Hulladék PET palackból 3D nyomtató filamentet | The Recreator 3D ◆ Kreáció

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 сер 2024
  • A PET palackok mindenütt megtalálhatóak, de akár otthon is újrahasznosíthatod őket, egy régi Ender-3 3D nyomtatóból épített géppel, mely filamentet készít a hulladék PET palackból, amiből utána szinte bármit 3D nyomtathatunk.
    🎈Regisztrálj a JLCPCB-n egy 60 $-os kuponért az alábbi linkek egyikén:
    📌Online 3D nyomtátás már akár $0.3 -tól
    jlc3dp.com/?from=WalterReeb
    📌1-20 rétegű NYÁK már akár $2 -tól
    jlcpcb.com/?from=WalterReeb
    👓Recreator 3D weboldala:
    recreator3d.com/
    👓3D fájlok:
    Recreator3D MK5 Ender-3 Kit:
    www.printables.com/model/179820
    👓A PET szeletelő 5 forintos változata:
    www.printables.com/model/742331
    e-mail ► rwbarkacsmuhely@gmail.com
    Facebook ► / rwbarkacsmuhely
    Patreon ► / reebwalter
    👔A csatorna támogatója:
    DotRoll tinyurl.com/2ceapmxs
    Domain regisztráció & Webtárhely szolgáltatás - Egy helyen minden, ami a sikeres online jelenléthez szükséges.
    🛠 A videóban használt 3D nyomtatók:
    Ender 3 • Az első 3D nyomtatóm |...
    Flsun V400 • Ezt nem fogod győzni f...
    00:00 Intro
    00:28 Az ötlet
    01:42 A hozzávalók beszerzése
    02:33 Alkatrésznyomtatás JLC3DP
    05:38 Az extruder módosítása
    07:28 Az összeszerelés
    09:40 A szeletelőszerkezet
    10:21 Az alapanyag előkészítése
    11:45 Az anyag betöltése
    13:05 A szüret
    13:20 A működési elv
    14:20 Nyomtatás az anyaggal
    15:25 A palackok eltérőek
    16:03 A színes filament
    16:33 PET és PETG
    16:54 A nagy palack
    17:34 rePET váza módban
    18:10 Captain Recreator
    18:38 Kinyomtatott tárgyak
    19:04 Palackmatek
    20:50 Megtérülés
    22:00 Konklúzió
    28:04 Végszó
    #újrahasznosítás #3dnyomtatás #recycleplasticbottle
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 144

  • @LaaszloKiss
    @LaaszloKiss 6 місяців тому +9

    Szerény véleményem szerint a PET palackok filamentté alakítása hobbicélokra hasznos lehet, de a műanyagszennyezés problémájára nem fog megoldást jelenteni.
    Szerintem az első és legfontosabb dolog az lenne, hogy a PET palackos csomagolást csak abban az esetben alkalmazzuk, ha minden egyéb alternatíva lehetetlen lenne. Csak a le nem gyártott PET palack nem szennyezi a környezetet. Másodsorban pedig a PET-es filament felhasználási céljának kiválasztása lenne nagyon fontos. Csak akkor jelent igazi megoldást a környezeti problémára, ha a PET-nél környezetszennyezőbb lenne az eredeti anyag, amit kivált, és ha a késztermék nagyon tartós lenne. Mert hiába mentjük meg a környezetet a PET palacktól, ha a belőle készült tárgyat egy hónap múlva kidobjuk, és abból már garantáltan nem lesz újrahasznosított anyag.
    Ugyanígy, amikor ruházati termékek készülnek reciklált PET-ből, ezek a ruházati termékek már nem újrahasznosíthatók, így végső soron, ha egy kis kitérővel is, de ugyanúgy bekerül a természetbe a szennyezőanyag. Ellentétben pl. az alumíniummal, amit gyakorlatilag végtelenszer lehet újrahasznosítani.
    Egyébként a műanyagok újrahasznosításának egyik érdekes módja lehetne a tartós építőanyagok előállítása is, pl.: útburkolatban, falazóanyagban, stb. Vannak erre is példák.
    A másik jó megoldás az egyszer használatos műanyagoktól való megszabadulásra a komposztálás: már készen van a prototípusa annak a megoldásnak, ahol speciális műanyagevő baktériumok szerves komposzttá alakítják az egyébként lebomlani képtelen műanyagokat. Talán ez a legjobb megoldás - majd kiderül.

  • @Fejszi
    @Fejszi 6 місяців тому +26

    Pár éve egy évvégi Q&A-ban kérdeztem hogy ilyen géppel fogsz e foglalkozni, azóta én is megjártam ezt az utat és rájöttem 2 dologra, 1 felesleges elbontani egy működő ender3at vagy hasonló bedslingert csak ezért, mikor ezek már lehet hogy nyomtatónak nem valmi full király gépek, de egyéb CNC feladatokra tökéletesek (Pick and Place, Plotter, Vinyil vágó, stb). Elég egy heaterblock patronnal és thermistorral (Aliexpressen 1629 szállitva) a vezérlést pedig egy arduino nano is megtudja oldani, főleg ha nem egy stepper motort használunk (mert felelsleges, csak bonyolultabb a vezérlése mint egy DC motornak).
    A másik pedig azt hogy szerintem ez az irány egy zsákutca, tök cuki hogy most ezt azt nyomtatok ebből az anyagból, viszont a maradék amit kidobok még nagyobb esélyel végzi a hulladék lerakóban mert nincs rajta a PET jelölés, illetve mennyit kell először nyomtatni ahhoz hogy legyen egy ilyen gépünk, stb. Igazi előrelépést egy olcsó (kb 150k körüli) tényleges filament extruder és műanyagdaráló kombó lenne. Igy az egész palackot feltudjuk használni, nem beszélve arról hogy nem csak PET palack, hanem a régi nyomtatványaink cagy akár a joghurtos doboz HDPE anyagából filamentet gyárthatunk (a PPről nem is beszélve) Erre példa mondjuk az ArtME3D extrudere, kicsi egyszerűen használható, már csak valamivel darálni kellene a hulladékot. Persze, egy olyan fanatikus h*lyének mint én nem elég valami ilyen, ezért épitek egy egyedi gépet egy háromfáziusú motorral és 25mmes csőátmérővel... Persze egy ekkora gép egy hobbistának felesleges és túl bonyolult.
    U.I: Ezt kifelejtettem; egy valdói extrudernél a szennyezettség nem probléma ha használunk vele egy meltfiltert

  • @mihalycsesznok1434
    @mihalycsesznok1434 6 місяців тому +9

    Hasonló elven működő eszközt készítettem pár évvel ezelőtt. Én nem nyomtatóból készítettem, csak a fűtőblokk lett felhasználva, a hőfokszabályozást egy arduinóval oldottam meg, és ez vezérli a húzómotor sebességének szabályozását is. Az eredeti felfúrt fúvóka nem megfelelő, mert nagyon vékony a falvastagsága és a hossza. Rézből kellett készíteni egy vaskosabb és hosszabb darabot. Az elkészített filamenteket összeragasztom (hevítéssel), így üres filamentcsévékre tudom felcsévélni. Kb. 15 db kpl tekercset készítettem, amiből már vagy 10 tekercset kinyomtattam. Eddig még nem volt dugulásom. Az általad megállapított gazdaságossággal egyet értek. Jelenleg azzal foglalkozom, hogy egy zárt edényben felolvasztani az egész palackot, és ebből az olvadékból húzni szálat. Ennek a mérete és tömörsége állandó lenne és 100%-ban fel lehetne használni a palackot. Egyenlőre még a tervezési stádiumban vagyok.

    • @kisszsoltgergely6052
      @kisszsoltgergely6052 3 місяці тому

      Érdekel, esetleg ha publikus akkor jelezd hogy milyen eredményt értél el.

    • @gabormagyar6177
      @gabormagyar6177 6 днів тому

      Van egy szeletelésnél profibb megoldás erre.
      Le kell darálni a pet palackot (spec gép kell hozzá), az örleményt át kell engedni egy olyan elvű szerkezeten, mint a húsdaráló.
      Egy csigamenet beszállítja a hevítőkamrába az örleményt, amely ott megolvad. A csiga egyúttal gondoskodik arról, hogy a folyékony anyag nyomás alatt legyen, így csak a fúvókától el kell vezetni a kitüremkedő szálat.
      Viszont van még két probláma. Meg kell oldani a hevítőkamra tömítettségét, illetve a bekerülő levegő eltávolítását. Ez utóbbi a "könnyebb", mert elvileg egy vákuumszivattyúval megoldható.
      Pár hónapja láttam yt videókat egy csapatról, akik az örlőtől kezdve a filament gyártó gépig mindent kikísérleteztek már és opensource, de meg is lehet tőlük venni a komplett felszerelést.
      Persze, a szennyezett flakonok még így is gondot jelentenek.

  • @ihegedus1982
    @ihegedus1982 6 місяців тому +13

    Remek videó, nagyon alapos és racionális. Köszi!

  • @laszlokope7009
    @laszlokope7009 6 місяців тому +1

    Köszönöm szépen. Nagyon profi videó. Mindent elmond és érthető. Köszönöm

  • @bobafett7708
    @bobafett7708 6 місяців тому +17

    Nézegettem a hasonló megoldásokat az elmult években és arra jutottam, hogy pont arra jó az egész amire te használtad: Vagyis hogy egy youtuber csináljon a témából egy fél órás videot. Kizárt hogy ez valaha is megérje bele fektetett pénzt/enerigiát. mind a humán mind a mososzer, villanyszámla, stb. És a végén még nem is kapsz olyan minőséget mint egy tekercs gyári anyag.

    • @rga7482
      @rga7482 6 місяців тому +1

      nem jó ez semmire, sacc ezért nem szerettem a mérnököket, mert gyakorlati érzékük zéró volt

    • @CNCVelMart
      @CNCVelMart 6 місяців тому

      @@rga7482 lehet használni, csak az alapanyag, korlátozottabb, hogy mire. Nyilván, nem ezzel az anyaggal fogsz fontos, masszív drágának tűnő dolgokat, de pl. remek arra többek között, hogy rendszerező tartót, pl. elektronikai alkatrészekhez, saját igényű méretre készíts, vagy távtartó csöveket, stb... Mindent a helyén kell kezelni. Lehet neked semmire se, míg mások pedig tudják mire használják az így gyártott "filament"-et. Mint ahogy a 3D nyomtatással is alapjában ahogy a technológia, és anyagok változnak, fejlesztik, így bővül a nyomtathatósági lehetőségek. Régen elképzelhetetlennek tűnt, házi nyomtatóval elérni simának tűnő felületeket, bizonyos anyagoknál már nem lehetetlen.

  • @kiralytomi4640
    @kiralytomi4640 6 місяців тому +1

    Nagyon informatív, és minőségi videó lett! Köszönöm!

  • @sandorkiss5453
    @sandorkiss5453 6 місяців тому +3

    Végre kreáció! Köszi a videót! 🙂

  • @TheSpaceTravel
    @TheSpaceTravel 6 місяців тому +18

    Arra gondoltam, hogy esetleg lehetne jóval vastagabb filamentet gyártani, és majd, mint a fémhuzal gyártásásnál, több egymást követő, egyre kisebb átmérőjű fúvókán keresztülvezetve elvékonyítani a kívánt átmérőre.

    • @Fejszi
      @Fejszi 6 місяців тому

      A probléma ezzel a megoldással hogy a fémhez képest a műanyag degradálódik minden egyes hevitéssel. Szóval a gyátás alatt használhatatlanná válna az anyag

  • @Revini1122
    @Revini1122 6 місяців тому

    Nagyon informatív és összetett videó lett!

  • @olikaszasz
    @olikaszasz 6 місяців тому +3

    Nagyon jó ,hogy elkészítetted ezt a gépet .Szintén kiszámolgattam ,hogy nem éri meg,persze aki projektnek akarja megcsinálni az más.
    Jó lenne ha készítenél egy filament gyártót ami granulátumból vagy ledarált műanyagból álítaná elő a szálat.

  • @antiatom975
    @antiatom975 6 місяців тому +2

    Köszönjük!

  • @SzamBacsi
    @SzamBacsi 6 місяців тому +1

    érdekes volt, imádom ezeket a túlkomplikált bütyköléseket, remélem, kevés bosszankodással és inkább sok-sok rácsodálkozással járt :)

  • @JRT3D
    @JRT3D 4 місяці тому +1

    Brilliant work my friend! Well rounded content! I just wish I could CC - to understand you :) Visually - everything looks very well done - Thank you for the cover and Happy Recreating!

  • @attila5858
    @attila5858 6 місяців тому +2

    Nem ez menti meg a világot az biztos, de kíváncsi vagyok mikor fog valaki készíteni egy olyan gépet amivel házakat lehet majd kinyomtatni petpalackból. Köszönjük a videó elkészítésére szánt idődet.

  • @glitaj
    @glitaj 6 місяців тому +1

    Jó lett, van egy másik kész opens projekt petalot néven. Ott egy hotend, léptető motor, és egy wemos arduino alaplap kell. Ami lényegesen olcsóbb, vagy van is itthon ;) Játéknak ez is jó lehet, és biztosan olcsóbb, mint a nyomtatót szétbontunk verzió.

  • @Killer1981y
    @Killer1981y 6 місяців тому +1

    Találtam pár hete egy PET Machine összerakós videót. Ott motorikusan volt állítható + / - gombal a késmagasság. Ez azért volt praktikus, mert volt egy képlet. Meg kellett mérni a PET anyagvastagságát és ebből kijött a szalag magasság. Azt tolómérőre kivetítve beállította a kést és optimális lett a szalag mennyiség.

  • @totoru4ever
    @totoru4ever 6 місяців тому +1

    Na, pont egy hete találkoztam a témával és kb két napja iratkoztam fel, tökéletes időzítés :D Én valahogy úgy számoltam fejben hogy kb 300 palackot kellene áthúznom a nullszaldóhoz (nem bontott nyomtatóból hanem az alkatrészeket megvásárolva), de valahogy eszembe se jutott hogy mivel csőszerű, kisebb a tömege. Ennél szimpatikusabb, de drágább megoldás az a kit, amihez le kell darálni a palckokat (VAGY akár hulladék PLA-t, ami sokkal jobb) és abból húz szálat. Maga a pet palack fiamentként újrahasznosítása: szerintem ez úgy tudna jól működni hogy lennének erre szakosodott filamentgyártó cégek, akiknél le lehet adni pontokért petet és PLA hulladékot, ők rendes gurigákat gyártanának belőle minőségellenőrzéssel, majd a pontjainkkal kedvezményesen megvásárolhatnánk ezt (vagy a pontjainkat becserélhetnénk 0.25-0.5-1 kg-os tekercsekre). Ha darálással és kezeléssel állítanák elő a bemeneti terméket akkor a mosás/elődolgozás energiaköltsége is lecsökkenne és akár színezni is lehetne.

  • @gergelyvizsolyi1992
    @gergelyvizsolyi1992 6 місяців тому +1

    nagyon vártam már erre a videóra:))

  • @antalhorvath2447
    @antalhorvath2447 6 місяців тому +1

    Köszönöm :D

  • @Akibard
    @Akibard 6 місяців тому +2

    Egyáltalán nem vagyok érintett a témában, így teljesen kívülállóként mondom: nagyon élveztem a videót, érdekeset alkottál, alaposan bemutatva pro-kontra a készüléket. Nagyon tetszett, ilyen videóból is kérünk még :)
    Kérdésedre válaszul: szerintem ez a házi PET felhasználás inkább csak érdekesség, hasonlatosan, amikor a házi barkácsoló épít valamit az otthoni anyagokból, majd elégedetten csettint, hogy fel tudta használni ezeket az alkatrészeket. A világot nem ez fogja megmenteni, a PET újrahasznosításához már megvan a sokkal hatékonyabb technika, ahogy említetted is.

  • @victorgyetvai2134
    @victorgyetvai2134 6 місяців тому +4

    Penge számítások!
    Erről az jut az eszembe, amikor sokan mondják, hogy nem tudod a disznót a saját belébe tenni. Pedig de.
    Ez a lépcsőfok már majdnem a teljes visszaforgatáshoz van nagyon, de nagyon közel!
    Iparilag ez úgy működik, hogy totálisan beolvasztják a PET részét (A kupakot és karimát nem, mert az LDPE) majd granulálják, szűrik, szárítják. És végül újrahasznosított granulátumként kerül extruderbe amiből újra anyagot lehet húzni ;)

    • @fileferenc7920
      @fileferenc7920 6 місяців тому +1

      A disznonál azért elég sok kimarad. Fej, comb, köröm, stb. Természetesen ezt más,ént hasznisítjuk.

    • @gabormagyar6177
      @gabormagyar6177 5 днів тому

      Kicsit megpróbáltam utánanézni a különbségnek.
      Laikusként, én azt gondolom, hogy mivel a puller hőfoka 220-250C és az LDPE már 190 fokon megfolyik(*), ezért ha pellet/granulátum/örlemény készül a teljes palackból, az nem jelent túl nagy mechanikai változást az újrahasznosított filamentben.
      Sőt azt gondolom, hogy keményebb, erősebb lesz a filament.
      Persze, a szín nem lesz egységes.
      (*) mol.hu/images/mol_hu/pdf/vallalati_ugyfelek/polimer-termekek/termekek/ldpe-kissurusegu-polietilenek/termekkatalogus_ldpe.pdf MB36-36

  • @balazs6207
    @balazs6207 6 місяців тому +1

    Én mr3dp videóit vettem alapnak amikor elkészítettem a sajátomat.Az említett esetben az egészet egy deszkára csavarozzuk,tápegységnek én egy néhány ezer forintos led szalagokhoz valót tápegységet használtam,a fúvóka hőszabályszásához egy w1209 nyáklapot 100kohm-os termisztorral,a pulltruder hajtóművét és azt amire feltekeri a készterméket 3d nyomtattam,és ennek meghajtására pedig vettem egy 12v 50rpm motort.
    Ezekkel jelentősen lehet csökkenteni a megépítési költséget,kb 15.000-20.000 forintra ami inkább 10.000 végeredményében abban az esetben ha van otthon hozzá motorod.

  • @BTTB987
    @BTTB987 6 місяців тому +8

    Jöhetne egy teszt műanyag hordóval is 😃

  • @jakabgipsz4788
    @jakabgipsz4788 6 місяців тому

    Szétszedés helyett javaslom a feljavítást.
    Görgők helyett lineáris sinek, alaplap csere, az Enderekhez gyártott 32bites, csendes léptető vezérléssel. Egy Raspberry vagy klón mini lap és a Marlin helyett klipoer.
    Ventillátor csere, plusz hűtés, egyéb apróság és van egy jobb és gyorsabb, mai nyomtatód.

  • @redwire1233
    @redwire1233 6 місяців тому +2

    Pls olvasd el 👇👇
    Van az újrahasznosításra egy jobb/olcsóbb és energia takarékosabb módszerje is .
    Az atme3d egy vagy olcsobban kit formában megvető vagy akár házilag is épített a nyomtatott eredményeidből esetleg szemetekből is újra egy egész 1kg-nyit tudsz csinálni ❤
    Kérlek nézz utánna nagyon hasznos.👍

  • @richardschubert85
    @richardschubert85 6 місяців тому

    Én a Petamentor 2 elnevezésű gépet építettem meg. Kevesebb nyomtatást igényel és egyszerűbb a felépítése. Jó móka, megépíteni és látni, hogy működik, de időigényes a filament gyártás. A felhalmozott pet palack gyűjteményemet még feldolgozom, de ha már visszaváltósak lesznek, nem hiszem, hogy foglalkozok vele. Inkább majd egy darálékból filamentet készítő gépet akarok csinálni, amivel a nyomtatás során keletkezett supportot és hibás nyomtatásokat (ezeket szorgosan gyűjtögetem is) is újra lehetne használni.

  • @mimiko85
    @mimiko85 5 місяців тому

    Szia Walter! Szerintem az ebben a videóban ( ua-cam.com/video/BT04glGDjB4/v-deo.html&ab_channel=CNCKitchen ) látható gépet lenne érdemes úgy módosítani valakinek, hogy abba lehessen a PET aprólékot betölteni (akár egy sima papírzúzón való átküldés után) és akkor egyből lehet hosszabb filamentet készíteni. De annak a gépnek is van "hibája" mégpedig az ára. Ott már €600 a gép, amihez igen tetemes mennyiséget kéne feldolgozni.
    Egyébként egy-egy ilyen gép ugyan csak csepp a tengerben, de ha mindenki csak 100 palackot feldolgoz ilyen módon, akkor is javul kicsit a helyzet. Nem világmegváltó, de az üres beszédnél jobb.

  • @gezaficsori4688
    @gezaficsori4688 6 місяців тому

    👍

  • @tvamos73
    @tvamos73 6 місяців тому

    Arra jo, hogy elusse az ember az idejet.

  • @Krisztooof
    @Krisztooof 6 місяців тому

    Nagyon jó videót készítettél, köszönjük, borzasztó bonyolult, azon gondolkodtam közben, hogy nem lehet ezeket valami hőfokon beolvaszani egy egyszerűbb olvasztóba, ahonnan egy lyukon kipréselné egy gép filamenbe az egészet?vagy ennek a petnek nincs olvadáspontja? olyan amire én gondolok, hogy fől egy leves belőle aztán szépen kihúzzuk egy egyenes zsinórba?

  • @SpeakON022
    @SpeakON022 6 місяців тому +2

    Ilyen répafúró most van a lidlben kb 3 db 3-4 ezer forint.

  • @MikRobi
    @MikRobi 6 місяців тому +4

    Itt az ideje darálos csigás filament készitöt csínálni

  • @georgesuhani8514
    @georgesuhani8514 6 місяців тому +1

    Minden zsákutca jó ha sok van belőle mint fán a levél! Csak próbálkozni kell.

  • @l0m3xIA
    @l0m3xIA 6 місяців тому

    Tudom, hogy nem ide való, de keresnék olyan segítséget, aki ért a Kingroon KP3S 3.0 nyomtatóhoz, mert most vettem és igencsak problémás.Az élő hangos beszélgetést preferálnám a félreértések elkerülése véget. Előre is köszönöm és bocsi az offtopic-ért.

  • @laszlobuzas3954
    @laszlobuzas3954 6 місяців тому +1

    Az újrahasznosítás ötlete jó, de még mindig ott tartunk, hogy szemétből gyártunk szemetet. Alapvetően a probléma a műanyag bomlásával, a lebomlott végtermékkel és annak a környezetre gyakorolt hatásával van. Tényleg ötletes dolog, sőt, tovább is lehetne fejleszteni, hogy egyszerűen használható, könnyen legyártható és tartós "alkatrészek" legyártására alkalmas legyen, amit hosszú távon lehet használni. A probléma a pet palackokkal és mindenféle műanyaggal, továbbra is a bomlása, a környezetre és szervezetre gyakorolt hatása. Azért van ennyi műanyag, mert olcsó legyártani, könnyen eladható és mert a világ fogyaszt mint az állat. Régen a folyadékok üvegben voltak, a hús zsírpapírban, voltak fa dobozok stb... Egyet lépjen hátra az emberiség és használjon műanyagot ahhoz, amihez tényleg szükséges.

  • @outdoorstechalex7412
    @outdoorstechalex7412 6 місяців тому

    Szerintem hasznos egy eszköz😀👍

  • @RReiX
    @RReiX 6 місяців тому +4

    Miután 50ft lesz 1 palack nem éri meg majd ezt csinálni

  • @dimitriszpatakfalvi1250
    @dimitriszpatakfalvi1250 6 місяців тому

    Szerény meglátásom szerint maga az alapgondolat megér egy hosszabb misét, hogy a világot szennyező hulladékból egy értékesebb anyagot gyártsunk. Viszont ott kezdődik a problémák sora ezzel (szerintem), hogy először is ki kell válogatni és meg kell tisztítani a gyárba beérkező palackokat, ami alapból is energia, oldószer, és gépigényes feladat, plusz nem minden palackot tudnánk felhasználni (ahogy a videóban is elhangzott, az 5 éve egy tóban vagy erdőben rohadó pet palackból az életbe nem lesz soha filament). Ki kéne dolgozni az eljárást, kifejleszteni a feldolgozó gépet, ami megint csak óriási költség, és csak hosszú távon térülne meg a gyárnak. És akkor rengeteg energia pénz és idő befektetéssel oda tudna kifutni az ötlet, hogy kapunk egy olyan filamentet, ami nem olyan jó, mint a PETG, problémásabb a felhasználóknak a munka vele. És akkor az alapból olcsó de rosszabb minőségű filamentre még rárakódnak mindenféle költségek, amíg a gyártótól a felhasználókhoz jut a termék, mert persze mindenkinek kell keresnie az üzleten, hogy megérje. Nehéz kérdés, van benne fantázia, de nem gondolnám, hogy önmagában ez hozna annyi profitot, hogy ténylegesen financiálisan megérje, plusz csak egy kicsi és specifikus részét lehetne felhasználni a hulladéknak!

  • @amonraa71
    @amonraa71 5 місяців тому

    Egy egyutas, 0,5 literes PET palack tömege 1990-ben még 24 g volt, 2015-ben 10 g alá csökkent a legvékonyabb palackok tömege.
    A mai palackok tehát 60%-kal könnyebbek a korábbiaknál.Tehát 40dbx50ft az 2000ft.Ez kb 1kg anyag.Egy filamet kb.8000 ft.Így még olcsón jön ki,de ha jól értelmezem a gép kb. 100 000-be kerül.De ha méterben számoljuk akkor 1 tekercsen 330m van.Egy palackból kb 8m jön ki,ergo 42 palack kell hozzá hogy meg legyen a 330 méter.Ezek szerint így már nem éri meg mert ugyanannyiba kerül,söt plussz az a munka,energia,villany,stb amit bele ölök.Hát én nem értek hozzá mert nincs nyomtatóm,csak szemezgetek vele,de édemes ilyet csinálni?

  • @husibalazs5878
    @husibalazs5878 6 місяців тому

    Nagyon jó videó, köszi! Egy észrevétel: Oké, hogy PET, de nem tértél ki a "számos" besorolásra. A PET tulajdonsága sajnos, hogy nagyon sokat romlik a rugalmasság, így a többszöri hevítés, (vasalás, filamenté alakítás, nyomtatás) során rideg lehet a végtermék. Tapasztaltál ilyet?

  • @MikRobi
    @MikRobi 6 місяців тому

    Én öngyujtoval melegitettem meg a két szalagot és egy csörös fogoval ösze csiptem és megis hoszabbodot a szallag.

  • @V_Attila467
    @V_Attila467 6 місяців тому

    szerintem bedarálni a műanyag flakonokat, és a darálékból fröccsönteni akár egy wc ülőkét, még mindig jobb, és talán még olcsóbb megoldás is mint ez a bemutatott folyamat (jelenlegi formájában)...!

  • @gaglikabar
    @gaglikabar 6 місяців тому

    Csak egy kérdés, hány kiló műanyag van a pet palack olvasztóban? Előbb utóbb az is a környezetet fogja szennyezni. Egy részük egész biztosan.

  • @noemivargane3805
    @noemivargane3805 6 місяців тому

    Számomra érdekes videó, csak nem éri meg egyáltalán. Persze kísérletezésnek jó, de arra nem költenék ennyit. 😊
    A Pet termékek már régóta más elven készülnek, gyorsabban és olcsóbban. Egy tartós fogaskereket, vagy bármilyen más strapabíróbb anyagot nem is Pet-ből gyártanak.
    ,,Fapadosan" leírva kb. így újrahasznosítható :
    Ledarálják a hulladékot, Pet-et, adalékanyagok hozzáadásával elkeverik, megolvasszák (extrudálják) , különböző méretű és színű tekercseket gyártanak belőlük és újra felhasználják préslégformázó, vagy hőlégformázó géppel. Pl. csokitálcák, újra Pet palackok, csomagolási termékek, logisztikai tálcák és még sorolhatnám.... Sokkal kifizetődőbb és olcsóbb, gyorsabb előállítási forma, mint ez.
    Fröccsöntéshez másmilyen összetételű és merevebb anyag szükségeltetik, az olvadáspontja is más hőfokon mozog.
    Ráadásul üzemi szinten ez már elég régóta létezik, nem újkeletű találmány. 😊

  • @rga7482
    @rga7482 6 місяців тому +1

    Nagyon érdekes, de én viszem a palackot a visszaváltóba és veszek filamentet

  • @ZoltanHoppar
    @ZoltanHoppar 6 місяців тому

    Nagy cégek pelletező gépet, lényegében egy darálót használnak és abból gyárt filamentet. Igy nem kell ragasztani 6-8 méterenként. Kellene egy olvasztó rész, és mint az acélnál lehetne több fuvóka méreten áthúzmi a megfelelő vastagságnál. Szerintem ez lenne az út, amennyiben ez asztali változatban kivitelezhető lenne. Ha a 20-adik benchy és elrontott nyomtatásokat le tudjuk olvasztani granulátumban, akkor szemétből is kevesebb lesz.

    • @MrPityuuu
      @MrPityuuu 6 місяців тому

      Nagy cégek granulátumot gyártanak belőle, amit utána más nagy cégek fel tudnak használni fröccsöntésre és egyéb extrudálásra. Hulladékválogatóban dolgozom, gép kiválogatja szín szerint (natúr, kék és egyéb színesek egyben) bálázzuk és viszi a kamion tőlünk a feldolgozóba.

  • @csokiscsiga
    @csokiscsiga 6 місяців тому

    Szerintem a házi műanyag nomtatás valószínűleg marad hobbi szinten. Igaz keresi a helyét az emberek közt de nem látom a tömeges hasznát. Így úgy érzem ez is csak környezet szennyezésre való. Talán az építő ipar ,vagy a hőenergia ami megoldja a globális műanyag kérdést. Az újra hasznosítás rövidtávú mese.

  • @takacszsolt4940
    @takacszsolt4940 6 місяців тому

    a minap láttam egy videót egy afrikai srácról aki műanyagot alakít vissza gázolajjá valami sufnituningos mikrohullámú sütővel... gyakorlatilag eléggé hihetetlen, de elméletileg ez működne?

  • @ferenctaisz449
    @ferenctaisz449 6 місяців тому

    Szia Walter. Nalunk Angliaba meg mindig a kukaba dobjuk a muanyag hulladekot. En is sokat gondolkodtam ilyen gep epitesen mert lenne hozza pet palackom boven. En szivesen latnam HDPE es PP filament gyartast is ha esetleg kiprobalnad.

    • @rga7482
      @rga7482 6 місяців тому

      óóóóó de hiszen újra felhasználják! vagy netán kétségeid vannak???
      :DDDDDDDDDD

  • @Works1957
    @Works1957 6 місяців тому +1

    Fukasza damil is jo

  • @kortealma-ze4cw
    @kortealma-ze4cw 6 місяців тому

    Egyáltalán nem rossz irány. Ez az visszaváltósdi nincs minden országban, igazából többnyire nincs mint van. A filamentek toldására vannak eszközök, ezzel hosszabbá lehetne tenni a kész filamentet. Tény, hogy sok a beletett idő, amin lehetne javítani, de pl a petamentor ennél kevesebb alkatrészből épül fel így a gép olcsóbb, jobb a megtérülés is ha 0-ról építed és nem újrahasznosítod a régit.
    Az ilyen jellegű filament jó lehet a teszt modellekhez, kerti alkatrészekhez, fogyóeszközökhöz, stb. A support és egyéb elhasznált filament kérdés amit itt sokan feszegetnek szintén megoldott probléma, csak nem ezzel a géppel, ugyanakkor az ott létrejövő filament már nem alkalmas teljes értékű nyomtatásra. Ezek az eszközök mindenképp zöldebbé teszik a nyomtatást. Tény, hogy az összes 3D nyomtató microműanyag szemetet gyárt, épp ezért fontos, hogy ne hülyeségeket nyomtassunk velük 88-szor. Én pl még soha nem nyomtattam sem kockát sem kishajót, mert úgy vagyok vele, hogy minek, a végeredményen látom, hogy az-e amit szeretnék, és ha az akkor nem pazaroltam.

  • @user-ud2gp8hn8f
    @user-ud2gp8hn8f 6 місяців тому

    Szia! Mint azt a korábbi kommentekből leszűrhető, az elgondolás vagy ötlet nagyon jó, de a hatékonyságon van mit javítani. Valóban sok vele a macera, idő, energia, ez így nem járja. Az iparban szerintem számtalan példa van, hogy hogyan lehetne ezt profin csinálni, akár üzletszerűen, kellemes a hasznossal. Pl. meg kell nézni egy műanyagablak profilgyártó rendszerét. Elsőnek az alapanyag "esetünkben PET palac" feldolgozásának hatékonyságát kellene átgondolni, és ezt követően a filament nyomtatás már gyerekjáték. Nem szeretnék belemenni a részletekbe, illetve nem negatívan, vagy okoskodva kommentálva az újrahasznosítót. A lényeg, hogy a fenti eszközbe befektetett energia és annak működtetése, értelmetlen.

  • @krisztianegri5587
    @krisztianegri5587 6 місяців тому

    szerintem jó ötlet nagyobb fémböl épített géppel ami sablomba tölti a müanyagot az építőiparban használható lenne pl alap zyalu kónek

  • @bognaragoston8060
    @bognaragoston8060 6 місяців тому

    Sziasztok, én nemrég kezdtem el nyomtatni, szerintem ha csak a 3D nyomtatás fentarthatóságát akarnánk javítani akkor a különböző támasz, félresikerült nyomtatás és egyéb anyagokat akár ingyér is visszaküldemém a gyártónak hogy olvasszákbe és adjákel ujra. pl tökmenőlenne ha mondjuk a spulni dobozában viszalehetne postázni a szemetet ingyen

  • @endike
    @endike 6 місяців тому +2

    aha, jó a végén a számolás, hogy ez megéri-e... :)
    amúgy házilag nem lehet olyat ami nem felvágással hanem simán beolvasztással dolgozza fel egyben az egész palackot? és a végén kijön a szál? vagy ez házilag nem megvalósítható?

    • @levikranitz2440
      @levikranitz2440 6 місяців тому +3

      Pár helyen olyasmivel találkoztam, hogy mindenféle műanyagot (akár PET, akár maradék PLA) ledarált az illető és aztán abból, tulképp mint granulátumból húzott szálat. A CNC Kitchen UA-cam csatornán van pár videó hasonlóról, ha érdekel

    • @andrasmizsei5087
      @andrasmizsei5087 6 місяців тому +2

      A csatornára nem emlékszem de apróra darabolt pet palackokat olvasztott meg a csávó es fröccsöntött belőle gombokat. Házilag nemtudom ez mennyire megoldható, gondolom kellenek adalék anyagok is hozzá. De ez cég szemmel nézve érné meg talán.

    • @zoltanreisz2228
      @zoltanreisz2228 6 місяців тому +2

      @@levikranitz2440 Ez tűnik a használhatóbb módszernek, és a mosás is könnyebb lenne. Én aprítógéppel ledarálnám az egész palackot, majd mosnám, ami víztakarékos. Utána mehet bele egy kis adalék (glicerin, festék) és egy extruderrel gyártanám a szálat. Ésszerűbb mint így bohóckodni. Persze otthonra, hobbinak ez is jó, de ahhoz meg nagyon drága.

    • @levikranitz2440
      @levikranitz2440 6 місяців тому +1

      @@zoltanreisz2228 abszolút, nagyobb mennyiségben csak így lenne értelme. Erről szóló videók alapján az idegen anyagokra kényes a dolog, ha azok belekerülnek olvasztás előtt, az bajos. Illetve elég pontosan kell húzni a szálat, hogy szép, egyenletes legyen és ne szivassa a nyomtatót utána. De nem megugorhatatlan dolog egyáltalán

  • @lukacsmarton4861
    @lukacsmarton4861 6 місяців тому

    Szerintem a pet palackból filament készítés megmenteni nem fogja a világot, és nem hiszem, hogy egyáltalán megközelítené ezt (ezt úgy mondom, hogy amúgy szerintem egy nagyon jó ötlet, elv, koncepció, megvalósítás). Az egy dolog, hogy a palackoknak alapból csak a felét tudjuk felhasználni, de azt is figyelembe kell vennünk, hogy az emberiség töredékének van 3d nyomatója, nekik is csak egy töredéke foglalkozik ezzel. De ha minden 3d nyomtató tulajdonos hasznosítana újra pet palackot, akkor sem hinném, hogy túl látványos lenne a következménye, mert ha még tovább folytatnám, a 3d nyomtatók által nyomtatott objektumok közül is sok nem más, mint egy kis dísz, vagy valami. A "tördelést" folytatva, konkrétan a palackok a műanyag szemétnek egy töredéke, és ezek közül azok, amik nem szennyezettek, az is megint egy töredék. Nem azt mondom, hogy fölösleges ezzel foglalkozni, viszont ha már kevés az anyagi haszon rajta, és ha valaki tényleg segíteni akar az ökoszisztémán a tiszta pet palackok újrahasznosításával, inkább bízza ezt a cégekre, hiszen kevesebb energia használódik fel (egy nagy gépre (ami rengeteg palack miatt van bekapcsolva) a két palackot egy mozdulat feldobni, és szinte fölösleges a feldolgozásához szükséges erőforrásokkal kalkulálni, míg ha magunk dolgozzuk fel... kisimítás, egy óra a huzallá alakítás stb...), és az időt, amit a gyártásra használt volna fel, inkább töltse szemét szedéssel.
    Viszont létezik a nem csak tiszta pet-palackoknak, hanem az összes (még a szennyezett is) műanyag egy feldolgozási módszere, ehhez ajánlom figyelemben a youtubeon megtalálható videót, amiben ezt Szilvássy Mihály mutatja be. Nem tudom, hogy ez manapság mennyire elterjedt, lehet, hogy valójában ez egy régóta közkedvelt módszer és sok helyen használják csak én nem azon a területen mozgok és nem látom, de ami ebben a leginkább tetszik benne, hogy a műanyag szemét rossz tulajdonságát használják fel jóként. Mert ugye azt tudjuk, hogy sok idő, mire lebomlik a műanyag, de ha egy házról van szó, ott az egy jó pont. Fontos azt is végig gondolni, hogy melyik az a pillanat, amikor szemét valami, mert mondjuk a vizes palack sem szemétbe van beletöltve, csak akkor lesz szemét, ha megisszuk belőle a vizet, és kidobjuk a kukába, vagy a földön landol. De ha egy ház műanyagból van, és az kerül a földre, annak amúgy is a földön kell lennie, szóval tök jó. De minden részletet elmond ebben a videóban, nem mertem az egész címet beírni, de a neve alapján megtalálható ez a 11 éves videó.

  • @belatoth4170
    @belatoth4170 6 місяців тому

    Ha van ilyen sorsra juttatandó működő géped, akkor kezdőként vásárolnék reális áron.

  • @tamaspapai4921
    @tamaspapai4921 6 місяців тому

    Saját Ender 3 még üzemel, szépen, és hibátlanul, pláne azóta, hogy felfedeztem a tapadást segítő sprayt, pedig már karácsony óta itthon vár a sokkal gyorsabb csere. De valahogy hozzánőtt a szívemhez ez az Ender 3 legeslegelső szériás gépe.

    • @rolagabor8782
      @rolagabor8782 6 місяців тому

      Milyen tapadássegítőt használsz?

  • @HITMAN_944
    @HITMAN_944 6 місяців тому

    én láttam ilyen pet filamenthez filament hegesztöt is és akkor még hosszabra tudod alkotni a filamentett

  • @raymondalexnet
    @raymondalexnet 6 місяців тому

    Ötletnek nem rosz. De nem tartós ahogy látom. Pl csinálni valmit egy kocsiba vagy haslono mindennapos használati tárgy. Ki próbáltam nem régen egy kis alkatrész kocsiba. 2 ora allat tönkre ment 1 heti munkám. Sajnos még nem járnak ott tartós legyen.

  • @tollarandras9659
    @tollarandras9659 6 місяців тому

    Szerény véleményem szerint új dolgokat nem nagyon fogunk feltalálni max pár éve lefutott és elfelejtett projekteket újra közzé tenni újdonságként és innovációként. Ez a téma már 5-6 éve lefutott és lehet még keveset is mondtam még én is foglalkoztam vele. Valamint a pellet-es változat is lefutott már és azzal is foglalkoztam valamint értékesítettem belőle párat természetesen külföldre mert itthon drága lett volna még úgy is hogy elenyésző volt a haszon rajta. Egyébként csak hogy nagy nevet említsek Hugh Lyman (Lyman filament extruder).

  • @robertlakatos4489
    @robertlakatos4489 6 місяців тому

    HIÁNYPOTLOOOOOOOO IMÁDOMMMMMMMMMM

  • @reducation8835
    @reducation8835 6 місяців тому

    Jó ötlet lenne ez a petből újrahasznosított cucc, de ha nem lehet vele tömegeket kiszolgálni olyan módon hogy a végtermék az ne egy két használatra legyen elegendő akkor szerintem ez csak egy kis hobby project lehet. Arról nem is beszélve hogy ezzel nem tűnik el maga az anyag a földről, ergo ha az előbb említett pont nem valósul meg akkor kvázi lof@szt se ér mivel nem csökken érdemben a műanyag felhasználás és ebből következik hogy valójában minden újrahasznosítási kísérlet meg mozgalom max késleltetni tudja azokat a negatív hatásokat amiket a sok hulladék okoz. Ekkora mértékben és kényelem mellett nem lehet fenntartható gazdaságot üzemeltetni szerintem.

  • @MrWedge72
    @MrWedge72 6 місяців тому

    Sajnos nem éri meg de ügyes munka! Főleg akkor ha vissza lehet váltani a palackokat!

  • @balintricsi
    @balintricsi 6 місяців тому

    És nem csak pet-et tud, hanem, mondjuk valahogy felmelegíted a hulladékot, bármely anyagot nagyjábóli kerek formára és azt bevariálni, a nyomtató álltal kezelt méretre?

  • @friciworld
    @friciworld 6 місяців тому

    Ott tartok, hogy egy olcsó ragasztó pisztolyt fúrtam frl 1,75-re. Es gyűjtöm a palackot. De nem csak filament készülhet belole. Például valaki seprűt csinál. A csíkokra vagott szalagból.

  • @Kayronator
    @Kayronator 6 місяців тому

    Van magyar startup, aki ilyen gépet csinál.

  • @gyorgybaka3304
    @gyorgybaka3304 6 місяців тому

    Gondolom a kinai nyomtatás azert szebb nert aztis hőkezelik

  • @NagyAttilaArpad
    @NagyAttilaArpad 6 місяців тому

    Ötletek nem rossz, de sokkal jobb lenne ha, a pet palackot olvasztanánk és úgy lenne filament száll sajtolva belőle.

  • @gyorgybaka3304
    @gyorgybaka3304 6 місяців тому

    nyomtathatnál a gép által gyártott újrahasznositott filamentből egy újrahasznositógèpet, eztmeg eladhatnád esakkor ugy hamarabb visszajönne az ára

  • @zsolajokersketer
    @zsolajokersketer 6 місяців тому

    Remek videó !!!!! Fusion 360 na kapcsolatban nem csinalesz egy videot !!!!!!!!! mert ha sikerul telemiteni si akor sem nem tudok csak egy bizonyos menyisegu modelt kesziteni .

  • @Trucker399
    @Trucker399 6 місяців тому +4

    Soha nem szedném szét az Ender 3-s nyomtatómat.
    Én egy másik utat választottam. Az enyém is tökéletesen működik.
    Linket kiszedtem, hátha így megmarad a bejegyzés
    Szerk: Végignéztem a videót.
    Néhány gondolatot megosztanék, hátha mást is érdekel.
    Az általam is megépített kis gép ennél sokkal kompaktabb.
    A tervei és alkatrészjegyzéke letölthető ingyenesen az internetről. Megvásárolható készen is, de úgy nekem nagyon drága volt.
    Én az alkatrész jegyék alapján vásároltam meg az alkatrészeket. A nyomtatható alkatrészeket meg kinyomtattam itthon.
    Nem vagyok elektronikai szakember, de a vezérlő elektronikát még én is megtudtam itthon forrasztani, illetve összeszerelni.
    A videóban szereplő készülék szerintem kicsit túl van bonyolítva.
    Az általam megépített készülék ennél sokkal egyszerűbb. A linket ha megnézitek, jól látszik, hogy a kitalálója igen sok ötletet és munkát fektetett bele, hogy a végeredmény egy kicsi, könnyen kezelhető gép legyen.
    Az enyém 60 cm hosszú, 6 cm széles és kb 15 cm magas.
    Nem kell szétszedni hozzá nyomtatót, nem kell drága pénzen minőségi alkatrészeket nyomtatni. Nem mellesleg sokkal kevesebb alkatrészből is áll.
    Míg el nem felejtem: Nem kell hozzá kijelző. A gép tervezője okosabb megoldást választott. Az épített elektronika tartalmaz egy pici ...számítógépet. Valamint sok más mellett egy Wifi modult is.
    A számítógépre telepítünk a készítője által megalkotott kis programot, ami szépen vezérli az egész gépet és Wifin-n keresztül csatlakozva, telefonon látjuk a gép paramétereit, illetve állíthatjuk is szükség esetén. van rá lehetőség a programban, hogy beállítsuk úgy, hogy az otthoni routerre csatlakozzon és utána már akár számítógépről is látható a grafikus felülete.
    Nem is részletezem. A mellékelt linken bővebben lehet róla olvasni, videókat nézni.
    Mióta megépítettem (néhány hete) kb 50-60 PET palackot dolgoztam fel. Nagyon jók a tapasztalataim. Olyan sebességű, mint ami itt a videóban is elhangzik. 1,5 l üveg nálam kb egy óra alatt fogy el.
    Szintén van hozzá PET szeletelő, de nem ez a nehézkesen állítható, fix szélességű szeletelő, hanem akár menet közben is állítható, fokozat nélküli vastagság állítási lehetőséggel. PET palack vastagságát megmérjük és hozzá igazítjuk a vágót.
    E mellett elhangzott a videóban néhány jó lenne felvetés...
    Nos, ezek közül már néhányat magam is alkalmazok.
    Az egyik ilyen, a megvadult PET filament kezelése. Óvatosan kell bánni vele, mert a szemet is veszélyezteti. Letekerés után én vékony dróttal összekötöm karíkába, majd ha kb 20-25 ilyen tekercs kész van, akkor sütőbe beteszem 50 C fokra, 30 percre. Szépen "megszelidül" a PET tekercs.
    Erre azért van szükség (másik jó lenne) mert bizony ezeket a PET filamenteket lehet forrasztani. Van hozzá nagyon ügyes kis kézi szerkezet, ami otthon szintén kinyomtatható. Kell még hozzá egy régebbi páka, amit nem sajnálunk, ha a páka hegy műanyagos lesz. Kell egy nyomtatható páka tartó, valamint egy fontos kiegészítő.
    Itt a következő jó lenne rész: A fontos kiegészítő a forrasztást védő kis csövecske. Pontos nevére nem emlékszem. A lényege, mikor a két PET szálat összeforraszuk, a védő csövet rá kell húzni a forrasztás helyére, mert dobra tekerve, a forrasztás helye könnyen törik. Nem kell bonyolult dologra gondolni. A fosszatás is végtelenül egyszerű dolog, csak kis gyakorlás kell, hogy a forrasztás jól sikerüljön és a védő cső kapargatás nélkül egyből a helyére menjen.
    A kész, forrasztott szálakat dobra lehet tekerni. A PET szálakat nem jó a hagyományos dobokra tekerni, mert nem szereti ha olyan kis tekercsre van hajtva. Könnyebben törik a forrasztás. Épp ezért a készülék készítő je megosztott egy kartondobozból könnyen elkészíthető, nagyobb méretű dob terveit is. Magam is készítettem már néhány dobot és pár száz méter PET filament el fér rajtuk kényelmesen. Nem törik meg a szál.
    Jogosan merül fel a kérdés, mi lessz a védő csövekkel nyomtatás közben?
    Nagyon egyszerű a válasz. Az extruder előtt összegyűlnek szépen sorban. Amikor elfogy az anyag, vagy filamentet cserélünk, összegyűjtjük őket és a következő dob tekerésénél felhasználjuk. Persze PET anyagból is készíthetőek. teljesen jól használhatóak.
    Jó lenne ha témához még kapcsolnám ezt is:
    Nem mindenkinek van szines PET palack elérhetően. Viszont az egyszerű, vizes palack szeletelés előtt könnyedén szinezhető. Egészen szép színeket lehet hozzá találni. Ezt nem régiben próbáltam ki először. Olyan festéket kell hozzá vásárolni, mint ami az alkoholos filcben található.
    A palack kiegyenesítése után levágjuk az alját, belül szárazra törüljük, egy hosszabb pálca (én például a szeletelő pálcáját használom erre a célra) végére nyomtatunk egy kis eszközt, aminek a vékonyabb végébe bele fér egy, gyermekeknek szánt, vastagabb fültisztító fele. 5-6 csepp szinező festék a vattára és az üveget belülről szépen meg festjük ezzel az eszközzel. Kis száradás után szeleteljük.
    Én úgy szoktam csinálni, hogy összevárok kb 20-25 üveget (ennyi fér rá nekem egy karton dobra) előkészítem őket és felszeletelem. majd egy nagy dobozba, vagy zacskóba teszem őket.
    A filament készítő gépre ( van neki hivatalos márka neve is: PETALOT) egy palackból származó szalagot feltekerek és elindítom. Kb egy óra után elkészül. A gépen van végállás kapcsoló, amit a PET filament elfogyása szabályoz. A gép leáll. Letekerem a kész anyagot, másikat tekerek rá és indul újra a dolog. hangja szinte semmi, veszélyes vegyszereket sem enged a levegőbe. Szobában kényelmesen el van egy polcon vagy kis asztalon.
    A kész filamenetet összetekerem, dróttal rögzítem, majd ha megvan mind, akkor be a sütőbe, majd forrasztás és tekercselés.
    Igen, sok munka van vele, de érdekes és szép dolgokat lehet belőle kinyomtatni.
    A színezett PET filamenttel még nem nyomtattam, mert még kevés van belőle.
    Bocs, hosszú bejegyzés lett, de hátha másnak is kedvet csináltam ahhoz, hogy otthon megépítsen egy ilyen gépet, amit magam is megépítettem.
    Titkon abban reménykedem, hogy Walter is megnézi a weboldalt és elkészíti ezt a verziót is. Kíváncsi lennék rá egy videóban, ahogy egymás mellé teszi a kettőt, illetve az általam is leírt módszerekkel tovább fejleszti a PET palack feldolgozását.
    Mutatna forrasztást, tekercselést, stb.

    • @Trucker399
      @Trucker399 6 місяців тому

      Linket csak így külön, mert vagy háromszor másoltam be ide a hozzászólásomat, mindig törlődött.
      Tehát: hátétépéesperjelperjel utána linktr pont ee perjel function.3d

    • @Trucker399
      @Trucker399 6 місяців тому +1

      Képtelenség megosztani a weboldal linkjét ne haragudjatok. Akit érdekel a dolog, írjon rám, elküldöm. Innen azonnal törlésre kerül sajnos.

  • @SanchoMuzax
    @SanchoMuzax 6 місяців тому

    Lidlben és Aldiban gyakran van répa fúró szett.

  • @karvak1492
    @karvak1492 6 місяців тому +2

    Viccböl kinyomtathatnál ismét egy PET palackot. RePEaT :)

  • @robertnagy2456
    @robertnagy2456 6 місяців тому

    Mintha Joshua a tesód lenne :)

  • @boros.zoltan
    @boros.zoltan 6 місяців тому

    Engem csak az érdekelne, hogy mi történik, ha egy nyomtatott használati tárgy tönkre megy? Azt már ezzel a módszerrel nem lehet újrahasznosítani, gondolom ugyanúgy megy a kukába.

    • @benjaminpaszer8478
      @benjaminpaszer8478 6 місяців тому

      Csak egy példa rá, de ugyanezt meg lehet csinálni PET palackkal és a hulladék filamentel is. ua-cam.com/video/FORrE5dB2gc/v-deo.html

    • @benjaminpaszer8478
      @benjaminpaszer8478 6 місяців тому

      Egy másik ötlet: ua-cam.com/video/jx2B55YG4SY/v-deo.html

  • @professormack
    @professormack 6 місяців тому

    Nem ertek hozza. De nem lenne esszerubb porra orolt muanyag hulkadekot feldolgozni ? Egy ragaszto pisztoly (hot glue gun) elven mukodo gepet epiteni. Nyilvan osszetettebb lenne mint hogy csak kifolyik a tokeletes atmero. De ennel a gepnel 100% hogy olcsobb lenne es praktikusabb.

  • @TheOriginalBear87
    @TheOriginalBear87 6 місяців тому

    Nagyon jó let a videó , ennyi munkát egy videóba !? Inkább a gyártókra bíynám hogy használt petpalackokat , tisztítsanaj daráljanak le majd abból lehet profibb filamentet készíteni (elméletileg)

  • @zsalab6753
    @zsalab6753 6 місяців тому

    Nálam kettő is 😂😂😂

  • @kislac66
    @kislac66 6 місяців тому

    (Nem értek hozzá technikailag) Én sokkal jobban el tudnám képzelni, hogy fogunk sok pet palackot esetleg valamilyen adalékanyag segítségével, egy nagy üstben folyékonyra olvasszuk és úgy eresszük át egy 1.75-ös fúvokán, amivel tetszőleges hosszúságú filamentet tudunk gyártani.

  • @Borotva05
    @Borotva05 6 місяців тому +2

    Nekem kicsit költségesnek tűnik, de az ötlet nem rossz. Ha a jövőben optimalizálnak rajta akkor még lehet belőle valami jó és hasznos. 😀

  • @salgonorbert2000
    @salgonorbert2000 6 місяців тому

    Hulladékból szemetet, végülis.... Igen jó dolog😅

  • @sanya711
    @sanya711 6 місяців тому

    Ennek a 3D nyomtatásnak nincs jövője, túl drága és időigényes egy alkatrész legyártása. Pl egy mikrosütőben a tányérforgató müanyag fogaskerék 1000 ft-ért megvehető media marktban. Sorozat gyártásra sem használható mert a fröccsöntés még mindíg olcsóbb, a szerszám legyártásával együtt is...

    • @user-ku8yr2fw5j
      @user-ku8yr2fw5j 6 місяців тому

      Alapvetően hobbi célra vettem egy viszonylag olcsó 3D nyomtatót, mert érdekel a dolog. Megtanultam használni, sok tapasztalatot szereztem a kudarcaimból. Valószínűleg soha nem jön vissza az ára, DE! Az alu létrám két végén lévő négy talp tönkrement. Gugli a barátod, 1500-4000 között mozog egy db. talp. Vidéki vagyok, megrendelve, post. költséggel még többre jön ki. Freecad-del megterveztem, majd pla-ból darabonként kb. 500-800 ft.-ból kinyomtattam. A Dyson akkus porszívóm "elsütő billentyűje" eltört. Gugli.....stb. A gyári 15000, utángyártott, ami 3D nyomtatott 6000-9000 ft. Mondanom se kell, kb. 200 ft.-ból megvan, úgy hogy a thingiwerse oldalon találtam g kódot hozzá. Még pár ilyen akció, és visszajön az ára. Mindezek ellenére én se jósolok hosszú, termékeny jövőt az otthoni 3D nyomtatásnak.

  • @tamasau8725
    @tamasau8725 6 місяців тому

    Ez a fajta házi módszer szerintem zsákutca. Túl sok a buktató, és kicsi a hatásfok, hogy úgy mondjam. Plusz bejött az visszaváltósdi is, ami előbb-utóbb azért beindul. Ráadásul a sima PET nem a legoptimálisabb 3D nyomtatásra. Arra azért kíváncsi vagyok, hogy a nyomtatott darab valamiben jobb-e mintha PET-G-ből készült volna. Pl. hőtűrés, kopásállóság, rugalmasság stb.

  • @CHARLIEtheCATofficial
    @CHARLIEtheCATofficial 5 місяців тому

    Ender 3 olyan rossz nyomtató?? Nekem ez az első nyomtatóm, és abszolúte meg vagyok elégedve eddig mindennel, amit nyomtattam vele. Eddig csak PLA-ból nyomtattam, de minden kis szir szar alkatrész stb abszolút pontos lett.

  • @belamiezaszar5878
    @belamiezaszar5878 6 місяців тому

    Szerintem nem zsákutca, mert így is sok a felesleges PET. Miért gyártsanak újat a filamenthez, ha már egyszer legyártották korábban a palackokhoz?! Csak fejleszteni kellene ezen a gépen, hogy az egész palackot elvigye és több lépcsősre megcsinálni, hogy lehessen szűrni az anyagot vagy legalább normálisan formázni.

  • @Boda.Attila
    @Boda.Attila 6 місяців тому +2

    Üdv Valter, légy nagyon óvatos a szponzorlinkek megnyitásával. Ma két UA-cam-csatornát is meghekkeltek, amikre fel vagyok iratkozva. Szponzoroknak álcázzák magukat és linkeket nyithatnak meg az áldozatokkal... De te, OKOS! vagy, és nem kattintasz minden hülyeségre.
    Készíthetnél egy felvilágosító videót erről a témáról. Minden jót.

  • @alexanderkovacs6072
    @alexanderkovacs6072 6 місяців тому

    Azert az a 24 euros fogaskerek 🤣 Es ez meg csak a legolcsobb anyag 👍 vicc

  • @jozsefjuhasz2228
    @jozsefjuhasz2228 6 місяців тому +1

    ez a módszer szerintem sem a legjobb
    ami ebben a videóban van az viszont tényleg használható: ua-cam.com/users/shortshhC7UwHEUSU?si=x2gcF_AjuSpR2SX5

  • @baligaal252
    @baligaal252 6 місяців тому

    Nincs tapasztalatom a témában, haszontalannak bizonyult nekem a 3d nyomtatás, mivel kis dísz bisz-baszokra nincs szükségem, használható alkatrészeket, amiket eddig esetleg forgácsolással gyártattam le nyilván más polimerekből, azokat nem lehet helyettesíteni ezzel. Ismerek kávégépest, aki magának nyomtat kis fogaskerekekety egyéb apróságokat, kicsi ennek a hatékonysága. Az.ötlet, amiről itt szó van alapjaiban érdekes, de a ki nem dobott PET palackból majd kidobott 3d nyomtatott akármi lesz, meg kishajó. Jópofa, de ennyi.

  • @benjoe999
    @benjoe999 6 місяців тому

    Bambu lab x1 carbon review jó lenne

  • @attilakohalmi7810
    @attilakohalmi7810 6 місяців тому

    Biztos, hogy nem ez menti meg a világot, de egynek ez is jó!

  • @rics965
    @rics965 6 місяців тому +1

    ha bekövetkezik a világvég, elakadnak a kereskedelmi láncok akkor ez a gép aranyat fog érni.

    • @Fejszi
      @Fejszi 6 місяців тому

      dehogy fog, inkább helyi filamentgyártókat kellene támogatni illetve olyan embereket akik tényleges filament extrudereket terveznek és akkor tényleg szinte teljesen önfenntartó lenne az egész

  • @vittya4373
    @vittya4373 6 місяців тому

    Igazából a PET is csak egyetlen dolog miatt igazán veszélyes: mikroműanyagokra bomlik. Ez a masina meg konkrétan mikroműanyagot termel. 🤷‍♂️

    • @CNCVelMart
      @CNCVelMart 6 місяців тому

      😆Nem termel, mert azt a hőt nem éri el, hogy a lánc, szét váljon.

  • @anagy6288
    @anagy6288 6 місяців тому

    nem menti meg a földet, de valamit talán segít. Ha nem ebből is porfogót gyárt az ember. Az ötlet jó, de ez a kivitelezés nem hiszem, hogy jó út. Alapjaiban kellene újragondolni. Mittomén, finoman egy szabályzott tartályban felolvasztani, ülepíteni, majd nem kihúzni, hanem átnyomni a fejen, ami már kezdi is hűteni a távozó anyagot... átnyomni a zárt tartályban esetleg kitapasztalt nyomást beállítani.. nem tudom, csak ez csak brainstorming

  • @zombiteso1
    @zombiteso1 6 місяців тому

    Erre inkább egy mini fröccsöntő gép kellene, mellé pedig egy daráló. Szépen bedobálnád a megtisztított palackokat a darálóba, egy kis szárítás, és mehet a fröccsöntőbe. Onnan pedig szépen jöhet ki a végtelen hosszúságú szál.
    Vajon van ilyen mini fröccsöntő gép?

    • @ba9725
      @ba9725 6 місяців тому

      Ha szálat akarsz, nem fröccsgép kell, hanem extruder!

  • @joewolf38
    @joewolf38 6 місяців тому +1

    A 3D nyomtatás is főleg hulladékot termel:-), műanyagot...

    • @ba9725
      @ba9725 6 місяців тому

      Ez a gép nem termeli a hulladékot, csak átalakítja más formájúvá!A hulladékot az a multi cég termeli, aki marha nagy haszonnal jó drágáért előállítja etilénglikolból és ftálsavból a polietilénglikol-tereftalátot.

  • @CNCVelMart
    @CNCVelMart 6 місяців тому

    Ezt a gyártót, "Ender" messze kerülni kéne. Szánalmas, hogy emberünk megvesz egy gépet, és még a 3/4 árát rá kell költeni, hogy egyáltalán érdemben használható lehessen. Teljesen felesleges ez az építés így, arduinoval és további szükséges 3D nyomtatói elemekkel , 3D nyomtató alaplap és kezelőszerve nélkül, olcsóbban kihozható másképp. Ahogy a videóban el is hangzott.

    • @user-ku8yr2fw5j
      @user-ku8yr2fw5j 6 місяців тому

      Az nyögvenyelős update elkerülése végett vettem egy Artillery Genius Pro nyomtatót , 32 bites alaplap, dupla orsós Z tengely, automata szintező. Igaz, csak 200x200x200-at tud, de azt nagyon. Kis szerencsével a Bangood eu raktárából 127 ezer helyett, 91-ért megkaptam zakkon pakk. Viszont most a pet nyomtatáshoz ezt is updatelni kell. Kell egy all metal hotend, ami legalább 300c-ig tud. Komplett extruder 25 ezer, a hotend olcsóbb, vagy legyártom magam. Csak abban kéne segítség, hogy kell-e szoftveres beavatkozás?

    • @user-ku8yr2fw5j
      @user-ku8yr2fw5j 6 місяців тому

      Az előző válaszomban leírtam a típust valószínűleg azért törölték. A nyögvenyelős update elkerülése végett vettem egy kín.i gépet, 32 bites alaplap, dupla orsós z tengely, automata szintezés stb. Igaz csak 200x200x200 at tud, de azt nagyon. Viszont most, hogy pet-et szeretnék nyomtatni, ezt is upgradelni kell. A teflonos hotend csak 260 c fokot tud. Kell egy all metal hotend, ami 300c-ig mükszik. A komplett extruder 24000, vagy csak kicserélem-legyártom a hotendet. Abban viszont segítségre szorulok, hogy csere esetén kell-e szoftveres bütykölés?

  • @NR-HUN
    @NR-HUN 6 місяців тому +1

    Kb. akkor működne a pet palack újrahasznosítás ezzel a masinával, ha mindenkinek lenne ilyen eszköze, aki pet palackot "fogyaszt". Szóval: nem.

    • @Fejszi
      @Fejszi 6 місяців тому

      akkor se lenne jó mert nem a palack 100%-át használjuk fel

    • @berci792146
      @berci792146 6 місяців тому

      Akkor szerinted a komposztálás sem működik, mert nem csinálja mindenki?