[428] Solid Edge - 2 sposoby na wspornik z minimalną liczbą szkiców | poradnik CAD 3D | tutorial

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 19

  • @InzynierProgramista
    @InzynierProgramista  2 місяці тому +4

    Uwaga:
    1) Spis treści związany z niniejszym filmem umieszczony jest w opisie filmu.
    2) Model może stanowić bazę do wykonania podobnego lub innego poradnika z uwzględnieniem innych programów CAD, które prowadzę na moim kanale. Jeżeli jesteś zainteresowany, po prostu daj znać w odpowiedzi na niniejszy komentarz.

  • @anzelmlupin649
    @anzelmlupin649 2 місяці тому +1

    Moje tradycyjne trzy grosze:
    1. 4:05 Z pobieraniem SE proponuję nieco się wstrzymać. 23 października odbędzie się premiera wersji 2025 (komercyjnej). CE zazwyczaj wypuszczają ok. 2 tygodnie później, więc spodziewam się jej na początku listopada. Gdy komuś się nie spieszy (albo ma wolny internet) może rozważyć poczekanie na nową wersję zamiast pobierać dwa razy.
    Swoją drogą ciekawe, czy p. Artur też tak drobiazgowo będzie roztrząsał wszystkie zmiany, jak to robi w przypadku Freecada. Chyba że frikadowcom trzeba palcem pokazywać gdzie która ikonka się przesunęła i jaki teraz jest na niej obrazek?
    2. 9:50 Wymiarów nie trzeba "dodefiniowywać" jeżeli mamy zaznaczoną opcję "Wymiarowanie automatyczne". Grupa "Wymiar", górny rząd, druga ikonka od prawej. Przyspiesza rysowanie okręgów, odcinków itd.
    3. Jeśli założeniem była minimalna ilość szkiców, to jednego można się pozbyć kosztem dodatkowej operacji. Otwory w podstawie robiąc narzędziem "Otwór". Co prawda wewnątrz tego narzędzia jest coś "szkicopodobnego", no ale nie jest to jawny szkic.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  2 місяці тому +2

      Proszę Pana, pragnę jak zawsze wyrazić swoje uznanie za merytoryczne uzupełnienia dotyczące treści, które zasługiwały na przedstawienie w materiale. Z uwagi na okoliczności związane z prowadzeniem nagrania, które zostało ukształtowane tak, a nie inaczej, nie zostały one przeze mnie uwzględnione. Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się również wskazane kwestie doprecyzować.
      Jednocześnie chciałbym zaznaczyć, że nie akceptuję takich sugestii dotyczących osób korzystających z określonego oprogramowania. W przypadku wystąpienia takiej potrzeby, będę podejmował odpowiednie działania i jeśli trzeba będzie, będę pokazywał "palcem". Uważam, że w niniejszym materiale, w szczególności w początkowym etapie, również wiele kwestii było przedstawionych w sposób dokładny, niemal pokazany "palcem".
      Co do nowego wydania programu Solid Edge - jak tylko się pojawi i będzie dostępne do pobrania, dokonam aktualizacji i również postaram się wskazać na nowości, które się pojawią.
      Jeszcze raz dziękuję i liczę na wyrozumiałość.

    • @anzelmlupin649
      @anzelmlupin649 2 місяці тому

      @@InzynierProgramista W porządku. Czekam zatem na równoważne pokazywanie w SE.
      Szkoda tylko, że odpowiedział Pan na jeden tylko punkt, a właściwie poboczną dygresję w nim zawartą. Pozostałe załatwiając ogólnym wyrażeniem uznania, bez szczegółów.
      Może i w poprzednim komentarzu wyraziłem się dość dosadnie, ale film 425 z tym porównywaniem pasków narzędziowych wręcz mnie rozśmieszył. A z trzydziestu trzech komentarzy pod nim bezkrytyczny zachwyt wyrażają trzy.
      Również proszę o wyrozumiałość.

  • @staramysiepomagac
    @staramysiepomagac 2 місяці тому

    Mam pytanie, czy można z tego wersji programu eksportować pliki w formacie DWG, STEP?

    • @anzelmlupin649
      @anzelmlupin649 2 місяці тому

      STEP można. DWG chyba nie, nie widzę takiej możliwości.

    • @staramysiepomagac
      @staramysiepomagac 2 місяці тому

      @@anzelmlupin649 no to niefajnie :( W Onshape można prawie wszystko eksportować

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  2 місяці тому +1

      Tak, jest możliwość eksportu do formatu *.dwg oraz *step.

    • @staramysiepomagac
      @staramysiepomagac 2 місяці тому

      @@InzynierProgramista no to fajnie :)

    • @anzelmlupin649
      @anzelmlupin649 2 місяці тому

      @@InzynierProgramista Rzeczywiście, dwg da się z modułu rysunkowego. Nie wiem czemu patrzyłem w częściach.

  • @Podchmielony
    @Podchmielony Місяць тому

    Poradnik ciekawy.
    Mam pytanie nie do samego programu lecz do rysunku czy linia łącząca okręgi fi30 i fi20 nie powinna być zwymiarowana dodatkowym kątem i odległością?
    Jeżeli jest to zwykłe uproszczenie na potrzeby filmu to nie widzę problemu, bardziej interesuje mnie czy jakieś normy o takim sposobie kreślenia wspominają.
    Czekam na więcej z Solid Edga :)

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Місяць тому

      Dziękuję. Linia łącząca okręgi fi30 i fi20 absolutnie nie potrzebuje dodatkowych wymiarów, ponieważ jakikolwiek dodany tam wymiar byłby wymiarem nadmiarowym, wprowadzającym konflikt. Już tłumaczę: proszę zobaczyć, że w systemie oznaczenia dwupunktowego posiadamy zdefiniowaną pozycję środków okręgów o średnicach fi 30 i fi20. Te środki w rzeczywistości będą posiadały różne położenie, co będzie wynikało z tolerancji wymiarów 30 i 60 dla środka okręgu fi 30 oraz tolerancji wymiarów 100 i 40 dla środka okręgu fi 20. Następnie zarówno średnica fi 30 jak i fi 20 będzie wykonana w kolejnym zakresie tolerancji, co wprowadza kolejną zmienną do geometrii jednocześnie wiążąc linię przechodzącą stycznie pomiędzy okręgami fi 30 i fi 20. Reasumując: długość linii oraz kąt nachylenia jest wartością wynikową zależną od pozycji środków okręgów fi 30, fi 20 oraz samych rzeczywistych ich wymiarów. Jedynie co możemy wprowadzić, to kąt oraz ewentualną długość w nawiasach jako wartości informacyjne - ale szczerze, nikomu one do szczęścia nie będą potrzebne.
      Mam nadzieję, że powyższe będzie w miarę zjadliwe, a w razie pytań, zapraszam. Filmy poświęcone programowi Solid Edge również będą się pojawiać, tym bardziej, że podobno niebawem pojawi się kolejna wersja.

    • @Podchmielony
      @Podchmielony Місяць тому

      @@InzynierProgramista Jeżeli wychodzimy z założenia że linia łącząca te okręgi jest styczna to wtedy wszystko się zgadza, lecz w normie ISO1101 z tym się nie spotkałem . W moim odczuciu brakuje tej informacji, ale to chyba tylko moje zboczenie zawodowe pracując jako jakościowiec na CMM

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Місяць тому +1

      Nie tyle wychodzimy z założenia, co przy takim układzie geometrii traktujemy to pod pojęciem równoważnym aksjomatowi w matematyce. W ISO 1101 zapewne nie, ponieważ ona dotyczy wymagań geometrycznych GPS. Natomiast wydaje mi się, że w którejś części normy ISO 129 znajdziemy coś adekwatnego dla tego zagadnienia.
      Również proszę zaobserwować, że w moim powyższym komentarzu odniosłem się do pomiaru dwupunktowego. Na rysunku nie oznaczyłem wymagań tolerancji geometrycznych, przez co nie ma podstaw do implementowania założeń normy ISO 1101. Jednakże skoro temat ten został poruszony, to nawet gdybym ten rysunek zwymiarował wg zasad ISO GPS - z punktu widzenia przeznaczenia tej geometrii, raczej nie postawiłbym dla tej ściany szczególnych wymagań, za wyjątkiem ogólnego wymagania do profilu wg ISO 22081. Wówczas pomiar CMM jest jedyny słuszny.

    • @Podchmielony
      @Podchmielony Місяць тому

      @@InzynierProgramista To fakt nie ma oznaczenia w jakim systemie jest ISO czy ASME. W wolnej chwili sprawdzę o czym jest ISO129 i zauważyłem że ISO128 jest w podobnej tematyce. Dziękuję że z tak prozaicznego tematu mogliśmy tak obszernie porozmawiać.

  • @esCodepl
    @esCodepl 2 місяці тому

    Solidny materiał i zachęcająco wygląda praca na Solid Edge w porównaniu do pozostałych freewareow. ale wygląda na to, że nie każdy hobbysta może na nim pracować. przy rejestracji żądają podania nazwy firmy... jak nie jestem inżynierem to nici z tego? a już mi się spodobało :(

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  2 місяці тому +2

      Dziękuję. W przypadku braku firmy wystarczy wprowadzić znak "-" i rejestracja będzie możliwa. W końcu nie każdy majsterkowicz musi prowadzić firmę.

    • @staramysiepomagac
      @staramysiepomagac 2 місяці тому

      Za darmo jest też Onshape przez www, z tym, że wszystkie dokumenty są publiczne i również nie można wykorzystywać go komercyjnie. Zaletą jest intuicyjność i dostęp przez przeglądarkę. Poza tym są aplikacje na androida i IOSa z możliwością projektowania. Onshape powstał przy współpracy ludzi z Solidworks.