Konstruowanie lini basu wbiło mnie totalnie w fotel. To co się z dźwiękiem działo przy podnoszeniu wartości PW… wow! W ogóle słuchanie omówienia tych narzędzi, jeszcze w dodatku przez osobę, która doskonale rozumie co się w danym momencie dzieje z falą - nie no ja mam ciary! Bardzo przyjemnie się Pana ogląda i czekam na więcej takich analiz! Miło posłuchać czegoś mądrego na UA-cam, w kompletnym oderwaniu od sytuacji na świecie, dram czy zwykłej rozrywki. Sam amatorsko coś tam staram się przydłubać w abletonie, a taka wiedza - choć jest trochę jak czytanie Harmonii Sikorskiego do nauki grania Dżemu na pierwszej gitarze - pomaga mi zrozumieć narzędzia z których mógłbym spróbować coś „wystrugać”.
Cała praca na koniec zabrzmiała genialnie, nie miałem pojęcia o złożoności tematu i realizacji. Podziwiam za pasję, poszukiwania i przyłożenie się do zgłębienia tych kilku taktów. Odsłuchałem na T+A Criterion, brzmi genialnie. Powróciło wspomnienie z filmu Tron jeden i dwa. Wielki szacunek, jestem słuchaczem, dotarło do mnie ile pracy musi wnieść twórca, aby się udało.
Niesamowicie tytaniczna praca. Zupełnie inaczej patrzy się na takich artystów, kiedy można samemu popróbować coś poustawiać. To nie jest żadne uderzanie w klawisze jednym palcem. To tytaniczna praca w poszukiwaniu tego jednego niepowtarzalnego dźwięku, który ma wejść w skład całości innych równie niepowtarzalnych elementów muzycznych.
Cieszę się, że ktoś taki jak Pan stworzył własny kanał na YT. Pełen profesjonalizm. Bardzo dobrze się Pana słucha, przekazuje Pan dużo bardzo wartościowej wiedzy.. oby jak najwięcej filmów na YT. Pozdrawiam
Wtedy jako 13-latek namietnie słuchający Marka Bilińskiego, ELO, JMJarre i Tomity, usłyszałem ten utwór pierwszy raz w telewizyjnej liście przebojów prowadzonej wtedy przez Krzysztofa Szewczyka i pamiętam że było to jak wejście do innego świata dźwięków, magicznego i pełnego mistyki i nieodkrytych wrażeń. W tym momencie muzyka elektroniczna otworzyła kolejne drzwi do nowej epoki. Kolejny album Eurythmics Touch był pełen nowych dźwięków i jeszcze bardziej rozbudził wyobraźnię do tego stopnia że w pewnym stopniu zdefiniował to co robię do dzisiaj.
Matko, jestem tak przyzwyczajony do angielskich nazw tych wszystkich gałek, że słuchanie tego po polsku było jak odkrycie czegoś zupełnie nowego 😀 Świetny materiał, wielkie dziękI!
Eurythmics to jeden z tych zespołów, których można słuchać przez całe lata bez znudzenia. Dla mnie głos Annie Lennox, jest absolutnym numerem 1, wśród wszystkich wokalistek, jakie kiedykolwiek słyszałem. Co do samej analizy utworu, to nigdy bym nie przypuszczał, że stworzenie prostej z pozoru piosenki, wymaga takiej znajomości warsztatu muzycznego.
Rewelacja! Szkoda, że nie można dać 10 łapek w górę :) Bardzo się cieszę, że UA-cam polecił mi Pana film. Nie dość, że świetny materiał, profesjonalnie wykonany, bardzo szczegółowy tutorial to jeszcze ten utwór - moje dzieciństwo :) Oglądam wiele filmów tego typu, jednak Pana jest chyba najlepszy. Do tej pory polskie filmy raczej omijałem bo były dość wtórne, a ten z pewnością dla wielu będzie wzorem. Gratuluję!
20 lat temu wykręcałem te przyciski na wszelkie możliwe sposoby, pamiętam że trwało to aż do zacinania komputera gdyż moc obliczeniowa procesorów stanowiła dalszą blokadę. Dziś oglądam Pana materiały i dowiaduję się co te wykręcanie powoduje do czego jest. Jednym słowem gratuluje tak wspaniałej wiedzy, ja nigdy nie mogłem przenieść tego co mam w głowie na dzwięki które bym chciał usłyszeć, pozdrawiam
Prawie nic z tego "czary mary" nie rozumiałem, ale efekt końcowy jest wręcz rewelacyjny! Siedzę i porównuję fragmenty kolejny wieczór i co raz bardziej jestem przekonany, że pomimo różnic "nowa' wersja wygrywa!
Mistrzowska robota! Kocham syntezatory i muzyke lat 80'. W szczegolnosci mozliwosci syntezatorow I megie slychac w utowrze ze znanego nam serialu Mimi Vice - Jan Hammer Crocketts Theme. Zeby bylo jeszcze cielawej od wielu wielu lat mamy muzyke Synthwave opierajaca sie na syntezatorach.
Niesamowite. Co za precyzja.. Dziękujemy za kolejną dawkę ciekawej historii i kuchni dźwiękowej. To jeden z najbardziej wartościowych kanałów jaki znam.
Jak zwykle świetna robota. Oryginał jest jaśniejszy, bardziej gdzieś wierci ucho. Bas ten uderzający na samym początku też sporo się różni, w oryginale on nie wybrzmiewa tak nisko. Kawałek to przykład prostoty geniuszu w tej prostocie, jeden z niewielu kawałków elektronicznych tamtych lat którego nie uważam za kicz. Tysiące różnych remixów i nadal oryginał uważam za najciekawszy, pięknej kobiecie nie potrzebne ozdoby by była piękna.
Super .!!! Oprócz rocznicy była ostatnio jeszcze okazja usłyszeć mi. ten utwór na żywo . Rock & Roll Hall of Fame uhonorowała zespół . 1983 to był piękny rok dla zmian niektórych zespołów . Przyjrzał bym się też Depeche Mode z tego okresu . Oni tam dopiero eksperymentowali .
Bardzo ciekawie Pan mówi. "Sweet Dreams" zostało rozłożone na czynniki pierwsze i w sposób jasny wszystko zostało wytłumaczone. Uwielbiam te brzmienia lat 80 i 90 i choć na razie nie wiem po co są te wszystkie pokrętła, to jednak chciałabym się na tym wszystkim nauczyć grać 😊
Człowieku. Co za historia! Uwielbiam odkrywać i dowiadywać się, jak powstawały takie klasyki. Już nawet nie sam proces powstawania dźwięków, ale historia utworu, jakie zostały użyte instrumenty, w jakich okolicznościach, czy było to zaplanowane czy brzmienia powstały przypadkowo. Uwielbiam historię muzyki elektronicznej. Więcej historii w tych materiałach. Jestem zachwycony :)
Powiem tak, nie zdawałem sobie sprawy ze złożoności procesu tworzenia dźwięków. To trzeba kochać i tym żyć. Twórcy muzyki w tamtych latach musieli być w siódmym niebie, gdy firmy zaczęły wypuszczać te wszystkie syntezatory. Zakres pana wiedzy powala, choć wypowiadam się jako kompletny laik. A co do Sweet Dreams - całe życie myślałem, że linia wiodąca była zrobiona z obrobionego dźwięku wiolonczelli. Niektórzy muzycy właśnie tak tworzą swoje utwory. Przykład to Adam Lastivka ze ściężką muzyczną do "Travelers". Pamiętam, że kiedyś mocno zastanawiano się, jak powstał dźwięk syntezatora w "Legs" ZZTop. Szacun.
W rzeczywistości sam proces twórczy wcale nie jest aż tak bardzo skomplikowany. To co robię, to najczęściej zgaduję (lub wyszukuję) z jakich instrumentów korzystano, a następnie staram się dokonać takiego samego ich ustawienia. To taka trochę sublimacja jakiegoś składnika z już gotowej potrawy. Trochę zgadywania, trochę doświadczenia, trochę eksperymentów i mnóstwo poświęconego czasu. A artyści po prostu ustawiali to, co im się podobało.
A co do Legs, to podejrzewam, że tam nie ma żadnego syntezatora tylko mocno przesterowana, jasno brzmiąca gitara na synchronizowanym do tempa efekcie tremolo.
@@0dB-pl Zaintrygowany, postanowiłem trochę poszperać w necie i znalazłem kilka ciekawych youtubków i artykuł na wikipedii. Wycinek stamtąd: "(...) To give the song a sense of propulsion, Hudson created an unusual synthesizer sound by routing the synth's audio signal through a noise gate that was triggered externally by continual sixteenth-note hi-hat samples from a drum machine. As a result, the synthesizer chords pulsed to a sixteenth-note beat at a tempo of 125 beats per minute. (...)" Tak więc był to synth.
Polski Rick Beato 🙂 No no - bardzo ciekawy kanał, bardzo merytoryczny. Aż dziw, że na razie ma tak mało subów - ja dorzuciłem do tego cegiełkę i jestem przekonany, że niebawem ta liczba znacznie wrośnie. 🙂 Pozdrawiam!
Oooo, to jest klasyka gatunku!!!! Nie mogę się tym cieszyć. Słuchałem tego sto razy i nadal chcę słuchać sto razy. Nie mogę !!! FENOMENALNY!!! W rękach profesjonalisty wszystko jest takie proste.
Proszę niech Pan zrobi odcinek o syntezatorach użytych przez Iron Maiden w albumie Somewhere in Time. Ten album ma bardzo kultowe brzmienie dzięki użyciu syntezatorów. Pozdrawiam i proszę o taki odcinek :))
Zawsze uważałem, że słowa to ograniczony sposób opisu rzeczywistości, a mówienie o muzyce to jak tańczenie o pogodzie - a tu proszę, potrafi Pan używać określeń, które w trafny sposób obrazują dźwięk, a słów Panu nie brakuje! Wspaniały materiał, dziękuję.
O Królu złoty! Gdzieś tak do drugiej minuty jeszcze słuchałem sceptycznie ale potem to już szczęka opadła. Nie mam i nie będę miał takiego słuchu aby dokonywać takich cudów ale przeogromnie szanuję ludzi, którzy mają takowy dar i potrafią takich rzeczy dokonywać.
Trafiłem tutaj przypadkiem, ale Pana głos i sposób prowadzenia jest tak przyciągajcy, że nie mogłem się powstrzymać i zasubskrybowałem! Zostaje na dłużej bo to naprawdę kawał świetnego materiału! Ta Arturia faktycznie ładniej brzmi :) pozdrawiam serdecznie
Pomimo tego że mój stopień muzykalności jest na poziomie pierwszym tzn. wiem kiedy gra muzyka a kiedy nie i pomimo tego że nie rozumiem całej tej technicznej terminologii subskrybuję kanał bo jest genialny i słucham go z ciekawością. Nie wiedziałem że tworzenie muzyki elektronicznej jest tak skomplikowane i wszystko to aby usłyszeć przysłowiowe "umpa umpa".
Kawał dobrej roboty... Porównując do oryginału, jest chyba drobna różnica w melodii leadu - w oryginale jest wyraźnie słyszalne równoczesne brzmienie tercji małej (dodana tercja poniżej najwyższego dźwięku melodii). Dźwięk jest też odrobię mniej "suchy". Stopa super.
Genialna analiza. Od wczoraj odkrywam cuda na tym kanale... Podziwiam wiedzę, talent i pasję. Sam ledwo opanowałem gitarę, wiem, ile to nauki i samozaparcia. Podziwiam i szacun ogromny!!
12:20 *ja, acydyfikujący wszystko, co wpadnie mi w ręce* Ehh... no dobra... Niedawno odtwarzałem dokładnie tę partię, tylko że przy użyciu Synth1 (chyba nigdy nie przestanę twierdzić, że to jedyny subtrakcyjny software'owy synth, jaki jest potrzebny do robienia muzyki), UA-cam chyba mnie śledzi... :) Świetne brzmienie, świetny komentarz, świetny kanał! :D
Bardzo trudno o dobrej jakości materiały dotyczące sound designu i innych aspektów produkcji muzycznej, dlatego niezwykle się cieszę że trafiłem na Pana kanał. Jednakże, pozwolę sobie na dwie sugestie dotyczące użyteczności Pańskich materiałów dla odbiorcy: - wydaje mi się, że programując syntezator dla uzyskania konkretnego brzmienia, warto starać się aby z przedstawionych informacji dalo się je uzyskać także na innych instrumentach. Przykladowo - nie dysponuję żadnym z uzytych dziś przez Pana instrumentów, a na tych które posiadam nie ma mozliowisci manipulacji parametrem "PW". Zgaduję, że może się skrywać pod inną nazwą, ale żeby móc to sprawdzić pomocnym byłoby choćby rozwinęcie skrótu (teraz sobie myślę, że może chodzić o "puls width") - gratuluję erudycji, ale gdybym nie rozumiał wcześniej o czym Pan mówi, raczej nie rozszyfrowalbym zdań takich jak "W tym elemencie toru syntezy kryje się sedno charakteru brzmieniowego, definiowanego częstotliwością startu filtru oraz głębokością jego odstrojenia w górę " 😅 Kończąc, chciałbym podkreślić że wspomniane spostrzeżenia sa niewielkim detalem, nie wpływającym na ogólne uznanie, jakie wzbudzil Pan we mnie swoimi bardzo wartościowymi filmami. Serdeczności
To rewelacyjny kawałek, słucham go zawsze z wielką przyjemnością do nastolatka. Jest w moich TOP 100 utworków. Fajnie że ktoś go rozłozył na czynniki :)
Duże propsy! Super omówienie działania i funkcji instrumentów. Pozdrowienia z Łodzi od fana muzyki Jungle i D'n'B. Pana filmy to jak korepetycje z obsługi syntezatorów.
Gorąca prośba: o re-kreację dzwięku filtrowanego syntezatora, otwierającego piosenkę faith healer, z płyty bloodline, wykonawcy recoil (alan wilder z dm)
Super! Panie Tomaszu pamiętam że w jednym z artykułów Estrady i Studia dawno temu był także rozbity na części pierwsze motyw z tego utworu. No ale teraz to nie tylko jak zagrać nuty ale także jak ukręcić brzmienie.
Polecam ten utwór w wersji na żywo z trasy Peacetour. Kiedyś trafiłem na ten świetny koncert i co jakiś czas do niego wracam. Uwielbiam ich wspólne wykonanie Why. Analiza jak zwykle świetna. Znakomicie się słucha.
Jest Pan geniuszem! Na końcu, podczas puszczania finalnej wersji pojawił mi się uśmieszek z pytaniem: "Jak to możliwe????" (w domyśle, że Pan niema 1:1 odtworzył ten utwór) Szacunek :D
Pański materiał jest naprawdę profesjonalny i bardzo przyjemnie się to oglądało, zasługuje pan na zdecydowanie więcej obserwujących na swoim kanale, jest pan świetny!
Gdy usłyszałem, że kanałowi poświęca Pan cały czas trochę mnie zatkalo. Przyszedłem tu po raz pierwszy i deklaracja, że ktoś jest zaangażowany swoim zajęciom w takim stopniu wydała mi się czymś szokującym, bo obecny trend wskazuje, że w dobie uciekających zasięgów i problemach z monetyzacją taka samowystarczalność jest czymś rzadkim. Dopiero po obejrzeniu całości filmu zrozumialem, że mam do czynienia z czymś bez kozery unikalnym w swojej kategorii. Wcale nie zdziwiłbym się, gdyby ten filmik doczekał się wielu obejrzeń także na całym świecie, bo zdecydowanie wykracza poza zwykle hobby. To absolutny profesjonalizm w każdym calu. Na marginesie: ziększenie "release" było game changerem przy poszukiwaniu pożądanego dźwięku, ciekawa okazała się jego rozbieżność działania z "decay". Nawet nie spodziewałem się, że od tamtego momentu dało się wprowadzić jeszcze tyle zmian dla uszlachetnienia brzmienia.
Dziękuję za piękny komentarz. Nie jestem zgrabną blondynką (z całym szacunkiem dla zgrabnych blondynek, bo moja żona się obrazi...), słodkim kotkiem, ani gościem tłukącym szyby własnym ciałem, więc muszę nadrabiać pracowitością :-)
Ale Pan ma głowę!!! Widać/słychać doświadczenie!!! Wow - chciałbym w przyszłości w połowie tak ogarniać proces syntezy! :) Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w dalszym rozwoju kanału! :)
Dopiero odkryłem ten fantastyczny kanał (dzięki algorytmie). Twórca pasjonat. Brawo
Kiedy myślałem że coś tam wiem o muzyce, teraz wiem że nic nie wiem.
Genialny materiał.
Pełen profesjonalizm oraz ma pan niezwykle dobry narratorski głos :)
Chciałbym usłyszeć jakieś audiobooki. Zdrawiam
Konstruowanie lini basu wbiło mnie totalnie w fotel. To co się z dźwiękiem działo przy podnoszeniu wartości PW… wow! W ogóle słuchanie omówienia tych narzędzi, jeszcze w dodatku przez osobę, która doskonale rozumie co się w danym momencie dzieje z falą - nie no ja mam ciary! Bardzo przyjemnie się Pana ogląda i czekam na więcej takich analiz!
Miło posłuchać czegoś mądrego na UA-cam, w kompletnym oderwaniu od sytuacji na świecie, dram czy zwykłej rozrywki.
Sam amatorsko coś tam staram się przydłubać w abletonie, a taka wiedza - choć jest trochę jak czytanie Harmonii Sikorskiego do nauki grania Dżemu na pierwszej gitarze - pomaga mi zrozumieć narzędzia z których mógłbym spróbować coś „wystrugać”.
Ależ rekonstrukcja! Mistrzostwo! Chcemy więcej 🤘
Ależ wiedza i sposób jej przekazania👏I fachowe nazewnictwo - wow. Z przyjemnością słuchałem materiału 👍
Cała praca na koniec zabrzmiała genialnie, nie miałem pojęcia o złożoności tematu i realizacji. Podziwiam za pasję, poszukiwania i przyłożenie się do zgłębienia tych kilku taktów. Odsłuchałem na T+A Criterion, brzmi genialnie. Powróciło wspomnienie z filmu Tron jeden i dwa. Wielki szacunek, jestem słuchaczem, dotarło do mnie ile pracy musi wnieść twórca, aby się udało.
Klasa! Od dziecka chciałem dowiedzieć się jak powstał ten utwór. Wielkie dzięki! Proszę nie przestawać i dalej rozwijać kanał!
Niesamowicie tytaniczna praca. Zupełnie inaczej patrzy się na takich artystów, kiedy można samemu popróbować coś poustawiać. To nie jest żadne uderzanie w klawisze jednym palcem. To tytaniczna praca w poszukiwaniu tego jednego niepowtarzalnego dźwięku, który ma wejść w skład całości innych równie niepowtarzalnych elementów muzycznych.
Cieszę się, że ktoś taki jak Pan stworzył własny kanał na YT. Pełen profesjonalizm. Bardzo dobrze się Pana słucha, przekazuje Pan dużo bardzo wartościowej wiedzy.. oby jak najwięcej filmów na YT. Pozdrawiam
Wtedy jako 13-latek namietnie słuchający Marka Bilińskiego, ELO, JMJarre i Tomity, usłyszałem ten utwór pierwszy raz w telewizyjnej liście przebojów prowadzonej wtedy przez Krzysztofa Szewczyka i pamiętam że było to jak wejście do innego świata dźwięków, magicznego i pełnego mistyki i nieodkrytych wrażeń. W tym momencie muzyka elektroniczna otworzyła kolejne drzwi do nowej epoki. Kolejny album Eurythmics Touch był pełen nowych dźwięków i jeszcze bardziej rozbudził wyobraźnię do tego stopnia że w pewnym stopniu zdefiniował to co robię do dzisiaj.
Matko, jestem tak przyzwyczajony do angielskich nazw tych wszystkich gałek, że słuchanie tego po polsku było jak odkrycie czegoś zupełnie nowego 😀 Świetny materiał, wielkie dziękI!
W końcu algorytm YT się popisał i zaproponował pański kanał.
Leci zasłużona subskrypcja. Będę stałym gościem u Pana.
U mnie to samo!
U mnie też :D
BRAWO!!! JEST PAN MAGIKIEM DZWIĘKU !!! gdyby można było dać 100 łapek na raz to bym dał w tym przypadku :) CUDO !!!
Można dać 100 i o wiele więcej (łapek, wyświetleń, subów) bez większego problemu.
Kupuje się odpowiednie pakiety od Hindusów👌🏻😆😆
A stówę pożyczysz?
Da się. Wystarczy zrobić 100 kont.
No magik, kuglarz, sztukmistrz 👍👍👍😁😁😁
Sama przyjemność
Actually, in Poland, there are a lot of performers with such talent. And this one didn't fear out to show us!
au77 ->> ua-cam.com/video/OIDirQ1dOLI/v-deo.html Excellent.
Eurythmics to jeden z tych zespołów, których można słuchać przez całe lata bez znudzenia. Dla mnie głos Annie Lennox, jest absolutnym numerem 1, wśród wszystkich wokalistek, jakie kiedykolwiek słyszałem. Co do samej analizy utworu, to nigdy bym nie przypuszczał, że stworzenie prostej z pozoru piosenki, wymaga takiej znajomości warsztatu muzycznego.
Nie znam się na muzyce, ale zaciekawił mnie Pan tym materiałem, obejrzałem cały z przyjemnością 😀
Pięknie to rozpracowałeś i przedstawiłeś 👍 Pozdrówka od klawiszowca 🎹🎹🎹 🙂👊
Rewelacja! Szkoda, że nie można dać 10 łapek w górę :) Bardzo się cieszę, że UA-cam polecił mi Pana film. Nie dość, że świetny materiał, profesjonalnie wykonany, bardzo szczegółowy tutorial to jeszcze ten utwór - moje dzieciństwo :) Oglądam wiele filmów tego typu, jednak Pana jest chyba najlepszy. Do tej pory polskie filmy raczej omijałem bo były dość wtórne, a ten z pewnością dla wielu będzie wzorem. Gratuluję!
20 lat temu wykręcałem te przyciski na wszelkie możliwe sposoby,
pamiętam że trwało to aż do zacinania komputera gdyż moc obliczeniowa procesorów
stanowiła dalszą blokadę.
Dziś oglądam Pana materiały i dowiaduję się co te wykręcanie powoduje do czego jest.
Jednym słowem gratuluje tak wspaniałej wiedzy, ja nigdy nie mogłem przenieść tego co mam w głowie
na dzwięki które bym chciał usłyszeć, pozdrawiam
Prawie nic z tego "czary mary" nie rozumiałem, ale efekt końcowy jest wręcz rewelacyjny! Siedzę i porównuję fragmenty kolejny wieczór i co raz bardziej jestem przekonany, że pomimo różnic "nowa' wersja wygrywa!
Mistrzowska robota!
Kocham syntezatory i muzyke lat 80'. W szczegolnosci mozliwosci syntezatorow I megie slychac w utowrze ze znanego nam serialu Mimi Vice - Jan Hammer Crocketts Theme. Zeby bylo jeszcze cielawej od wielu wielu lat mamy muzyke Synthwave opierajaca sie na syntezatorach.
Świetne jest to, że autor wychodzi od emocji jaką chce uzyskać, i do tego dobiera narzędzia i tłumaczy, dlaczego to akurat działa. Niebywałe.
Niesamowite. Co za precyzja.. Dziękujemy za kolejną dawkę ciekawej historii i kuchni dźwiękowej. To jeden z najbardziej wartościowych kanałów jaki znam.
Poziom pana wiedzy i przekazu jest niesamowity...pokłony mistrzu ...(trochę kręcę gałami więc mam porównanie)
Jak zwykle świetna robota. Oryginał jest jaśniejszy, bardziej gdzieś wierci ucho. Bas ten uderzający na samym początku też sporo się różni, w oryginale on nie wybrzmiewa tak nisko. Kawałek to przykład prostoty geniuszu w tej prostocie, jeden z niewielu kawałków elektronicznych tamtych lat którego nie uważam za kicz. Tysiące różnych remixów i nadal oryginał uważam za najciekawszy, pięknej kobiecie nie potrzebne ozdoby by była piękna.
Super .!!! Oprócz rocznicy była ostatnio jeszcze okazja usłyszeć mi. ten utwór na żywo . Rock & Roll Hall of Fame uhonorowała zespół . 1983 to był piękny rok dla zmian niektórych zespołów . Przyjrzał bym się też Depeche Mode z tego okresu . Oni tam dopiero eksperymentowali .
Bardzo ciekawie Pan mówi. "Sweet Dreams" zostało rozłożone na czynniki pierwsze i w sposób jasny wszystko zostało wytłumaczone. Uwielbiam te brzmienia lat 80 i 90 i choć na razie nie wiem po co są te wszystkie pokrętła, to jednak chciałabym się na tym wszystkim nauczyć grać 😊
Świetny odcinek, uszanowanie 💪🏻👍👌
Super. Chętnie bym też zobaczył podobną analizę przeboju "Das Model" od zespołu Kraftwerk
Amazing ♥♥sound fire !!!♥
znam , to jest HIT
I love this so much. You are my inspiration!
Caracas o cara é fodaõ💯
Sweet Dreams
Człowieku. Co za historia! Uwielbiam odkrywać i dowiadywać się, jak powstawały takie klasyki. Już nawet nie sam proces powstawania dźwięków, ale historia utworu, jakie zostały użyte instrumenty, w jakich okolicznościach, czy było to zaplanowane czy brzmienia powstały przypadkowo. Uwielbiam historię muzyki elektronicznej. Więcej historii w tych materiałach. Jestem zachwycony :)
Najlepszy kanał poświęcony muzyce z jakim przyszło mi się zapoznać. Pozdrawiam serdecznie
Powiem tak, nie zdawałem sobie sprawy ze złożoności procesu tworzenia dźwięków. To trzeba kochać i tym żyć. Twórcy muzyki w tamtych latach musieli być w siódmym niebie, gdy firmy zaczęły wypuszczać te wszystkie syntezatory. Zakres pana wiedzy powala, choć wypowiadam się jako kompletny laik.
A co do Sweet Dreams - całe życie myślałem, że linia wiodąca była zrobiona z obrobionego dźwięku wiolonczelli. Niektórzy muzycy właśnie tak tworzą swoje utwory. Przykład to Adam Lastivka ze ściężką muzyczną do "Travelers".
Pamiętam, że kiedyś mocno zastanawiano się, jak powstał dźwięk syntezatora w "Legs" ZZTop.
Szacun.
W rzeczywistości sam proces twórczy wcale nie jest aż tak bardzo skomplikowany. To co robię, to najczęściej zgaduję (lub wyszukuję) z jakich instrumentów korzystano, a następnie staram się dokonać takiego samego ich ustawienia. To taka trochę sublimacja jakiegoś składnika z już gotowej potrawy. Trochę zgadywania, trochę doświadczenia, trochę eksperymentów i mnóstwo poświęconego czasu. A artyści po prostu ustawiali to, co im się podobało.
A co do Legs, to podejrzewam, że tam nie ma żadnego syntezatora tylko mocno przesterowana, jasno brzmiąca gitara na synchronizowanym do tempa efekcie tremolo.
@@0dB-pl Zaintrygowany, postanowiłem trochę poszperać w necie i znalazłem kilka ciekawych youtubków i artykuł na wikipedii. Wycinek stamtąd: "(...) To give the song a sense of propulsion, Hudson created an unusual synthesizer sound by routing the synth's audio signal through a noise gate that was triggered externally by continual sixteenth-note hi-hat samples from a drum machine. As a result, the synthesizer chords pulsed to a sixteenth-note beat at a tempo of 125 beats per minute. (...)"
Tak więc był to synth.
Polski Rick Beato 🙂 No no - bardzo ciekawy kanał, bardzo merytoryczny. Aż dziw, że na razie ma tak mało subów - ja dorzuciłem do tego cegiełkę i jestem przekonany, że niebawem ta liczba znacznie wrośnie. 🙂 Pozdrawiam!
Archeologia brzmienia. Gratulacje!
MAGIK. Ze wstydem przyznaję, że nie usłyszałem połowy różnic w dostrajaniu :)
rewelacyjny film. Pozdrawiam serdecznie ;)
Super! Oryginalna kompozycja + text = 2 godziny. Soniczna Inżynieria Odwrotna = 40 lat ! Najważniejsze, że się udało, brawo ! Serdecznie pozdrawiam :)
Oooo, to jest klasyka gatunku!!!! Nie mogę się tym cieszyć. Słuchałem tego sto razy i nadal chcę słuchać sto razy.
Nie mogę !!! FENOMENALNY!!! W rękach profesjonalisty wszystko jest takie proste.
Proszę niech Pan zrobi odcinek o syntezatorach użytych przez Iron Maiden w albumie Somewhere in Time. Ten album ma bardzo kultowe brzmienie dzięki użyciu syntezatorów. Pozdrawiam i proszę o taki odcinek :))
Pan jest niesamowity ! a wiedza i sposób jej przekazania zaskakuje ! takiego czegoś w języku polskim trzeba mi było !
Kanał perełka, moje nowe odkrycie.
Zawsze uważałem, że słowa to ograniczony sposób opisu rzeczywistości, a mówienie o muzyce to jak tańczenie o pogodzie - a tu proszę, potrafi Pan używać określeń, które w trafny sposób obrazują dźwięk, a słów Panu nie brakuje! Wspaniały materiał, dziękuję.
Niesamowita wiedza i niesamowity jej przekaz. Genialne !
O Królu złoty! Gdzieś tak do drugiej minuty jeszcze słuchałem sceptycznie ale potem to już szczęka opadła. Nie mam i nie będę miał takiego słuchu aby dokonywać takich cudów ale przeogromnie szanuję ludzi, którzy mają takowy dar i potrafią takich rzeczy dokonywać.
Trafiłem tutaj przypadkiem, ale Pana głos i sposób prowadzenia jest tak przyciągajcy, że nie mogłem się powstrzymać i zasubskrybowałem! Zostaje na dłużej bo to naprawdę kawał świetnego materiału! Ta Arturia faktycznie ładniej brzmi :) pozdrawiam serdecznie
Mega wiedza i doświadczenie - Mistrzostwo !
Gratulacje oraz czekamy na nastepne ciekawostki oraz lekcje. Pozdrawiam
Nowy film na dobry początek dnia, takie poranki lubie :)
Nie no pełen szacuneczek za profesjonalizm i kunszt. Jestem całkowicie kupiony, chyba pora powrócić do syntezatorów :D
Super materiał.
Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
Piękna opowieść i powrót do lat 80… dziękuje!
Pomimo tego że mój stopień muzykalności jest na poziomie pierwszym tzn. wiem kiedy gra muzyka a kiedy nie i pomimo tego że nie rozumiem całej tej technicznej terminologii subskrybuję kanał bo jest genialny i słucham go z ciekawością. Nie wiedziałem że tworzenie muzyki elektronicznej jest tak skomplikowane i wszystko to aby usłyszeć przysłowiowe "umpa umpa".
Och jak pięknie! Właśnie ten numer mam na referencji! Dziękuje! Gratulacje z okazji urodzin! Więcej tego!
Kawał dobrej roboty... Porównując do oryginału, jest chyba drobna różnica w melodii leadu - w oryginale jest wyraźnie słyszalne równoczesne brzmienie tercji małej (dodana tercja poniżej najwyższego dźwięku melodii). Dźwięk jest też odrobię mniej "suchy". Stopa super.
Serdeczne życzenia urodzinowe zatem🎂🎂🎂 Piękny prezent Pan zafundował, nie tylko sobie 🙂 Trzymając kciuki czekamy na więcej💪
wow ja to nawet nie słyszę różnicy jak Pan kręcił jednym pokrętłem o jakieś małe wartości, a ostatecznie ze wszystkimi składowymi super to wyszło
Genialna analiza. Od wczoraj odkrywam cuda na tym kanale... Podziwiam wiedzę, talent i pasję. Sam ledwo opanowałem gitarę, wiem, ile to nauki i samozaparcia. Podziwiam i szacun ogromny!!
12:20 *ja, acydyfikujący wszystko, co wpadnie mi w ręce* Ehh... no dobra...
Niedawno odtwarzałem dokładnie tę partię, tylko że przy użyciu Synth1 (chyba nigdy nie przestanę twierdzić, że to jedyny subtrakcyjny software'owy synth, jaki jest potrzebny do robienia muzyki), UA-cam chyba mnie śledzi... :)
Świetne brzmienie, świetny komentarz, świetny kanał! :D
Niesamowite, komentarz dla zasięgów
Znakomity kanał, dużo konkretnych i pomocnych wiadomości, które trudno zdobyć gdzie indziej 👍
Bardzo trudno o dobrej jakości materiały dotyczące sound designu i innych aspektów produkcji muzycznej, dlatego niezwykle się cieszę że trafiłem na Pana kanał. Jednakże, pozwolę sobie na dwie sugestie dotyczące użyteczności Pańskich materiałów dla odbiorcy:
- wydaje mi się, że programując syntezator dla uzyskania konkretnego brzmienia, warto starać się aby z przedstawionych informacji dalo się je uzyskać także na innych instrumentach. Przykladowo - nie dysponuję żadnym z uzytych dziś przez Pana instrumentów, a na tych które posiadam nie ma mozliowisci manipulacji parametrem "PW". Zgaduję, że może się skrywać pod inną nazwą, ale żeby móc to sprawdzić pomocnym byłoby choćby rozwinęcie skrótu (teraz sobie myślę, że może chodzić o "puls width")
- gratuluję erudycji, ale gdybym nie rozumiał wcześniej o czym Pan mówi, raczej nie rozszyfrowalbym zdań takich jak "W tym elemencie toru syntezy kryje się sedno charakteru brzmieniowego, definiowanego częstotliwością startu filtru oraz głębokością jego odstrojenia w górę " 😅
Kończąc, chciałbym podkreślić że wspomniane spostrzeżenia sa niewielkim detalem, nie wpływającym na ogólne uznanie, jakie wzbudzil Pan we mnie swoimi bardzo wartościowymi filmami.
Serdeczności
Z przyjemnością się Pana słucha. Brzmienie lepsze od oryginału. Olbrzymia wiedza. SUPER !!! Proszę o więcej.
Pojęcia nie mam o czym Pan opowiada ale świetnie się ogląda Gratuluję wiedzy i pasji
To rewelacyjny kawałek, słucham go zawsze z wielką przyjemnością do nastolatka. Jest w moich TOP 100 utworków. Fajnie że ktoś go rozłozył na czynniki :)
Duże propsy! Super omówienie działania i funkcji instrumentów. Pozdrowienia z Łodzi od fana muzyki Jungle i D'n'B. Pana filmy to jak korepetycje z obsługi syntezatorów.
Dzięki panie Tomaszu. Pomalutku coraz więcej chwytam z pana słownictwa muzycznego. Pozdrawiam serdecznie
Takiego kanalu brakowalo w polsce
Strasznie to skomplikowane. Nic nie rozumiem. Łapka w górę! :)
Jestem pod wielkim wrażeniem. Jeszcze nigdy nie nauczyłem się tak wiele w tak krótkim czasie o syntezatorach. Dzięki!
Gorąca prośba: o re-kreację dzwięku filtrowanego syntezatora, otwierającego piosenkę faith healer, z płyty bloodline, wykonawcy recoil (alan wilder z dm)
nie wiem co powiedzieć... po prostu zamilknę. (niesamowite)
Super! Panie Tomaszu pamiętam że w jednym z artykułów Estrady i Studia dawno temu był także rozbity na części pierwsze motyw z tego utworu. No ale teraz to nie tylko jak zagrać nuty ale także jak ukręcić brzmienie.
Pana działalność oraz wiedza to jest jakieś totalne złoto. Szanuję i podziwiam.
Łooo!! Sub! :) Dla mnie to niezwykłe co pan robi.Niesamowite.
Polecam ten utwór w wersji na żywo z trasy Peacetour. Kiedyś trafiłem na ten świetny koncert i co jakiś czas do niego wracam. Uwielbiam ich wspólne wykonanie Why. Analiza jak zwykle świetna. Znakomicie się słucha.
Pojawił się Pan u mnie na głównej, nigdy wcześniej nie słyszałem o Pana kanale, ale już wiem, że zostanę na dłużej. Fantastyczna robota!
Nie wiem dlaczego ten kanał został mi zaproponowany przez yT, ale najwyraźniej algorytmy znają mnie lepiej niż ja sam.
Bardzo ciekawy film!
trafiłem tu przez przypadek, świetny content!🖤
Lubię te filmy. Często mam otwarte w jednym okienku Twój film a w drugim oryginalna piosenkę, porównuję i ... jestem pod wrażeniem.
Jestem pełen podziwu dla Pana wiedzy i pojętności tematu odtwarzania dźwięku tak o... - że proste jak smarowanie bułki masłem. 💪
Jaki ciekawy kanał 👍, chcę więcej, poszedł sub
Kanał ten to kopalnia wiedzy, wspaniała praca
Wow - niesamowite odwzorowanie oryginału. Brawo!
Jest Pan geniuszem! Na końcu, podczas puszczania finalnej wersji pojawił mi się uśmieszek z pytaniem: "Jak to możliwe????" (w domyśle, że Pan niema 1:1 odtworzył ten utwór)
Szacunek :D
Pański materiał jest naprawdę profesjonalny i bardzo przyjemnie się to oglądało, zasługuje pan na zdecydowanie więcej obserwujących na swoim kanale, jest pan świetny!
Super film! Fajne są te dodatkowe ciekawostki o sprzęcie i ludziach.
🔊I Takiego Pana od 🎶muzyki ... Potrzebowaliśmy 👍
dobry material.dziekuje
Rewelacyjnie rozpracowane 👏
genialny materiał, cieszę się, że trafiiłem na Pański kanał. Życzę samych sukcesów i czekam na kolejne materiały!
Ten człowiek jest GENIALNY!!!!
Gdy usłyszałem, że kanałowi poświęca Pan cały czas trochę mnie zatkalo. Przyszedłem tu po raz pierwszy i deklaracja, że ktoś jest zaangażowany swoim zajęciom w takim stopniu wydała mi się czymś szokującym, bo obecny trend wskazuje, że w dobie uciekających zasięgów i problemach z monetyzacją taka samowystarczalność jest czymś rzadkim. Dopiero po obejrzeniu całości filmu zrozumialem, że mam do czynienia z czymś bez kozery unikalnym w swojej kategorii. Wcale nie zdziwiłbym się, gdyby ten filmik doczekał się wielu obejrzeń także na całym świecie, bo zdecydowanie wykracza poza zwykle hobby. To absolutny profesjonalizm w każdym calu.
Na marginesie: ziększenie "release" było game changerem przy poszukiwaniu pożądanego dźwięku, ciekawa okazała się jego rozbieżność działania z "decay". Nawet nie spodziewałem się, że od tamtego momentu dało się wprowadzić jeszcze tyle zmian dla uszlachetnienia brzmienia.
Dziękuję za piękny komentarz. Nie jestem zgrabną blondynką (z całym szacunkiem dla zgrabnych blondynek, bo moja żona się obrazi...), słodkim kotkiem, ani gościem tłukącym szyby własnym ciałem, więc muszę nadrabiać pracowitością :-)
Super pomysł z dekonstrukcją utworów! Super człowiek i pasjonat. Chodziłem na Pana wykłady, zawsze były mega!
Ale Pan ma głowę!!! Widać/słychać doświadczenie!!! Wow - chciałbym w przyszłości w połowie tak ogarniać proces syntezy! :) Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w dalszym rozwoju kanału! :)
Fantastyczny materiał, z którego można się wiele nauczyć o tworzeniu dźwięku. Brawo!
Szacun za wiedzę. Niewiele można zrozumieć, ale ogląda się jak dobry film. ;) Mam nadzieję, że kanał zdobędzie masę subskrybentów, bo zasługuje na to.
coś pięknego, majstersztyk! będe obserwować kanał