Najpiękniejsze dzwony Trójmiasta nie są z brązu

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 13 жов 2024
  • Zapraszam do kościoła Ojców Cystersów w Gdańsku-Oliwie, gdzie na wieży znajdują się trzy dzwony, które prawdopodobnie są najpiękniej brzmiącymi dzwonami Trójmiasta, a może i całego Pomorza.
    Dane dzwonów:
    Dzwon 3
    Imię: brak danych
    Materiał: staliwo
    Ton: fis/1
    Średnica: 122 cm
    Wysokość (z koroną): 112 cm
    Waga: 800 kg
    Rok Odlania: 1924
    Odlewnia: Bochumer Verein
    Dzwon 2
    Imię: brak danych
    Materiał: staliwo
    Ton: e/1
    Średnica: 139 cm
    Wysokość (z koroną): 119 cm
    Waga: ~ 1150 kg
    Rok Odlania: 1924
    Odlewnia: Bochumer Verein
    Dzwon 1
    Imię: brak danych
    Materiał: staliwo
    Ton: cis/1
    Średnica: 157 cm
    Wysokość (z koroną): 140 cm
    Waga: ~ 1850 kg
    Rok Odlania: 1924
    Odlewnia: Bochumer Verein
    Jeżeli podobają Ci się te treści i chcesz napić się ze mną wirtualnie kawy, postaw mi moje ulubione espresso. Dzięki
    buycoffee.to/z...
    #kościół #dzwony #church #wiara #pasja #Cystersi #kirche#Bochum#gdansk #glocken#danzing

КОМЕНТАРІ • 25

  • @AdamUjda
    @AdamUjda 7 місяців тому +3

    Wspaniałe dzwony. Brzmią na prawdę wspaniale, profil UMS to było cudo. Bardzo lubię to lekkie niedostrojenie w Te Deum, które nadaje takiej niepewności zestawowi, wprowadzając wręcz mistyczne odczucia, jeżeli chodzi o odbiór dźwięku. Dzwony może i są skromne, ale jakie w tej prostocie piękne! Skupiono się na tym, co było najistotniejsze, czyli treści, która przybrała wspaniałą formę neogotyckiej czcionki. Napisy są prawdziwą ozdobą, co warto by było docenić i wprowadzić trend na piękne litery (niekoniecznie gotyckie) na dzwonach współczesnych. Czasem lepiej postawić na wyszukane liternictwo niż silić się na kiczowaty obrazek robiony na siłę. A najlepiej połączyć wspaniałe liternictwo z porządnie i rzetelnie wyrzeźbioną płaskorzeźbą ;) A wracając do tych dzwonów - fajnie, że zostawiono oryginalny osprzęt i tylko w niedużym stopniu w niego zaingerowano. Dobrze to wszystko działa. Oby więcej takich realizacji!

  • @olacyarmedia
    @olacyarmedia 7 місяців тому +5

    Super!!! Te dzwony to wzor jak powinny wyglądać te instrumenty zarówno pod względem akustycznym jak i dopasowaniem do kościoła, jego architektury, wielkosci oraz otoczenia.

  • @petrus83
    @petrus83 7 місяців тому +2

    Śliczny zestaw pod względem brzmienia jak i zestrojenia. 🥰

  • @kacpergromowski5770
    @kacpergromowski5770 7 місяців тому +2

    Dzwony to przepiękne istrumenty

  • @rafafraczek7410
    @rafafraczek7410 7 місяців тому +2

    Super

  • @DarekJons
    @DarekJons 4 місяці тому +1

    Mam okazje słuchać je na uszy ,to fakt mają piękne brzmienie ,będąc na wierzy to tak brzmią zwyczajnie, ale ładnie słychać brzmienie będąc na dole w pobliżu kościoła, to możliwe że stożkowy dach wierzy rezonuje i jest efekt wzmocnienia dźwięku jak wzmacnia się dźwięk w pudle rezonansowym w gitarze. Jeszcze ładniej słychać dźwięk tych dzwonów w Gdańskim Jelitkowie (5:3 km) tak daleko się niesie dźwięk. Dźwięk tych dzwonów daleko od wierzy to brzmi tak głęboko jak by to były nie dzwony średniej wielkości, ale ogromnej wielkości. Może tak być też że wierzą jest półkoliście, otoczona lasem to ten dźwięk się odbija i jak by wielki głośnik wysyłało dźwięk daleko przed siebie

    • @olacyarmedia
      @olacyarmedia 2 місяці тому

      Z którego miejsca konkretnie je w Jelitkowie slychac? Ja z Przymorza ich nie słyszałem, choć tam mogą blokować wieżowce dlatego pytam bo wiem że te dzwony są bardzo donośne.

    • @DarekJons
      @DarekJons 2 місяці тому

      @@olacyarmedia Dokładnie to je słychać w miejscu skrzyżowania Ulicy Pomorskiej z Chłopską (czyli już początek Jelitkowa), w latach 80 tych to jak szedłem o godzinie 7:30 na przystanek tramwajowy to było słychać też było słychać małe dzwony katedry w Oliwie . Teraz już nie mieszkam tam na osiedlu Wejhera, to nic nie wiem. Powinny być też słychać na Przymorzu (teraz jest tam też wieżowiec Olivia Star to może też tłumi) a dla czego teraz nie słychać bo pewnie nie dzwonią codziennie o ustalonej godzinie. Teraz jest też i tak że niektórym dźwięk dzwonów przeszkadza to mogą dzwonić tylko na jakieś uroczyste okazje

  • @BartoszSkop
    @BartoszSkop 7 місяців тому +3

    Wybór materiału z którego odlewano dzwony miał wyłącznie charakter ekonomiczny - takie instrumenty w dobie kryzysu gospodarczego, który dotknął powojenne Niemcy oraz Wolne Miasto Gdańsk były o wiele tańsze niż dzwony z brązu. Inna kwestia owej ekonomii - za mniej można było mieć więcej. Instrument ze staliwa jest o wiele lżejszy od takiego z brązu wydającego identyczny ton. Stąd przez całe Niemcy w dobie powojennej przelała się fala na takie zamówienia, a BVG (i nie tylko) miało w tym wspaniały interes. Dekoracyjność nie miała znaczenia - tu zmieniały się gusta artystyczne, więc i zdobienia na dzwonach przybierały inną szatę.
    Swego czasu na studiach często odwiedzałem ten oliwski kościół z racji scholi cysterskiej. Są tam też wspaniałe organy, w który również z powodu konfiskaty określonych metali w czasie Wielkiej Wojny oraz kryzysu gosp. po niej piszczałki prospektowe trzeba było uzupełniać z tańszego cynku, bowiem cyna, raz że była trudniej dostępna, dwa, osiągała horendalne ceny. Nie oznacza to, że takie poszczałki były gorsze. Przeciwnie, jak to z dzwonami tak i w przypadku organów, wszystko zależało od jakości wykonywanego fachu. Pozdrawiam.

  • @dzwonykoscielne-churchbells
    @dzwonykoscielne-churchbells 7 місяців тому

    Cudowne i podniosłe instrumenty. Mają wyjątkowy, głęboki dźwięk. Mimo, iż są staliwne to nie dorównują wielu dzwonom z brązu. Często zdarza się, że to te drugie brzmią bardziej metalicznie. Dodatkowo ich zdobnictwo jest bardzo oryginalne i rzadko spotykane, co nadaje ciekawego klimatu. Cieszy fakt, że otrzymały nową automatykę, która płynnie wprawia dzwony w ruch. Jak na polskie standardy to naprawdę coś wyjątkowego.

  • @Krzysztofdzwony
    @Krzysztofdzwony 7 місяців тому

    @z dzwonami przez świat czy dał by pan radę nagrać dzwony w Zakrzówku w woj.lubelskim.

  • @marekszafarczyk689
    @marekszafarczyk689 7 місяців тому +1

    Ciekawi mnie czy sposób ułożyskowania jarzm spowodował trudności w zamontowaniu i funkcjonowaniu silników liniowych i osprzętu. Bo tutaj zmiast typowych łożysk zmontowano tak jakby zębatki i listwy zębate, tym samym dzwon, kołysząc się, nieznacznie przesuwa się w przód i w tył.
    Czy to rozwiązanie daje rozłożenie sił, podobne jak przy zastosowaniu jarzm wykorbionych?

    • @zdzwonamiprzezswiat9392
      @zdzwonamiprzezswiat9392  7 місяців тому +3

      To rozwiązanie jest wymyślone przez firmę z Bochum i przez ten ruch przesuwny właśnie kompensuje siły. Dziękuję za komentarz

  • @KubaBisewski
    @KubaBisewski 7 місяців тому +4

    Teraz jeszcze żeby w Archikatedrze Oliwskiej były dzwony po poziomie i napędy do nich

    • @DarekJons
      @DarekJons 4 місяці тому +1

      W Archikatedrze Oliwskiej nie ma miejsca na większe dzwony tam tylko takie małe są chyba że że nowa dzwonnica ale konserwator zabytków by się nie zgodził na budowę nowej wierzy. To najwyżej niska dzwonnica

  • @karolbalinskidzwony6998
    @karolbalinskidzwony6998 7 місяців тому

    Bardzo dobrze brzmiące dzwony. Jednak nie wiem, czy nie na równej jakości z nimi są dzwony kościoła pw. św. Katarzyny w Gdańsku.

    • @olacyarmedia
      @olacyarmedia 7 місяців тому +2

      Tamte też są super, ale te mają proste zawieszenia i duże, dobre serca, no i ogólnie wspaniały charakter, a także w jakimś stopniu są używane na codzień 😊

  • @mateuszsobon1488
    @mateuszsobon1488 7 місяців тому

    3:42 Ja raczej bym powiedział, że to bardziej Pater Noster. Duży ma zawyżony dźwięk.

    • @zdzwonamiprzezswiat9392
      @zdzwonamiprzezswiat9392  7 місяців тому

      Wg tonów klasyczne Te Deum, ale interpretować można również inaczej.

    • @mateuszsobon1488
      @mateuszsobon1488 7 місяців тому +1

      @@zdzwonamiprzezswiat9392 Tutaj chodzi o trójdźwięk jaki razem tworzą, a tutaj Te Deum nie słuchać. Więc trzeba się opierać na rzeczywistym ich dźwięku, a nie na błednych danych z ludwisarni. Duży jest niedostrojony. A ludwisarnia nie przyznałaby się do błędu.

    • @olacyarmedia
      @olacyarmedia 7 місяців тому

      Jak dla mnie wyraznie slychac Te Deum mimo tego niedostrojenia.​@@mateuszsobon1488

    • @AdamUjda
      @AdamUjda 7 місяців тому

      ​@@mateuszsobon1488 w moim odczuciu duży ma już za niski dźwięk jak na Pater noster

    • @PietrekKM
      @PietrekKM 6 місяців тому

      Duży ma d1 obniżone, po prostu tak jest. Ten zestaw to coś pomiędzy Te Deum a Pater noster, ale bliżej jednak do Te Deum