Бажаю здоров'я! Вітаю з першими 2000 підписників. Де дві там і двадцять дві тисячі, а з цікавим контентом і всі 200тисяч. Щодо змісту відео, то не завжди вдається, я про себе, підібрати ту пропорцію натуральних складників принади, щоб не стала тістом і працювала на дні, тобто швидко розпадалась. Як завжди часу на експеременти нема, то йдеш в магазин за готовою "сипухою", і як Ви правильно вказали без зазначення терміну придатності в більшості випадків. На водоймі відкрив цю яскраву пачку, а звідти запах не кукурудзи з карамеллю а старої олії. І щастя, що ліквід якийсь маєш з собою, копаєш землю на березі чи кротовиння якесь збираєш, вимішуєш з цією аромою і у воду, а "сипуху" горобцям. НХ-НЛ.
Доброго здоров'я. Дякую за вітання. Для того щоб "завжди вдавалося" потрібно правильно зволожувати прикорм. В декілька етапів. Є правило чим більше води - тим інертніша суміш. В спорті для перевірки якості (щоб не стала тістом) є тест. Ліпиться кулька (стискається з сталою силою) і... Якщо вона повинна розбиватися, то біля берега підкидають кульку вгору (приблизно на 1,5-2 м) і далі вона падає у воду та розбивається або ж ні. Відповідно коректується степінь стискання. А створити рецепт з сталою кількістю інгрідієнтів і постійно ним користуватися не проблема. Тай пропорція води одразу вираховується (у поважних виробників навіть зазначається на пачках). Ви не виробник, який змінює кількість зернових (тай не тільки), в залежності від їх ціни і наявності на ринку щоб отримати максимум доходу. Вам про прибуток від продажу турбуватися не потрібно. Щоб краще виходило то починати потрібно з основи! Її повинно бути приблизно 60-70 відсотків. Ви рибу не годувати прийшли! А ловити. І насадка та наживка завжди повинна рибі бути калорійнішою інакше багато не спіймати. Якщо користуєтесь покупною прикормкою, то потрібно завжди дотримуватися продукту одного виробника. Бажано того в якого рецептура "не грає" в залежності від партії. Шануйтеся.
шановний авторе! Під словом рибалка мається на увазі людина, яка займається рибною ловлею. Так що відправитися на рибалку- це відправитися на людину. що займається риболовлею. не треба цього робити, краще відправляйтеся на риболовлю.
Шановний, пане Хижняк. Обо"язково візьму до уваги! Не всім, як Вам довелося навчатися в україномовній школі, ВУЗах і спілкуватися більшу половину свого життя саме українською. Перевчаюся. Але не поспішаю... ...вже новий правопис і українська стала ще більш українською! Одну реформу коли мали "Ф" замінити на тверде "Т" я вже пережив. Можливо "рибалка" теж буде мати інше значення. Дякую за науку.
Дякую вам за інформативне і цікаве відео 👍😁
Дякую за перегляд!
Дякую.Завжди цікаво.
Дякую за перегляд.
Дякую, було цікаво та корисно.
Дякую за перегляд.
Вітаю . Процвітання. Натхнення...
Щиро дякую! І Вам миру, та всього найкращого.
Бажаю здоров'я!
Вітаю з першими 2000 підписників. Де дві там і двадцять дві тисячі, а з цікавим контентом і всі 200тисяч.
Щодо змісту відео, то не завжди вдається, я про себе, підібрати ту пропорцію натуральних складників принади, щоб не стала тістом і працювала на дні, тобто швидко розпадалась. Як завжди часу на експеременти нема, то йдеш в магазин за готовою "сипухою", і як Ви правильно вказали без зазначення терміну придатності в більшості випадків. На водоймі відкрив цю яскраву пачку, а звідти запах не кукурудзи з карамеллю а старої олії. І щастя, що ліквід якийсь маєш з собою, копаєш землю на березі чи кротовиння якесь збираєш, вимішуєш з цією аромою і у воду, а "сипуху" горобцям.
НХ-НЛ.
Доброго здоров'я.
Дякую за вітання.
Для того щоб "завжди вдавалося" потрібно правильно зволожувати прикорм. В декілька етапів.
Є правило чим більше води - тим інертніша суміш.
В спорті для перевірки якості (щоб не стала тістом) є тест.
Ліпиться кулька (стискається з сталою силою) і...
Якщо вона повинна розбиватися, то біля берега підкидають кульку вгору (приблизно на 1,5-2 м) і далі вона падає у воду та розбивається або ж ні. Відповідно коректується степінь стискання.
А створити рецепт з сталою кількістю інгрідієнтів і постійно ним користуватися не проблема. Тай пропорція води одразу вираховується (у поважних виробників навіть зазначається на пачках). Ви не виробник, який змінює кількість зернових (тай не тільки), в залежності від їх ціни і наявності на ринку щоб отримати максимум доходу. Вам про прибуток від продажу турбуватися не потрібно.
Щоб краще виходило то починати потрібно з основи! Її повинно бути приблизно 60-70 відсотків. Ви рибу не годувати прийшли! А ловити. І насадка та наживка завжди повинна рибі бути калорійнішою інакше багато не спіймати.
Якщо користуєтесь покупною прикормкою, то потрібно завжди дотримуватися продукту одного виробника. Бажано того в якого рецептура "не грає" в залежності від партії.
Шануйтеся.
@@yurii_a_le
Дякую за відповідь і пораду.
Ні хвоста, ні корча!
Будь ласка.
Дякую бо деже мечуся з прикормками.І можна розповідь про коропа дуже вас прошу
Перше речення не зрозумів. Так би мовити політ Вашої думки.
Що Вас цікавить про коропа?
👍👍👍🐋🐋
Дякую!Мовби прописні істини,але з корисними родзинками.
Дякую за перегляд!
Дід Панас...з дитинства...хрюші тільки нема.
Чому ж немає? Є, кнур - Вася, Семенюківської породи! Навть таврований номером 348, як кожна скотина.
шановний авторе! Під словом рибалка мається на увазі людина, яка займається рибною ловлею. Так що відправитися на рибалку- це відправитися на людину. що займається риболовлею. не треба цього робити, краще відправляйтеся на риболовлю.
Шановний, пане Хижняк.
Обо"язково візьму до уваги! Не всім, як Вам довелося навчатися в україномовній школі, ВУЗах і спілкуватися більшу половину свого життя саме українською. Перевчаюся.
Але не поспішаю...
...вже новий правопис і українська стала ще більш українською! Одну реформу коли мали "Ф" замінити на тверде "Т" я вже пережив. Можливо "рибалка" теж буде мати інше значення.
Дякую за науку.