Köszönöm! Végre egy kis szösszenet, mérgező és hasznos gomba ismertetésre. De sajnos ez kevés. Hat-nyolc évesen kerültem kapcsolatba gomba gyűjtéssel. Akkor csak szegfű és csiperkét gyűjtöttünk a szüleimmel időszakosan otthoni felhasználásra. A hiedelemmel ellentétben az alföldön ill. a Hortobágyon is jelentős gomba faj létezik. Számos mérgező és ehető gomba megtalálható, de jellemzően az alföldi emberek nem ismerik ill. félik a gomba fajtákat. Leginkább két faj amit félve szednek, szikes legelőkön. Több mint kétezer gombafaj honos hazánkban, és nem beszélve a klímaváltozás okozta mediterrán fajok is. / polipgomba, amit már találtam közép-Tisza vidéken / Kötelezővé kellene tenni iskolákban hogyan ismerjük fel a legmérgezőbb gombákat. Első sorban a "gyilkos galóca" jellegzetességeit is. A galóca tojás, a legveszélyesebb, mivel a bimbós pöfeteggel tévesztik össze a leggyakrabban. Mindig vágjuk félbe a talált pöfeteget, ha tömör fehér állagú az jó, de ha gomba formát ismerünk fel a vágási felületen, az galóca. Már a tojásban látható a kalapos gomba alakja. A már fejlettebb a termőtest, bocskor, gallér, sűrű fehér lemezes, fehér, vagy enyhén olaj zöldes kalap látható, az gyilkos galóca. Még egy fontos jellegzetesség, az illat. Kissé szúrós "mézre" emlékeztető illata van, fiatalon gyengébben, érettebben már méterekről érezhető, érzékenyebb szaglású gombászok számára. A jó szaglás gombászok számára nem elhanyagolható, ismert illatok bevésődnek, így egyes ismert fajok könnyebben azonosíthatók. A legfontosabb, ha gombát gyűjtünk: - szedjük fajonként külön - ha ismeretlen, ne szedjük a már meglévő gombák közé - szedjük tisztán, kíméletesen , tiszteljük a termőhelyet, ne földlabdával tépjük ki és halmozzuk szatyorba, étkezéskor nem jó ha recseg a homok a fog között. - "Tartsuk tiszteletben" a törvényi előírásokat! - Védett gombafajt ne gyűjtsünk ! - Egy főre jutó gyűjthető napi mennyiség "kettő kilogramm" szabadon gyűjthető fajokra! - Ne pusztítsuk a vadon élő gombákat, ha ezek nem léteznének, mi sem léteznénk! Az élővilág leghatékonyabb újrahasznosító szervezete, ami minden, növényi, állati szerves anyagot lebont és vissza forgat táplálék láncba. Ne feledjük, hogy rendszeres fogyasztás meg hosszabbítja az életet. Immunerősítő, rák megelőző, lassítja a már létező rákos sejt burjánzást. Pl. a laskagomba kiválóan támogatja a leukémia gyógyulását, tea formájában. Legyen már elérhető bárki számára a gomba ismeret tanintézményekben! Talán kevesebb lenne a haláleset.
@@satriani19751 Köszönöm szépen az elismerő dicséretet! Valójában két embernek köszönhetem, a gombák iránti szeretetem, megbecsülésem. Az alföldön éltem le életem jelentős részét, ahol közhiedelemmel ellentétben jelentős gombafaj létezik, csak nyitott szemmel kell járni, szikes legelőkön, elegyes erdők, tölgyesek, lápi rétek, intenzív legeltetésű réteken. Számos ehető, mérgező, gyógy ill. fogyasztásra alkalmatlan faj lelhető ezen a vidéken. Ízelítőként fellelhető, korallgomba, káposztagomba, galócafélék, agancs, csillaggomba, mozsárütőgomba, kosár és polipgombát is találtam. Öreg tölgyesekben, pecsétviaszgomba, téli-nyári szarvasgomba nem ritka. Szikes legelők fajairól órákig beszélhetnék. A kunhegyesi Párdi Misi bácsi alapozta meg a gomba iránti szeretetemet. Elismert numizmatikai, ásványi kincs gyűjtő, gombaszakértő. Az Eötvös Lóránd Tudományi Egyetem, felkérésére hazai és külföldi gombatérképészetre kérte fel. A hazai mikológiai társaság elismert tagja volt. Sajnos neve feledésbe merült. Ő mindig mindent elmagyarázott ha vizsgálni való gombát vittünk hozzá. Erdős Gyuri, volt kollégám, Gödöllőn végzett szakértő, szintén tovább vitt gombász ismereteimben. Ő terepre is kivitt, és fejlesztette ismereteimet. Mindig tartott bemutatásra, más, laikus gyűjtőktől szedett gombát, illusztrációs példával, hogy ezt ne szedd, vagy mérgező, netán halálos! Vannak gátlástalan gyűjtők, akik nem tisztelik, nem tartják tiszteletben a szedhető napi kvótát. Láttam már teherautóval gombát szedőt, aki lilatönkű pereszkét gyűjtött rendszeresen több tíz kilót, védett gyepen. Nem beszélve a jármű természetkárosító hatásáról. Egy olajcsepp, mérhetetlen károkat okoz az érzékeny gomba faunában, a letiport, szétkapartatott talajban, növényzet károsodása akár évtizedekre vissza veti a szimbiózisban élő kultúrák létbiztonságát. Lobbizok a gomba szeretetre, ne féljünk tőle, de ésszel, mértékkel kezeljük, tiszteljük a természet ajándékait. Nyomatékosan jegyzem: Ha gombát szedtél, " Vizsgáltasd be szakértővel"!
A keserű gombához volt szerencsém Erdélyben kb. 30 évvel ezelőtt. A falusiak szerint enyhén toxikus és csípős ha nem jól van elkészítve. Ahogy ők csinálták frissen szedett keserű gombából: Kovászna megye, Páva/Zabola nevű falu, 1990. Forró lobogó sós vízben főzik a keserűgombát kb 20 percig. Ezalatt kifő belőle a kutyatej szerű fehér csípős lé. Eközben lekockázott szalonnát lesütnek PÖRCNEK. A pörcöt (kisült szalonna kockát) félre teszik, a kisült szalonna zsírt beüntik 1 tepsibe. Erre a zsiradékra rakják kalapjával lefelé (a lemezeket látod felülről) a gombafejeket tönk nélkül! Ezt ujjnyi vastagon befedik házi juhtúróval. Beteszik a kemencébe, és amikor a juhtúró megolvad a gomba tetején mint a sajt, kiveszik, rászorják a szalonna pörcöt, visszateszik és összesütik. A köret is egyszerű, mert 1 másik tepsiben ugyanezen szaolnnazsíron, sül a kemencében a vastag karikára vágott pityóka (krumpli)
Nagyon intenzív ízanyagokat tartalmaz a természetes fermentáció eredményeként , napon szárítva a még élő sejtek D-vitamint termelnek , rendkívül ízletes és egészséges , azért a ropogós példányok fogyasztása is nem mindennapos élményt nyújt a gombagyűjtőnek .
Nagyon szépen köszönöm 🙏 🌹 Jó tudni hogy milyen a gombák kínézete tanácsokat ....tulajdonságukat ! És melyik ehető és melyik nem .!🙏❤️ Maradok nagy tisztelettel 🙏❤️🌺🌺🏵️
Édeleg, finomkodik - feleslegesen. Az "Ő" - ki ne tudná - személynévmás. A gomba nem személy, tehát nem illik rá az "ő". Ha véletlenül nem találná ki kedves előadónk, elárulom: mondhatná helyette, hogy "ez" vagy "az".
Hát öregem, neked elég szar életed lehet, ha ilyeneket figyelsz, és kifogásolsz. Én észre sem vettem, és ha észre is vettem volna, nem zavarna. Ha neki úgy tetszik, hogy a gomba "ő", akkor hadd nevezze így. Ha neked meg ez álmatlan éjszakát okoz, az a te bajod. Csöpögsz a rosszindulattól, a kedves hölgy nagyon szépen magyarázott, szeretettel beszélt a gombákról, te pedig csak a hibát keresed, és ide rondítasz, szégyelheted magad.
@@reergeref241 - Nem volt rossz életem, és nincsenek álmatlan éjszakáim. A hölgy ugyan valóban szeretettel és szakértelemmel beszél, de nagyon sokat nyög, alig van olyan mondata, melyben ne hangzana, akár többször is az "ööö" vagy "eee" hang. Ez pedig nagyon elrontja a beszédét. Szakaszosan nyögdécsel, olyankor, amikor kigondolja a mondatának következő szavát, kifejezését. (Lám, még említi is egy helyen "szép magyar nyelvünket", de annak használatában nem jeleskedik.) Ez engem mindig irritál, függetlenül attól, hogy ki és miről beszél. Szép napot Neked, Reer Geref!
@@imrehetei6139 Az ízletes vargánya specifikus gyökérkapcsolt gomba. Elsősorban tölgy gyertyán és szelídgesztenye fák társa. A gombafonalai egész erdőt képesek behálózni, ezért lehet az, hogy fenyő alatt is megjelenik a termése, de kell, hogy legyen az elérhetősége közelében a fenti lombos fák valamelyike. Az úgy, ahogyan a videóban elhangzott nem igaz.
Én nem nagyon értek hozzá de ettem és nagyon izlett a lila pereszke gomba. Ebben a videóban volt róla szó? Kérdem mert lehet hogy a videóban máskép volt megnevezve és ezt a "lila pereszke" nevet csak mifelénk használják :-)
Lila pereszke, ( lila tölcsérpereszke, más leírásban) lásd latin: Lepista nuda. És van a lilatönkű pereszke lásd latin: Lepista personata. Mind két gomba faj ehető, árusítható, ízletes gomba fajta. Szeptember végétől a fagyokig gyűjthető. Akár december elejéig. Most van szezonja. A lilatönkű pereszke előfordulási területein, tömegesen terem. Füves réteken, intenzíven legeltetett legelőkön gyakori őszi gomba. Én az alföldön rendszeresen gyűjtöm, de például Zalaszentgróton kapubejárók mellett és udvarokban is találtam nagy mennyiségben. Ne féljünk a gombáktól. Nem mindenki szakértő, ne féljük elvinni gombavizsgálóhoz a gyűjtött gombákat! Ők azért vannak, hogy megóvjanak a nem kívánt mérgezéstől. Szedjük kíméletesen, okosan a vadon termő gombákat. Minden gombafajtát szedjünk egymástól elkülönítve, így kivédhető a mérgezés lehetősége, a szakértő is könnyebben kizárhatja a veszélyes fajokat, és nem kell elkobozni az összes gyűjtött csemegét. Kellemetlen amikor több órás gyűjtés kárba vész, egyetlen mérgező gomba hozzászedése a jó ehető fajtákhoz. Ne ragadjunk le a multikban kapható nemesített, kétspórás csiperkénél aminek "se íze, se bűze". Az igazi jóízű, aromás gombák, kint a természetben teremnek, nem a boltban. Nem kell szakértőnek lenned, a gombavizsgálók érted vannak, az állam azért fizeti őket, hogy te biztonságban fogyaszthasd a magad gyűjtött finomságot.
"Soha ne szedjünk le ismeretlen gombát" hangzik el a végszó. De hisz' mind az (annak ellenére, hogy végignéztem)! 🙃🤧 Igaz, többnyire a szakértőt néztem, mert izgalmas(abb) látvány, és még az is lehet, hogy veszélyesebb is bármelyik gombánál! 😜👍 Két megjegyzésem van. Ahogy egyik kommentelő is megjegyezte, a gomba nem személy, tehát ne "ő"-zzük. A másik (és ez a fontosabb), sokszor és sok témában hallom, hogy a faj és fajta kifejezéseket szaktekintélyek is rendre helytelenül használják: vadászok, erdészek, tenyésztők, stb.! Estünkben a gomba FAJ-ról beszél a hölgy, egy-egy FAJTA bemutatásán keresztül. A FAJTÁK olyan FAJOK állományára utalnak, amelyek egy meghatározott fajon belül, jellegzetes jellemzőkkel rendelkeznek (most ezt néhány, itt kommentelő IQ bajnok valszeg nem tudja értelmezni . . .). Ha pl. kutyáról beszélünk, akkor a kutya a faj, és azon belül vannak a fajták, ergo nem FAJtiszta, hanem FAJTAtiszta egyedekről beszélünk! Mindez nem kioktatás. Ha valaki a nagy nyilvánosság előtt "szakért", akkor szakemberként kötelessége szakszerűen kifejeznie magát! Köszönöm. (nem nyelvész vagyok, "csak" egy technikus) ☀️🤸☺️
"Ha valaki a nagy nyilvánosság előtt "szakért", annak kötelessége szakszerűen kifejeznie magát!" Nem, nem!!! Ez ugyanis közérdekű információ, közérthető formában! Épp azokhoz szól, akik nem szakemberek ! Baromira lényegtelen a mondandója szempontjából, hogy fajt v fajtát mond, mert ez nem biológia szeminárium egyetemistáknak! Érted okoska... ? Csak a feltöltés célját és lényegét nem sikerült FELFOGNOD te észlény !
@@Trollpapa-s8e Igen, nem nyelvész vagyok, hanem technikus, ahogy írtam. Szövegértelmezés megy? 🤔🙂 (Gratulálok a magasröptű hsz-ez! Le style c'est l'homme . . .)
Nem segített a vargánya féléknél, hogy most akkor melyik ehető melyik nem. Nem figyeltem kellőkép, de nem hallottam sem a királyvargányáról, vajvargányáról, de a fenyővargányáról sem. Lehet ez szándékos volt.?
Jól osszefogdosta, amatoxin mindenhol a kézen. Még a kosárban sem szabad meghempergetni. Viszont az információ hasznos és értékes, nincs semmi gond a felvétellel
Mert nem harap! Ha nem eszed meg és nem szeded hozzá ehető gombához, nem halsz bele. A gombavizsgáló a te életedet szolgálja, ha gombát szedtél, vizsgáltasd be!
@@gergoszeles1687 Mielőtt hülyén halnál meg, ha megfogtad a galócát még nem fogsz belehalni! Ha megkóstoltad, megfőzted és másokkal is etetted, az már halálos lehet, ha időben nem kerülsz kórházba! Mielőtt baromságot írsz, nézz utána szakirodalomban, vagy Wikipédián.
Köszönöm szépen a feltöltést. Nagyon jó volt műsor,csak többször kellene leadni.Itt az ősz és sok a felelőtlen ember.Üdv mindenkinek
Köszönöm! Nagyon hasznos, Üdv
Köszönöm! Végre egy kis szösszenet, mérgező és hasznos gomba ismertetésre. De sajnos ez kevés. Hat-nyolc évesen kerültem kapcsolatba gomba gyűjtéssel.
Akkor csak szegfű és csiperkét gyűjtöttünk a szüleimmel időszakosan otthoni felhasználásra. A hiedelemmel ellentétben az alföldön ill. a Hortobágyon is
jelentős gomba faj létezik. Számos mérgező és ehető gomba megtalálható, de jellemzően az alföldi emberek nem ismerik ill. félik a gomba fajtákat.
Leginkább két faj amit félve szednek, szikes legelőkön.
Több mint kétezer gombafaj honos hazánkban, és nem beszélve a klímaváltozás okozta mediterrán fajok is. / polipgomba, amit már találtam közép-Tisza vidéken /
Kötelezővé kellene tenni iskolákban hogyan ismerjük fel a legmérgezőbb gombákat.
Első sorban a "gyilkos galóca" jellegzetességeit is. A galóca tojás, a legveszélyesebb, mivel a bimbós pöfeteggel tévesztik össze a leggyakrabban.
Mindig vágjuk félbe a talált pöfeteget, ha tömör fehér állagú az jó, de ha gomba formát ismerünk fel a vágási felületen, az galóca. Már a tojásban
látható a kalapos gomba alakja. A már fejlettebb a termőtest, bocskor, gallér, sűrű fehér lemezes, fehér, vagy enyhén olaj zöldes kalap látható, az gyilkos galóca.
Még egy fontos jellegzetesség, az illat. Kissé szúrós "mézre" emlékeztető illata van, fiatalon gyengébben, érettebben már méterekről érezhető, érzékenyebb
szaglású gombászok számára.
A jó szaglás gombászok számára nem elhanyagolható, ismert illatok bevésődnek, így egyes ismert fajok könnyebben azonosíthatók.
A legfontosabb, ha gombát gyűjtünk:
- szedjük fajonként külön
- ha ismeretlen, ne szedjük a már meglévő gombák közé
- szedjük tisztán, kíméletesen , tiszteljük a termőhelyet, ne földlabdával tépjük ki és halmozzuk szatyorba, étkezéskor nem jó ha recseg a homok a fog között.
- "Tartsuk tiszteletben" a törvényi előírásokat!
- Védett gombafajt ne gyűjtsünk !
- Egy főre jutó gyűjthető napi mennyiség "kettő kilogramm" szabadon gyűjthető fajokra!
- Ne pusztítsuk a vadon élő gombákat, ha ezek nem léteznének, mi sem léteznénk! Az élővilág leghatékonyabb újrahasznosító szervezete,
ami minden, növényi, állati szerves anyagot lebont és vissza forgat táplálék láncba.
Ne feledjük, hogy rendszeres fogyasztás meg hosszabbítja az életet. Immunerősítő, rák megelőző, lassítja a már létező rákos sejt burjánzást.
Pl. a laskagomba kiválóan támogatja a leukémia gyógyulását, tea formájában.
Legyen már elérhető bárki számára a gomba ismeret tanintézményekben! Talán kevesebb lenne a haláleset.
nagyon jozan , lenyegretoro tajekoztatas...igy kell hozaallni a gombaszedeshez.
@@satriani19751 Köszönöm szépen az elismerő dicséretet!
Valójában két embernek köszönhetem, a gombák iránti szeretetem, megbecsülésem.
Az alföldön éltem le életem jelentős részét, ahol közhiedelemmel ellentétben jelentős gombafaj létezik, csak nyitott szemmel kell járni,
szikes legelőkön, elegyes erdők, tölgyesek, lápi rétek, intenzív legeltetésű réteken. Számos ehető, mérgező, gyógy ill. fogyasztásra
alkalmatlan faj lelhető ezen a vidéken. Ízelítőként fellelhető, korallgomba, káposztagomba, galócafélék, agancs, csillaggomba, mozsárütőgomba,
kosár és polipgombát is találtam. Öreg tölgyesekben, pecsétviaszgomba, téli-nyári szarvasgomba nem ritka. Szikes legelők fajairól órákig
beszélhetnék.
A kunhegyesi Párdi Misi bácsi alapozta meg a gomba iránti szeretetemet. Elismert numizmatikai, ásványi kincs gyűjtő, gombaszakértő.
Az Eötvös Lóránd Tudományi Egyetem, felkérésére hazai és külföldi gombatérképészetre kérte fel. A hazai mikológiai társaság elismert
tagja volt. Sajnos neve feledésbe merült. Ő mindig mindent elmagyarázott ha vizsgálni való gombát vittünk hozzá.
Erdős Gyuri, volt kollégám, Gödöllőn végzett szakértő, szintén tovább vitt gombász ismereteimben. Ő terepre is kivitt, és fejlesztette
ismereteimet. Mindig tartott bemutatásra, más, laikus gyűjtőktől szedett gombát, illusztrációs példával, hogy ezt ne szedd, vagy
mérgező, netán halálos!
Vannak gátlástalan gyűjtők, akik nem tisztelik, nem tartják tiszteletben a szedhető napi kvótát. Láttam már teherautóval
gombát szedőt, aki lilatönkű pereszkét gyűjtött rendszeresen több tíz kilót, védett gyepen. Nem beszélve a jármű természetkárosító
hatásáról. Egy olajcsepp, mérhetetlen károkat okoz az érzékeny gomba faunában, a letiport, szétkapartatott talajban, növényzet károsodása
akár évtizedekre vissza veti a szimbiózisban élő kultúrák létbiztonságát.
Lobbizok a gomba szeretetre, ne féljünk tőle, de ésszel, mértékkel kezeljük, tiszteljük a természet ajándékait.
Nyomatékosan jegyzem: Ha gombát szedtél, " Vizsgáltasd be szakértővel"!
Jó a műsor. Köszönöm!
14:30 Hiba narrátornál!! "vargányák tűlevelű fákkal élnek szimbiózisban" Lombos, fák, elsősorban tölgyfákkal élnek szimbiózisban.
A keserű gombához volt szerencsém Erdélyben kb. 30 évvel ezelőtt. A falusiak szerint enyhén toxikus és csípős ha nem jól van elkészítve. Ahogy ők csinálták frissen szedett keserű gombából: Kovászna megye, Páva/Zabola nevű falu, 1990.
Forró lobogó sós vízben főzik a keserűgombát kb 20 percig. Ezalatt kifő belőle a kutyatej szerű fehér csípős lé. Eközben lekockázott szalonnát lesütnek PÖRCNEK. A pörcöt (kisült szalonna kockát) félre teszik, a kisült szalonna zsírt beüntik 1 tepsibe. Erre a zsiradékra rakják kalapjával lefelé (a lemezeket látod felülről) a gombafejeket tönk nélkül! Ezt ujjnyi vastagon befedik házi juhtúróval. Beteszik a kemencébe, és amikor a juhtúró megolvad a gomba tetején mint a sajt, kiveszik, rászorják a szalonna pörcöt, visszateszik és összesütik. A köret is egyszerű, mert 1 másik tepsiben ugyanezen szaolnnazsíron, sül a kemencében a vastag karikára vágott pityóka (krumpli)
Fuhh, ettől megcsordult az összes nyálam. :) Nagyon jól hangzik. :)
a hányinger környékez már a szagától is..
@@kroky80 ez egy szagtalan gomba...
Szuper a videó!
Köszönjük. 😊😊😊👍👍👍
Én mondjuk kifejezetten az idősebb/öreg vargányákat szeretem rántva. Egyszerűen imádom a zöld, taknyos spóra részét. :P
Nagyon intenzív ízanyagokat tartalmaz a természetes fermentáció eredményeként , napon szárítva a még élő sejtek D-vitamint termelnek , rendkívül ízletes és egészséges , azért a ropogós példányok fogyasztása is nem mindennapos élményt nyújt a gombagyűjtőnek .
Nagyon szépen köszönöm 🙏 🌹 Jó tudni hogy milyen a gombák kínézete tanácsokat ....tulajdonságukat !
És melyik ehető és melyik nem .!🙏❤️ Maradok nagy tisztelettel 🙏❤️🌺🌺🏵️
Édeleg, finomkodik - feleslegesen. Az "Ő" - ki ne tudná - személynévmás. A gomba nem személy, tehát nem illik rá az "ő". Ha véletlenül nem találná ki kedves előadónk, elárulom: mondhatná helyette, hogy "ez" vagy "az".
Hát öregem, neked elég szar életed lehet, ha ilyeneket figyelsz, és kifogásolsz. Én észre sem vettem, és ha észre is vettem volna, nem zavarna. Ha neki úgy tetszik, hogy a gomba "ő", akkor hadd nevezze így. Ha neked meg ez álmatlan éjszakát okoz, az a te bajod. Csöpögsz a rosszindulattól, a kedves hölgy nagyon szépen magyarázott, szeretettel beszélt a gombákról, te pedig csak a hibát keresed, és ide rondítasz, szégyelheted magad.
@@reergeref241 - Nem volt rossz életem, és nincsenek álmatlan éjszakáim. A hölgy ugyan valóban szeretettel és szakértelemmel beszél, de nagyon sokat nyög, alig van olyan mondata, melyben ne hangzana, akár többször is az "ööö" vagy "eee" hang. Ez pedig nagyon elrontja a beszédét. Szakaszosan nyögdécsel, olyankor, amikor kigondolja a mondatának következő szavát, kifejezését. (Lám, még említi is egy helyen "szép magyar nyelvünket", de annak használatában nem jeleskedik.) Ez engem mindig irritál, függetlenül attól, hogy ki és miről beszél. Szép napot Neked, Reer Geref!
Gombaszakellenőr képzés online folyik jelenleg,na abból lesz majd cirkusz!
Szuper!
a vargányát én tinorú gombának ismerem , a fenyő erdőben szoktuk keresni . nyálkás gombák, én aszpiknak nevezem.
Üdvözlöm Gonbás vagyok
A 15 percig nézzem, mert ott egy hiteltelen megjegyzés hangzott el. " Vargánya tűlevelű fákkal él szimbiózisban" Ez az állítás hamis!
Nem hamis..de nem is igaz..
A vargánya igen is , megtalálható fenyőerdőben ,számtalan vargányát szedtem Németországban ,de Magyarországon is .
@@imrehetei6139 Az ízletes vargánya specifikus gyökérkapcsolt gomba. Elsősorban tölgy gyertyán és szelídgesztenye fák társa.
A gombafonalai egész erdőt képesek behálózni, ezért lehet az, hogy fenyő alatt is megjelenik a termése, de kell,
hogy legyen az elérhetősége közelében a fenti lombos fák valamelyike.
Az úgy, ahogyan a videóban elhangzott nem igaz.
@@imrehetei6139 Melyik? Mindegyek? Nem! Tehát hamis az állítás!
Köszi.
Nem örültem a háttér zajnak!
Ki nem szar le? xD
Rókagomba?? (nyulica..) Best!!!!
csdombovari fogd be a pofad! Okosan beszelj kis gyerek!
Én nem nagyon értek hozzá de ettem és nagyon izlett a lila pereszke gomba. Ebben a videóban volt róla szó? Kérdem mert lehet hogy a videóban máskép volt megnevezve és ezt a "lila pereszke" nevet csak mifelénk használják :-)
Ez a hivatalos magyar neve a Lepista nuda gombafajnak
Lila pereszke, ( lila tölcsérpereszke, más leírásban) lásd latin: Lepista nuda. És van a lilatönkű pereszke lásd latin: Lepista personata.
Mind két gomba faj ehető, árusítható, ízletes gomba fajta. Szeptember végétől a fagyokig gyűjthető. Akár december elejéig.
Most van szezonja. A lilatönkű pereszke előfordulási területein, tömegesen terem. Füves réteken, intenzíven legeltetett legelőkön gyakori őszi gomba.
Én az alföldön rendszeresen gyűjtöm, de például Zalaszentgróton kapubejárók mellett és udvarokban is találtam nagy mennyiségben.
Ne féljünk a gombáktól. Nem mindenki szakértő, ne féljük elvinni gombavizsgálóhoz a gyűjtött gombákat!
Ők azért vannak, hogy megóvjanak a nem kívánt mérgezéstől.
Szedjük kíméletesen, okosan a vadon termő gombákat. Minden gombafajtát szedjünk egymástól elkülönítve, így kivédhető a mérgezés lehetősége,
a szakértő is könnyebben kizárhatja a veszélyes fajokat, és nem kell elkobozni az összes gyűjtött csemegét. Kellemetlen amikor több órás
gyűjtés kárba vész, egyetlen mérgező gomba hozzászedése a jó ehető fajtákhoz.
Ne ragadjunk le a multikban kapható nemesített, kétspórás csiperkénél aminek "se íze, se bűze".
Az igazi jóízű, aromás gombák, kint a természetben teremnek, nem a boltban.
Nem kell szakértőnek lenned, a gombavizsgálók érted vannak, az állam azért fizeti őket, hogy te biztonságban fogyaszthasd a magad
gyűjtött finomságot.
cseresznyét ettük kukacosan és stb , Gomba ha ehető nem fog bántani :)
"Soha ne szedjünk le ismeretlen gombát" hangzik el a végszó.
De hisz' mind az (annak ellenére, hogy végignéztem)! 🙃🤧
Igaz, többnyire a szakértőt néztem, mert izgalmas(abb) látvány, és még az is lehet, hogy veszélyesebb is bármelyik gombánál! 😜👍
Két megjegyzésem van.
Ahogy egyik kommentelő is megjegyezte, a gomba nem személy, tehát ne "ő"-zzük.
A másik (és ez a fontosabb), sokszor és sok témában hallom, hogy a faj és fajta kifejezéseket szaktekintélyek is rendre helytelenül használják: vadászok, erdészek, tenyésztők, stb.!
Estünkben a gomba FAJ-ról beszél a hölgy, egy-egy FAJTA bemutatásán keresztül.
A FAJTÁK olyan FAJOK állományára utalnak, amelyek egy meghatározott fajon belül, jellegzetes jellemzőkkel rendelkeznek (most ezt néhány, itt kommentelő IQ bajnok valszeg nem tudja értelmezni . . .).
Ha pl. kutyáról beszélünk, akkor a kutya a faj, és azon belül vannak a fajták, ergo nem FAJtiszta, hanem FAJTAtiszta egyedekről beszélünk!
Mindez nem kioktatás.
Ha valaki a nagy nyilvánosság előtt "szakért", akkor szakemberként kötelessége szakszerűen kifejeznie magát!
Köszönöm.
(nem nyelvész vagyok, "csak" egy technikus)
☀️🤸☺️
nem nem, te nem nyelvész vagy hanem egy okoskodó, öntömjénező ....kalap
"Ha valaki a nagy nyilvánosság előtt "szakért", annak kötelessége szakszerűen kifejeznie magát!"
Nem, nem!!! Ez ugyanis közérdekű információ, közérthető formában! Épp azokhoz szól, akik nem szakemberek ! Baromira lényegtelen a mondandója szempontjából, hogy fajt v fajtát mond, mert ez nem biológia szeminárium egyetemistáknak! Érted okoska... ? Csak a feltöltés célját és lényegét nem sikerült FELFOGNOD te észlény !
@@Trollpapa-s8e
A stílus maga az ember (nem én találtam ki, kedves @P.K.)! 🙂
@@Trollpapa-s8e
Igen, nem nyelvész vagyok, hanem technikus, ahogy írtam.
Szövegértelmezés megy? 🤔🙂
(Gratulálok a magasröptű hsz-ez!
Le style c'est l'homme . . .)
Nem segített a vargánya féléknél, hogy most akkor melyik ehető melyik nem. Nem figyeltem kellőkép, de nem hallottam sem a királyvargányáról, vajvargányáról, de a fenyővargányáról sem. Lehet ez szándékos volt.?
A piruló özlábrol azt írják hogy ehető
Igen, ehető és árusítható. DE KÉRDEZZEN RÁ A GOMBAVIZSGÁLÓNÁL!!!
igen.eheto
Ehető, de célszerű előtte jól hőkezelni.
A gyűrűs tuskógomba is ehető, de annak is kell minimum 20 perc főzés.
@@TheLambdaTeam a tusko gombat igen...a pirulo ozlabat nem kell. a prilu ozlab ugyanugy keszitheto mint a rendes ozlabgomba
@@TheLambdaTeam Nyersen is ehető a piruló őzláb! Gombászások során rengeteget ettem nyersen, ha szomjas voltam és nem volt vizem.
Fenyogomba, az az igazi. Állaga pörköltnek megcsinalva?
olyan , mint a plakátragasztó.
Jól osszefogdosta, amatoxin mindenhol a kézen. Még a kosárban sem szabad meghempergetni. Viszont az információ hasznos és értékes, nincs semmi gond a felvétellel
Az amatoxin bőrön keresztül nem szívódik fel, de a fallotoxinok se. Tapperolhatod amíg akarod, nem lesz bajod tőle, ha nem eszel a gombából.
@@TheLambdaTeam Ne bántsd a cigánylányt, nem végezte el az általános iskolát.
Áradozik a császárgalócáról, az íze meg amolyan semmilyen. Többször kóstoltam, több módon, de nem jött be.
nemaz aprobléma hogy nemfinom alegnagyobb baj az hogy nem ismerjük agombafajtákat.
@@piroskanemeth9903
mega hejesirásse(sic!)
A legnagyobb gond, hogy egyre ritkább, védett, és kímélni kellene.
26:56
Örülök hogy megismertem a gyilkos galocát .
Miért fogja meg szabad kézzel a gyilkos galócát? 🙈💁♀️🧐
Ja megmossa a kezét nem mérgező
Mert nem harap! Ha nem eszed meg és nem szeded hozzá ehető gombához, nem halsz bele.
A gombavizsgáló a te életedet szolgálja, ha gombát szedtél, vizsgáltasd be!
@@gergoszeles1687
Mielőtt hülyén halnál meg, ha megfogtad a galócát még nem fogsz belehalni!
Ha megkóstoltad, megfőzted és másokkal is etetted, az már halálos lehet, ha időben nem kerülsz kórházba!
Mielőtt baromságot írsz, nézz utána szakirodalomban, vagy Wikipédián.
Megfogni meg lehet, csak megenni nem!
😂OrbanViktor,EgyenMeg,1Kg,GyilkosGalocat,,Kínok,Alatt,Fingjon,Vegsot,ALevegobe,,
Itt a természetről, sokunk templomáról van szó. Hogy mersz a mocskos pofáddal ideszarni nekünk politikai ocsmányságokat, te liberális féreg?!
Kedves szemüveg vele is kell vigyázni olyan mint a gyilok gombája hihi kinek tetszik ez kíváncsi vagyok ?
szar let XDDDDDDDDDDDD
Egyet értek barátom
Pusztuja meg
hallod adj már a cuccból
@@hiperpigmentalt adok gecc de nem olcsó
Anyád is ezt mondta mikor meglátott!
ment a dislike
Egy jó nagy dislike ment a szádba is!
@@northstar9723 Egy gecis hímvessző.
Mer' méééé? (nyelvtanárok kiméllyenek!)