- 58
- 209 736
Adam Skrzypkowski Otwórz by ratować
Poland
Приєднався 19 тра 2015
Jest to kanał dotyczący straży pożarnej, ale nie znajdziesz tu filmików z wyjazdów na sygnale i trąb, ale wiedzę która się może przydać każdemu strażakowi.
Termowizja, chłodzenie gazów pożarowych
W filmie pokazano wpływ przepływu wody w prądownicy na stopień jej odparowania. W materiale użyto prądownicy BlueDevil 3012, a dwóch ustawieniach wydajności 115 l/min i 230 l/min, a materiał zarejestrowano kamerą termowizyjną Flir K55.
Переглядів: 258
Відео
Ewakuacja poszkodowanego z samochodu na dachu
Переглядів 5182 місяці тому
Film z ćwiczeń z OSP Banino. Założenie samochód na dachu i ewakuacja poszkodowanego tyłem pojazdu przez wykonany poprzez usunięcie foteli tunel ratowniczy.
Pożar domu jednorodzinnego. Wentylacja
Переглядів 1872 місяці тому
Film nagrany w trakcie pożaru domu jednorodzinnego, wentylacja nadciśnieniowa została użyta w celu usunięcie z wyższych kondygnacji oraz klatki schodowej gorących gazów pożarowych, a także przed ich napływem z pomieszczeń objętych pożarem.
Usuwanie kłódek
Переглядів 3875 місяців тому
Na filmie pokazano metody usuwania kłódek kabłąkowych przy pomocy zestawu interwencyjnego 'set of irons"
Ogniwa Li-Ion reakcja na działanie płomienia
Переглядів 560Рік тому
W filmie pokazuje co się dzieje z pojedynczym ogniwem LI-Ion poddanym działaniu ciepła. Pokazuje też zależność pomiędzy stopniem naładowania, a przebiegiem reakcji.
Siłowe otwieranie - łamanie wkładki zestawem K2C
Переглядів 2,7 тис.Рік тому
W materiale przedstawiam łamanie wkładki zamka za pomocą zestawu k2C firmy Courant
Siłowe otwieranie: zamek nawierzchniowy- wyrywanie wkładki
Переглядів 2,3 тис.2 роки тому
W filmie pokazuję jak można usunąć halliganem wkładkę zamka nawierzchniowego i jak materiał drzwi ma wpływ na tą operację.
Siłowe otwieranie: forsowanie zawiasów
Переглядів 1,1 тис.2 роки тому
materiał pokazuje wykonanie dostępu poprzez usunięcie skrzydła drzwi poprzez wyrwanie zawiasów a następnie wyjęcie całego skrzydła drzwi.
Wentylacja taktyczna
Переглядів 1,1 тис.2 роки тому
Film o wentylacji taktycznej przy użyciu wentylatora nadciśnieniowego z podziałem na wentylacje "dla życia" i "dla pożaru"
Siłowe otwieranie, ćwiczenia w ciasnej przestrzeni
Переглядів 4922 роки тому
Film z ćwiczeń siłowego otwierania w ograniczone przestrzeni na wąskiej klatce schodowej. Małe drzwi zaryglowane od środka, otwierane na zewnątrz. Otwieranie przy pomocy halligana i topora Mauler.
Techniki siłowego otwierania drzwi.
Переглядів 2,4 тис.2 роки тому
Na filmie pokazuje kilka głównych technik otwierania drzwi przy pomocy zestawu interwencyjnego set of irons. Techniki otwierania drzwi zarówno otwieranych do środka jak i na zewnątrz, na drzwiach wewnętrznych wykonanych z płyt oraz z pełnego drewna.
Otwieranie zamka przy pomocy dzwonu
Переглядів 2 тис.2 роки тому
Otwieranie drzwi poprzez usunięcie bębenka wkładki zamkowej przy pomocy tak zwanego dzwonu.
Zestaw interwencyjny "set of irons" jak zrobić go samemu
Переглядів 1,1 тис.2 роки тому
W filmie pokazuję jak niskim kosztem można samemu zrobić zestaw interwencyjny z siekieromłota do łupania drewna. Jest to tania alternatywa do firmowych setów.
Pożar panelu fotowoltaicznego
Переглядів 1,8 тис.2 роки тому
W filmie pokazuję jak zachowuje się pojedynczy panel fotowoltaiczny poddany działaniu ognia. Podjęto dwie próby zapalenia panelu. Pierwsza od palnika gazowego, druga od stosu drewna palącego się pod panelem.
Zakładanie maski aparatu mocowanej do hełmu.
Переглядів 1,3 тис.2 роки тому
W wielu dyskusjach na temat czy maskę powinno ubierać się na, czy pod kominiarkę, pada stwierdzenie że w przypadku maski mocowanej do hełmu nie da się jej założyż pod kominiarkę. Na materiale prezentuje że z odrobiną wprawy nie ma z tym żadnego problemu.
Fotowoltaika generowania napięcia przez uszkodzony panel.
Переглядів 8602 роки тому
Fotowoltaika generowania napięcia przez uszkodzony panel.
Termowizja- wypływ i spalanie fazy ciekłej LPG
Переглядів 4592 роки тому
Termowizja- wypływ i spalanie fazy ciekłej LPG
Fotowoltaika, rozłączanie konektorów.
Переглядів 8 тис.2 роки тому
Fotowoltaika, rozłączanie konektorów.
Siłowe otwieranie. Zastosowanie klina
Переглядів 2,1 тис.3 роки тому
Siłowe otwieranie. Zastosowanie klina
Procedura bezpiecznego otwierania drzwi
Переглядів 12 тис.3 роки тому
Procedura bezpiecznego otwierania drzwi
Super materiał, widzę tu potencjał w kłódkach miłosnych na mostach. Po szkoleniu była by seria rozwodów xD
usuwaniem obrączek też się param :-D
Pompa silnikowa może przepompować do 20 metrów sześciennych piasku na godzinę na odległość do 50 metrów. Używamy dyszy ssącej Bagermaster.
A co z kłudkami innymi niż kabłąkowe bo trochę trudniejsze są
Jak nazbieram ich więcej, zrobię też materiał dotyczący ich
klamke smieciu zgubiles?
chyba ci się coś pomyliło
Jakby mocno kopnął w drzwi to by się szybciej otworzyły
Film miał pokazać technikę, bo ten sam zamek mógłby być w drzwiach metalowych albo otwieranych na zewnątrz, gdzie kopanie raczej nie zadziała, poza tym otwieranie drzwi z buta jest objawem niskiej kultury ratowniczej i jest niewskazany z kilku powodów.
Czy ta sieczka musi lecieć w tle!?
Widziałem na tym serwisie już nie jedną dużą akcje tyle, że bardzo szybko filmy są zdejmowane, a szkoda...
Wow! Świetna prezentacja w małej skali 😉
Piękna robota.
Model, cena?
Już mam, Stripelight FRT
Profesjonalna robota 👍
@Adam Skrzypkowski Otwórz by ratować Może jakiś film z obsługi maski po działaniach. Czyszczenie, mycie , konserwacja. Świetny kanał.
Przepraszam że dopiero teraz, ale gdzieś mi umknęło ze miałem odpowiedzieć. Co do mycia masek, polecam profil na FB o nazwie "Myj i żyj" poświęcony czyszczeniu sprzętu. Były tam posty poświęcone maskom.
@@adamskrzypkowskiotworzby Dziękuję za odpowiedź. Na pewno zajrzę na ten profil. Pozdrawia.
Czy uwidocznienie wkładki jest konieczne w tym procesie? Co jeśli osłona nie jest tylko na zamek, a sięga pod klamkę?
Do łamania wkładki tym akurat łamakiem jest potrzebne żeby wkładka wystawała co umożliwia jej uchwycenie. Ogólnie jeżeli jest tylko możliwość lepiej szyld usunąć, dzięki temu mamy mocniejszy chwyt i większy zakres ruchu. Można go odkręcić jeżeli jest tego typu co na filmie, czasami trzeba go zerwać łomem, czy halliganem, a jeżeli mamy dostęp do szlifierki kątowej, można przeciąć śruby.
Zrób proszę film o czyszczeniu,dezynfekcji, dbaniu o maski w warunkach zwykłej remiz
wiec jaka jest najlepsza metoda na zabezpieczenie się w przypadku paneli?
Najpierw wyłącz prąd w budynku i wyłącz falownik. Nie tnij, nie dotykaj przewodów, traktuj instalację zawsze jak pod napięciem. Jak musisz zdemontować panele rozłączaj konektory a nie odcinaj. Gaś wodą ale z zachowaniem odległości. Dla zwartego minimum 5 metrów, dla rozproszonego minimum metr. Warto się też zapoznać z procedurą dotyczącą fotowoltaiki, która jest dostępna na stroni KG PSP
Fajny kanał. Robisz to dobrze.
Dzięki i zapraszam do dalszego obserwowania.
A może sposób na otwieranie drzwi bez narzędzi? Jestem ciekawy czy jest taka możliwość i czy ratownik mógłby otworzyć takie drzwi w sytuacji kryzysowej (np. zdarzenie masowe, czy uszkodzenie sprzętu)
jestem przeciwnikiem wszystkich działań typu "z buta" i "z bara" Nie wyobrażam sobie takiego zdarzenia masowego by na samochodzie nie został chociażby zwykły łom, którym można powtórzyć większość technik z filmu. kopanie w drzwi czy tez walenie barkiem będzie tez zupełnie nieskuteczne przy drzwiach otwieranych na zewnątrz, a ich prezentowanie może tylko rozleniwiać i odzwyczajać od zabierania ze sobą sprzętu, bo po co brać jeżeli można z buta.
Nie mówię, że tak było, ale może w sytuacjach ze zdjęć takie odcięcie było wystarczające ? No a poza tym... cudowne narzędzia :) Dobry materiał, Pozdrawiam
Problemem jest to, że często pod presją czasu robimy to, co jest dla nas wygodniejsze, ale niekoniecznie dobre dla poszkodowanego, a przecież to o niego chodzi i czasami dobre, albo złe decyzje mają duże znaczenie na dalsze jego życie. A narzędzia fajne, to prawda 😀
Kogo, czego? Panela.
cóż... wszystkie słowniki jakie przewertowałem na Googlach podają "PANELU" jako prawidłowa odmianę... Tak więc... Nie masz racji.
To i tak bez znaczenia, bo na filmie jest moduł a nie panel. Do tego film nie zawiera żadnego szerszego komentarza i nie można nic z niego wywnioskować. Przede wszystkim na to jak się pali moduł wpływa chociażby to z jakiego materiału jest skonstruowany. Tu widać moduł z tworzywem sztucznym w warstwie wierzchniej. Istnieją tez moduły "glass-glass", które nie będą się spalać w ten sposób.
Bardzo dobry przykład. Przydałby się jeszcze tylko czas ekspozycji na działanie ognia.
zaraz sprawdzę po długości nagrania, ale był chyba poniżej 10 minut.
Dobry i potrzebny materiał. Spotyka się jeszcze opinie że z tym typem mocowania maska powinna iść na kominiarkę, co nie jest prawdą.
Dobra robota i masa treściwych informacji ! Pozdrawiam. Ten z apartem z Niskowej
Dzięki
Można by porównać do rozgorzenia, gdzie w wyniku nagrzewania, dym osiąga taką temperaturę, gdzie gazy pożarowe zapalają się. Jesli blisko temp. zapalenia gazów pożarowych otworzymy okna drzwi, pożar zacznie się nasycać tlenem z powietrza. Po osiągnięciu idealnej mieszanki (tlen, materiał palny i temperatura), dojdzie do backdraftu ...ognistego podmuchu.
Przyczyna backdraftu i zapalenia gazów pożarowych jest teoretycznie taka sama, czyli paliwo w formie gazowej powstające w trakcie pirolizy, jednak sam mechanizm powstawania obu zjawisk się rożni.
A jakie ma to zastosowanie w pożarnictwie?
To jest wbudowane w zwykłą latarkę, ułatwia określić kubaturę pomieszczenia w jakim się poruszamy, nawet tam gdzie zwykłe światło latarki robi tylko "mleko". Mam nadzieję że będę miał okazję sprawdzić jak to działa w warunkach pożarowych.
Pełne zadymienie bądź kurz to ci to zmierzy kubaturę ?
@@ZAPIEC97 Jestem obecnie po testach tej latarki i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że przy mniejszym i średnim zadymieniu wiązka lasera naprawdę daje radę. To świetne narzędzie do lokalizacji zadymienia przy elewacji budynku lub wewnątrz pomieszczeń czy oceny płaszczyzny neutralnej. Warto pamiętać, że laser jest tylko dodatkiem a główną zaletą urządzenia jest świetnie dopracowana soczewka która sprawia, że w dużym zadymieniu radzi sobie lepiej od chociażby survivora :)
Pytanie zasadnicze: czy można rozłączać konektory bez dedykowanych kluczy?
tak, wąskie szczypce, a nawet śrubokręt płaski. Można spotkać też konektory których, ze względu na konstrukcję, nie da się rozłączyć kluczami i tam pozostaje własnie mały płaski śrubokręt.
Świetna robota!
Ja bym jeszcze dodał, że mandat wychodzi zdecydowanie drożej od koszenia. Odkąd zaraz za nami zaczęła jeździć policja, okazało się, że jednak da się nie wypalać...
Adam lepiej jak pomocnik jest od strony zawiasów drzwi. Wygodniej ....zobacz jak ręce pomocnika na klamce przeszkadzają prądownikowi.
To zależy, bo jak chcesz zrobić to od zawiasów, jeżeli po tej stronie będzie ściana, albo barierka schodów? Jest zresztą o tym na filmie.
Moze źle uczyłem do tej pory, ale pierwsze się sprawdza drzwii zanim się ich otworzy. Tu na poczatku było by po strazaku który otworzył drzwii zeby sprawdzić w środku kamerą.
byłoby po strażaku bo?
@@adamskrzypkowskiotworzbyna filmie drzwii nawet nie byly sprawdzone tylko odrazu otwarte. A takie zjawisko jak backdraft chyba nawet niebyło wzięte pod uwage tu.
@@smigly_rydz2183 jeżeli nie zauważyłeś, to film pokazuje kilka wariantów zachowania się z drzwiami, w zależności od warunków i wyniku rozpoznania. Prawdziwy backdraft nie wygląda tak jak ten w amerykańskim filmie o tym samy tytule, więc krótkotrwale uchylenie drzwi nie wywoła go od razu. ps. zachęcam do nagrania swojej wersji postępowania, wtedy może dyskusja będzie łatwiejsza.
Zrób film o myciu masek po akcji
Może kiedyś...
To byłby super ciekawy odcinek
co to za kluczyk do otwierania ?
To klucz serwisowy do zamków. Do kupienia w sklepach z zamkami i okuciami.
A jak odkrecamy ją od noszaka to butla ma być zamknięta?
Tak. Butla ma być zakręcona, a powietrze z układu sparatu spuszczone.
Maski z gumowymi paskami są wg mnie najpewniejszą opcją pod warunkiem, że nie używa się wusowskiej skarpety błędnie nazywanej kominiarką.
Rozumiem że używałeś wszystkich wymienionych rozwiązań?
@@adamskrzypkowskiotworzby w masce z siatką nie było mi dane podziałać, przymierzyłem tylko "na sucho" i wydała mi się mniej stabilna. Ot taka moja subiektywna opinia.
Bardzo dobry film 👍
Dzięki, polecam pozostałe o maskach na moim kanale i nie tylko te.
Oglądamy na zbiórkach 😉
@@ospzolwin miło mi to słyszeć
Jak oceniasz te holiki lesley?
Chyba moje ulubione z rękawic technicznych, a mam ich kilkanaście różnych modeli.
@@adamskrzypkowskiotworzby A miałeś porównanie z wersją extreme czy tylko te plus masz? Bo to chyba jedyne z prawie najwyższą ochroną jakie znalazłem.
@@theroniispawel8983 tak, są nieco sztywniejsze, ale za to poziom ochrony jest też wysoki na grzbiecie dłoni, co w większości rękawic jest pomijane.
@@adamskrzypkowskiotworzby fajnie, dzięki za info
No i wszystko 👍
Świetna robota. Czekam na kolejne materiały! Pozdrawiam
Polecam inne materiały na kanale
Mogliście jeszcze buty koszarowe ubrać, chełmy ściągnąć żeby wygodniej było. Jak już robimy te materiały szkoleniowe to ubierzmy się chociaż tak żeby zasymulować te warunki pożarowe i poczujmy się tak jak ta rota, która ma pracować, a nie w koszulkach. Poza tym film super, bardzo przydatny, pozdro dla was 🙂
Nie. Nie można było tego nagrywać w butach, koszarowych bo nie zabezpieczają one nóg w należytym stopniu. Stopień zabezpieczenia czy to podczas akcji, czy ćwiczeń powinien być adekwatny do zagrożeń i w danym momencie ćwiczący są zabezpieczeni w 100%. Był pomysł żeby nagrywać to podczas ćwiczeń gorących w kontenerze, ale wtedy nie wszystko dałoby się pokazać, wtedy na pewni stopień zabezpieczenia byłby inny. Oboje z Michałem wiemy z własnego doświadczenia jak wygląda praca roty.
Nie pasuję mi chronologiczność czynności - są pokazane raz tak, a raz tak. Moim zdaniem lepiej byłoby to zrobić po kolei i pokazać wszystkie sposoby na danym etapie i dopiero przejść na następnym i znowu tak samo. Również nie są pokazane wszystkie metody co warto byłoby uzupełnić i poruszyć kwestie chociażby komunikacji roty w czasie otwierania/schładzania drzwi czy wykonywania ruchu do przodu/odwrotu. Przykład z zamknięciem za sobą drzwi jak już wejdziemy do środka, a mianowicie: - bez wprowadzenia ślimaka i zostawienia go za drzwiami nie damy rady utrzymać ich zamkniętych (wystarczy wziąć odcinek i nim zablokować drzwi). Wiadomo, że w końcu rozwiniemy cały i drzwi mogą się otworzyć. - dlatego następna opcja to mieć w ubraniu małe kliny i nimi zablokować drzwi (nie będzie problemu z przepchnięciem drzwi od drugiej strony z użyciem siły). Wspomniałbym jeszcze o ustaleniu między sobą o ilości pulsów przed otworzeniem drzwi (np. zawsze dajemy 1/2 pulsy nad sobą, a drugi/trzeci to otwarcie drzwi). Po wykonaniu i zamknięciu informacja od prądownika o powtórzeniu schładzania lub wejściu do środka. Wtedy powtarzamy tak samo tylko już po otwarciu wchodzimy z pulsem/bez. Komunikacja jest kluczem do sprawnej i bezpiecznej pracy. A ogólnie to jest prosto, zwięźle, krótko i na temat - to jest spoko. Możesz również pomyśleć do takich materiałów drugą wersję dłuższą, ale z dokładnym omówieniem.
A niby jakie warunki pożarowe symuluje pełne ŚOI?
Jak myjemy maskę od aparatu?
Maski mogą być myte i suszone w dedykowanych urządzeniach do tego, można je również myć ręcznienie, w ciepłej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości detergentu, tylko należy ją dobrze wypłukać.
@@adamskrzypkowskiotworzby a czy trzeba je rozbierać do mycia?
@@franksinatra6487 nie, chyba że do środka dostały się jakieś większe zanieczyszczenia, których nie idzie inaczej usunąć, ale to powinien zrobić serwisant.
Może przykładowy pokaz jak prawidłowo wchodzić po drabinie z linią gaśniczą, jak uzywać podpinek itp
Dobra myśl
Jest krótko, zwięźle i na temat że fajnie się ogląda materiał
Świetna synteza zagadnienia, krótkie i przyjemne. Kieruje ku refleksji 👌
Popieram
Szefie, cylinder rozpierający a nie rozpieracz kolumnowy. Pozdrawiam
Obie nazwy są w użyciu, a że tym narzędziem się rozpiera, a nie clidruje, stąd używam rozpieracz. Poza tym nie o tym jest film.
@@adamskrzypkowskiotworzby to sobie porozmawialiśmy na temat
@@scrubbedmushroom5322 możemy porozmawiać, ale czy warto? Nawet czołowi producenci sprzętu używają nazwy "rozpieracz kolumnowy", zobacz katalog firm z pomarańczowymi i żółtymi narzędziami. Firma od niebieskich narzędzi używa nazwy "cylinder ratowniczy", ale w nawiasie obok pisze również "rozpieracz kolumnowy". Jak nie nazwiesz, działa i tak tak samo.
Całkiem dobry materiał, syntetycznie ale przede wszystkim dosyć rzetelnie omawiający technikę. Myślę, że stanowi dobry wstęp do szerszego jej omówienia, bo z racji swej popularności takiego całościowego omówienia wymaga
Celuje w krótkie i prost formy bo uważam ze docierają do większej liczby osób. Jeśli ktoś szuka więcej informacji, bez problemu znajdzie ją w internecie, albo na różnych warsztatach i seminariach.
Super kanał! Czekam z niecierpliwością na kolejne materiały Czy mógłby się pan wypowiedzieć o butach? Zależy mi o opinii fire eaglów, jeśli nie Pan je nosi to czy mógłby zapytać znajomego? Jak się sprawują, jaki czas używania, sznurówki czy są wytrzymałe faktycznie.
mam je w OSP od kilku miesięcy. Buty są bardzo wygodne. Z tego co wiem, to poprawiono jakość sznurówek i są dużo bardziej wytrzymale niż w pierwszych modelach. Osobiście ze względu na bardzo wysokie podbicie stopy ciężko mi się je ubiera, ale to moje osobiste odczucie. Poza tym naprawdę wygodne i wytrzymałe buty.
@@adamskrzypkowskiotworzby bardzo dziękuję za odpowiedź, niestety nikt ze znajomych z mojej jednostki czy okolicznych nie posiada ich więc nie mogłem zapytać użytkownika.
Graty Adam......
Mam pytanie. Jak się ma wytrzymałość drewnianego klina w drzwiach szkoleniowych do standardowego zamka w drzwiach? Czy są to zbliżone wartości?
Dobre pytanie, podpinam się
Zależy od drzwi i nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Trafią się takie, ktòre są o wiele słabsze, trafią się takie o wiele wytrzymalsze. Ćwiczenie ma na celu pokazanie technik, nie wyrabianie siły, ale nawet podczas niego jedni muszą włożyć więcej wysiłku, inni mniej bo samo drewno jest bardzo niejednolite.
Co to za model nomexu
To ubranie firmy Ballyclare
@@adamskrzypkowskiotworzby jaki model dokladnie?
@@szymson8543 To Xenon z PBI X55
@@adamskrzypkowskiotworzby Dzięki
Jedna uwaga co do umiejscowienia czujnika. Gdyby zamontować go 10cm wyżej to ratownik nie leżał by na nim bezpośrednio i nie tłumił dźwięku.
I tak i nie. Dla mnie idealna pozycja to mniej więcej na obojczyku, bo strażak leżąc nie przygniata go całym ciałem, jednocześnie nie jest bardzo wysoko, wręcz nad plecami jak niektórzy mocują, co bardzo może utrudniać ręczne uruchomienie sygnału. Tak więc szukamy złotego środka.
Dobrze by było gdyby KDR powtórzył dane lokalizacyjne dla wykluczenia pomyłki.
Tak, dokładnie. I powinien powtórzyć tak samo wezwanie o pomoc wcześniej. Zgadzam się całkowicie, dziękuję za uwagę i super że ogląda ktoś i analizuje co widzi.