ТУСТАНЬ, Україна: західна фортеця Київської Русі. Що має знати кожен українець? Патріотичний Туризм

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 лют 2023
  • #тустань #фортеця #україна #світзродзинкою
    Це відео було знято до початку повномасштабної війни в Україні.
    Мета нашого каналу - розповісти про туристичні скарби, родзинки України.
    Нам є чим пишатися і ми хочемо донести це кожному українцю.
    Будемо безмежно вдячні Вам за будь-який донат, за умови, що вже закинули гривню на ЗСУ :) www.buymeacoffee.com/SvitZRod...
    -----
    Наш блог:
    Тустань на Львівщині - західна фортеця Київської Русі: як виникла? яким було її призначення? чому зникла? що подивитися сьогодні? | Патріотичний Туризм
    worldwithatwist.com/tustan/
    --
    Тустань - унікальна пам'ятка історії, археології, архітектури та природи височіє серед лісового масиву і входить до складу Державного історико-культурного заповідника. Колись тут була потужна оборонна фортеця.
    Як дістатися до скель Тустань?
    Скелі Тустань знаходяться в Українських Карпатах (Східних Бескидах), у Львівській області, поблизу с. Урич, за 120 км від Львова.
    Найкомфортніше добиратися до скель на своєму авто (від Києва до Тустані - 580 км). Також зі Львова (до Львова потягом) через Східницю в Урич та у зворотньому напрямку ходять маршрутні автобуси. Тривалість поїздки буде близько 3 годин.
    Як і коли виникла фортеця Тустань та хто її розбудовував?
    У IX столітті до Тустані прийшли племена Білих Хорватів, які були нащадками скіфів та сарматів. Вони і розпочали розбудову тієї самої дерев’яної фортеці Тустань на скелях. Відтоді і почався відлік історії Тустані.
    Київська Русь була великою і сильною державою, її обороняли відважні воїни та могутні фортеці. Одна з таких була Тустань, яка розташувалась поміж лісів Карпат, де пролягав Соляний торговий шлях із Дрогобича до Європи та відрізок Шовкового шляху Португалія - Китай у IX-XIII ст.
    Тустань свого часу виконувала роль стратегічного пункту лінії оборони, митниці (тут збирали соляне мито і мито за прогін худоби). Також це був адміністративний центр, і тут контролювалася значна частина торгівельних шляхів.
    У часи правління князем Данилом Галицьким фортеця була укріплена мурованими оборонними стінами. Тустань перетворилася на непідступну твердиню, що пережила чимало навал з боку монголо-татар, проте так і не була підкорена.
    Звідки походить назва “Тустань”?
    Існують різні версії походження назви фортеці. Найбільш ймовірною нам здалася версія польського історика Станіслава Сарницького 1585 року, який допускав, що назва пішла від словосполучення «тут стати», тобто, «зупинитися». А з огляду на те, що фортеця була митницею, то ця версія звучить досить вірогідно. Кожному, хто під”їжджав до фортеці, говорили “тут стань, і заплати мито за перевезення товару через митницю”.
    Чому Тустань вважається шедевром середньовічної архітектури?
    Наскельна фортеця Тустань - унікальна пам”ятка природи та архітектури, яка не мала аналогів у Європі. Цей комплекс був вершиною майстерності середньовічних будівельників.
    Скельні утворення, які самі по собі є потужними оборонними стінами, були дуже вдало використані при будівництві. Проміжки між скелями були перегороджені дерев'яними стінами, що закривали можливі підступи до замку. Там, де дерев'яні конструкції прилягали до скель, у камені видовбували спеціальні заглиблення - пази та вруби, щоб закріпити колоди у скелі. За викарбуваними у камені слідами досліднику Михайлу Рожку вдалося відтворити тогочасний вигляд фортеці, незважаючи на те, що самих дерев'яних конструкцій уже давно не існує. Завдяки досліднику Михайлу Рожку ми маємо уявлення про вигляд тогочасної Тустані.
    У період найбільшого розквіту, в XIII столітті, фортеця височіла над долиною на 90 метрів.
    Висота оборонних стін фортеці сягала 15 м, житловий корпус був площею понад 1000 кв.м та нараховував 5 поверхів (кожен поверх був висотою 3,5-4 м, це говорило про продвинутий на ті часи рівень будівництва). Головна дерев’яна будівля сягала 25 метрів.
    Для забезпечення водою під час облоги фортеця мала криницю (глибиною 35 м) та 2 цистерни, видовбані в камені.
    У фортеці все було продумано до дрібниць - з бойових частин вежі зручно було оглядати навколишню територію, що була, як на долоні.
    Тустань була оточена двома лініями оборони - частоколом, ровами і ставом.
    Що стало причиною занепаду фортеці?
    Поступовому занепаду фортеці слугувало декілька причин:
    1) економічна причина: у XVI ст. країни Центральної Європи розробляють власні поклади солі, а тому відпадає потреба її вивозу з Галичини. Тустань втрачає роль митниці;
    2) політична причина: у зв'язку зі стабілізацією політичних взаємин Польщі та Угорщини і просуванням польських кордонів на схід, Тустань перестає відігравати роль прикордонної оборонної фортеці;
    3) військова причина: зміни у військовій техніціі, відповідно, у військовій тактиці, призвели до втрати оборонного значення замку.
    Що цікавого можна подивитися на території заповідника Тустань та чим тут можна зайнятися?
    Сьогодні Тустань - туристична пам”ятка України, яка з кожним роком приваблює все більше туристів….
    Світ з Родзинкою. Давайте досліджувати світ разом.

КОМЕНТАРІ • 7

  • @SvitzRodzynkoyu
    @SvitzRodzynkoyu  Рік тому +1

    Про які місця в Україні ви хотіли б , щоб ми розповіли?

  • @stas157stecunic8
    @stas157stecunic8 Рік тому +2

    Дякую за Ваше відео!

  • @oleksandrbulakh2985
    @oleksandrbulakh2985 Рік тому +2

    дякую, та ріллі круто!

  • @nataliasukal-4747
    @nataliasukal-4747 Рік тому +2

    ❤️🇺🇦❤️🇺🇦❤️🇺🇦❤️

  • @user-fx7oz3vf5p
    @user-fx7oz3vf5p Рік тому +2

    Нам все интересно ! Мы нигде не были !

  • @sergiytrubayenko9594
    @sergiytrubayenko9594 Рік тому +2

    Цікаве відео. З мене вподобайка, підписка, дзвіночок.)

    • @SvitzRodzynkoyu
      @SvitzRodzynkoyu  Рік тому +1

      Дякуємо 😊 Раді, що Вам сподобалося 😉