegorzkowalski2891 4 роки тому +21

    Kurcze chłopie jakie to były czasy łza się w oku kręci. Jak dziś młodemu opowiadasz to się w czoło puka a do takiej zabawy to trzeba wołem zaciągać.

    • @kesezro
      @kesezro 3 роки тому

      @@tretowntret7541 no jakoś tak nie zbyt

  • @stanisawk1385
    @stanisawk1385 Рік тому +4

    Od razu dodam, że w PRL kupowałem w EMPIKU świetne pismo dla elektroników pt. Amaterske Radio, wydawane w Czechosłowacji . To była perełka elektroniczna !!!!!!!

  • @andrzejandrzej5507
    @andrzejandrzej5507 4 роки тому +12

    Przypomniało mi się jak chodziłem do składnicy harcerskiej i z wypiekami oglądałem te cuda. Kupiłem tam mój pierwszy domofon na kabelku, lutownicę i zestawy młody elektronik. Co to były za czasy... Pozdrowienia

  • @user-qm5vs3ik3b
    @user-qm5vs3ik3b 4 місяці тому

    Marku ciekawie sie slucha tych wspomnien.Mlode z Was dziadki.Ja wczesniej zaczynalem po pod koniec 50 lat.Wtedy jeszcze lampy krolowaly.Potem weszly tranzystory z ktorych chlopaki sie smieli i nikt im niedowierzal ze to moze byc lepsze od lampy.Na poczatku lat 60tych przywiozlem ladny 6 kanalowy radiotelefon japonski 5 watowy caly na krzemowych tranzystorach.To byl szok.Elektronika za granicami naszego kraju przyspieszala niesamowicie.U nas byla bieda podtym wzgledem.Wszystkie nowinki przywozilem z Wegier.Oni mieli wszystko w sklepach co na zachodzie.U nas dlugo czekalismy na obwody scalone.Gdyby nie Gierek to dalej by krolowala kielbasa i sznurek do snopowiazalki.Takie byly czasy ale bylo fajnie jest co wspominac.

  • @jarosawkafinek2344
    @jarosawkafinek2344 9 місяців тому +3

    wspomnienia piękne, wszyscy których to kręciło kleili nosy do szyb składnic harcerskich i marzyli o tym co widzieli ,,, Ja bywałem w Raciborzu i Bielsku B. Modele, Jaskółka, Ksenia, klej kazeinowy ,,, komory balastowe , ołów ,,,,,, widzę to do dzisiaj , ja rocznik 74. Pozdrawiam Wszystkich

  • @ukaszelvis3108
    @ukaszelvis3108 2 роки тому +3

    Witaj przyjacielu-jeżeli mogę Cię tak nazwać. Jak totalny amator ale pasjonuje mnie na starsze lata krótkofalarstwo i elektronika. Lubię się uczyć ale jak patrzę na układy to gały wywalam bo nie mam jeszcze wiedzy podstawowej. Szukam gdzie się da, oglądam, czytam itp. Podziwiam Was bo macie wiedzę szczególnie w czasach gdy nic nie było-to jest coś ! Pozdrawiam i dziękuję za wiedzę.

  • @MarekSzczerba-yt5iz
    @MarekSzczerba-yt5iz 5 місяців тому +1

    Ach, przyjacielu! Prawie jakbyś opowiadał moją własną historię. Najpierw odbiornik detektorowy: drut między drzewami na łące - antena, blaszane wiadro wrzucone do bajorka- uziemienie, i cichy odbiór warszawy 1 w przyłożonej do ucha wkładce słuchawkowej od telefonu, no i duma rozpierająca serce, każąca całej rodzinie przyjść na łakę i po kolei podziwiać moje osiągnięcie. A było to lato roku 1980... Potem eksperymentowałem z odbiornikami reakcyjnymi i o wzmocnieniu bezpośrenilm. W małej mieścinie części mogłem uzyskać tylko z rozbiórki znalezionego lub podarowanego złomu. Potem w szkole średniej zająłem się astronomią, ale tu też brakowało wszystkiego. By mieć lunetę musiałem jąsobie zrobić z lupy 5x i soczewki od okularów +0,75D. Powiększała 24x. Po raz pierwszy widziałem na własne oczy góry i kratery na Księzycu, sierp Wenus, tarczkę Jowisza, coś jakby uszy Saturna no i mrowie gwiazd... Wszystkiego brakowało, ale my byliśmy bardzo kreatywni.Nieprawdaż?

  • @adampiotrowski7154
    @adampiotrowski7154 2 роки тому +2

    Panowie dzieki bo ja zaczynalem od broszurek z serii zrob to sam zaczynajac od odbiornika detektorowego,harcerski radio telefon szpak I wiele innych to byla piekna seia I gdzie sa te czasy jak w zasadzie niebylo elementow dla amatorow ale na tej serii sie wychowalem dzieki bo lezka sie w oku kreci pozdrawiam wszystkich pasjonatow tak trzymac bo niedlugo nikt otym nie bedzie pamietal

  • @pawelitwin387
    @pawelitwin387 3 роки тому +4

    Super film i wspomnienia o babci❤️

  • @felixgasroorka1696
    @felixgasroorka1696 3 роки тому +2

    Uwaga na temat opłacalności jest bardzo ciekawa. Nasuwa mi się skojarzenie, może nie do końca pasujące do tej uwagi - skojarzenie z jakością sprzętu audio - wideo, tego sprzed lat i obecnie produkowanego. Wspominając o jakości mam na myśli nie tylko własności użytkowe produktu, ale i jego "podatność serwisową" oraz trwałość.Dziś sprzęt musi dotrwać do końca gwarancji, po czym niesprawny może być zutylizowany (miejsce i energia zużyta na utylizację elektrośmieci). Dawniej sprzęt się naprawiało i nieważne, czy mógł to zrobić właściciel/elektronik, czy specjalistyczny serwis. Po prostu, opłacało się to robić. Jeśli naprawa została starannie wykonana, to sprzęt mógł służyć przez długie lata. Z litości dla tego obłędu, który teraz wyprawiają firmy produkujące elektronikę nie wspomnę o mega hipokryzji związanej z ochroną środowiska. Ręce opadają....
    Materiał bardzo ciekawy i przypomina mi okres młodości i pierwszych własnoręcznie budowanych urządzeń elektronicznych. Pozdrowienia dla Autora.

  • @tomek3354
    @tomek3354 3 роки тому +1

    LAVO3, piękny sprzęt. Sam takiego mam od kilkudziesięciu lat, dostałem go od rodziców w prezencie i do dziś jest dla mnie wyjątkowy i nie do sprzedania. Co prawda miał awarię, ale już jest w 100% sprawny i działający. Wspomnienia..... ech.... . Pozdrawiam.

  • @SQ9JJX
    @SQ9JJX 5 років тому +10

    Świetne! Układy własnej konstrukcji to jet to co napędzało zawsze krótkofalarstwo.
    Pozdrawiam
    VY73!

  • @sawekpietrzak7937
    @sawekpietrzak7937 4 роки тому +8

    Pamiętam swój pierwszy "radioodbiornik" nazywał się "Czarek" i oczywiście był opisany w jednej z książek które prezentujesz w filmie, niestety mogłem tylko pomarzyć o miernikach Lawo, wszystkie pomiary wykonywałem za pomocą miernika stworzonego ze wskaźnika wysterowania magnetofonu, pamiętam walkę z tranzystorami w.cz. w tym odbiorniku "Czarek", wyboru nie było wielkiego nasze TG40 (o ile dobrze pamiętam) zachodnie SFT później udało mi się gdzieś kupic AF 428 i na tych tranzystorach mój "Czarek" działał najlepiej, lutowało się to wszystko lutownicą transformatorową, nóżki tranzystora trzymało się pęsetą aby odprowadzić ciepło, jako głośnika używało się faktycznie wkładki do słuchawki tel. takiej jakie były montowane w budkach telefonicznych, dzisiaj trochę się wstydzę jak je się zdobywało... ale takie były wtedy czasy, niewiele można było kupić. Super film o wspomnieniach. Pozdrawiam

  • @zajc1970
    @zajc1970 4 роки тому +4

    Wspaniale ! Co za czasy ... Pamiętam to wszystko :) :) Szacunek.

  • @przemyslawmalesa3720
    @przemyslawmalesa3720 4 роки тому +1

    Wspaniale wspomnienia super slucha sie i oglada.Bardzo przyjemne filmy Pan tworzy.Podziwiam

    • @MZIELAK66
      @MZIELAK66  4 роки тому

      dziękuję i pozdrawiam!

  • @slan3721
    @slan3721 3 роки тому +2

    Marku, fajnie, że pielęgnujesz to hobby. Ja także wychowywałem się w tych "wspaniałych" czasach i również mam za sobą wiele (mniej lub bardziej udanych) konstrukcji. Doskonale wiem, jak trudno było zdobyć pewne elementy do budowy elektronicznych zabawek; teraz można kupić w zasadzie wszystko, ale wtedy? Ech...
    Ostatnim ze zbudowanych przeze mnie i działających po dziś dzień (w listopadzie br. upłyną 33 lata) urządzeń jest zegar cyfrowy na bazie polskiego układu MC1206. Rezonator kwarcowy (metodą prób i błędów, bez użycia częstościomierza) udało mi się zestroić w nim tak, że odchyłka roczna jest niezauważalna (do dziś zastanawiam się, jak mi się to udało).
    Życzę Ci wiele satysfakcji z konstruowania kolejnych radioodbiorników.
    A babcie wcale nie kochają bardziej - one kochają inaczej: bezkrytycznie, bezapelacyjnie i bezwarunkowo. Tak samo zresztą dziadkowie - wiem na własnym przykładzie, bo sam jestem dziadkiem :)

  • @adreq3.05
    @adreq3.05 3 роки тому +1

    Nie ma co się wzruszać. Takie zabawki jeszcze są. Pasja radia nigdy nie przeminie. Tego na jutubie jest coraz więcej. Kiedyś to były radia, teraz źródło energii

  • @aneta1860
    @aneta1860 4 роки тому +2

    Przyjemnie sie słucha pana opowieści i gratuluję wiedzy pasjii i sentymentu. Sam nabyłem niedawno taki stary rosyjski miernik zachowany jak nowy. W rozliczeniu kupiłem nowy najtańszy multimetr cyfrowy. I obie strony zadowolone. Pozdrawiam.

  • @wojtas-4
    @wojtas-4 5 років тому +3

    Podobnie mam, sentymentalny powrót do młodych lat, za łebka nawet nie marzyłem, w domu był tylko (GIEWONT) i co gorsza od nowości z nie sprawnym UKF-em ;-( teraz nareszcie mnie stać na każde i mogę dodatkowo (COFNĄĆ SIĘ W CZASIE)

  • @krzysztofszmel7503
    @krzysztofszmel7503 5 років тому +7

    a ja mialem 10 lat i moje pierwsze czasopisma to byly,horyzonty techniki dla dzieci,a potem,te wieksze Horyzonty Techniki,a potem,Radio amator i krotkofalowiec,pozdrawiam,

    • @robertpacholski2100
      @robertpacholski2100 4 роки тому

      Horyzonty techniki mam

    • @frycz66
      @frycz66 2 роки тому

      Potwierdzam horyzonty techniki dla dzieci były naprawdę świetne. Pamiętam moje pierwsze radio które robiłem bodajże na tranzystorach TG2. Nie miałem lutownicy owinąłem nóżki elementów elektronicznych kabelkiem i przykleiłem do stołu..... Nie działało.... :))

    • @31uisybz
      @31uisybz 2 роки тому

      @@frycz66 też potwierdzam. potem były schematy z Młodego technika

  • @edward52ify
    @edward52ify 4 роки тому +1

    Z łezką w oku wspominam także swoje początki z elektroniką ! Na tych miernikach z Lumel Zielona Góra uczyliśmy się naprawiać sprzęt RTV ! W moim zakamarkach elektronicznych także są jeszcze miernik lavo 1 i inne późniejsze lawo 2 ,3 21 itd ! Zostało także po ser telewizorów wiele dziesiątek lamp telewizyjnych nowych !Za super film koledze gratuluję i serdecznie pozdrawiam !

  • @andrzejjodziukin7637
    @andrzejjodziukin7637 3 роки тому +2

    mialem te ksiazki i robilem takie odbiorniczki az pokazaly sie w skladnicy harcerskiej radia skladaki sentymentalne wspomnienia

  • @andrzejzawada6172
    @andrzejzawada6172 4 роки тому +1

    Pozdrawiam serdecznie autora i wszystkich Ham's. Też tak zaczynałem w latach 60-tych. Dla tych co się dziwią, wyjaśniam: zakup fabrycznego odbiornika KF w ogóle nie był możliwy. Z tego powodu wiele własnych konstrukcji amatorskich. 73 ! de SP2EEF

  • @pyrlik6968
    @pyrlik6968 10 місяців тому

    Lapke dam 👍

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin 5 років тому +11

    No to Marku czas na odbiornik na UKF. Może skorzystasz z mego ostatniego schematu. Film fajny

  • @sylweksliwka7986
    @sylweksliwka7986 3 роки тому +1

    Ma pan racje jest radość no ale trzeba kochać radio i temu podobne

  • @elpe16
    @elpe16 3 роки тому

    Przypomniało mi to stare czasy. Też posiadałem część tych książek, również LAVO 3. Wspaniałe czasy. Gratuluję.

  • @stanisawk1385
    @stanisawk1385 Рік тому

    pięknie!Stare tranzystoru germanowe ! Niektóre miały tak niską oporność C-E, że mierząc to złącze omomierzem widać było jak opór leci w dół aż do uszkodzenia złącza C-E. A. gdzie te czasy

  • @adamcichowicz1474
    @adamcichowicz1474 3 роки тому +1

    Ja swoje książki, które kupowałem pod koniec lat 60. mam do dzisiaj.

  • @marek50kaoverload23
    @marek50kaoverload23 2 роки тому

    W tamtych latach pojawienie się mierników LAVO-3 było sporym postępem technicznym z uwagi na ich oporność wejściową 20 kom/V dla pomiaru napięć stałych. Ci, którym udało się taki miernik zdobyć, mogli mówić o dużym szczęściu. Wcześniejsze konstrukcje LAVO-1 i LAVO-2 miały tylko 3 kom/V dla pomiaru napięć stałych. Dołączenie takiego miernika do układu elektronicznego potrafiło czasami nawet zmienić punkt pracy układu.

  • @MikeMike-wc8on
    @MikeMike-wc8on 9 місяців тому

    Nice, nice :-) good old times...

  • @frycz66
    @frycz66 4 роки тому +2

    SP1AMU pozdrawia SP5RF :) 73!

  • @stanisawk1385
    @stanisawk1385 Рік тому

    2:55 LAVO 3 Wow! mam do dziś! Zrobiłem przystawkę z tyłu na 3 bananki i przełącznik Isostat, żeby się bez kabalkowania przełączać między pomiarami V, A oraz Ohm

  • @targstarocimiastko7959
    @targstarocimiastko7959 Рік тому

    piękne sprawy, kiedyś też coś składałem

  • @GreatMindRelaxation
    @GreatMindRelaxation 4 роки тому +2

    kultowy sprzet:)

  • @andreasjohansen1658
    @andreasjohansen1658 Рік тому +1

    achh, jak ja bym chciał się tego nauczyć. Uwielbiam fale radiowe i jak coś działa radiowo, jak jest zdalnie sterowane. Gdzie mogę zdobyć takie książki?

  • @sp6uxm646
    @sp6uxm646 5 років тому +1

    Dzień dobry!
    Miło się ogląda i wspomina bo wspomnienia mam bardzo podobne choć jestem kilka lat młodszy to jednak czasy te same i mizeria ta sama. Też wspominam swój pierwszy miernik - nowsza to była konstrukcja (UM-Z3), ale sytuacja bardzo podobna (u mnie to był akurat chrzestny a nie babcia :) ). Podziwiam i pochwalam zapał i co najważniejsze efekty i oczywiście chęć podzielenia się tym z nami. Co do opłacalności to się całkowicie zgadzam, nasze hobby powinno nam przede wszystkim dawać satysfakcję a opłacać się w ogóle nie musi i chyba nie może. W tamtych czasach budowa własnego radia czy praktycznie każdego innego urządzenia miała sens i praktyczny i ekonomiczny - sprzęt był drogi a do tego niedostępny bo go w sklepach nie było. O ile w dużych miastach jeszcze czasami coś dawało się "zorganizować" (były sklepy, giełdy, bomisy, biblioteki z literaturą, kluby, domy kultury, kółka zainteresowań itd) to na na prowincji a w szczególności na wsi nie było dostępu do niczego poza tym co udało się odzyskać ze złomu i przypadkiem kupić gdzieś "w mieście" bo sprzedaż wysyłkowa praktycznie nie istniała a ceny tego co było prywatnie dostępne były dla przeciętnego młodego człowieka zaporowe.
    Pozdrawiam czekając na następne filmy!
    Vy 73 de SP6UXM

  • @MarekPuma777-qx7iq
    @MarekPuma777-qx7iq 5 місяців тому

    Witam serdecznie.
    Kurcze to wtakim razie mam , zadanie dla Ciebie dioda wiem że był lutowan kolorów czyli pasków na szerokości nie pamiętam , kolejna żecz to suawka tel. starego typu kable cieniki 2 żyły trzeba i kaloryfera bodź jeśli pogoda dopisuję oba druty odizolowane przytykasz .Minus iż złapiesz fale ,bodź plus tylko jednom . Jeśli się wezwania podejmiesz chętnie obejrzę film . Pozdrawiam serdecznie życzę zdrowia oraz radości na codzień z życia I dziękuję za rewanż Tobie I innym Osobom 🫠♿️❤️‍🔥

  • @31uisybz
    @31uisybz 2 роки тому

    w 75 roku 9 lat... czyli w 69 roku 4 lata? Wcześnie zaczynałeś, juz się chciałem pytać, który jesteś rocznik, skoro zaczynałeś w latach sześćdziesiątych, gdzieś to się przewinęło ;)) ja zaczynałem w 74 roku w klubie sp9krt będąc w ósmej klasie, Pamietam, ze wtedy wszyscy tam żyli wyprawą na Alaskę...potem nie zdradziłem elektroniki, ale los rzucił mnie do innej dziedziny- technika obliczeniowa. A propos miernika- lavo było poza zasięgiem amatora. Kupiłem w składnicy harcerskiej radziecki, miniaturowy miernik-woltomierz. Tanie, małe, do samodzielnego złożenia...ale działało.

  • @ggjdxgfgug9527
    @ggjdxgfgug9527 4 роки тому +1

    Zawsze na pająka szło. Nawet transivery były pająkami.
    Cyny nie było , laminatu nie było , części nie było ale kreatywność i chęć była.Teraz wszystko jest ale ludzie nie tacy sami. Teraz łatwizna i aliexpres.

  • @euzebiuszkarpacki3810
    @euzebiuszkarpacki3810 4 роки тому +3

    Czy budowa radia sprowadza się tylko do kopiowania pomysłów z książek czy też siada się z lutownicą i samemu wymyśla jakieś nowatorskie układy?
    Ciekawy i przydatny film .
    Pozdrawiam

    • @interbudelblag
      @interbudelblag 2 роки тому +1

      Zabawa z radiami które są pokazane na tym filmie to dopiero początek. Jest to temat rzeka. Są nadajniki, studiowanie układów, ograniczanie harmonicznych. Jak się wchodzi w to wtedy praktycznie człowiek zajmuje się tylko tym.

    • @31uisybz
      @31uisybz 2 роки тому

      jest kolej rzeczy

  • @umpacha
    @umpacha 4 роки тому

    pozdrawiam

  • @grzegorzstudnicki562
    @grzegorzstudnicki562 4 місяці тому

    Fajny materiał, jednak mnie bardzo razi koegzystencja tranzystorów i filtrów z lat 70. i tandetnych zacisków, PR-ków i akumulatorków z Chin. W takich konstrukcjach należy zachować styl epoki, w których powstawały.

  • @arkadiuszweiss
    @arkadiuszweiss 3 роки тому +1

    Wtedy to tylko dla zamożnych. Wielu chciało ale mało kto mógł to posiadać. Zresztą teraz też zwykłych ludzi nie stać na zakup laboratorium czy warsztatu na narzędzia. Cały czas chcę zrobić choć jeden z tych odbiorników ale mieszkam w ogromnym blokowisku i nie wiem czy cokolwiek odbiorę.

    • @31uisybz
      @31uisybz 2 роки тому

      no bez przesady, dla zamożnych?? W blokowisku odbierzesz...

    • @arkadiuszweiss
      @arkadiuszweiss 2 роки тому

      W blokowisku oddalonym o 60 km od najbliższej stacji. Mało słychać ludzie często nic nie odbierają.

  • @dazriusz1985
    @dazriusz1985 3 роки тому

    Ja taki miernik miałę w 1984 a potem V640 prawie szczyt lata 97

  • @bartekpodskarbi7817
    @bartekpodskarbi7817 5 років тому +1

    A mam jeszcze jedno pytanie. Jakiej średnicy i długości jest antena ferrytowa od pierwszego odbiornika z zielonymi ludkami?

    • @31uisybz
      @31uisybz 2 роки тому

      zasadniczo nie jest to ważne, szczególnie jej długość. Oczywiście średnica wpływa na ilość zwojów, jaką powinny mieć cewki

  • @szymonkolanek7538
    @szymonkolanek7538 3 роки тому

    Dzień dobry, czy mógłbym prosić o schemat odbiornika na tranzystorach TG39 i TG5?

  • @waclawzacharko8352
    @waclawzacharko8352 Рік тому

    Jakby były schematy filmik był by dużo ciekawszy.

  • @bartekpodskarbi7817
    @bartekpodskarbi7817 5 років тому +1

    Chciałbym się zapytać, jaka wkładka to jest. Czy jest to W 66 tonsil? Albo jaką rezystancję taka słuchawka posiada?

  • @ggjdxgfgug9527
    @ggjdxgfgug9527 4 роки тому

    Jeszcze zapomniałem , mierniki też były własnej roboty.

  • @jankowalski2084
    @jankowalski2084 2 дні тому

    Zrobiłem radio z miesięcznika radioamator krutkofalowiec nr4 1978r może ktoś by się nim zajął poprawił błędy zrobił kilka wersji np na kondensatorach obrotowych na pierwszym tranzystorze np bf214 lub podobnym w hetorodynie inny jakie mogą być kwarce w hetorodynie jak łączone podać napięcia na tranzystorach układach scalonych to jest radio na SSB może być nieźle dobrze zrobione sprawdzone ale tu trzeba się znać ktoś ma znajomości w świat radio może oni tym się zajmą namęczyłem się i szkoda żeby nie działało dla niektórych co się znają to nic trudnego

  • @andrzejalfut9254
    @andrzejalfut9254 5 років тому

    czy poradzisz coś z radiami z przedwojny firmy naszej elektrit

  • @pawel11307
    @pawel11307 5 років тому

    Proszę napisać gdzie pan mieszka?

    • @MZIELAK66
      @MZIELAK66  5 років тому +1

      Zachodniopomorskie-więc stacja pr1 polskiego radia dość odległa- pozdrawiam!

    • @pawel11307
      @pawel11307 5 років тому

      No trochę daleko ale mam pytanie czy ma pan może w swoich zbiorach może głowice UKF produkcji elwro ?

    • @MZIELAK66
      @MZIELAK66  5 років тому +2

      @@pawel11307 Jedną mam, ale będę potrzebował. To są już unikaty które ja sam przytulam. Zbieracz złomu jestem.

    • @MrNessuno61
      @MrNessuno61 5 років тому +2

      Oprócz Echo 3 były jeszcze Trop i Tukan.
      Tez w młodych latach wzdychalem do tego sprzętu. Budowałem tez podobne odbiorniki, jednym z pierwszych był układ wbudowany s gramofon Bambino.
      Miło się ogląda i słucha, pozdrawiam. Rocznik 61

    • @pawel11307
      @pawel11307 5 років тому

      @@MZIELAK66 no a gdybym panu przysłał taka do naprawy dało by radę ją naprawić.i przestroić na obecny UKF??

  • @janpawlak5855
    @janpawlak5855 4 роки тому +1

    A mógłbyś tak nie "trzepać" kamerą

  • @krzysztofszmel7503
    @krzysztofszmel7503 2 роки тому +1

    Wspominienie jest mile/ale/Twoja /mowa jest fatalna..