🏠 Projekt Dom #9 | Ogrzewanie podłogowe krok po kroku | Montaż i rodzaje systemów

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 54

  •  4 роки тому +10

    Podoba mi się ten cykl. Bardzo konkretnie i rzeczowo. Bardzo cenne informacje. Więcej takich poproszę 😎

    • @Sander_System
      @Sander_System  4 роки тому

      Cieszymy się, że możemy w ciekawy sposób przekazywać Państwu informacje :) Zachęcamy do oglądania kolejnych odcinków :)

  • @09vipo
    @09vipo 4 роки тому +3

    Pozdrawiam panią Martę i dziekuje za opracowanie

  • @arunaboy
    @arunaboy 4 роки тому +5

    Odcinek 9 chyba najlepszy jak dotąd! Bardzo mi się podoba!

  • @naszeekogniazdko671
    @naszeekogniazdko671 2 роки тому +2

    Przy naszym remoncie wykorzystaliśmy jeden z systemów Sander i był to strzał w dziesiątke 👊

  • @bero813
    @bero813 4 роки тому +2

    Super jest ta seria czekam na kolejny odcinek

  • @muralliberator6087
    @muralliberator6087 4 роки тому +4

    Fajnie wytłumaczone :)

  • @jerry7376
    @jerry7376 4 роки тому +2

    Te dziury w szafkach ogrzewań podłogowych to zapewne otwory montażowe a kabel to przewód elektryczny do zasilania siłowników elektromagnetycznych, tam nie ma żadnych wosków lub innych środków rozszerzających się pod wpływem prądu.
    Jeżeli chodzi o rurę wg mnie lepszym rozwiązaniem jest nie zastosowana tu rura z aluminiową wkładką określoną w filmie jako rura bez pamięci.
    Oczywiście ta rura jest droższa ale ma zalety w stosunku do rury PERT.
    Na filmie widać, że miejscami na łukach rura musiała być mocowana klipsami do płyty ogrzewania podłogowego, przy tym systemie rozwiązanie niestandardowe a raczej zaradcze😁. Gdyby zastosowano rurę ALU to;
    -nie wracała by do poprzedniego kształtu i leżałaby grzecznie między wypustkami
    - mielibyśmy jeden rodzaj rury na budowie do: podłogówki, instalacji grzejnikowej oraz instalacji wodnej bez strat materiału. Sprzedawana jest podobnie w kręgach po 600 mb.
    Rura PERT jak zostanie 20, 30, 40 to odpad a dodatkowo średnica często fi 17 mm dedykowane do podłogówki bez zastosowania w innych instalacjach.
    Film i prowadzenie zrealizowany w bardzo czytelny i przyswajalny dla każdego sposób.
    Po obejrzeniu sami nie rozłożymy ogrzewania podłogowego (ale nie o to chodzi) ale wiemy o co chodzi i na co zwrócić uwagę instalatorowi.
    Od siebie dodam, że do sterowania ogrzewaniem -strefowego (pomieszczeniami) niezbędne jest wprowadzenie do szafek rozdzielaczowych przewodów elektrycznych np. 2x1mm2 poprowadzonych do każdego pomieszczenia a czasami zmontowania czujników w podłodze.
    Na styropianie z odblaskiem wylewka anchydrytowa sprawdzi się równie dobrze.
    Przepraszam za powieść i życzę miłej budowy.

  • @SmartHolisticBeauty
    @SmartHolisticBeauty 3 роки тому +1

    Świetnie zrobiony program.

  • @leszekbartkowski305
    @leszekbartkowski305 3 роки тому

    Co do ogrzewania podłogowego:
    im bliżej źródło ciepła (podłogówka) jest od źródła start (płyta fundamentowa lub posadzka na gruncie) tym lepsze powinno być ocieplenie takiej przegrody. N.p. w ogrzewaniu podłogowym straty do gruntu szacuje się na 15-20% a w ogrzewaniu nadmuchowym przy tej samej klasie izolacji termicznej jak w zakładanym ogrzewaniu podłogowym o połowę mniej czyli straty do gruntu na poziomie 7-10%. Straty energii cieplnej odbywają się zawsze w kierunku od ośrodka cieplejszego do zimniejszego. Dlatego przy ogrzewaniu podłogowym klasa izolacji termicznej podłogi na płycie lub posadzki na gruncie ma większe znaczenie niż przy systemach grzewczych bez podłogówki. Wymiana ciepła pomiędzy ośrodkami (w przypadku budynku pomiędzy otoczeniem budynku a przegrodą i wnętrzem) zachodzi na jeden z trzech sposobów:
    1. Przewodzenie ciepła polega na przekazywaniu energii przez bezładny ruch cząsteczek i ich zderzenia,
    2. Konwekcja (unoszenie ciepła) na skutek przemieszczania się masy płynu (cieczy lub gazu):
    -naturalna (swobodna) - samoczynny ruch płynu lub powietrza wskutek różnicy gęstości wynikającej z różnicy temperatury
    -wymuszona - ruch płynu wywołany jest czynnikami zewnętrznymi (pompa, wentylator itp.)
    3. Promieniowanie cieplne polega na przenoszeniu energii przez promieniowanie elektromagnetyczne emitowane w wyniku cieplnego ruchu cząsteczek. Wymiana ciepła przez promieniowanie nie wymaga obecności ośrodka pomiędzy ciałami, między którymi ciepło jest wymieniane, czyli może zachodzić przez próżni.
    Akumulowanie ciepła/chłodu w budynkach w okresach grzewczych/chłodniczych to źródło największych strat. Im mniejsza bezwładność cieplna pomieszczeń w budynku tym większe możliwości uzyskania oszczędności na energii:
    1. Przy odpowiedniej izolacji cieplnej budynku poprzez zastosowanie izolacji od wewnątrz i maksymalnej szczelności budynku. Ważne jest zastosowanie do wykończenia wnętrz materiałów o jak największym oporze cieplnym i dyfuzyjnym.
    2. Przy odpowiednio zaprojektowanym i wykonanym powietrznym systemie grzewczym/wentylacyjnym HVAC.
    3. Przy odpowiednio dobranym zdalnym, strefowym systemie sterowania temperaturą.
    Głównym uzyskiem w okresie grzewczym/chłodniczym jest ,,martwy" czas, kiedy nikogo nie ma w pomieszczeniach. Nie do przecenienia jest też ,,martwy" czas w poszczególnych pomieszczeniach, np. nocą.

    • @Sander_System
      @Sander_System  3 роки тому

      Panie Leszku, pełna zgoda! W tej inwestycji zadbano o to, by materiały były jak najwyższej jakości :)

  • @toymanek
    @toymanek 4 роки тому

    Zbieram właśnie wiedzę na temat ogrzewania podłogowego. Remontujemy stary dom drewniany, w którym chcemy zastosować ogrzewanie podłogowe na piętrze i na parterze. Z poprzednich filmów wiem, że można zastosować płytę EPS z warstwą aluminiową i nie ma konieczności stosowania wylewki - której siłą rzeczy nie możemy zastosować na piętrze ze względu na drewnianą konstrukcję (i wiek - lata 30 XX-wieku).
    Te płyty mają jednak (tak mi się wydaje) jedną wadę - tj. jeżeli chcemy zastosować rozłożenie rur w układzie ślimakowym - jest to albo trudne, albo musimy zastosować droga płytę z grzybkami (13 PLN za zwykłą z warstwą aluminium vs >50 PLN za płytę z grzybkami i aluminium).
    Spotkałem się jednak z płytami styropianowymi KNAUFa FLOOR HEAT z grzybkami, która pozwala na nieregularne kształty, wykonywanie stref brzegowych itd - natomiast - zastanawiam się czy jest możliwe, żeby zastosować tą płytę i NIE robić na niej wylewki - tylko tak jak w przypadku płyty z warstwą aluminiową - ułożyć gotową podłogę bezpośrednio na niej (oczywiście z użyciem podkładów).

    • @Sander_System
      @Sander_System  4 роки тому

      Ogrzewanie podłogowe w systemie suchym działa świetnie gdy jest dobre oddawanie ciepła. Niestety płyty bez blach aluminiowych lub bez folii aluminiowej mają bardzo słabe parametry wydajnościowe. Pomimo że w płytach pokrytych aluminium nie ma możliwości ułożenia ślimaka, to wydajność tych płyt jest na tyle wysoka ze rekompensuje sposób ułożenia rury. Kluczowe jest wybranie finalnej podłogi i pod nią dobranie chemii lub elementów przenoszących obciążenia. Proponuję skontaktować sie z Sander System i dopytać o elementy pomiędzy płytami do suchej podłogówki a finalną podłogą. Warto też zwrócić uwagę żeby produkt rzeczywiście posiadał przynajmniej 100 mikronów aluminium to absolutne minimum do dobrego przenoszenia ciepła.

    • @toymanek
      @toymanek 4 роки тому

      @@Sander_System dziekuję za odpowiedź. Proszę o rozjaśnienie jeszcze jednej kwestii: widzialem na niektorych filmikach, ze ludzie (nie-profesjonalisci) ukladali ogrzewanie podlogowe na plytach EPS z warstwą aluminium, przy czym przed ułożeniem przecinali aluminium na tym rowku, gdzie układali rury. W efekcie rura nie byla układana na warstwie aluminium tylko tak jakby pod.
      Wydaje mi sie to nielogiczne.

    • @Sander_System
      @Sander_System  4 роки тому

      Większość płyt pokrytych aluminium w przypadku kiedy płyta pokryta jest całościowo folia aluminium 100 mikron przycięta jest fabrycznie środkiem rowka. Rura dotykając nawet w niewielkiej części aluminium z obu stron oddaje ciepło bardzo szybko i to wystarcza, ale jak już pisaliśmy to musi być aluminium a nie np. materiały tkz. metalizowane ( to materiał polistyren który nie ma zdolności transmisji ciepła pomimo że ma teoretycznie cały rowek w kolorze srebrnym). Przyjmuje sie że aluminium przenosi ciepło 20 razy szybciej niż stal. Panele takie zostały zbadanie i przy założeniu zasilanie temp 40 stopni powrót 35 stopni temp w pomieszczeniu 20 stopni, okładzina finalna ceramika lub kamień rozgrzana do temp 26 stopni rozstaw rur 150 mm to wydajność 65W/m2. Wydajność jest bardzo duża dlatego ważne żeby rury były na panelach EPS 300 były położone poprawnie, aby rury dotykały aluminium.

    • @toymanek
      @toymanek 4 роки тому

      @@Sander_System czyli aluminium w tym przypadku dziala jak radiator i ostatecznie promieniuje z calej powierzchnii - stad meandra niekoniecznie musi miec gorsze parametry niz slimak ? Moją najwiekszą rozterką jest czy w przypadku meandry w połączeniu z folią alu nie dojdzie do takiej sytuacji, ze czesc pomieszczenia bedzie nagrzana, a druga nie (np. robimy meandrę 3x2 m). Ew czy w takim wypadku lepiej zaczac ukladac meandre od zewnatrz budynku do srodka.

  • @dawidk815
    @dawidk815 Рік тому

    Ale rury do zasilania tych rozdzielaczy to na pewno za cienkie jeszcze kolanka 90st. Tam pompki na ma pełnej mocy dają pewnie z 1l przepływu.

    • @Sander_System
      @Sander_System  Рік тому

      Pompy pracują na najniższym biegu i bez problemu zapewniają projektowany przepływ w każdej z pętli. Instalacja została wykonana zgodnie z projektem. Zastosowano rury o grubości 25x2,5 mm.

  • @85radzio
    @85radzio 4 роки тому

    Bardzo fajny odcinek. Może sie mylę, ale wydaje mi się, że za wyższą temperaturę do podgrzania wody użytkowej odpowiada zawór trójdrożny schładzający wodę w podłogówce. Podgrzewanie wody nie oznacza zaprzestania działania ogrzewania podłogowego i nie ma żadnego priorytetu gorącej wody. Świetna robota, pozdrawiam!!

    • @jerry7376
      @jerry7376 4 роки тому +1

      Zastosowany tu kocioł firmy Viessmann oczywiście pracuje w priorytecie ciepłej wody tak ma to zaszyte w kodowaniu co oczywiście można zmienić tylko po co?
      W momencie zapotrzebowania na ciepłą wodę siłowniki na zaworach trójdrożnych zamykają dopływ gorącej wody do ogrzewania podłogowego i cała potrzebna moc podana jest na wężownicę w podgrzewaczu pojemnościowym. Żeby szybko zagrzać wodę użytkową do wymaganej temperatury czynnik musi być wyższy o około 10 stopni.
      W tym czasie pompy do ogrzewania podłogowego cały czas pracują w obiegu zamkniętym.
      Po zagrzaniu wody temperatura w kotle spada i siłowniki otwierają dopływ do podłogówki.
      W okresie letnim po przełączeniu kotła na grzanie tylko i wyłącznie cwu siłowniki na zaworach trójdrożnych zamykają się na stałe, w innym przypadku podczas grzania wody w lecie
      Mieli byśmy zagrzaą podłogę.
      Pozdrawiam

  • @dawids201
    @dawids201 4 роки тому +2

    A czemu nie pompa ciepła lub piec elektryczny i panele fotowoltaiczne? Początkowo drożej, ale mniejszy koszt eksploatacji.
    Tutaj jest wiele nowinek i niewiele oszczędności stąd tym większe zdziwienie.

    • @jerry7376
      @jerry7376 4 роки тому

      Słusznie.
      Skoro jest gaz i dajemy kocioł kondensacyjny firmy Viessmannto krok dalej jest urządzenie pod nazwą Vitocaldens czyli synteza kotła z pompą ciepła.
      Jeżeli dodamy panele jakiej 6 kW to mieszkamy za darmo😁.
      Ale żeby wyjąć trzeba włożyć.
      Ten etap nie na darmo nazywa się wykończeniowką, a pieniądze nie biorą się z portfela ☹️.

    • @mirosawrogowski3270
      @mirosawrogowski3270 4 роки тому +1

      Tu nie ma nowinek to już jest przyzytek

    • @skibahnhofab950
      @skibahnhofab950 4 роки тому

      Ludzie nie mysla, kto teraz podlacza gaz do nowego domu jak sa takie mozliwosci jak PC oraz panele. Jeszcze mamy dofinansowanie na instalacje PC

    • @donelbaron
      @donelbaron 3 роки тому +1

      @@skibahnhofab950 jak zrobią rozliczanie kwartalne za panele to pompa i panele skończą się z dnia na dzien

  • @MrDagome
    @MrDagome 4 роки тому +4

    a ja się pytam GDZIE ODCINEK 7??????

    • @Sander_System
      @Sander_System  4 роки тому

      MrDagome odcinek 10 już jest na kanale: ua-cam.com/video/BP2FWbw83ws/v-deo.html - Zapraszamy do oglądania! :)

    • @VailDjarum
      @VailDjarum 4 роки тому

      @@Sander_System kiedy wrzucicie 7 odcinek? Akurat jestem na etapie uzbrajania działki i byłby bardzo interesujący :)

  • @ryhu2
    @ryhu2 7 місяців тому

    "Układając płyty, pamiętamy aby trzymać się projektu..." Spoko, ale jeszcze trzeba dostać od Was ten projekt 💁🏻

    • @Sander_System
      @Sander_System  7 місяців тому

      Mamy w ofercie indywidualne opracowanie techniczne, które eliminuje podstawowe błędy instalacyjne na etapie projektu. Dodatkowo przy zakupie systemu ogrzewania podłogowego projekt ten jest całkowicie darmowy. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu: kontakt@sandersystem.pl lub 664 901 901

  • @leszekchomiak5748
    @leszekchomiak5748 4 роки тому

    Gdzie kupić taką szafkę?

    • @Sander_System
      @Sander_System  4 роки тому

      kontakt@sandersystem.pl - Zapraszamy do kontaktu w sprawie szafki. Pozdrawiamy :)

  • @stanislawstachniak4957
    @stanislawstachniak4957 2 роки тому

    Cena takiego ogrzewania podłogowego i czy takie ogrzewanie mówię o suchym można zasilać prądem

    • @Sander_System
      @Sander_System  2 роки тому

      W sprawie wycen zapraszamy do kontaktu z naszymi handlowcami: sandersystem.pl/kontakt/

  • @stanislawstachniak4957
    @stanislawstachniak4957 2 роки тому

    Proszę o kontakt telefoniczny

  • @tomek8550
    @tomek8550 4 роки тому

    Odcinek chyba powinien mieć inny tytuł... Nie montaż, może informacje o elementach...

  • @ajeto2
    @ajeto2 4 роки тому +4

    Kompletnie głupio rozwiązane. Zaxhwycacie się kilkoma tonami wulewki jak maciecpod nogami ponad 200 tonowy bufor fundamentowy? Dlaczego nie założyliściec podłogówki na etapie zbrojenia płyty? Kondensat śmigałby na minimalnych ustawieniach bo przy standardowym zasilaniu w chacie mieliby ponad 30 stopni. Albo dlaczego daliściecpod podłogowe styro i tę matę. Klipsy zamocować do betonu zalać anhydrytem i piękny bufor. Piec służy do ogrzewania cwu de facto. Zanim się wyxhłodzi w technologi clt to połowa sezonu grzewczego minie. Nie wspominam nawet o PClub kablach grzejnych z PV.