To je zajímavý názor. Já teda pana Špačka nesleduji, takže ho nějak extra dobře neznám. Ale kdybych si na něj měl udělat názor na základě tohoto rozhovoru, řekl bych, že je to člověk v první řadě velmi povrchní. A když už je řeč o té povrchnosti, dovolím si upozornit na jednu drobnost, která rozhodně nijak podstatná není. Ale třeba by Vás to zajímalo. Ve svém komentáři jste použil slovo „distinguovaný“. On ten Váš tvar toho slova rozhodně dává smysl, neboť to slovo bylo do češtiny převzato z francouzštiny, kde má tvar „distingué“. A dokonce se v češtině dříve v tom tvaru, který jste použil, psalo. Ale nyní slovníky uvádějí tvar „distingovaný“. To jen tak pro zajímavost.
@@Alfredecek To, že se nějaký tvar slova už nepoužívá, neznamená, že nedává smysl. Píšete o povrchnosti a sám/sama tady poukazujete na něco naprosto bezpředmětného.
@@May04bwu Děkuju za reakci. Diskuse mám rád. Ale četla jste ten můj komentář pozorně? Vždyť já tam nikde nepíšu, že ten tvar, který Jirka Jantac použil, nedává smysl. Právě naopak - zcela explicitně jsem tam uvedl, že smysl dává. A že tady poukazuju na něco naprosto bezpředmětného? No ano, vždyť i toto mám v tom komentáři zcela explicitně uvedeno, že se jedná o drobnost, která rozhodně nijak podstatná není. Já tu zmínku o tom tvaru toho slova skutečně bral jen jako zajímavost. Nebyl to z mé strany ani útok, ani posměch, ani se nejednalo o žádnou kritiku.
Přeji vám všem už hezké odpoledne a díky za toto setkání. A všem rodičům doporučuji, aby si uvědomili, jak velmi důležité jsou i příklady a bohužel ty špatné příklady táhnou více a začít se prostě musí už v rodině !!
Souhlasím a jen bych dodal, že škola učí a rodiče vychovávají. Bohužel některé "moderní" rodiny to nechápou a ve finále jejich děti tak zrcadlí samotné rodiče, kteří pak nechápou která "bije".
@@paveldoubrava3583 Rodič by měl být přísný a spravedlivý, protože život je přísný a nespravedlivý!!! A vychováváme děti pro život, nikoliv pro procházku Rajskou zahradou :) Tak prima dnešek!
Za mě dělá člověka člověkem lidskost a ne šaty. Samozřejmě jsou příležitosti, kdy je projevem slušnosti ctít tradici oblékání a rozhodně bychom se měli vyznat v pravidlech těchto tradic a také umět poznat tu zmíněnou z příležitostí. Na druhou stranu to, jak se oblečeme, budí nějaký dojem. Nemyslím si ale, že prostě a pohodlně oblečený člověk, když je čistý, alespoň trochu upravený a jaksi nedráždí druhým nos, působí zle. Naopak takový člověk na mě působí velice příjemně, uvolněně a sympaticky na rozdíl od vystrojeného a patrně upjatého šaška, co se na ostatní dívá z patra a jako by ho zužovalo to, že s nimi musí sdílet prostor metra, když si jede koupit rohlíky do alberta. Osobně stavím pohodlnost při běžných denních příležitostech na první místo. Upjatost dřívější společnosti do jisté míry rozumím, ale už je doba jiná. Hleďte lidem do tváří a ne na šaty. Poznáme toho mnohem více.
Potkala jsem ale třeba takového "exota" který šel na svatbu (i na obřad) v kraťasech a v tričku. Vypadal mezi ostatními hosty jako blbec, který se neumí chovat.
Pro mne a mého přítele není problém se po potápění v rakouském jezeře vysvléct z neoprenu, umýt se pod venkovní sprchou, obléci si v autě šaty/oblek a zajít si večer v Salzburgu do divadla. ;-) Oba i pracujeme rukama a chvilka na převlečení a učesání nás nezabila. Díky za pěkný rozhovor.
Na jedné straně mluví o etiketě a jejím dodržování a na druhé straně o neuvádění lidí do tísně . Mluví na jedné straně o přirozenosti a pak hned o dodržování pravidel !
Můj tatínek (ročník 1967) nosil klobouk, plášť a polobotky, takže já jsem v tomhle vyrůstala. Jak mě šokovalo zjištění, že se takhle obléká v mojí generaci jeden muž z tisíce :-)
Mohu se zeptat, co je na tom šokujícího? Já tomu opravdu nerozumím. Pokud někdo nosí klobouk, plášť a polobotky, protože se v takovém oděvu cítí dobře, je to dle mého názoru naprosto v pořádku. S tím já nemám nejmenší problém. Ale předepisovat to druhým? A v případě, že se tím druzí řídit odmítnou, je považovat za lenochy a já nevím, za co všechno ještě? To je dle mého názoru neakceptovatelné. Já to beru tak, že z člověka dělá člověka to, jak se chová k druhým. Šaty v tom pro mě žádnou roli nehrají.
@@Alfredecek Protože když člověk v něčem od dětství vyrůstá, považuje to za přirozené. Za normu. Potom to logicky člověka překvapí, když zjistí, že to norma není. To je naprosto běžné ve vývoji nejen lidí, ale všech tvorů, že se učíme vzorce chování (i toho společenského) doma. O nařízení dress codu jsem se nikde nezmínila, to je z Vaší hlavy, nicméně souhlasím s tím, co naznačuje pan Špaček. Často je nám jedno, jak vypadáme, jak se chováme, jaký děláme dojem. Zlenivěli jsme a je to škoda. Na druhou stranu si myslím, že v porovnání s generací právě například mých rodičů se situace zlepšuje a muži umí obléknout i dobře padnoucí oblek. Jen musí chtít.
Etiketa je ve společnosti určitě důležitá, ale zase bych to úplně nepřeháněl. Je jasné, že když půjdu do Národního, tak si oblek vezmu, ale nevidím důvod, proč bych v něm měl chodit jen tak po ulici, do kanceláře, do restaurace... Nevím, proč bych měl v létě v horku chodit nabalený, zbytečně se potit a deformovat si chodidla lakýrkama. To, že na sobě někdo má kraťasy a tričko, nutně neznamená, že není slušně oblečený.
Brummel je skutečně méně známý, než by si zasloužil. Přitom tenkrát ho stavěli na roveň Napoleonovi. Brummel byl svým zevnějškem výstředně nenápadný, ohromoval jednoduchostí svého oděvu. Vlastně to byl jediný skutečný Dandy v historii. Krásně o něm píše v knížce "O dandysmu a Georgi Brummellovi" Jules Amédée Barbey d´Aurevilly. Vyšlo i česky!
Všetky jeho kratučké náučné dokumentíky využívam na triednických hodinách, aby sme sa nezabúdali správať ako ľudia a k vzdelaniu etiketa patrí. Používam aj jeho knihu. Rada sledujem jeho rady. A v mojom veku sa už patrí riadiť etiketou😁. Už ma ani krása, ani šarm mladosti neospravedlní🤓
Kdyby se každý na světě oblékal a převlékal podle pravidel etikety, bude ekologická zátěž ještě horší než dnes. Minimalismus má také něco do sebe! Nemluvě o tom, že leckterý tatínek raději investuje své peníze např. do dětí, než do svého vlastního sofistikovaného dandyšatníku... Pustit sednout babičku v elektrice můžu i v montérkách! Etiketa odívání je krásné hobby, ale celospolečensky už asi trochu passé. A mimochodem, jsou právě teď v Praze pověstné bílé ponožky v sandálech faux-pas, nebo nový módní trend?
Vážený pane Okudžavo, dovolím si s tímto Vaším komentářem souhlasit. Ať si o mně pan Špaček klidně myslí, že jsem líný. Já to unesu. Nechci se s tímto distingovaným expertem na etiketu hádat, ale dle mého názoru je většina z toho, o čem s takovou vážností přednáší, jen projevem prázdné povrchnosti. Rozhodně jsem ale rád, že pan Špaček v kontextu etikety nemluví jen o odívání a o stolování. Občas zmíní i něco podstatného. Jenže i do toho podstatného začne, jak se rozpovídá, velice rychle vlévat povrchnost. No jedno je jasné - buď je hodně mimo pan Špaček, nebo jsem hodně mimo já. Minimálně jeden z nás určitě. :-)
@@May04bwu Máte jistě pravdu, vždyť na tomto principu Brummel moderní styl oblékání založil. Chtěl jsem jen podotknout, že buran vlastnící jedny džíny způsobí patrně menší ekologické škody a své případné finanční prostředky může investovat do reálně důležitějších a užitečnějších oblastí života, bohužel k nelibosti esteticky vyspělejších spoluobčanů a všech složek módní policie.
@@Alfredecek Vážený pane Pibaselfe, já to tušil, že nebudu jediný, kdo prohlédl šarlatánství pana Špačka, který se tváří, jako by se celá společnost stravovala převážně na elegantních banketech a oficiálních večeřích! Chápu, proč se tak rád ve společnosti známých tváří naší kultury rozplývá nad noblesou starých zašlých časů, vždyť on je v našich krajích arbiter elegantiarum numero uno.! Nějak ovšem zapomíná, že za časů Oldřicha Nového většina gentlemanů svačila polévku z bandasky a dnes se odbudou meníčkem v nejbližší přijatelné restauraci. Elegance žel bohu nikdy nebyla a nebude pro každého.
@@mulatokudzava7797 Vážený pane Okudžavo, souhlasím s vámi. Vědomosti pana Špačka o noblese starých časů jsou rozhodně zajímavé, ovšem nemohu než poznamenat, že dědové velké části našeho národa v době 1. československé republiky byli rádi, že měli co do úst. Rozhodně neměli čas, ani chuť korzovat po náročné pracovní době po náměstí. Převlékat se několikrát denně bylo pro běžného smrtelníka stejně aktuální jako pro knížete Schwarzenberga kydání hnoje. Osobně jsem toho názoru, že snaha o vzájemnou ohleduplnost mezi lidmi by neměla být poměřována měřítky feudálů. Snad přijdou někdy časy, kdy se lidé zaměří víc na charakter, než na pozlátko. Nezbývá než doufat.
Promiňte, taky by nějaký kluk anebo pan mohl uvolnit místo starší damě. Tendence je taková, že dívka nebo slečna nejspiše uvolní to místo, protože je poctivější. Chlapy si tim vrásky nedělají, sedí dal, a hlavně to po nich nikdo neočekává, že to místo pro staršího člověka by mohli uvolnit. Vždycky se to více očekává po mladých ženách, proto taky starší člověk automaticky bude směrovat spíše tam, kde sedí mladá žena.
Nejhorší, co na ulici člověk vidí. Upocený chlap, neonové tílko s trapným nápisem a k tomu kostkované šortky a sandály. Ženská zase nonstop v riflích a mikině. Typicky český look dneska, ale pan Špaček má pravdu, že se to zlepšuje. Konečně. Jak moc s panem Špačkem souhlasím, to by byl moc dlouhý sloh :-)
@@Ondrus21 Ne, existují pro pány na léto lehké plátěné dlouhé kalhoty a bavlněná košile s krátkými rukávy, pro dámy lehké letní šaty s krátkými rukávy.
Prvorepubliková kavárna, pan má rád kavárny! Měl přednášku, no považte! Na noblesu první republiky všichni vzpomínáme s láskou, zvlášť na to, jak lidé s noblesou sbírali uhlí na haldách, to bylo velmi, velmi stylové. Jinak jasně, člověk by se měl obléct tak, jak velí situace, ale tohleto dlouhé pindání je opravdu uhozené a zcela bez vkusu.
Pan Špaček na počátku rozhovoru poměrně tvrdě zkritizoval současné oblékání mužů a pozdvihl naopak oblékání žen. Pohybuji se hodně ve společnosti a spíše bych si dovolil tvrdit a souhlasit s názorem, že dnes je opravdu až moc volného neformálního oblékání při různých příležitostech. Ale kritizovat jen muže za oblékání v tomto rozhovoru je určitě zbytečné, neboť jde o individuální záležitost bez ohledu na pohlaví. Vždy se najdou špatně či nevhodně oblékané obě strany a rozhodně bych si nedovolil tak cíleně muže kritizovat. Zbytek rozhovoru byl zajímavý a děkuji za realizaci.
Pavel Doubrava Máte pravdu pane Doubrava. Ta tendence kritizovat jenom muže je založená na pravidlu, že ženy a barevné menšiny jsou “chráněny.” A tak politicky korektní pan Špaček jede tu vlnu od nás 🇨🇦 Doporučil bych mu knížku Returning Balls.
Já to beru prostě tak, že měl před sebou pan Špaček u mikrofonu ženu. Kdyby tam byl muž, určitě by se tak nerozvášnil v kritice mužů a nerad bych se dostal do diskuze mimo téma oblékání.I když je nezvratný fakt, že za poslední leta se opačné pohlaví plošně ujímá vlády velmi zdatně. A přestože bylo vyřčeno ve "Starých pověstech českých" na adresu kněžny Libuše "Běda mužům, kterým žena vládne!", tak jsem přesvědčen, že by mělo jít vždy o zdravou rovnováhu, jelikož žádný extrém nikdy a v ničem není dobrý. A zrovna tak je to i v oblékání, ať jsme žena nebo muž, je velmi dobré a prospěšné respektovat určitá pravidla a čas od času je zdravé je měnit či ohýbat, ale ne je "válcovat" za každou cenu. Zkrátka a dobře, jak prohlásil pan Werich: "Je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka". A na tom se nic nezmění, tak jako byly a jsou dvě pohlaví. A my si tak můžeme říci, tady je svět ještě v pořádku.
Souhlasím snad se vším, až na to že rozkvět etikety byl už za Rakouska-Uherska. Franz Josef udržoval morální hodnoty víc, než jakýkoli prvorepublikový politik.
Krásně to udržoval v groteskní hnilobě. Bylo to zcela evidentní už počátkem 20. století. Tyhlety exhumace, které tu provádíte, nejsou nevkusné, ale jsou přímo odporné.
To ano, ale dámy se "svírají" pořád. Šaty, sukně, silonky, punčocháče, high waisted jeans, koneckonců i podprsenky. A samozřejmě především stahovací prádlo typu spanx.
Já vidím tragicky oblečené i mladé dívky, nejen muže. Jsou často velmi obézní, narvané v legínách, minisukních nebo úzkých kalhotách. Děsivý pohled. Řekla bych, že ženy kolem čtyřicítky dbají na svou vizáž mnohem víc. Nejlepší je to ve velkých, zahraničních firmách, kde už se zaměstnanci přece jen slušně obléct dokážou.
Přesně tak, vůbec nezáleží na tom, co člověk umí a jak pracuje. Hlavně, aby chodil oblečený jako snob. Do práce se přece nechodí pracovat, ale na módní přehlídku.
@@Ondrus21 Podle vás bychom mohli chodit do zaměstnání klidně v gumácích a teplácích. Je jasné, že u dělníka na lince nikoho nezajímá jeho ohoz, beztak pracuje v montérkách, ale třeba státní úředník už by nějakou kulturu odívání mít mohl. Kdysi jsem vidívala úřednice chodit do práce v lyžařských bundách a k tomu lodičky - to už snad nefrčí.))) A naši lékaři se taky oblékají hororově jako bezdomovci. Když půjdete v cizině k jakémukoliv doktorovi, zpravidla vás přijme buď v obleku, pokud vás nevyšetřuje, anebo v tom obleku z práce odchází. To je prostě v těchto profesích normou!
@@libertas662 No, tak v gumácích a v teplácích bych do práce asi nepřišel, ale prosím, proti gustu... Každý člověk dělá vizitku sám sobě a každý člověk je svobodný, aby se mohl rozhodnout, jak se kam oblékne. Už jsem dost starej na to, aby mi někdo diktoval, jak se mám oblékat. Samozřejmě, že do Národního si ten oblek vezmu, ale nevidím důvod nosit ho denně do práce. Oblek je slavnostní oblečení. Nosit ho denně je degradace. Dál nechápu, co je tak neslušného na tom, když si člověk vezme džíny, tričko bez potisku, případně svetr, v létě potom kraťasy a tričko nebo košili. Pokud má čisté a neroztrhané oblečení, tak opravdu nechápu, o co jde. Nosit oblek do práce je obyčejná faleš a snobismus. Hlavně ukázat, že na to mám, ale v hlavě můžu mít klidně piliny. Osobně mi víc vadí, když v pracovních e-mailech a dokumentech luštím pravopisné chyby, než když někdo nosí džíny. No a pak je tady finanční stránka věci. Abych mohl nosit oblek denně, potřeboval bych mít aspoň takové 4 kusy ve skříni, řekněme tak po 20 tis. (což nejsou ani zdaleka ty nejdražší). K tomu bych musel mít aspoň takových 7 košil po, dejme tomu, 1500 Kč (rovněž ty levnější; u Blažka začínáme až na 2 tis.) Potom by to chtělo aspoň dvoje lakýrky, taky tak za 2500 Kč za pár (opět ty levnější). Dál aspoň 4 kravaty, aby je mohl člověk střídat, a opasek. Všechno, dejme tomu, po 500 Kč. Tak to už máme skoro 100 tis. A to do toho nepočítám náklady na čistírnu a čas ztracený žehlením košil. Nejsem Rotschild, a kdybych těch 100 tisíc měl, hadry budou asi to poslední, za co ty peníze utratím. No a u doktora mě osobně bílé kalhoty a bílé tričko rovněž nijak nepohoršují. U doktora mě pouze zajímá jeho přístup a kvalita léčby. Když je to odborník a dokáže mi pomoct a uzdraví mě, tak ať nosí klidně třeba plavky. Já nechodím k doktorovi kvůli kulturnímu zážitku při pohledu na jeho outfit.
@@Ondrus21 Tady se bavíme o lidech, kteří jsou za svou práci zaplaceni natolik slušně, aby si mohli tu skříň obleků klidně dovolit. Netvrdím, že v létě musí chlapi nutně chodit v obleku, ale sandály k tesilkám jsou fakt průser. A viděla jsem to u Čechů v nadnárodní firmě. Určité postavení prostě vyžaduje určitý typ oblečení a nevidím na tom nic degradujícího. Naopak. Mně jako ženské se třeba psychiatr v obleku líbí, vyjadřuje tím respekt k pacientovi a je to příjemnější nežli bílý plášť. Ale v tomhle případě to není samozřejmě nutnost, muž může být elegantně oblečen i ležérněji. Ale kraťasy a tílka do práce absolutně ne, pokud jste úředník nebo cokoliv podobného! Ani ty sandály, je to nevhodné. Nejsem typ, který nějak vzhlíží k západu, spíš naopak, ale tohle je jedna z mála věcí, kterou bychom se od něj měli naučit. Pořád se neumíme oblékat.
@@libertas662 Tak já úplnou náhodou státní úředník jsem (i když nejsem ten, kdo jedná s veřejností). Dělám odbornou práci, při které musím mít výsledky. Když nebudu mít výsledky, pošlou mě na severní pól v trenýrkách. Na štěstí máme docela dost starostí a práce (alespoň na našem odboru), takže oblečení nikdo neřeší, protože na to nemáme čas. Já si klidně v horkém létě ty kraťasy a polotriko nebo neformální košili vezmu. Nevidím na tom nic špatného. Nechodím oblečený jako vagabund ale ani jako dirigent filharmonie. Abychom se mohli začít bavit o obleku, musel by bych být placený alespoň jako ministerský náměstek (což nejsem ani z desetiny). Pár let bych to vydržel, než bych se zabezpečil a potom s bohem a šáteček.
Len či je to naozaj tak dôležité a potom či človeku neunika hlbšia podstata života než sa vyobliekat x krát denne a správať sa ako programovany robot. Pripomína mi to spoločnosť prvej triedy ako bola zobrazená vo filme Titanic
Někteří lidé mají prostě rádi uniformy. Nějaký společný společenský znak se kterým se mohou identifikovat. Nemám s tím problém, ale nuťte do toho ty, kteří to tak necítí.
Je tak chytrý až mu to leze na mozek. Prostě se musí za každou cenu zviditelnit, jak je ve všem úžasný nic více. je slušný to ano, ale s tou etiketou a oblékáním to přehání. No jo on nepracuje rukami, tak se mu to povídá. Pokud muž nebo žena vyloženě nesmrdí a mají oblečení v čem se cítí dobře, tak proti gustu . No jo typický kavárník :D
Áno šortky sú v lete pohodlné ale aj v lete musíš vedieť kedy a kam vrchol nevkusu je keď sa dovalí skupina chlapov ci žien alebo mix do reštaurácie v sortkach na nohách žabky a spinave nohy, neostrihane nechty tak to je kultúra za 500
Nevím co říkala babička, ale moje mamka říkala :,, frajeřina nezebe, ale počkej, počkej, až budeš starší" A navíc? Rozdrbané kalhoty s koleny venku... V zimě.. Omotaný šátek kolem krku, ale holá záda.😆Mezi botky a nohavicema holé nohy. Ale starší se máme jít do.... Věřte, frajeřina nezebe, ale následky jsou.. Záněty, bolesti a věta:,, Kde jsem to chyt(la) je směšná.Držim palce všem, kdo dá přednost zdraví🙋🏼♀️🍀
Pana Špačka si moc vážím, je to velmi inteligentní a distinguovaný pán. Děkuji za rozhovor s tím to skvělým mužem!
To je zajímavý názor. Já teda pana Špačka nesleduji, takže ho nějak extra dobře neznám. Ale kdybych si na něj měl udělat názor na základě tohoto rozhovoru, řekl bych, že je to člověk v první řadě velmi povrchní.
A když už je řeč o té povrchnosti, dovolím si upozornit na jednu drobnost, která rozhodně nijak podstatná není. Ale třeba by Vás to zajímalo. Ve svém komentáři jste použil slovo „distinguovaný“. On ten Váš tvar toho slova rozhodně dává smysl, neboť to slovo bylo do češtiny převzato z francouzštiny, kde má tvar „distingué“. A dokonce se v češtině dříve v tom tvaru, který jste použil, psalo. Ale nyní slovníky uvádějí tvar „distingovaný“. To jen tak pro zajímavost.
@@Alfredecek To, že se nějaký tvar slova už nepoužívá, neznamená, že nedává smysl. Píšete o povrchnosti a sám/sama tady poukazujete na něco naprosto bezpředmětného.
@@May04bwu
Děkuju za reakci. Diskuse mám rád. Ale četla jste ten můj komentář pozorně? Vždyť já tam nikde nepíšu, že ten tvar, který Jirka Jantac použil, nedává smysl. Právě naopak - zcela explicitně jsem tam uvedl, že smysl dává. A že tady poukazuju na něco naprosto bezpředmětného? No ano, vždyť i toto mám v tom komentáři zcela explicitně uvedeno, že se jedná o drobnost, která rozhodně nijak podstatná není. Já tu zmínku o tom tvaru toho slova skutečně bral jen jako zajímavost. Nebyl to z mé strany ani útok, ani posměch, ani se nejednalo o žádnou kritiku.
Přeji vám všem už hezké odpoledne a díky za toto setkání. A všem rodičům doporučuji, aby si uvědomili, jak velmi důležité jsou i příklady a bohužel ty špatné příklady táhnou více a začít se prostě musí už v rodině !!
Souhlasím a jen bych dodal, že škola učí a rodiče vychovávají. Bohužel některé "moderní" rodiny to nechápou a ve finále jejich děti tak zrcadlí samotné rodiče, kteří pak nechápou která "bije".
@@paveldoubrava3583 Rodič by měl být přísný a spravedlivý, protože život je přísný a nespravedlivý!!! A vychováváme děti pro život, nikoliv pro procházku Rajskou zahradou :) Tak prima dnešek!
Tak toto bylo radost poslouchat!!!! Nádhera a tento pam se opravdu velmi podobá herci Richardovi Geere !!! Děkuji z a pekne povídání ❤❤❤
Za mě dělá člověka člověkem lidskost a ne šaty. Samozřejmě jsou příležitosti, kdy je projevem slušnosti ctít tradici oblékání a rozhodně bychom se měli vyznat v pravidlech těchto tradic a také umět poznat tu zmíněnou z příležitostí. Na druhou stranu to, jak se oblečeme, budí nějaký dojem. Nemyslím si ale, že prostě a pohodlně oblečený člověk, když je čistý, alespoň trochu upravený a jaksi nedráždí druhým nos, působí zle. Naopak takový člověk na mě působí velice příjemně, uvolněně a sympaticky na rozdíl od vystrojeného a patrně upjatého šaška, co se na ostatní dívá z patra a jako by ho zužovalo to, že s nimi musí sdílet prostor metra, když si jede koupit rohlíky do alberta. Osobně stavím pohodlnost při běžných denních příležitostech na první místo. Upjatost dřívější společnosti do jisté míry rozumím, ale už je doba jiná. Hleďte lidem do tváří a ne na šaty. Poznáme toho mnohem více.
K tomu není co dodat.
Potkala jsem ale třeba takového "exota" který šel na svatbu (i na obřad) v kraťasech a v tričku. Vypadal mezi ostatními hosty jako blbec, který se neumí chovat.
@@jitkaferstova To je jedna z těch příležitostí, kdy není o čem diskutovat.)
Pro mne a mého přítele není problém se po potápění v rakouském jezeře vysvléct z neoprenu, umýt se pod venkovní sprchou, obléci si v autě šaty/oblek a zajít si večer v Salzburgu do divadla. ;-) Oba i pracujeme rukama a chvilka na převlečení a učesání nás nezabila. Díky za pěkný rozhovor.
Na jedné straně mluví o etiketě a jejím dodržování a na druhé straně o neuvádění lidí do tísně . Mluví na jedné straně o přirozenosti a pak hned o dodržování pravidel !
Můj tatínek (ročník 1967) nosil klobouk, plášť a polobotky, takže já jsem v tomhle vyrůstala. Jak mě šokovalo zjištění, že se takhle obléká v mojí generaci jeden muž z tisíce :-)
Mohu se zeptat, co je na tom šokujícího? Já tomu opravdu nerozumím. Pokud někdo nosí klobouk, plášť a polobotky, protože se v takovém oděvu cítí dobře, je to dle mého názoru naprosto v pořádku. S tím já nemám nejmenší problém. Ale předepisovat to druhým? A v případě, že se tím druzí řídit odmítnou, je považovat za lenochy a já nevím, za co všechno ještě? To je dle mého názoru neakceptovatelné. Já to beru tak, že z člověka dělá člověka to, jak se chová k druhým. Šaty v tom pro mě žádnou roli nehrají.
@@Alfredecek Protože když člověk v něčem od dětství vyrůstá, považuje to za přirozené. Za normu. Potom to logicky člověka překvapí, když zjistí, že to norma není. To je naprosto běžné ve vývoji nejen lidí, ale všech tvorů, že se učíme vzorce chování (i toho společenského) doma. O nařízení dress codu jsem se nikde nezmínila, to je z Vaší hlavy, nicméně souhlasím s tím, co naznačuje pan Špaček. Často je nám jedno, jak vypadáme, jak se chováme, jaký děláme dojem. Zlenivěli jsme a je to škoda. Na druhou stranu si myslím, že v porovnání s generací právě například mých rodičů se situace zlepšuje a muži umí obléknout i dobře padnoucí oblek. Jen musí chtít.
Etiketa je ve společnosti určitě důležitá, ale zase bych to úplně nepřeháněl. Je jasné, že když půjdu do Národního, tak si oblek vezmu, ale nevidím důvod, proč bych v něm měl chodit jen tak po ulici, do kanceláře, do restaurace... Nevím, proč bych měl v létě v horku chodit nabalený, zbytečně se potit a deformovat si chodidla lakýrkama. To, že na sobě někdo má kraťasy a tričko, nutně neznamená, že není slušně oblečený.
Brummel je skutečně méně známý, než by si zasloužil. Přitom tenkrát ho stavěli na roveň Napoleonovi. Brummel byl svým zevnějškem výstředně nenápadný, ohromoval jednoduchostí svého oděvu. Vlastně to byl jediný skutečný Dandy v historii. Krásně o něm píše v knížce "O dandysmu a Georgi Brummellovi" Jules Amédée Barbey d´Aurevilly. Vyšlo i česky!
Všetky jeho kratučké náučné dokumentíky využívam na triednických hodinách, aby sme sa nezabúdali správať ako ľudia a k vzdelaniu etiketa patrí. Používam aj jeho knihu. Rada sledujem jeho rady. A v mojom veku sa už patrí riadiť etiketou😁. Už ma ani krása, ani šarm mladosti neospravedlní🤓
Na základce nám učitelka pořád pouštěla Etiketu, a všichni na to rádi vzpomínáme :-D :-)
já si ji občas pouštím dodnes :))
Kdyby se každý na světě oblékal a převlékal podle pravidel etikety, bude ekologická zátěž ještě horší než dnes. Minimalismus má také něco do sebe! Nemluvě o tom, že leckterý tatínek raději investuje své peníze např. do dětí, než do svého vlastního sofistikovaného dandyšatníku... Pustit sednout babičku v elektrice můžu i v montérkách!
Etiketa odívání je krásné hobby, ale celospolečensky už asi trochu passé. A mimochodem, jsou právě teď v Praze pověstné bílé ponožky v sandálech faux-pas, nebo nový módní trend?
Vážený pane Okudžavo, dovolím si s tímto Vaším komentářem souhlasit. Ať si o mně pan Špaček klidně myslí, že jsem líný. Já to unesu. Nechci se s tímto distingovaným expertem na etiketu hádat, ale dle mého názoru je většina z toho, o čem s takovou vážností přednáší, jen projevem prázdné povrchnosti. Rozhodně jsem ale rád, že pan Špaček v kontextu etikety nemluví jen o odívání a o stolování. Občas zmíní i něco podstatného. Jenže i do toho podstatného začne, jak se rozpovídá, velice rychle vlévat povrchnost. No jedno je jasné - buď je hodně mimo pan Špaček, nebo jsem hodně mimo já. Minimálně jeden z nás určitě. :-)
Etiketa a minimalismus se přeci vůbec nevylučují. Zrovna u mužů je to právě naopak.
@@May04bwu Máte jistě pravdu, vždyť na tomto principu Brummel moderní styl oblékání založil. Chtěl jsem jen podotknout, že buran vlastnící jedny džíny způsobí patrně menší ekologické škody a své případné finanční prostředky může investovat do reálně důležitějších a užitečnějších oblastí života, bohužel k nelibosti esteticky vyspělejších spoluobčanů a všech složek módní policie.
@@Alfredecek Vážený pane Pibaselfe, já to tušil, že nebudu jediný, kdo prohlédl šarlatánství pana Špačka, který se tváří, jako by se celá společnost stravovala převážně na elegantních banketech a oficiálních večeřích! Chápu, proč se tak rád ve společnosti známých tváří naší kultury rozplývá nad noblesou starých zašlých časů, vždyť on je v našich krajích arbiter elegantiarum numero uno.! Nějak ovšem zapomíná, že za časů Oldřicha Nového většina gentlemanů svačila polévku z bandasky a dnes se odbudou meníčkem v nejbližší přijatelné restauraci. Elegance žel bohu nikdy nebyla a nebude pro každého.
@@mulatokudzava7797 Vážený pane Okudžavo, souhlasím s vámi. Vědomosti pana Špačka o noblese starých časů jsou rozhodně zajímavé, ovšem nemohu než poznamenat, že dědové velké části našeho národa v době 1. československé republiky byli rádi, že měli co do úst. Rozhodně neměli čas, ani chuť korzovat po náročné pracovní době po náměstí. Převlékat se několikrát denně bylo pro běžného smrtelníka stejně aktuální jako pro knížete Schwarzenberga kydání hnoje. Osobně jsem toho názoru, že snaha o vzájemnou ohleduplnost mezi lidmi by neměla být poměřována měřítky feudálů. Snad přijdou někdy časy, kdy se lidé zaměří víc na charakter, než na pozlátko. Nezbývá než doufat.
dobrý rozhovor :)
One man show👏👍
Promiňte, taky by nějaký kluk anebo pan mohl uvolnit místo starší damě. Tendence je taková, že dívka nebo slečna nejspiše uvolní to místo, protože je poctivější. Chlapy si tim vrásky nedělají, sedí dal, a hlavně to po nich nikdo neočekává, že to místo pro staršího člověka by mohli uvolnit. Vždycky se to více očekává po mladých ženách, proto taky starší člověk automaticky bude směrovat spíše tam, kde sedí mladá žena.
Skvělý rozhovor, zahřálo u srdce
Nejhorší, co na ulici člověk vidí. Upocený chlap, neonové tílko s trapným nápisem a k tomu kostkované šortky a sandály. Ženská zase nonstop v riflích a mikině. Typicky český look dneska, ale pan Špaček má pravdu, že se to zlepšuje. Konečně. Jak moc s panem Špačkem souhlasím, to by byl moc dlouhý sloh :-)
Nie len český look aj u nás na Slovensku je to podobné čím menšie mesto tým horšie česť výnimkám
To má každej chodit ve smokingu?
@@Ondrus21
Ne, existují pro pány na léto lehké plátěné dlouhé kalhoty a bavlněná košile s krátkými rukávy, pro dámy lehké letní šaty s krátkými rukávy.
@@jitkaferstova A taky normální oblečení.
@@Ondrus21 Ale kahoty s košilí a šaty přece JSOU normální oblečení.
18:30 panicové dělejte si poznámky jak svést ženu
... 🤔✨👏 👌
Prvorepubliková kavárna, pan má rád kavárny! Měl přednášku, no považte! Na noblesu první republiky všichni vzpomínáme s láskou, zvlášť na to, jak lidé s noblesou sbírali uhlí na haldách, to bylo velmi, velmi stylové. Jinak jasně, člověk by se měl obléct tak, jak velí situace, ale tohleto dlouhé pindání je opravdu uhozené a zcela bez vkusu.
Pan Špaček na počátku rozhovoru poměrně tvrdě zkritizoval současné oblékání mužů a pozdvihl naopak oblékání žen. Pohybuji se hodně ve společnosti a spíše bych si dovolil tvrdit a souhlasit s názorem, že dnes je opravdu až moc volného neformálního oblékání při různých příležitostech. Ale kritizovat jen muže za oblékání v tomto rozhovoru je určitě zbytečné, neboť jde o individuální záležitost bez ohledu na pohlaví. Vždy se najdou špatně či nevhodně oblékané obě strany a rozhodně bych si nedovolil tak cíleně muže kritizovat. Zbytek rozhovoru byl zajímavý a děkuji za realizaci.
Pavel Doubrava Máte pravdu pane Doubrava. Ta tendence kritizovat jenom muže je založená na pravidlu, že ženy a barevné menšiny jsou “chráněny.” A tak politicky korektní pan Špaček jede tu vlnu od nás 🇨🇦 Doporučil bych mu knížku Returning Balls.
Já to beru prostě tak, že měl před sebou pan Špaček u mikrofonu ženu. Kdyby tam byl muž, určitě by se tak nerozvášnil v kritice mužů a nerad bych se dostal do diskuze mimo téma oblékání.I když je nezvratný fakt, že za poslední leta se opačné pohlaví plošně ujímá vlády velmi zdatně. A přestože bylo vyřčeno ve "Starých pověstech českých" na adresu kněžny Libuše "Běda mužům, kterým žena vládne!", tak jsem přesvědčen, že by mělo jít vždy o zdravou rovnováhu, jelikož žádný extrém nikdy a v ničem není dobrý. A zrovna tak je to i v oblékání, ať jsme žena nebo muž, je velmi dobré a prospěšné respektovat určitá pravidla a čas od času je zdravé je měnit či ohýbat, ale ne je "válcovat" za každou cenu. Zkrátka a dobře, jak prohlásil pan Werich: "Je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka". A na tom se nic nezmění, tak jako byly a jsou dvě pohlaví. A my si tak můžeme říci, tady je svět ještě v pořádku.
@@jindrich1944 A já bych Vám doporučil zopakovat si skloňování.
@@danielpech1401 The member of the grammar-nazi movement má pech. 😊
Souhlasím snad se vším, až na to že rozkvět etikety byl už za Rakouska-Uherska. Franz Josef udržoval morální hodnoty víc, než jakýkoli prvorepublikový politik.
Krásně to udržoval v groteskní hnilobě. Bylo to zcela evidentní už počátkem 20. století. Tyhlety exhumace, které tu provádíte, nejsou nevkusné, ale jsou přímo odporné.
Vesty je sviraly, ale damy mely korzety
To ano, ale dámy se "svírají" pořád. Šaty, sukně, silonky, punčocháče, high waisted jeans, koneckonců i podprsenky. A samozřejmě především stahovací prádlo typu spanx.
Pan Špaček má klasu škoda že je málo mužů jako on...
Alexandra
Moc pekny rozhovor. Dekuji.
Já vidím tragicky oblečené i mladé dívky, nejen muže. Jsou často velmi obézní, narvané v legínách, minisukních nebo úzkých kalhotách. Děsivý pohled. Řekla bych, že ženy kolem čtyřicítky dbají na svou vizáž mnohem víc. Nejlepší je to ve velkých, zahraničních firmách, kde už se zaměstnanci přece jen slušně obléct dokážou.
Přesně tak, vůbec nezáleží na tom, co člověk umí a jak pracuje. Hlavně, aby chodil oblečený jako snob. Do práce se přece nechodí pracovat, ale na módní přehlídku.
@@Ondrus21 Podle vás bychom mohli chodit do zaměstnání klidně v gumácích a teplácích. Je jasné, že u dělníka na lince nikoho nezajímá jeho ohoz, beztak pracuje v montérkách, ale třeba státní úředník už by nějakou kulturu odívání mít mohl. Kdysi jsem vidívala úřednice chodit do práce v lyžařských bundách a k tomu lodičky - to už snad nefrčí.))) A naši lékaři se taky oblékají hororově jako bezdomovci. Když půjdete v cizině k jakémukoliv doktorovi, zpravidla vás přijme buď v obleku, pokud vás nevyšetřuje, anebo v tom obleku z práce odchází. To je prostě v těchto profesích normou!
@@libertas662 No, tak v gumácích a v teplácích bych do práce asi nepřišel, ale prosím, proti gustu... Každý člověk dělá vizitku sám sobě a každý člověk je svobodný, aby se mohl rozhodnout, jak se kam oblékne. Už jsem dost starej na to, aby mi někdo diktoval, jak se mám oblékat. Samozřejmě, že do Národního si ten oblek vezmu, ale nevidím důvod nosit ho denně do práce. Oblek je slavnostní oblečení. Nosit ho denně je degradace. Dál nechápu, co je tak neslušného na tom, když si člověk vezme džíny, tričko bez potisku, případně svetr, v létě potom kraťasy a tričko nebo košili. Pokud má čisté a neroztrhané oblečení, tak opravdu nechápu, o co jde. Nosit oblek do práce je obyčejná faleš a snobismus. Hlavně ukázat, že na to mám, ale v hlavě můžu mít klidně piliny. Osobně mi víc vadí, když v pracovních e-mailech a dokumentech luštím pravopisné chyby, než když někdo nosí džíny.
No a pak je tady finanční stránka věci. Abych mohl nosit oblek denně, potřeboval bych mít aspoň takové 4 kusy ve skříni, řekněme tak po 20 tis. (což nejsou ani zdaleka ty nejdražší). K tomu bych musel mít aspoň takových 7 košil po, dejme tomu, 1500 Kč (rovněž ty levnější; u Blažka začínáme až na 2 tis.) Potom by to chtělo aspoň dvoje lakýrky, taky tak za 2500 Kč za pár (opět ty levnější). Dál aspoň 4 kravaty, aby je mohl člověk střídat, a opasek. Všechno, dejme tomu, po 500 Kč. Tak to už máme skoro 100 tis. A to do toho nepočítám náklady na čistírnu a čas ztracený žehlením košil. Nejsem Rotschild, a kdybych těch 100 tisíc měl, hadry budou asi to poslední, za co ty peníze utratím.
No a u doktora mě osobně bílé kalhoty a bílé tričko rovněž nijak nepohoršují. U doktora mě pouze zajímá jeho přístup a kvalita léčby. Když je to odborník a dokáže mi pomoct a uzdraví mě, tak ať nosí klidně třeba plavky. Já nechodím k doktorovi kvůli kulturnímu zážitku při pohledu na jeho outfit.
@@Ondrus21 Tady se bavíme o lidech, kteří jsou za svou práci zaplaceni natolik slušně, aby si mohli tu skříň obleků klidně dovolit. Netvrdím, že v létě musí chlapi nutně chodit v obleku, ale sandály k tesilkám jsou fakt průser. A viděla jsem to u Čechů v nadnárodní firmě. Určité postavení prostě vyžaduje určitý typ oblečení a nevidím na tom nic degradujícího. Naopak. Mně jako ženské se třeba psychiatr v obleku líbí, vyjadřuje tím respekt k pacientovi a je to příjemnější nežli bílý plášť. Ale v tomhle případě to není samozřejmě nutnost, muž může být elegantně oblečen i ležérněji. Ale kraťasy a tílka do práce absolutně ne, pokud jste úředník nebo cokoliv podobného! Ani ty sandály, je to nevhodné. Nejsem typ, který nějak vzhlíží k západu, spíš naopak, ale tohle je jedna z mála věcí, kterou bychom se od něj měli naučit. Pořád se neumíme oblékat.
@@libertas662 Tak já úplnou náhodou státní úředník jsem (i když nejsem ten, kdo jedná s veřejností). Dělám odbornou práci, při které musím mít výsledky. Když nebudu mít výsledky, pošlou mě na severní pól v trenýrkách. Na štěstí máme docela dost starostí a práce (alespoň na našem odboru), takže oblečení nikdo neřeší, protože na to nemáme čas. Já si klidně v horkém létě ty kraťasy a polotriko nebo neformální košili vezmu. Nevidím na tom nic špatného. Nechodím oblečený jako vagabund ale ani jako dirigent filharmonie. Abychom se mohli začít bavit o obleku, musel by bych být placený alespoň jako ministerský náměstek (což nejsem ani z desetiny). Pár let bych to vydržel, než bych se zabezpečil a potom s bohem a šáteček.
Len či je to naozaj tak dôležité a potom či človeku neunika hlbšia podstata života než sa vyobliekat x krát denne a správať sa ako programovany robot. Pripomína mi to spoločnosť prvej triedy ako bola zobrazená vo filme Titanic
Někteří lidé mají prostě rádi uniformy. Nějaký společný společenský znak se kterým se mohou identifikovat. Nemám s tím problém, ale nuťte do toho ty, kteří to tak necítí.
De facto i roztrhané rifle a vytahané tričko je formou uniformy.
@@scorpio74cz Ano, ale ani skalní vyznavači grunge vás nebudou peskovat, když se takto na jejich akci neobléknete :)
Je tak chytrý až mu to leze na mozek. Prostě se musí za každou cenu zviditelnit, jak je ve všem úžasný nic více. je slušný to ano, ale s tou etiketou a oblékáním to přehání. No jo on nepracuje rukami, tak se mu to povídá. Pokud muž nebo žena vyloženě nesmrdí a mají oblečení v čem se cítí dobře, tak proti gustu . No jo typický kavárník :D
Aha, proto se pracovalo v oblecích i na polích.
jsem rád, že můžu nosit celé léto šortky...ne, není to zničující, je to pohodlné :) víc než 7 minut jsem nedal :D
Přesně,koule si může pařit Špaček sám :-)
Áno šortky sú v lete pohodlné ale aj v lete musíš vedieť kedy a kam vrchol nevkusu je keď sa dovalí skupina chlapov ci žien alebo mix do reštaurácie v sortkach na nohách žabky a spinave nohy, neostrihane nechty tak to je kultúra za 500
Šórtky u mužů jsou ohavnost! Člověk by si měl i v létě oblékat kalhoty s košilí. Jinak to už není Evropan.
@@pyro482 Přesně. A ještě sako a zimník.
@@Ondrus21 upřímně, pokud jde na nějakou společenskou událost tak i sako, protože košile není svrchní oblečení, takže by na ní mělo být i sako
Proč držíte mikrofon když máte jeden přímo před sebou? :-D
Protože to tak cítí a baví tím techniky. Mikrofony v jejich rukou ani nemusí být zapnuté... Klam, přetvářka, faleš... :-)
WTF, že jeden systém vede nahoru do vysílání Čro a druhý ozvučuje tu kavárnu, to vás nenapadlo? Ehm... 😂😂
@@abcdefqwerty2678 bože ty ses hloupej😂😂🤦♂️
@@JCech40 to píše ten, kdo si něco musí nalhávat i v nicku? 😂😂😂
Nevím co říkala babička, ale moje mamka říkala :,, frajeřina nezebe, ale počkej, počkej, až budeš starší" A navíc? Rozdrbané kalhoty s koleny venku... V zimě.. Omotaný šátek kolem krku, ale holá záda.😆Mezi botky a nohavicema holé nohy. Ale starší se máme jít do.... Věřte, frajeřina nezebe, ale následky jsou.. Záněty, bolesti a věta:,, Kde jsem to chyt(la) je směšná.Držim palce všem, kdo dá přednost zdraví🙋🏼♀️🍀
Ano, tlustá péřová bunda, která končí 5 nebo 10 cm nad pasem. Když tohle vidím, bolí mne moje skoro 30 let transplantovana ledvina 🙄🤔
supeeeer
Utrpení....
Je to gentleman....
Dřív jsem si to taky myslel. Ale je to povrchní snob.
Slizkej pan Etiketa
A kdopak znás v té 1. republice byl? Fotr Špaček také ne. Ale Radim Špaček, to je hluboký člověk - nesleduje povrch, ale to, co je uvnitř.
Etiketa fajn, v češtině je přízvuk na začátku slova.
Rika se apgrejd a ne apdejt - update vs upgrade, ze jó.
Ne, update jako aktualizace je trefnejsi vyraz nez upgrade, jako povyseni na vyssi verzi :)