Hlamidija najčešća polno prenosiva bolest

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 жов 2024
  • TV Subotica na društvenim mrežama:
    / tvsubotica
    / tvsubotica
    Najčešća polno prenosiva bolest je genitalna hlamidija, a ove godine zabeleženo je i dva nova slučaja HIV infekcije, pokazuju prijave koje su pristigle u Zavod za javno zdravlje u Subotici. Lekari podsećaju da su upotreba zaštite, kao i odgovorno seksulano ponašanje najbolji oblik prevencije.
    Kada govorimo o ovim infekcijama delimo ih na virusne, bakterijske i protozoalne, objašnjava epidemiolog Zavoda za javno zdravlje u Subotici, dr Nebojša Bohucki. Kod virusnih uglavnom mislimo na HIV, virus hepatitisa B i HPV, kod bakterijskih na sifilis, gonoreju, genitalnu hlamidijazu, dok kod protozoalne to je trihomonas vaginalis. Dostupni podaci su procenjeni, a ne realni brojevi, jer se u nekim slučajevima pojedina oboljenja ne prijavljuju, što zavisi od zakonodavstva. Kod nas se veći deo prijavljuje tj. one što imaju veći javno zdravstveni značaj.
    Kada je reč o seksulano prenosivim infekcijama, pre svega bakterijskim, na prvom mestu je genitalna hlamidijaza , koja je u našoj sredini najčešća bakterisjka seksulano prenosiva infekcija. Tu je broj na mesečnom nivou oko pet inficiranih, godišnje oko 60, mada se smatra da i ovo nije realan broj, da je daleko veći, međutim osobe ili se ne javljaju redovno na pregled ili se sami leče, što nije dobro. Bitno je da se javimo za lekarsku pomoć ukoliko imamo tegobe
    Na pitanje koliko su učestale infekcije, odgovor je da zavisi od infekcije, odnosno koliki je procenat njene kliničke manifestacije, što je klinička manifestacija zastupljenija i jača, pre će se osoba javiti lekaru, na taj način ćemo registrovati obolelu osobu. Ukoliko dođe do neprijatnosti poput peckanja u predelu genitalija, bolova, neprijatnosti pri odlasku na toalet, sekreta, neophodno je otići kod lekara i nikako se samostalno lečiti, objašnjava naš sagovornik. Kada je reč o polno prenosivim infekcijama, one jesu lokalizovane u predelu genitalija, ipak mogu biti i sistemske.
    Ono što je problem one mogu biti sistemske infekcije, poput HIV infekcije, ali recimo ako je čak i bakterija lokalizovana, ona nakon nekoliko meseci, godina, gde se neko ne leči ili leči na svoju ruku, mogu izazvati probleme. Mogu nastati pre svega problemi povezani sa sterilitetom
    Kada je reč o prevenciji to je pre svega upotreba kondoma, koji u velikoj meri mogu da spreče seksulane infekcije, dakle na početku veze upotreba zaštite, te testiranje na ovu grupu bolesti, ali i monogamne veze. Ukoliko pak imamo neke tegobe u vezi sa genitalnim traktom, a možemo da ih povežemo i sa seksualnom aktivnošću, treba da se javimo lekaru kako bi se započelo odgovarajuće lečenje, zaključuje naš sagovornik.

КОМЕНТАРІ •