Sprzedaż mieszana - Akademia Księgomościa

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 вер 2024
  • Drodzy Księgowi,
    Tematem tego szkolenia jest sprzedaż mieszana. W filmie przedstawiamy definicję sprzedaży mieszanej, mówimy o bardzo istotnym w tym kontekście wskaźniku sprzedaży (proporcji), sposobie jego określenia, zgłoszenia, a następnie korekty oraz o samych kosztach i sposobie ich rozliczania.
    Więcej można poczytać tutaj: www.infakt.pl/....
    CERTYFIKAT
    Zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy w teście i uzyskania certyfikatu - ankietainfakt....
    Na wstępie warto zacząć od tego, że mówimy o sprzedaży mieszanej, jeśli podatnik w ramach działalności gospodarczej prowadzi zarówno sprzedaż opodatkowaną, jak i zwolnioną z VAT (przedmiotowo).
    Przy tego typu sprzedaży mamy do czynienia z trzema rodzajami kosztów :
    - związane wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną, od których odliczamy cały VAT
    - związane wyłącznie ze sprzedażą zwolnioną, od których nie odliczamy VAT-u
    - związane ze sprzedażą mieszaną
    Przy koszcie związanym ze sprzedażą mieszaną, jeśli potrafimy określić w jakim stopniu związany jest z daną sprzedażą, to wówczas odpowiednio go rozliczamy. Zazwyczaj jednak jest tak, że nie wiemy w jakim stopniu dany koszt dotyczy działalności opodatkowanej, a w jakim zwolnionej np. usługi księgowe, zakup komputera, czy samochodu. W takiej sytuacji podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego według proporcji www.infakt.pl/...
    Proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności opodatkowanych, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności opodatkowanych i zwolnionych. Wskaźnik określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Wartość tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.
    Jeśli podatnik rozpoczyna dopiero prowadzenie działalności mieszanej, to proporcję określa samodzielnie w sposób szacunkowy. Wysokość procentową przedstawia naczelnikowi urzędu skarbowego w odpowiednim wniosku. Urząd się do tego odnosi (zazwyczaj przychyla się do propozycji podatnika) i przesyła protokół z ustaloną proporcją. Tą proporcję wstępną należy stosować do końca tego roku podatkowego, natomiast jego zakończeniu obliczany jest wskaźnik rzeczywisty i dokonywana korekta.
    Wskaźnik rzeczywisty ustalony na koniec danego roku podatkowego, jest też proporcją którą podatnik posługuje się w kolejnym roku podatkowym. Co więcej korekta W VAT ma też znaczenie dla podatku dochodowego z tego względu, że roczna korekta VAT stanowi przychód/koszt podatkowy w miesiącu złożenia deklaracji VAT, uwzględniającej dokonaną korektę. www.infakt.pl/...
    CERTYFIKAT
    Zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy w teście i uzyskania certyfikatu - ankietainfakt....
    Już niebawem kolejne szkolenia, zapraszamy do subskrypcji naszego kanału: www.youtube.co...

КОМЕНТАРІ • 7

  • @tomaszsiakala5412
    @tomaszsiakala5412 6 років тому

    Witam serdecznie....mam takie pytanie na którego odpowiedź nie mogę niestety znaleźć. Czy sprzedaż mieszana może być także uznawana w przypadku najmu, sprzedaży mieszkań i usług taxi jako opodatkowanie jednej osoby . Wynajem i sprzedaż mieszkań na podatku 19% a działalność taxi na karcie podatkowej . Dziękuję i pozdrawiam.

    • @infakt
      @infakt  6 років тому +1

      Panie Tomaszu z opisu jaki Pan przedstawił wynika, że prowadzi Pan dwie różne działalności. Dwie formy opodatkowania świadczą o tym, że mamy działalność A - najem + sprzedaż mieszkań i działalność B - usługi taksówkarskie. Sprzedaż mieszana może wystąpić, gdy podatki w ramach jednej działalność wykonuje zarówno usługi opodatkowane, jak i zwolnione przedmiotowo z VAT. W Pana przypadku sprzedaż mieszana może mieć miejsce w odniesieniu do działalności A. Działalności A i B nie traktujemy łącznie. Zatem wracają do sprzedaży mieszanej, jeśli w ramach działalności A wykonuje Pan usługi zarówno opodatkowane, jak i zwolnione przedmiotowo, to działalność A w odniesieniu do podatku VAT jest działalnością mieszaną.

    • @tomaszsiakala5412
      @tomaszsiakala5412 6 років тому

      inFakt.pl dziękuję za odp.

  • @przemop3035
    @przemop3035 6 років тому

    Witam. Zakładam firmę informatyczną ale będę także w niej chciał rozliczyć sprzedaż bitcoinów. I teraz mam pytanie kupuję części komputerowe (karta graficzna, procesor itp) żeby zbudować z tego koparkę do kryptowalut i czy mogę odliczyć VAT w ramach działalności informatycznej czy nie mogę bo jest to sprzęt typowo pod wydobywanie kryptowalut które są zwolnione z VAT? Drugie pytanie: Jeśli nie mogę odliczyć VATu przy kupnie to jak to jest ze sprzedażą później takiego urządzenia? Muszę wystawić FV? Jeśli tak to wyjdzie że muszę dwa razy zapłacić VAT?

    • @infakt
      @infakt  6 років тому

      Panie Przemku, jeśli koszty związane są z działalnością zwolnioną, to wówczas nie ma Pan prawa do odliczenia VAT, należy wydatki zaksięgować brutto. Natomiast w momencie sprzedaży wystawia Pan fakturę z 23% z tytułu sprzedaży koparki, dodatkowo ma Pan prawo odzyskania nieodliczonego wcześniej VAT-u poprzez korektę o której mowa tutaj www.infakt.pl/blog-ksiegowy/okres-korekty-vat/. Pozdrawiamy!

    • @rafamajewski2959
      @rafamajewski2959 6 років тому

      Ja mam pytanie: Jak zaksięgować sprzedaż kryptowalut w KPiR skoro nie wystawiam FV za sprzedaż? A skoro nie ma FV to nie ma też nr FV więc jak to uwzględnić w JPK?

    • @infakt
      @infakt  6 років тому

      Panie Rafale, jeśli nie wystawia Pan faktury, to wówczas sprzedaż jest na rzecz osoby fizycznej nie prowadzącej działalności. Powinien Pan prowadzić ewidencję przychodów pozwalająca na skorzystanie ze zwolnienia z kasy fiskalnej. Sposób jej numerowania lub oznaczania zależy od Pana. Na podstawie tej ewidencji dokonuje Pan księgowania, wpisuje Pan z niej kwoty i numer lub np. oznaczenie ZESTAWIENIE SPRZEDAŻY ZA M-C LUTY 2018. Pozdrawiamy!