Teleskop Jamesa Webba i punkty Lagrange'a

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 29

  • @fizyk-od-czapy
    @fizyk-od-czapy  2 роки тому +1

    Tu jeszcze fajny film o punktach Lagrange'a od Scotta Manleya: ua-cam.com/video/7PHvDj4TDfM/v-deo.html

    • @fizyk-od-czapy
      @fizyk-od-czapy  2 роки тому +1

      Link od Tomasza Middle, którego jemu nie udało się wrzucić, pewnie przez durne filtry youtubowe: astronet.pl/autorskie/oa/mechanika-5-punkty-lagrangea/

  • @1and2is57
    @1and2is57 2 роки тому +1

    Zajebisty kanał, tego właśnie brakuje na YT, życzę motywacji do dalszej pracy!

  • @bekitnymarmur5473
    @bekitnymarmur5473 2 роки тому +2

    Satysfakcja z rozwiązania ćwiczenia matematycznego, wykorzystującego prawa fizyki i otrzymanie rezultatu zgodnego z rzeczywistością to jak sakrament w religii globowierców :D

    • @dominikbatorski3121
      @dominikbatorski3121 2 роки тому +2

      Szalone emocje podczas kolejnych iteracji, porównywalne do tych przy śledzeniu eksperymentu Lenskiego.

    • @ditomek
      @ditomek 2 роки тому +1

      Literacki Nobel za tą wypowiedź :-)

  • @arektoczek6928
    @arektoczek6928 2 роки тому +1

    Cześć Bartek mam pytanie:-) Teleskop składa się prawdopodobnie z tysięcy elementów a złożenie tego w całość trwało kilkanaście lat więc pierwsze kilkaset części składowych musiało powstać lata temu i tak powstawały kolejne elementy aż do dzis. Złożenie tego w całość i wysłanie w kosmos w końcu się udało WOW! Po co to wszystko? Tak na logikę.

    • @HermanKoszarek
      @HermanKoszarek 2 роки тому +3

      Bo jest to lepsze niż to co było i gorsze niż to co będzie. jak to zwykle bywa. 🙂

    • @tomaszmiddle5280
      @tomaszmiddle5280 2 роки тому +2

      Arek, są ludzie którzy kwestionują czy negują kształt ziemi. Kręcą setki filmów, poświęcają na to tysiące godzin, czasem wiele lat, robią riserdż na YT, trzęsą się z zimna robiąc zdjęcia "płaskiej wody" swoimi P900.
      Jak myślisz, po co to robią?

    • @kwestionowaniestatusuquo7644
      @kwestionowaniestatusuquo7644 2 роки тому +1

      @@HermanKoszarek Związek z szurniętym koniuchem i konieczność testowania niebieskich tabletek naraziło Cię na ogólnopolskie pośmiewisko. Przykro mi 🤣🤣🤣🤣

    • @HermanKoszarek
      @HermanKoszarek 2 роки тому +1

      @@kwestionowaniestatusuquo7644 Dałbym Co serduszko za tę głupoty, gdybym tylko mógł. Ale to nie mój kanał więc nie mogę. Ale i tak masz szansę, że niejeden doceni Twoje wynurzenia, bo świetnym są remedium na poprawę humoru. Dostajesz więc tyle ile mogę - plusika 😂

    • @fizyk-od-czapy
      @fizyk-od-czapy  2 роки тому +1

      HermanKoszarek już w zasadzie odpowiedział.
      Ja tylko dodam, że stworzenie nowej technologii zawsze trwa. Procesory które mamy dzisiaj w komputerach też nie powstały od razu. Pierwsze plany też musiały powstać dawno temu, aż do seryjnej produkcji trafiły dopiero niedawno. Więc po co to wszystko? Bo w końcu zaczyna przynosić jakieś korzyści. Tak jak Webb przyniesie korzyści, pozwalając obserwować obiekty, których do tej pory nie byliśmy w stanie obserwować.

  • @hirekb.6106
    @hirekb.6106 2 роки тому +1

    Cześć! Pytanie które zadałem na czacie dotyczyło tego w jaki sposób właściwie Webb ma ustaloną pozycję? Mówiłeś że silniczki tylko z jednej strony, jak zacznie spadać z orbity.
    Tylko zastanawia mnie jak on utrzymuje stałą pozycję względem słońca. No bo osłony przeciwsłoneczne muszą być zawsze od strony słońca. Czyli, będzie tak jakby "księżycem jedną stroną do ziemi", a nie jak"ziemia do słońca miedzy latem a zimą".
    Jak to osiągnąć? No i co jak się "skrzywi"?

    • @bekitnymarmur5473
      @bekitnymarmur5473 2 роки тому +2

      "Webb has two types of rocket thrusters. One kind is called "Secondary Combustion Augmented Thrusters" (SCAT), and they are used for orbit correction (like applied changes in velocity for each maneuver the spacecraft makes and also for orbit station-keeping). Webb has two pairs of them (paired for redundancy). They use hydrazine and dinitrogen tetroxide, as fuel and oxidizer respectively, which makes SCAT what engineers call a "bi-propellant" thruster. The other kind of thruster on Webb is called a MRE-1, or mono-propellant rocket engine, since it only uses hydrazine. There are eight MRE-1s on Webb, and they are used for attitude control and momentum unloading of the reaction wheels." Webb zatem ma 8 RCSów (Reaction Control System) i jeszcze dodatkowo reaction wheele, więc w zasadzie może w miarę precyzyjnie się orientować w przestrzeni.

    • @fizyk-od-czapy
      @fizyk-od-czapy  2 роки тому +1

      A widzisz, to nie załapałem.
      To z tego co rozumiem, oprócz głównych silników, o których mówiłem że są tylko z jednej strony, ma jeszcze silniczki manewrowe i koła zamachowe, które pozwalają mu utrzymywać orientację w przestrzeni. Nie wiem tylko jaki dokładnie jest podział ról między silniczki a koła zamachowe, bo i jedne, i drugie mogą być użyte do podobnych celów.

    • @hirekb.6106
      @hirekb.6106 2 роки тому +1

      @@fizyk-od-czapy i @Błękitny Barmur. Dzięki za szybka reakcję!

    • @gerwazyglobotard8655
      @gerwazyglobotard8655 2 роки тому +1

      @@fizyk-od-czapy Te koła reakcyjne muszą być "zerowane" co jakis czas właśnie przez silniczki do korekcji obrotów teleskopu. Kanał "To Jakiś Kosmos!" film pt. "Jak działa Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba?" 18:08

    • @dominikbatorski3121
      @dominikbatorski3121 2 роки тому

      @@bekitnymarmur5473 czy reaction wheele są czasem nazywane żyroskopami ?

  • @JON-qu3mf
    @JON-qu3mf 2 роки тому +1

    Ciekawe czemu nie wy.....szła ta orbita czy to była kwestia przyspiesza tej symulacji

    • @fizyk-od-czapy
      @fizyk-od-czapy  2 роки тому +2

      Mowa o tej orbicie wokół L2? Całkiem możliwe, że to po części dlatego, że moja symulacja jest 2D. Z tego co widzę, typowe orbity wokół punktów Lagrange'a są nachylone do płaszczyzny ekliptyki, więc w tym może leżeć problem. Musiałbym spróbować puścić taką symulację w 3D i zobaczyć czy to nie poprawia trochę stabilności.