Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu z lotu ptaka

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 жов 2024
  • Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu z lotu ptaka
    www.polskazdron...
    Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał system fortyfikacji bastionowych.
    Pod koniec XVIII wieku przeprowadzono kolejną modernizację, w ramach której zlikwidowano fortyfikacje, pozostawiając jedynie fragmenty fos i część muru kurtynowego, utworzono park krajobrazowy, a samej budowli nadano cechy późnego baroku, przez co zyskała ona charakter pałacu.
    W pierwszej dekadzie następnego stulecia Austriacy niemal doszczętnie zniszczyli zamek, który pozostawał w ruinie przez kolejne ćwierć wieku. Dopiero po powstaniu listopadowym Tarnowscy postanowili na stałe zamieszkać w Dzikowie, przynależącym wówczas do Galicji. Odbudowę zamku zlecili urodzonemu we Włoszech architektowi Francesco Marii Lanciemu, który miał nadać mu styl popularnego w tym okresie neogotyku angielskiego. Zamek w Dzikowie został przekształcony w rezydencję, stał się główną siedzibą Tarnowskich, a także - zaraz po Puławach, Wilanowie i Lwowie - jednym z pionierskich ośrodków kolekcjonerstwa i muzealnictwa w Polsce.
    Słynna, zgromadzona przez Tarnowskich Kolekcja Dzikowska składała się z dzieł malarstwa europejskiego, biblioteki starodruków, archiwum rodowego oraz cennych pamiątek po polskich bohaterach narodowych i znanych postaciach historycznych. W zbiorach zamkowych znajdowały się między innymi obrazy Rembrandta, Petera Paula Rubensa, Antoona van Dycka, Justusa Sustermansa, Tycjana czy Carraccich, a ponadto rękopis "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, najstarszy rękopis "Kroniki Galla Anonima" i oryginał "Kroniki Polski" Wincentego Kadłubka.
    W nocy z 21 na 22 grudnia 1927 roku w zamku wybuchł pożar. Ogień niemal doszczętnie zniszczył dzikowską rezydencję i pozbawił życia dziewięć osób, ratujących mieszkańców posiadłości oraz znajdującą się w niej kolekcję. Odbudowę zamku powierzono profesorowi i architektowi Wacławowi Krzyżanowskiemu, za radą którego rezydencji nadano cechy charakterystyczne dla stylu wczesnego baroku epoki Wazów.
    Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci w zamku regularnie prowadzono prace remontowo-konserwatorskie, które miały przywrócić mu utraconą świetność. Od 2011 roku dawna rezydencja rodowa Tarnowskich jest siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, a zarazem jednym z jego najcenniejszych zabytków. Zamek Dzikowski jest udostępniony zwiedzającym, uwadze których nie powinny umknąć też relikty fortyfikacji bastionowych czy otaczający kompleks park krajobrazowy. W zamku są również organizowane liczne wystawy oraz wydarzenia kulturalne.
    Więcej naszych filmów znajdziecie na:
    www.polskazdron...
    Bądź na bieżąco i polub nas: / polskazdronapl
    Jesteśmy również na Instagramie @polskazdrona.pl / polskazdrona.pl

КОМЕНТАРІ • 1

  • @gagagavhhhbhb8653
    @gagagavhhhbhb8653 4 роки тому +2

    Witam piękne pięknie bardzo pięknie Mega naprawdę a czemu dziki czemu a czy to jest już chyba własność prywatna tak myślę a dlaczego nie ma żadnych zdjęć nic ze środka tej rezydencji a zewnatrz od drena piękna bardzo ale to bardzo piękna przepiekna Mega naprawdę Mega no i tyle