- 58
- 75 268
Radio Adventure
Poland
Приєднався 26 лют 2015
Testy / Projekty / Radiokomunikacja / Elektronika
Kontakt:
radioadventure01@gmail.com
Kontakt:
radioadventure01@gmail.com
#Pilot do selfie PTT dla APK ZELLO
@RadioAdventure Pilot do selfie jako alternatywa bluetooth dla PTT w APK ZELLO i innych..
Переглядів: 119
Відео
Test wzmacniacza RF LNA RTL SDR
Переглядів 5812 місяці тому
@RadioAdventure Test wzmacniacza RF z odbiornikiem RTL SDR
#Baofeng UV 12 zmiana częstotliwości
Переглядів 2402 місяці тому
@RadioAdventure W tym filmie pokazuje jak zmienić częstotliwości w Baofeng UV-12, standardowo radio jest zaprogramowane na częstotliwości FRS a dedykowane oprogramowanie nie umożliwia zmiany zakresu częstotliwości. In this video I show you how to change the frequencies in Baofeng UV-12. By default, the radio is programmed to FRS frequencies and the dedicated software does not allow you to chang...
AlterFRN FREE RADIO NETWORK na Windows
Переглядів 1388 місяців тому
@RadioAdventure Zmiana GUI AlterFRN na Windows. Changing the AlterFRN GUI on Windows.
#Testy łączności awaryjnej Kraków PMR 13.03.2024
Переглядів 36710 місяців тому
#Testy łączności awaryjnej Kraków PMR 13.03.2024
@RadioAdventure Interface FREE RADIO NETWORK ZELLO Bluetooth
Переглядів 330Рік тому
W tym filmie testuję interfejs Bluetooth do FREE RADIO NETWORK ZELLO ECHO LINK. In this video I test the Bluetooth interface for FREE RADIO NETWORK ZELLO ECHO LINK.
Prosta Zmiana koloru S Metra w SDRSharp
Переглядів 111Рік тому
@RadioAdventure Zmiana koloru S Metra w SDRSharp. Color change S Meter in SDRSharp. add key="spectrumAnalyzer.snrGradient" value="FFFFFF,EF043B,F11006,17FD00,046F39"
Zasilanie Wzmacniacza LNA PC VS Bateria
Переглядів 232Рік тому
@RadioAdventure W tym filmie robię test zasilania wzmacniacza antenowego LNA zasilanie z PC vs Bateria Power bank. In this video I am doing a power test of the LNA antenna amplifier power from PC vs Battery Power bank.
Test wzmacniacza LNA na RTL SDR
Переглядів 2,7 тис.Рік тому
@RadioAdventure W tym filmie robię krótki test wzmacniacza LNA z odbiornikiem RTL SDR. In this video I am doing a short test of an LNA amplifier with an RTL SDR receiver.
Bramka FRN - Interface dla GRNClient - Radiogateway
Переглядів 748Рік тому
@RadioAdventure W tym filmie testuję interface RTX z apką GRNClient jako bramka radiowa. In this video I test the RTX interface with the GRNClient app as a radio gateway.
Czyszczenie potencjometru w Baofeng DM5R Plus
Переглядів 4052 роки тому
W tym filmie przedstawiam krok po kroku jak wyczyścić zabrudzony,trzeszczący potencjometr na przykładzie Baofeng DM5R Plus. In this video, I present step by step how to clean a dirty potentiometer using the Baofeng DM5R Plus as an example.
Mikrofon ze wzmocnieniem do Baofenga - zrób to sam!
Переглядів 1,2 тис.2 роки тому
@RadioAdventure W tym filmie przedstawiam modyfikację fabrycznego mikrofonu polegająca na zainstalowaniu modułu wzmacniacza. In this video, I present a modification of the factory microphone by installing an amplifier module.
Programowanie ręczne Baofeng BF- C2
Переглядів 4,3 тис.2 роки тому
@RadioAdventure W tym filmie pokazuję jak zaprogramować ręcznie Baofeng BF-C2 Podstawowe funkcje. In this video I show how to manually program Baofeng BF-C2 Basic Functions.
Modyfikacja odbiornika RTL SDR
Переглядів 1,1 тис.2 роки тому
@RadioAdventure Poprawiam fabrykę ;) czyli modyfikacja odbiornika RTL SDR polegająca na dołożeniu małych radiatorów na układy RTL w celu obniżenia temperatury i małej poprawy stabilności odbiornika.
Test zasięgu Baofeng BF- C2 - Zwiastun
Переглядів 1232 роки тому
Test zasięgu Baofeng BF- C2 - Zwiastun
Odbiornik RTL SDR Nie działa HF? Napraw Sam!
Переглядів 2 тис.2 роки тому
Odbiornik RTL SDR Nie działa HF? Napraw Sam!
WAVLINK Ethernet to USB 2 0 Network LPR Print Server - Konfiguracja z Windows7
Переглядів 5592 роки тому
WAVLINK Ethernet to USB 2 0 Network LPR Print Server - Konfiguracja z Windows7
Cuda na przemienniku SR9P czyli pokój i dobro 24.07.2022
Переглядів 4202 роки тому
Cuda na przemienniku SR9P czyli pokój i dobro 24.07.2022
Test interfejsu usb Bramki FRN client do Baofenga.(Napisy)
Переглядів 8662 роки тому
Test interfejsu usb Bramki FRN client do Baofenga.(Napisy)
Program do Baofeng BF C2 funkcje programu i ustawienia podstawowe w PMR
Переглядів 1922 роки тому
Program do Baofeng BF C2 funkcje programu i ustawienia podstawowe w PMR
#SDR alternatywa na słaby komputer i nie tylko uSDR
Переглядів 4403 роки тому
#SDR alternatywa na słaby komputer i nie tylko uSDR
Mikrofon do GRNClient Microphone GRNClient
Переглядів 903 роки тому
Mikrofon do GRNClient Microphone GRNClient
#scanmyopel ELM327 mini Pic18f25k80 Bluetooth V1.5
Переглядів 1,9 тис.4 роки тому
#scanmyopel ELM327 mini Pic18f25k80 Bluetooth V1.5
a i nie jest to usb 2.0 tylko USB A 🙂 oznaczenie 2.0 tyczy sie czego innego
Tak, USB-A to typ wtyczki, a USB 2.0 to standard technologii transmisji danych przez port USB więc raczej o to chodziło, wtyczka jest USB-A. Mam nadzieję że teraz wszystko jasne.
Nie ,że marudzę , ale co to za test 15km od lotniska ? Ja mam 200km do Warszawy i na mojej GP 2m/70cm ze wzmacniaczem liniowym FP6L odbieram ,że muszę wzmocnienie zmniejszać w SDR . Na KF-ie jak to się spisuje ?
Test miał pokazać różnicę w odbiorze stałego sygnału a że to jest jedyny stały sygnał który odbieram to taki wykonałem. Na KF-ie całkiem dobrze działa, warto pamiętać że bez małej modyfikacji nie nadaje się do anten zwartych elektrycznie, trzeba użyć kondensatora blokującego składową stałą na wejściu wzmacniacza aby ten nie uległ uszkodzeniu.
@@RadioAdventure A czyli puszcza napięcie na antenę , ta tak jak mój liniowy ,do anteny QHA stosuje DC bloker , a na GP idzie normalnie . Co do testu , bardziej mi chodziło o to ,że pokażesz na jakiejś słabej stacji , jak jest przed i po zastosowaniu tego wzmaka . Ciekawe jak wypada w porównaniu z tym moim FP6L ?
Tak myślę, że lepiej interesować się jak zrobić wzmacniacze wyższych sygnałów z komponentów z Europy, zamiast inwestować w fabryki w Chinach. Na koniec dnia, wszystko sprowadza się do jednego czipa, dla którego są dostępne zamienniki w Polsce 😬
Jak wiadomo niższe koszty produkcji i finalna cena produktu to podstawowe kryterium przy wyborze produktów z chin, zainteresowanie produktami z EU pozostaje tylko w sferze ciekawostek, za które niestety trzeba zapłacić 3 razy więcej. Co do jakości tego wzmacniacza uważam że jest całkiem niezły, biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości.
@ prawda, chociaż aktualnie robię materiał o systemach antydronowych i pokazaniu jak i Ukraina i Rosja strzelają sobie w stopę przez używanie sprzętu z Chin dla swoich zastosowań. Lepiej się zainteresować skracaniem łańcuchów dostaw.
@ i Ukraina i Rosja się na takim sposobie myślenia przejechały
@@PatrickOnEngineering Nie tylko Ukraina i Rosja, to nie dziwi raczej, w takiej wielkiej Rosji do dziś nie potrafią zrobić swojego komputera który do czegoś by się nadawał. Gdzie nie popatrzysz większość znanych marek z UE, z każdej branży przeniosło już dawno swoją linie produkcyjne do chin. Finalnie i tak klient dostaje produkt z logiem i dobrze znaną marką np. z rynku EU, oczywiście temat jakości tych produktów często pozostawia wiele do życzenia, lecz to jest temat rzeka.
@ prawda, chociaż z oczywistych powodów taki Rohde & Schwarz robi wszystko w Niemczech. Niestety, Radmorowi nie udało się tak wybić, w końcu nie dostawał finansowania z amerykańskich programów rządowych.
Może jakiś link do zakupu?
A do czego potrzebujesz ?
@@marcinelektronik No taki wzmacniacz jak w filmiku.
@@marcinelektronik Jako stopień pośredni przy eksperymentach, jako przedwzmacniacz, itp.
Wpisz frazę 1-3000MHz 2.4GHz 20dB
Jak sie nazywa i gdzie można dostać ten interfejs?
Ten interfejs już nie jest dostępny, w sprzedaży są tylko w pełni przewodowe.
Czy dalej działa ci FRN Client na pc bo u mnie nie działa nawet zalogować sie nie można i zawiesza program sprawdzane na 3 kompach. Zobacz jak jest u ciebie.
Działa, jak Ci się wiesza to wina kompa.Jak nie możesz się zalogować na serwer to musisz zmienić serwer domyślny z sysman.freeradionetwork.eu na sysman.freeradionetwork.de. Możesz też wpisać hasło QWERTY, wchodzi od kopa.
@@RadioAdventure odpalam FRN wypisuje wszystko klikam wyślij hasło i program sie zawiesza i wywala komunikat Błąd komunikacji lub nieprawidłowe dane. Sprawdź wprowadzone dane i spróbuj ponownie. a wczesniej wszystko działało. sprawdzałem na innych pc i to samo jest.
@@user-ki1fy5ck3w Dzieje się tak bo serwer freeradionetwork.eu został wyłączony. Jeżeli używasz starego programu FRNClient dla Windows Odszukaj odpowiedni plik w katalogu program files FRNClient (plik konfiguracyjny)FRNClient.ini otwórz go notatnikiem i na samym dole skopiuj następujące dane: FRNClient [Menadżer systemu] Adres=sysman.freeradionetwork.de teraz zapisz i wszystko będzie działać. Możesz też pobrać alternatywne oprogramowanie klienta JavaFRN ze strony poniżej freeradionetwork.de Domyślnie ustawiony jest serwer sysman.freeradionetwork.de Możesz wygenerować hasło lub wpisać w miejscu hasła wspomniane QWERTY
@@RadioAdventure skopiowane i dalej to samo jest. serwer wyłączony i same problemy są.
@@user-ki1fy5ck3w Napisz do mnie na radioadventure01@gmail.com podeślę gotowy plik ini który podmienisz w swoim FRNClient.
Katastrofa, bardzo płasko to idzie, do wkładki mikrofonu wlutuj równolegle kondensator 100nF i zobaczysz ,że modulacja będzie przyjemniejsza
Katastrofa to jest z oryginalnego mikrofonu, tu było za dużo wzmocnienia jak i samych wysokich tonów. Mikrofon został dawno temu zmodyfikowany.
To jest Ruś?Myślałem że Rosja czyli Rosyjska armia.
Jestem katolikiem, ale to jednak wbrew zasadom krótkofalarskim.
U mnie jest w tym miejscu inny kondensator
Fajnie by było gdyby ten klient działał. Niestety nie można uzyskać hasła.
Można tylko trzeba chwilę poczekać, jeśli wysyłasz na holenderski serwer, bo na ten niemiecki to wygenerowane hasło przychodzi w ciągu 2 -3 min.
@@inzMamon Postępuję wg instrukcji, niestety wciąż komunikat o błędzie, błędne dane lub brak połączenia. Może czegoś nie wiem.
🎉
A do radiotelefonu też są takie azmacniacze antenowe?
u mnie to samo , urządzenie nie działa , ale dzięki Tobie ruszyło, wymiana kabla na początek , potem podlutowanie zgodnie z opisem , cyk-myk i nie trzeba odsyłać i się denerwować - dzięki wielkie, 73
Jestem wierzący ale to już jest przesada takie coś
Odbiornik działał dobrze, do czasu aż przestał go widzieć windows. Po podłączeniu zaskoczy i po chwili komunikat - nie rozpoznano urządzenia USB. Pomóż proszę. Czy jest jakiś patent na tą dolegliwość? Kupiłem kabelek Delock i trochę na nim polatał i przestał działać. Wszystkie stery zadigi i inne runy poinstalowane, wtyczki, gniazda, elementy przemierzone. Skończyły mi się pomysły dlatego poratowania proszę.
Mam to samo,trzeba kilka razy wypinać i wpinać kabelek aby sdr zaskoczył.Myślę że problemem jest marnej jakości gniazdo mini B które nie łączy,wymiana gniazda na płycie powinna pomóc.
Pokombinuję w tym kierunku.
Супер, я чекаю алегро прицмач rsp1 і підсилювач lna, дякую за відео. Лайк👍
Nie wiem o co się spieracie, bo wiadomo iż dla radia musi być dobre zasilanie i odpadają zasilacze impulsowe (np. ładowarki z USB) i najlepszy jest liniowy zasilacz stabilizowany bo oprócz lepszego prądu daje galwaniczną izolację urządzenia przez stosowanie transformatora. Minusem jest ciężar i większe zużycie mocy, ale coś za coś. Minusem baterii jest duża oporność wewnętrzna i stąd mała wydajność prądowa, a wtedy najlepszy jest akumulator i ten z kolei ma wadę, bo jak pójdzie uszkodzenie w sprzęcie to akumulator mając sporą wydajność prądową może coś usmażyć w radiu, a w brzypadku baterii dojdzie tylko do jej wyłądowania. Z tego wynika, że aby zmieniać źródło zasilania to trzeba mieć odpowiednie zabezpieczenia w zasilanym urządzeniu.
Zakupiłem interfejs i nemoge nadawcy ani dobierać
To trochę dziwne,sprawdź połączenia audio czy nie podpiąłeś odwrotnie jacków do gniazd audio kompa głośnik i mikrofon,dociśnij je dobrze przy radiu i kompie.Sprawdź czy w ustawieniach karty dźwiękowej windows wykrywa podpięcie jacków,ustawienia dźwięku audio głośnik mikrofon.Pamiętaj aby głośność radia ustawić powyżej min aby było Cię słychać. Zakładam że sterowniki usb masz zainstalowane i skonfigurowane,jak zrobisz według instrukcji od sprzedawcy to powinno działać.
A jak przymocowałeś radiatory ?
Radiatory przymocowałem na termopadzie.
@@RadioAdventure Dzięki
Powerbank to nie bateria bo tak samo jak w komputerze wykorzystuje przetwornicę napięcia do zasilenia urządzeń 5V..
No tak,czyli po zastosowaniu zwykłej baterii na 5v będzie różnica w odbiorze?🤣🤣🤣🤣 Co się poprawi?Zniknie szum?Malkontenci....A może nie będzie tła w postaci buczenia m cz którego nie ma?😄😄😄Co ma do tego u licha przetwornica?Pewnie przekształcenie napięcia z powerbanka wnosi zakłócenia w torze odbiorczym ze względu na tętnienie,jakie?😅😅😅😅😅Czekam na rozwinięcie komentarza,robi się ciekawie.
@@RadioAdventure ja bym się z tego nie brechtał bo widać że brak Ci elementarnej wiedzy na przestrzeni EMC. Bateria jest w zasadzie źródłem idealnym a przetwornica generuje śmieci na różnych częstotliwościach, które mogą generować szumy i zniekształcenia w odbiorze. Dodatkowo dopóki nie sprawdzisz emisji przewodzonej to nie masz pojęcia co idzie w tym kablu i na jakich MHZ to zakłóca, mogą być to kHz ale też GHZ wszystko zależy na jaką france trafisz. Dodatkowo dochodzi emisja promie iowana którą również nie jest bez wpływu na urządzenie. Ponadto można zdefiniować harmoniczne parzyste i nieparzyste by zlokalizować źródło problemu. Porównanie zasilacza z powerbankiem nie ma kompletnego sensu i jest tylko pokazaniem braku elementarnej wiedzy o elektronice
@@Crazy23123 proszę w takim razie podaj mi jakieś źródło badań na temat "generowania śmieci na różnych częstotliwościach,które mogą generować szumy i zniekształcenia w odbiorze" dotyczy użycia powerbanka który nie jest w danym momencie jednocześnie ładowany z sieci ~ 230V 50Hz. Ciekawi mnie na jakich częstotliwościach generuje owe szumy i zniekształcenia. "Dodatkowo dochodzi emisja promieniowana która również nie jest bez wpływu na urządzenie." Jak przypuszczam chodzi Ci o zjawisko indukcji pola elektromagnetycznego powerbank vs LNA. Sam powerbank którego użyłem do testu ma metalową obudowę która skutecznie ekranuje,zaś LNA nie posiadał obudowy, aczkolwiek elementy wzmacniacza są ekranowane przez dodatkową metalową zabudowę.Zostaje jeszcze przewód zasilający USB który nie miał akurat pierścieni ferrytowych na jego końcach,ten to faktycznie może siać niczym antena?😊 Z racji mojego braku elementarnej wiedzy, zrobię kiedyś specjalnie dla Ciebie test, zasilanie LNA powerbank vs zwykła bateria.🙂
@@RadioAdventure Odnośnie szumów i zakłóceń to trzeba by sprawdzić deklaracje zgodności danego powerbanka i obejrzeć badania w komorze. Jednakże jest to sama deklaracja więc producent nie ma obowiązku takich badań przeprowadzać. Ponadto przetwornice, potrafią siać w zakresie od kilku kHz do kilku MHz wszystko zależy od konstrukcji i rodzaju zastosowanego układu kluczującego. Ponadto energia ta może wydostać się też na kilku harmonicznych co może zakłócić testowany układ. Ten argument, że obudowa jest metalowa jest bez sensu, wiele urządzeń ma taką obudowę a i tak ma problem z testem emisyjności, wszystko zależy od zastosowanych gasketów, stopu metalu itp. więc nie można mieć pewności, że dany układ nie sieje. Bardziej chodzi mi o to, że Twój film wprowadza w błąd gdyż testujesz układ zasilany przetwornicą z USB ( w skład wchodzi zazwyczaj jeden filtr EMI w postaci cewki by ograniczyć przewodzone) vs baterię z nieznaną przetwornicą, która docelowo również pracuje w standardzie USB. Twoje porównanie tyczy się jak porównanie 1kg pierza do 1kg stali. Można? Można ale czy można powiedzieć, że powerbank to bateria ? NIE. Gdyż działa to na zupełnie innej zasadzie więc takie porównanie jest bez sensu. Bateria nie generuje zakłóceń stąd jak chcesz nagraj filmik i wtedy porównuj dwa różne źródła zasilania bądź zmień po prostu tytuł filmu, gdyż jest błędny.
@@Crazy23123 prosiłem o źródło a ty gdybasz, może w komorze może nad morze,a do tego wszystko zależy od konstrukcji itp.itd..Specjalista /krytyk /teoretyk.Epopeja malkontenta niejasnej treści bez treści,gdzieś tam dzwonią ale czort wie gdzie.Robiłeś testy?Widziałeś wyniki badań laboratoryjnych?Jeśli nie to temat uważam za zamknięty, bo ta jałowa dyskusja nic nie wnosi.PS nie pasuje ci tytuł nie czytaj,nie pasuje ci film lub kanał,nie oglądaj.😊
A jak na Niskich częstotliwościach w paśmie KF?
Często ludzie nie zdają sobie sprawy, że szerokopasmowy wzmacniacz może powodować problemy z detekcją sygnału. Przy mocnych nadajnikach FM czy MUX-ach, takie wzmocnienie może zatykać detektor kwadraturowy. Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednie wzmocnienie dla swojego urządzenia. Wzmacniacz szerokopasmowy może być niezbędny w przypadku odbioru sygnałów z różnych źródeł, jednak należy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, filtr wejściowy jest nieodzowną częścią w takim przypadku, szczególnie w sytuacji, gdy chcemy odbierać sygnały z pasma lotniczego. Taki filtr pozwoli nam przepuścić tylko to, co należy, a wytłumić to, co niepotrzebne, co z kolei pozwoli uniknąć wzmocnienia szumów szerokopasmowych generowanych w całym paśmie. Dzięki temu będziemy mogli wzmocnić tylko to, co należy, zgodnie z charakterystyką zaprojektowanego przez nas filtra. Po drugie, warto pamiętać, że nawet jeśli mamy do czynienia z wzmacniaczem o niskim szumie (LNA), to szumy termiczne to nie jedyny rodzaj szumów, które należy brać pod uwagę, szumy bądź jak kto woli zakłócenia elektromagnetyczne wokół nas mogą wpłynąć na odbiór sygnału i jego jakość. Jest kilka powodów, dla których sygnał w odbiorniku SDR (Software-Defined Radio) może być zatykany przez stacje FM, które pracują na innym zakresie. Oto niektóre z nich: Intermodulacja - Gdy dwa lub więcej sygnałów radiowych są obecne w pobliżu odbiornika, mogą one wchodzić ze sobą w interakcję i tworzyć nowe, niepożądane sygnały o innych częstotliwościach. Jednym z efektów takiej interakcji może być zwiększenie poziomu szumów w zakresie częstotliwości, którym jest zainteresowany odbiornik, co w konsekwencji może zwiększyć poziom zaszumienia sygnału. Brak filtracji - Odbiornik SDR może nie mieć odpowiedniego filtru, który byłby w stanie odfiltrować sygnały o częstotliwościach poza zakresem zainteresowania, co skutkuje zwiększeniem poziomu szumów w tym zakresie. Nadmiar sygnałów - Często w miastach jest dużo nadajników radiowych, w tym stacji FM. Nadmiar sygnałów radiowych w pobliżu odbiornika może prowadzić do zwiększenia poziomu szumów i utrudnienia odbioru sygnału. Brak izolacji - Odbiornik SDR może nie być odpowiednio izolowany od sygnałów radiowych, co skutkuje wnikaniem sygnałów radiowych z zewnątrz i zwiększeniem poziomu szumów w zakresie częstotliwości odbiornika. Podsumowując, sygnał w odbiorniku SDR może być zatykany przez stacje FM, które pracują na innym zakresie z powodu intermodulacji, braku filtracji, nadmiaru sygnałów i braku izolacji. Ważne jest, aby zapewnić odpowiednią filtrację i izolację, aby uniknąć tych problemów.
Dlatego dodatkowo warto po wpięciu wzmacniacza LNA choćby korygować wzmocnienie suwakiem w ustawieniach programowych AC RF gain, aby nie przytykało odbiiornika, zwłaszcza kiedy odbieramy mocną stację.
@@RadioAdventure nie zrozumiałeś... Detektor kwadraturowy działa tak że każdy sygnał który jest większy niż twoj, nawet z innego zakresu pasma czyli to co rzeczywiście jest na wejściu niszczy detekcję, po to by używać LNA w tym przypadku na tranzystorze dokładnie takim jak nazwa musisz skupić się na jak najlepszym filtrowaniu sygnałów skrośnych, w formie pasywnego filtru przepustowego, inaczej zatykasz detektor, i spada jego czułość, dlatego jeśli masz filtr pasmowy nie musisz zmieniać Gain Control dla RF. teraz myślę że zrozumiałeś że dodanie wzmacniacza bez filtru powoduje spadek czułości odbiorników opartych o patent Danna Tayloe i jego detector kwadraturowy, zresztą miał on nominację do nagrody nobla z zakresu radiokomunikacji.
Sens takiego wzmacniacza jest bardzo duży w przypadku jak mamy dłuzszy odcinek kabla do anteny czyli np antena na dachu, na maszcie i np 20m kabla antenowego do odbiornika. Wtedy taki wzmacniacz przy antenie potrafi zrobić naprawdę świetną robote. Testowanie wzmacniacza w bliskiej odległóści od sdr jest pozbawiony trochę sensu, natomiast widać, że i tak jest poprawa poziom szumu w takim układzie dużo zmalał, wynika że jest to całkiem dobry wzmacniacz.
Myślę że sens jest zawsze skoro działa.Antena teleskopowa nie była idealnie ustawiona względem tej częstotliwości.Pozdrawiam.
Z tym przy samej antenie, to radził bym się czasami zastanowić. Przykładowo , ja używam wzmacniacza liniowego FP6L , który dałem przy samej antenie GP . Podczas burz , spaliły się dwa i to w krótkim czasie. Ściganie całego masztu na balkonie jest dość problematyczne , także postanowiłem ,że wzmacniacz umieszczę niżej , aby w razie co , można było bez problemu wymienić. Od tamtej pory problem znikł , nawet jak kilka razy bardzo blisko pierdzielnęło , to nic się nie działo. Wzmacniacz pracuje już kilka lat.
Wzmacniacz najlepiej instalować zaraz za anteną. Zasilanie z komputera nie jest zalecane - dużo w nim zakłóceń.
Poddałeś mi pomysł, być może zrobię taki test zasilanie LNA z baterii vs zasilanie z PC. LNA zaraz za anteną vs baaardzo za anteną.🙂
Koniecznie daj znać jaki wynik. :)
Całkiem przyzwoicie. Zamiast teleskopa na parapecie pomyśl o pionowym dipolu wysuniętym ile się da poza budynek. I preamp najlepiej razem z symetryzatorem w puszcze zaraz przy antenie.
Tak wiem,najlepiej to mieć antenę na dachu.🙂 Jednak czasem nie wszystko się da zamontować tak jak byśmy chcieli. PS mam antenę teleskopową z przeciwwagami,odsuwać od muru nie chcę bo to niepotrzebna sensacja dla gapiów.
proponuję kolejny mod: usunięcie wszystkiego związanego z obsługą pilota na podczerwień. Nie potrzebnie pobiera prąd :)
No tak za zmarnowany prąd przez IR możnaby się dobrze ustawić.😄Najlepiej jednak zmienić odbiornik bo to nie jest najlepsza konstrukcja.
@@RadioAdventure :) Tam, obok odbiornika IR masz jeszcze diodę świecącą, która oświetla wnętrze obudowy :) Ta część jest nie potrzebna bo i tak przez metalową obudowę nie będziesz sterował odbiornikiem poprzez IR :) Najważniejsze to dobry humor :)
@@sp3rat obydwie diody są do wywalenia jedna bo oświetla wnętrze i niepotrzebnie ciągnie prąd a druga świeci za jasno i robi w nocy za latarkę.Zrobiłem tak latarkę zmieniłem na czerwoną matową a tej co oświetla środek nie ruszałem bo jestem rozrzutny,niech ciągnie prąd.😉Generalnie to przydałby się tam oscylator TCXo.
Coś mi tu nie gra. 1. Tam nie ma UP Convertera. UP Converter "podnosi" odbierany sygnał o np. 100MHz, tak aby nie trzeba było programu do odbioru przełączać w tryb Direct Sampling oraz powoduje dodatkowe odseparowanie zakłóceń (jak dodatkowa przemiana częstotliwości). Tam taki proces nie zachodzi. Brak odpowiedniego generatora. Ten tranzystor to jest tylko wzmacniacz HF. Na gnieździe HF nie otrzymałeś żadnego sygnału bo tam trzeba go podać z anteny. Sygnał idzie w odwrotnym kierunku. 2. Piny 4 i 5 w układzie RTL2832 są to piny wejściowe dla sygnałów poniżej 30MHz i trzeba program do odbioru przełączyć w tryb Direct Sampling. Na tych pinach nie może być napięcie do zasilania wspomnianego tranzystora. 3. Mam taki sam odbiornik. Faktycznie tranzystor nie miał zasilania i podałem tam 5V. 4. Cewki na pcb, na dwu stronach, są to cewki filtra LPF zmniejszającego zakłócenia od lokalnych stacji FM 5. Co ma dioda ESD do HF. Dioda ESD jest na wejściu antenowym VHF i zabezpiecza odbiornik przed wysokimi napięciami elektrostatycznymi i w żaden sposób nie jest zasilana :)
Jeden nawinie cewkę, drugi wlepi kawałek drutu a trzeci powie że to na pewno nie będzie działać.🙂Jednak jeśli działa i się nie spaliło to znaczy że może być.😉
@@RadioAdventure Ale tu chodzi o to, że wprowadzasz ludzi w błąd, podajesz nieprawdę. Podejście jest nieprofesjonalne, na "odwal się" :)
@@sp3rat serio?? obiecuję się poprawć,no i nie wprowadzać już nikogo więcej w błąd, następnym razem zasięgnę konsultacji u fachowca.Można? 😉
"🌟 Radio Adventure odpowiedział(a): „No to pewnie jest to down converter.🙂 Jakieś chochliki HF zepsuły i napięcia nie było a jak zrobiłem hokus pokus to się samo zasiliło i działać zaczęło.🙂” Ani Down Converter ani UP Converter. Proszę bądź troszkę poważny. Naprawiłeś zasilanie tranzystora - OK, chwała Tobie, ale reszta to "gniot" :) Przykro mi.
@@RadioAdventure Ok. Możesz :) Pozdrawiam, już wystarczy tego wzajemnego kopania się :)
I jaki wniosek? trochę słabo.
Wzmacniacz działa całkiem dobrze,jednak antena teleskopowa do tego testu nie była idealnie dopasowana do tej częstotliwości.
dlaczego mapa Ukrainy a nie polski . widzę ukranizacja idze jak trzeba . to tylko tak na minus , a tak to ok !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mapa jest podkładką na biurko,jest to czysty przypadek z wyborem wygodnego miejsca a nie ukranizacja.🙂Pozdrawiam!
@@RadioAdventure rozumiem , ale tak jakoś mi wpadło do głowy. teraz wiem czy mam to kupić czy nie .
Co za idiota, podkładka na biurko, a ten widzi ukrainizacje😂
🤔🤨😒
Działa dzięki
Czy gniazdo mikrofonowe w baofengu można potraktować jak gniazdo in-line i podłączyć tam dowolny mikrofon z przedwzmacniaczem mikrofonowym?
Nie do końca, na pewno łatwo można przesterować sygnał na wejściu, co nie zawsze da się zoptymalizować względem wyjścia.Szczególnie w wysokich częstotliwościach FM sopran jest podatny na zniekształcenia.
Cześć, Ciekawy film 👍 Czekam na więcej o tej tematyce 🙂 Gdzie nabyłeś ten kabelek? Wcześniej widziałem informacje o nim w necie i kosztował jakieś ~100 PLN? Czy za tę kwotę nie dałoby się zbudować gotowego układu do np. Raspberry Pi?
Cześć, kabelek nabyłem na allegro za 95zł.Raspberry mocno podrożał,w przypadku Pi zero w trzeba jeszcze kartę dźwiękową itd. trzeba trochę pokombinować aby to działało a tu stary tablet lub smartphone Samsunga i działa jak złoto.🙂
@@RadioAdventureCześć, dalej zastanawiam się nad inwestycją w taki kabelek, ale dwa tematy mnie męczą. Czy gdzieś na zello czy frn możemy się skontaktować i porozmawiać w wolnej chwili?
@@testowytestowy4733 Napisz do mnie na radioadventure01@gmail.com.
gdzie można zdobyć taki interface
Kupisz go tu allegro.pl/oferta/interfejs-bramki-frn-sterowanie-baofeng-wouxun-frn-13282834715
A to dodatkowe wejście zamaskowane zaślepką to do czego służy.?
Jest to wejście na słuchawki.
@@RadioAdventure Dzięki. Pozdrawiam
Fajny material
Dziękuję.🙂
Jfdjdmcm
I can't read it . Looks like a fairly cheap RTL SDR with a frequency split filter/up converter. Seems lacking, normal crystals, stock filtering, direct sampling mod? It's workable, but you can do much better.
Hello, this was a RTL SDR heatsink mod to lower the temperature, there is a large frequency shift due to the use of a quartz resonator. However, after installing the heat sinks, not only did the temperature drop, but also the frequency shift during heating from 600Hz to around 300Hz.
@@RadioAdventure The chip closest to the usb generally gets really hot. Which will vary the temperature of the crystal right beside it. Lookup TCXO mods.
@@pXnEmerica Yes, I know, maybe someday I will make modifications to a tiny TCXO oscillator with temperature compensation.
@@RadioAdventure Probably cheaper to get a better dongle in long run unless your goal is experimentation/learning. Kinda like putting square plug into round hole, designed for DVB stock, so by they time you improve the junker, you could have bought a step up or something that could even transmit.
@@pXnEmerica Exactly I like to experiment 🙂, I even have such a TCXO 28.800MHz oscillator so it's not a big problem for me.
Witam. Czy możesz podać jakiś swój adres mail? Mam kilka pytań odnośnie małego dongla RTL SDR. Sytacja podobno jak w przedstawionym przez Ciebie filmie, tzn. nie działa HF band.
Witam, radioadventure01@gmail.com
Zrrobiłem, ale nie zadzałało. Może jeszcze coś trzeba dłubnąć? Podpowiedz proszę.
Czy zmieniłeś w ustawieniach direct sampling z Quadrature na Q branch?Dla zakresu 100KHz - 30MHz ta opcja musi być zmieniona wtedy będzie śmigać.Dla zakresu 30MHz w górę ustawiasz Quadrature.
Kurde działa - dzięki
Na Q branch zadzałał trochę lepiej. Ponowne pozdro i dzięki.
@@RadioAdventure w filmie mówisz w większości o "tranzystorze" jednak nie ma to związku z faktem którym jest brak lub uszkodzona ścieżka dla RTL28XX
@@marcinelektronik czyli cyt"brak lub uszkodzona ścieżka doprowadzająca zasilanie a tym samym sygnał do złącza HF nie ma tu znaczenia?Ok przyjmuję że w magiczny sposób się naprawiło.Temat rozwiązany.
BAV99 ?
@@RadioAdventure Czyli RTL nie miał zasilania na kondensatorze elektrolitycznym ? czytaj RTL28xx nie miał zasilania, Tak ?
@@marcinelektronik Tak.
@@RadioAdventure Jeśli to zasilanie RTL to jaki to ma związek z BAV99 ? bo domyślam się że jest to 0,5V limiter diodowy.
@@RadioAdventure Gdyby RTL nie miał zasilania to całość by nie działała, ani VHF ani HF, ani nie byłby widoczny w kompie, pomijając uszkodzone kable.
@@sp3rat no tak jak napisałeś.🙂
Trolle są wszędzie, ale ten przemiennik to chyba prawdziwa legenda w tym temacie
U mnie apka nie włącza się
To stacje cherta
Rewelacja :) Sam zrobiłeś?
Tak😊
Witaj, możesz sprawdzić czy ten komputer będzie łączył się z BMW X3 F25 ?
Jest opcja pobrać tą aplikacje z jakiejś strony, czy pozostaje tylko opcja kupna ?
Jest wersja darmowa lite, lub pełna płatna wersja tak jak ta,dodam że nie każdy interfejs będzie z nią działał,zwykłe tanie ELM327 bluetooth, nie będą działać z tą apką,gdyż sporo tego tematu przerabiałem.
Można zamówić u Ciebie taki mikrofon? a nawet 3 albo i 4?
Niestety nie ma takiej możliwości.
It is not a problem. The radio just doesn't have TDMA. It's just DMR trying to receive a DMR TDMA signal. Try just using a D5MR to D5MR simplex.
Jaka częstotliwośc? Aby posłuchać?