Скоростно учене. Как да учим лесно чужд език. Сугестопедия. Мнемоника

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 18

  • @SuggestopediaForAll
    @SuggestopediaForAll 5 років тому

    Сугестивният подход в обучението и възпитанието е съобразен с човешката психология, с устройството и функционирането на човешкия мозък. При сугестивния подход не се прилага насилие, каквото съпътства почти всички останали методи на обучение. Насилието поражда агресия, дидактогения, търсене на също такива насилствени начини за решаване на проблемите в живота. Методът на д-р Лозанов спомага за изграждането на личности, които вярват в собствените си възможности и в тези на хората, с които влизат във всекидневен контакт, както и дава кураж да изживеем живота си щастливо и достойно.
    Поздравления за видеото!!! Днес, повече от всякога, имаме нужда от хуманизъм. Да сме повече хора, по-малко киборги :)

  • @darsy54
    @darsy54 6 років тому

    Напълно съм съгласна с методите за изучавани на чужд език.Всичко това е много полезно и изисква редовно практикуване. Истина е и това, че когато не практикуваш езика ежедневна го забравяш.

  • @napawa_sedux
    @napawa_sedux 2 місяці тому

    Браво! ❤

  • @marianakoleva2826
    @marianakoleva2826 Місяць тому

    Супер

  • @dnevnost
    @dnevnost 8 років тому +5

    Бих искал само да вметна една малка забележка по отношение на ученето на език от текстове на песни! В голяма част от текстовете на банди и изпълнители има МЕТАФОРА! "Играят" си с граматиката (даже често тя и не присъства почти в изреченията от текстове, за да стане по-добре римата),което доста би объркало и научило погрешно дадения човек желаещ да учи език. Да не говорим,че съществуват и песни,чийто текстове са трудно преведими на български език,защото просто има много метафора. Трябва ти българо-английски поет,или какъвто и да е друг (не знам как точно се наричаха хората,които интерпретират и превеждат чуждестранна поезия),за да предаде точния смисъл на дадения текст. Дори е възможно пак да не стане напълно,защото за конкретните изпълнители има смисъл и те вече си играят с езика,сленг провлачване, закръгляване на думите и т.н. Същото е и с някои текстове на български песни,които са трудно пък преведими в точен смисъл на английски език,заради горепосочените причини. Така че текстовете на песни от една страна помагат за научаването на нови НО САМО ДУМИ,не и основа,или старт за научаване на език. Виж,вече ако говорим за друг забавен метод,доста по-лесен,са примерно компютърните игри и диалозите там в тях. Филмите със субтитри,или без също може и т.н.

  • @galinamiteva7746
    @galinamiteva7746 7 років тому

    Хубаво е този метод на работа, да започне да се изучава в педагогическите специалности по университетите из България. Ако искаме образованието в България да бъде ефективно и децата с желание да посещават учебните занятия, то е редно да използваме това наследство и да го превърнем в приоритет за нашата образователна система.

  • @ton3gue
    @ton3gue 5 років тому +1

    Защо този метод не се е приложил в нашите учебни заведения, а се прилага в почти цял свят? Имайки в предвид че е развит в България от Проф. Лозанов преди повече от 40 години?

    • @bozhidar-petrov
      @bozhidar-petrov 4 роки тому

      Защото това е България! Трябва да си пазиш родното богатство, а ние не го правим, съответно българските специалисти не се връщат в България.

  • @маринпалазов
    @маринпалазов 6 років тому +1

    Thanks

  • @antoncaro
    @antoncaro 6 років тому +1

    Писането на ръка развива речта, способността ни да резюмираме информация, да разсъждаваме сравнително-аналитично, а четенето - и дивергентното мислене /въображението/. Създава се умение да се концентрираме, да можем да изчакваме /delayed gratification/, свързани със способността да преодоляваме стреса в зряла възраст и да постигаме целите си.
    Дори студентите ги мъчат с тестове и изпити, на които единствено важно е колко са запомнили. Запаметяването ли е целта на учебния процес или формирането на мислене, отговарящо на специалността?
    Дигиталните технологии в ранна детска възраст имат силен възбуждащ ефект. Случаите на апатия, липса на внимание, на концентрация, намалени умствени възможности, забавяне в изграждането на речеви умения или умението да се чете дълъг текст без картинки, и т.н.
    Нашето тяло е рамката, чрез която се проявяваме в света и то ни налага някои ограничения, които не можем да заобиколим.
    По-подробно тези аспекти са разгледани в Част II на поредицата ми за сугестопедията, която излиза от печат на 24 май.

    • @battlefildheroeS
      @battlefildheroeS 3 роки тому +1

      Zdravei
      Ot kade moje da prochetem statiite ti

    • @SuggestopediaForAll
      @SuggestopediaForAll 3 роки тому

      @@battlefildheroeS разцъкайте видеата в канала ни. Имаме и ФБ страница. Има много свободни материали.

  • @v.borisova3108
    @v.borisova3108 2 роки тому

    Е как сега навлиза, аз поне от 10 години знам за този подход. От 70те години е. А запомнянето на думите от посочения пример с листчета или популярното писане примерно 100 пъти е доказано неефективна. Защо? Защото, когато учите думите с листчета, това отива в кратковреметната памет т.е. няма асоциация и създаване на нови невронни връзки. Затова думите се учат в контекст, в изречение, с асоциация.

  • @bozhidar-petrov
    @bozhidar-petrov 4 роки тому

    По-трудно, защото учим бързо и интензивно. Научих гръцки за 3 месеца, ама трудно. Дете на 3 месеца едва ли ще говори, като мен - да има речников запас, граматични правила, бърза подредба и разбиране на словореда. Всичко опира до това дали човек е мързелив, или не, а не до възрастова група.

    • @hisisters5613
      @hisisters5613 3 роки тому

      Аз уча немски и все още не знам с какъв подход да се захвана. Уча доста, но резултатите не са много. Как го направи?!

    • @bozhidar-petrov
      @bozhidar-petrov 3 роки тому

      @@hisisters5613 Живях в кипър! Майка ми е научила гръцки така - писане на всяка дума по 10 пъти в тетрадка. Преговори-писане, преговори- писане, а и с учениците. Постоянно чувах гръцка реч. От 9 години съм в България и още помня малко граматика, думи и т.н. и разбкрам малко от малко какво ми говорят.

    • @bozhidar-petrov
      @bozhidar-petrov 3 роки тому

      @@hisisters5613 Ами наскоро зпочнах с френски, но губя мотивация. От работа се прибирам и да отделям по 2-3 часа да уча език. Дълбоко в себе си го знам и затова загубих интерес. Навикът се проявява, когато не се изпускат два последователни дни. После трудно можеш да влезеш в кондиция за учене. Аз от работа и нямам много време за контакти, едва ли не станах асоциален. Ако имаш и ти такъв проблем предлагам ти да си дадеш 300 лв. за курс, където ще има и други хора. Ще имаш запознанства и по-добре ще възприемеш материала, а и ще имаш по-голяма мотивация.