Плюсове и минуси да си дете в чужбина

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 бер 2024
  • В този подкаст си говорим какви са плюсовете и минусите на децата живеещи в чужбина.
    #деца #чужбина #плюсове #минуси #германия #българия
    ---
    ★★★ ВАШАТА ПОДКРЕПА Е ВАЖНА!!! ★★★
    Подкрепете ни, като станете наш член за да можем да продължаваме да правим подкасти:
    ✅ Членство в UA-cam: / @mira_andrey_podcast
    ✅ Членство в Пейтриън: / zagazungen
    ★★★ ВСИЧКИ НАШИ КАНАЛИ В UA-cam ★★★
    ✅ Подкастове на Мира и Андрей (теми свързани с Германия и животът в чужбина) - / @mira_andrey_podcast
    ✅ БаджоCast - Съвместен подкаст на Андрей Димитров с Марин Маринов - / @bajo_cast
    ★★★ СЛУШАЙТЕ ПОДКАСТА В ★★★
    ✅ Spotify: open.spotify.com/show/6o5vldX...
    ✅ Apple Podcasts: podcasts.apple.com/us/podcast...
    ✅ Podtail: podtail.com/podcast/536d91ff/
    ✅ Castbox: castbox.fm/channel/Zangen-Zun...
    ✅ Podbay: podbay.fm/p/1644125908
    ✅ Rephonic: rephonic.com/podcasts/zangen-...
    ★★★ ИНСТАГРАМ ★★★
    / mira_andrey_podcasts ID: eF4D8dURCXLTybw5QaSgZr

КОМЕНТАРІ • 21

  • @mira_andrey_podcast
    @mira_andrey_podcast  15 днів тому

    Абонирайте се за нашият ИНСТАГРАМ: instagram.com/mira_andrey_podcasts/

  • @Toni-qy6gl
    @Toni-qy6gl Місяць тому +4

    Много полезна и актуална тема за децата и привет от Бирмингам ❤ За зрителите Mobbing or group bulling е когато група ученици , в случая , или ( колеги при възрастните) се държат обидно с техен ученик, подиграват и изолират. За съжаление действително все повече се среща в училищата.

  • @TheValerks
    @TheValerks Місяць тому +7

    Няма правилно. Зависи от обстоятелствата. Според мен в чужбината е добре за деца и семейства, които в България нямат нищо и си нямат никого по някакви причини. Иначе за мен лично би било добре детето да израсне в своята среда, у дома, сред близките си - баба и дядо, роднини и приятели, да му се създаде една основа - място, към което винаги може да се завърне, където ще се чувства на сигурно място, да има родина. Чуждите езици и толерантността могат да се постигнат и от България. Например, освен учене на теория, то и с летни лагери в чужбина (не постоянно живеене), но това изисква повече работа и добро финансово обезпечение от страна на родителите, разбира се. Знам, че не много могат да си го позволят.

    • @mariyanstoitsov4831
      @mariyanstoitsov4831 Місяць тому

      "Чуждите езици и толерантността могат да се постигнат и от България. " много ме съмнява

  • @detelinadobreva8641
    @detelinadobreva8641 Місяць тому +2

    Съгласна съм и с плюсовете и с минусите, които изложихте. Интересно би било да чуем Георги Лещарски по темата или други подобни израсли в чужбина деца. Аз познавам няколко млади хора, с различен произход, които са ми споделяли за проблеми с идентичността. Когато са в държавата, в която израстват, се чувстват местни, но местните винаги ги определят като чужденци. А когато са в страната си по произход се чувстват чужди и в очите на тамошните местни са “чужденци”. Случва се и с такива възрастни емигранти като нас, които след 10,15 или 20 години го усещат. Макар че ние си имаме по-скоро българско самосъзнание, защото сме го придобили в годините на израстване и то се запазва.
    За децата може да е минус в смисъла на чувство за объркване. Но може и да е плюс от гледна точка на това, че израстват до някъде без принадлежност, като граждани на света.

  • @user-iq2mp4mh3w
    @user-iq2mp4mh3w Місяць тому

    Много полезна тема! Благодаря

  • @user-ne5cr8lb3i
    @user-ne5cr8lb3i Місяць тому +1

    Здравейте Мира и Андрей!Днешното видео беше интересно !Мисля си ,че вероятно като минус наистина в начален момент би бил фактът ако детето е в по-осъзната възраст, тогава то може да срещне трудност с адаптацията ,намиране на свои кръг от приятелчета.С плюсвете,които изброи Мира съм абсолютно съгласна и ако трябва да обощим всичко казано може би ставаш по-широко скроен човек при израстване в чужбина!

  • @bonnielennon8306
    @bonnielennon8306 Місяць тому +2

    Всеки език е в плюс. Но един език се учи най добре в страната където се говори. Богатството е да го научиш в страната където се говори.

  • @bonnielennon8306
    @bonnielennon8306 Місяць тому +1

    да така е с езиците . Спомням си като ми идваха руско , полски , сръбски , френски говорящи разбирах ги спретвах първото изричение на техният език но продължавах на английски. И много хора го правят същото. If you not used you loosed.

  • @MihailParshin
    @MihailParshin Місяць тому +3

    Това да знаеш много езици от малък си е нож с 2 остриета обаче. От една страна ти помага за в бъдеще, от друга пък те тормози психически. Помня с мен самия как съм се дразниш на нашите, че като малък опитваха да ме научат на руски(понеже нали те са живели във време, където той е бил задължителен), та в един момент някак съм ги отказал и до ден днешен знам само руския, който е близък до нашия си език. Така и не им дадох да ме донаучат. И отделно с английския и немския, дето в даскало съм учил(а и бая от съучениците ми бяха същите), просто в един момент ти идва в повече да знаеш сумати различни езици или думи и почваш да се объркваш. И така донякъде ти пречи в комуникацията с приятелите когато си забравиш своя език и почнеш някаква мешаница с думи от 2(или дори 3) езика.
    А и съм чувал от познати, които са по Германия, Холандия, Англия и къде ли не, че малките им деца знаят от тях български, но само го разбират и могат да комуникират донякъде. Но не знаят нито правилата, не им се учи как да пишат или да го говорят правилно. И редовно се ядосват на родителите си, че ги карат да учат език, който не могат да ползват другаде освен у дома. Може би си зависи от детото.

  • @vladimirgeorgiev7193
    @vladimirgeorgiev7193 Місяць тому +2

    При нас във Варна живеят много чужденци - не само бежанци от Украйна, примерно, но и от цяла Европа, а и не само. Има какво да се желае по отношение на толерантността, но това постепенно се променя - поне според мен.

  • @paz-y-amor
    @paz-y-amor Місяць тому +1

    Здравейте сладури, един съвет: Ако вместо италиански я запишете да учи испански език, след като го понаучи, автоматично ще може да контактува с хора от над двадесет различни държави, включително да се разбира на елементарни теми на разговор с италианци.. Поздрави от Палма де Майорка! 🌞🌞

    • @mira_andrey_podcast
      @mira_andrey_podcast  Місяць тому

      Здравей, за съжаление в училището в което учи тя не се изучава испански. Иначе и ние го предпочитахме като вариант.

  • @Rayna-gd2vt
    @Rayna-gd2vt Місяць тому +1

    Аз живея в Кипър и тук не сме толерирани чужденците винаги сме втора класа

  • @Rayna-gd2vt
    @Rayna-gd2vt Місяць тому

    20:27

  • @bonnielennon8306
    @bonnielennon8306 Місяць тому +2

    на английски е булинг тая дума мобинг я знам но се ползва по рядко.

    • @detelinadobreva8641
      @detelinadobreva8641 Місяць тому

      Има известна разлика. На български се генерализира като училищен тормоз. Bullying е по-скоро свързано с едно проблемно дете, което си избира жертва и я тормози, бие, обижда. Докато mobbing (идва от думата за тълпа) е това, което описа Мира, сформират се групички, които изолират едно дете. Някак индиректно става, без всеки един в групата директно да обижда някого, има нещо като лидери и те настройват масата от класа, които със съгласието си автоматично изолират жертвата.

    • @bobby-thesiberiancat
      @bobby-thesiberiancat Місяць тому

      Точно така!

  • @bobby-thesiberiancat
    @bobby-thesiberiancat Місяць тому

    В Англия тормоза в училище се нарича bullying.