A belső ösvény lámpásai 2. rész: A jobb kéz és a bal kéz útja - Mireisz László előadás-sorozata

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 13 лют 2022
  • Február 7-i kezdettel új, 12 alkalmas kurzus indul A Tan Kapuja Buddhista Főiskolán Mireisz László (A Tan Kapuja Buddhista Egyház elnöke) vezetésével.
    A belső ösvény lámpásai című előadás-sorozatról röviden:
    A tradicionális szellemi utak mindegyike az önismeretet és az önátalakítást tűzi ki célul, ezért ezeket - a buddhizmust kiváltképp - belső ösvénynek is nevezhetjük. Számos technika és módszer segíti ebben a törekvőt, melyek, mint lámpások, megvilágítják a követendő utat. Ezek lehetnek külső és belső eszközök. A küldő eszközök és módszerek közé tartozik a hermetikus asztrológia, a Ji King, a jóga, az alkímia vagy a különböző szimbólumrendszerek, melyek, mint tükrök, segítik a törekvő belső haladását. A belső eszközökkel pedig, mint a belátás, a koncentráció, a meditáció vagy imagináció útját külső segítség nélkül, kizárólag a belső erőfeszítés alapján járják a törekvők, de itt is vannak jelzések, „lámpások”, melyeknek tudatában kell lenni akkor, ha nem akarunk hibázni. Ugyanakkor ezek az utak lehetnek száraz utak vagy nedves utak, (a jobb kéz vagy a bal kéz útja), valamint fokozatosan építkező vagy hirtelen megvalósuló. A 12 óra során a kurzus ezeket a lehetőségeket járja körül a lehető legteljesebb és legmélyebb módon. A témákat nem kultúrtörténeti szempontból vizsgáljuk meg, hanem a prakszis, a gyakorlás, az úton járás szempontjából, ezért remélhetőleg a kurzus segítséget tud majd nyújtani abban, hogy ki-ki megtalálja azt az ösvényt, amelyet képességei és lehetőségei alapján járnia kell és amelyen eljuthat a szenvedéseken és megkötöttségeken túli állapotba, vagyis eléri az út célját.
    A kurzus időpontja: hétfőnként 19:00-20:30-ig.
    Az előadások címei:
    1. Visszatérés az eredethez
    2. A jobb kéz és a bal kéz útja
    3. A hermetikus hagyomány
    4. A hermetikus asztrológia, mint az önismeret útja
    5. A taoizmus és a Ji King
    6. A qabbalah és a taro
    7. A magyar őshagyomány
    8. Az orvoslás, mint szellemi út
    9. Visszatérés a hétbolygós világképbe
    10. A hindu és a buddhista jóga összevetése
    11. A buddhista ösvény gyakorlatai
    A már lezajlott előadások visszanézhetők A Tan Kapuja UA-cam csatornáján, A belső ösvény lámpásai lejátszási listában: • A belső ösvény lámpása...
    Fotó: Freddie Marriage on Unsplash

КОМЕНТАРІ • 13

  • @anyoskeresztes8913
    @anyoskeresztes8913 2 роки тому +1

    Tisztelt Tanár Úr ,mindig úgy érzem minden szava hozzám szól, köszönöm!

  • @evalinterneszegedi29
    @evalinterneszegedi29 2 роки тому

    Köszönjük szépen

  • @attilaveszpremi6684
    @attilaveszpremi6684 2 роки тому

    Fantasztikus evilági! :)

  • @zsokadavid1516
    @zsokadavid1516 2 роки тому

    Köszönöm szépen!

  • @hszilard2ggsanta460
    @hszilard2ggsanta460 2 роки тому

    Köszönöm.
    Lehet személyesen is részt venni az előadásokon?

  • @Zold1909
    @Zold1909 2 роки тому

    A tudat nem más, mint az időhöz, anyaghoz kötött forma és az időtlen, súlytalan, formátlan érzés ellentétpárok összjátéka. Az érzés a formához tapad és tart az egészhez.

  • @emeseveres4977
    @emeseveres4977 2 роки тому

    HH 42. Sakya Trizin öt éve adott tanításokat Budapesten - a három napos program címe: Mi a szellemi út és mik a szellemi út akadályai. Tömörítve a lényeget: a szellemi út alapvető ismérve a motivációd, hogy mi okok és célok mozgatnak. Lehetsz a legjobb orvos, megmentheted sokak életét, vagy ünnepelt operaénekes, világhírű író vagy Nobel-díjas államfő, bármi más, ettől még nem biztos, hogy szellemi úton jársz. Ha az elismerés, ha a hírnév, a pénz és a hatalom motivál, és arra törekszel, hogy mások fölé emelkedj és magadnak bizonyíts, nem a szellemi úton jársz. De lehetsz takarító, bányász, mosogató vagy akár koldus, vagy ha semmit sem csinálsz, 'csak' szemlélődsz, és minden mozdulatodat az együttérzés és a mások szolgálata mozgatja. Ha ez a célod, akkor szellemi úton jársz. Nagyon egyszerű a meghatározása annak, mi a szellemi út: a 'minden lény javára' szolgáló cselekedet.

    • @Istimester
      @Istimester Рік тому +1

      "és minden mozdulatodat az együttérzés és a mások szolgálata mozgatja. " - vagyis érzelmi hozzáállással, "bódhiszattva" minden lényt segító, megmentő tudattartással. Mi van azonban, ha sem érzelmileg és nem is észbeli megfontoslás okán teszünk dolgokat? Nothing special, csak tisztán, ahogy a felő megy az égen, semmi szándék, semmi érzelgősség. Csak adsz inni, ha valaki szomjas, csak enni adsz, annak, aki éhes és stb. (ez pl. a Gyémánt szutra szellemisége)

    • @emeseveres4977
      @emeseveres4977 Рік тому +1

      @@Istimester tök rendben, úgyis mindenki 'csak magát mentheti' meg - ami szintén hülyeség, hiszen, lehet, hogy el sem vagyunk veszve

    • @Istimester
      @Istimester Рік тому

      @@emeseveres4977 meglehet mindig is csak "az" volt/van 🤩

  • @miklosmuller7267
    @miklosmuller7267 2 роки тому +2

    Egy kozeli mikrofon jot tenne, akar hozza is jarulnek, ha van ra igeny

    • @emeseveres4977
      @emeseveres4977 2 роки тому

      ó, ez való igaz, én is hálás lennék

  • @kapilakumara1
    @kapilakumara1 2 роки тому

    A Sivai principium nem pusztító hanem transzformáló erővel rendelkezik. A pusztító szempont védikus nem tantrikus.Ezért előnyösebb a transzformálásra gondolni,ha tantráról beszélünk.