Pod Czerwoną Kropką
Pod Czerwoną Kropką
  • 83
  • 80 438
Korona Gór Polskich - Czupel. Trasa z Wilkowic przez Magurę Wilkowicką-Czupel-Rogacz-Łodygowice.
Szczycik Czupel. Najwyższy szczycik Beskidu Małego. Szczycik, bo trudno nazwać szczytem coś, co ma ledwo 933m, i zarośnięte jest kompletnie lasem. Jakby nie tabliczka informująca niedowiarków, to można by się nie zorientować i obojętnie minąć.
Byłem, przeszedłem. Może jednak napisać, że zdobyłem ? może jednak nie, w tych okolicznościach było by to ewidentne nadużycie. Chociaż widywałem relacje ze zdobywania tego miejsca. Z pełną powagą pisane, opiewające trudy podejścia od samochodu zostawionego na Przegibku, walkę z wysokością i dystansem, przeżycia nieomal jak Hillary z Tenzingiem.
Jako się rzekło, Czupel lasem porządnie zarośnięty. Jakby ktoś widoków szukał, to niestety nie tam. A jeżeli już widoki się trafiają...Rzadko bo rzadko, ale za to urody wyjątkowej. .
Wystartowałem z Wilkowic, długo maszerując asfaltowymi uliczkami. No i po co skoro można było podjechać autobusem.
Za to poźniej było całkiem sympatycznie. Przez tajemniczą Skałę Czarownic, ciemny świerkowy bór i rozświetlone bukowe lasy doszedłem na Magurę Wilkowicką. W starych przewodnikach piszą, że piekne stamtąd widoki na wszelkie strony. Cisza, spokój i widoki. Na pewno te przewodniki były stare, albo conajmniej nie aktualizowane. Bo widoki zasłaniają podrośnięte drzewa. Gdzie indziej góry zasłaniają widoki, a tu i góry i drzewa.
Pomimo to do schroniska na Magurze Wilkowickiej ciągną tłumy. Większość ciągnie z Przegibka, bo i droga ze schroniska tam szeroka i prawie płaska, a i dojazd asfaltem na Przegibek bezproblemowy. Praktycznie całą wysokość podejścia można obskoczyć samochodem wywożąc zadek w górę. I po zatankowaniu schroniskowego piwa albo kofoli, jak prawdziwy zdobywca gór, można wyruszyć do ataku szczytowego na Czupel.
Co dzielniejsi ruszają na Magurkę ze Straconki.
Parę innych szlaków też tam dociera, ale to tylko plecakowi ich używają, więc promil promila tłumu który bawi się wokół schroniska i konsumuje wewnątrz.
Sama nazwa Schronisko jest dość zabawna. To raczej obiekt imprezowo gastronomiczny z głębko ukrytą funkcją spania. Najwyraźniej mało istotną. Schronisko PTTK to jak żart.
Może miałem pecha, ale to co zobaczyłem i usłyszałem we wtorkowy ranek - widać na którymś zdjęciu. Setki ludzi, wrzeszczące puszczone samopas małe dzieci, muzyka na full, pani wodzirejka nawołująca do masowego tańczenia belgijki.
Jeżeli tak wygląda wtorkowy ranek, to jak wygląda weekend ?
Zmykałem szybciutko.
Wystarczyło odejść kilkaset metrów, aby zrobiło się cicho, spokojnie i bezludnie. Nie licząc paru grzybiarzy. Droga idzie w poziomie, z jednej strony młody las zasłania jakiekolwiek widoki, z drugiej pojawiają się polanki z widokiem na południe. Ale te zaznaczone na mapie jako "punkt widokowy" w terenie oznaczone są tabliczką "Teren prywatny-wstęp wzbroniony"
No i końcu widzę tablicę z nazwą Czupel. Dobrze że jest tabliczka, bo można by przegapić tak istotne dla ludzkości miejsce. Już pisałem, że nawet pieczątka tam jest.
No ok, w końcu po tą pieczątkę przyszedłem.
Oprócz pieczątki są tam też ławeczki i solidny stół. Jak się opieczątkuje co trzeba, to można usiąść i kontemplować. Bo i kawałek bukowego wysokiego lasu tam jest. Całkiem miłe miejsce na odpoczynek.
No więc odpoczywałem przez chwilę. Ale wtedy z błogostanu wyrwała mnie czereda (jak nazwać gromadę około setki sztuk osobników zbliżonych "na optykę" do homo sapiens... z tym sapiens to niekoniecznie ) młodych ludzi maszerująca od schroniska gdzieś w dół - choć chwilowo w poziomie. Oczywiście pod troskliwym okiem sił pedagogicznych i przewodników.
Po chwilowym popasie tłumek dość szybko popędził w dół. No bo ile można wytrzymać w miejscu ze słabym zasięgiem. Nie ma to jak właściwa motywacja. Wszak w dolinach jest porządny zasięg ! A widoki ? przecież na instagramie można zobaczyć nawet lepsze.
Jak już się uspokoiło, to schodziłem sobie spokojnie. Znów dodalem trochę metrów i wyszedłem na Rogacza, poza szlakiem. I tam odkrycie. Coś jakby okopy, albo pozostałości po fortyfikacjach. Tylko kto i kiedy to zrobił?
A może to nie żadne okopy, tylko nadmiar wyobraźni.
Dalej schodziłem czerwonym szlakiem mijając tajemnicze ruiny budynku na jednej z polan, znalazłem źródło, które w stosunku do mapy przewędrowało kilkaset metrów. Przechodziłem obok Diabelskiego Kamienia. Jak zwykle w Beskidach upuścił go diabeł, zamiast zbombardować nim kościół gdzieś dalej.
Ale inna legenda powiada, że to jakowaś hoża dziewoja, za niecne postępki w kamień zaklęta. Ponoć córka młynarza z Tresnej. Proweniencja by się wyjaśniła, a natury niecności można się domyślać. Czyż w tym kraju myśli ludu nie wokół d... się kręcą ?
o naturze niecnotliwych czynów rozważać nie chciałem, to pomyślało mi się o rozmiarach owej dziewoi. Tak mi sie wydaje, że rozmiar skałki powinien mieć związek z rozmiarem dziewczyny. No no... Jeżeli tak... Jeżeli "do tanga potrzeba dwojga"... to smutny los tych co wspólnikami niecnoty byli.
No i tak sobie dumając o pierdołach, doszedłem do Łodygowic i musiałem zająć się powrotem.
Переглядів: 499

Відео

namiot naturehike cloud up 1 moja subiektywna ocena
Переглядів 43114 днів тому
W czasie gorczańskich wycieczek lubię nocować w terenie, patrzeć w gwiazdy, słuchać szumu wiatru wieczorem. Nie musze przejmować się powrotnym dojazdem, rezerwacją noclegu, tłumem w schronisku. Idę gdzie chce, nocuję gdzie chcę. Pełna swoboda. Ale do tego potrzeba kilku rzeczy. Pierwsza to chęć i decyzja żeby się ruszyć. A druga to jakiś sprzęt. Może być namiot, może tarp, jakaś kuchenka, śpiwó...
Łysica. Z Nowej Słupi do św. Katarzyny po pieczątkę Korony Gór Polskich.
Переглядів 68814 днів тому
Łysica. - jeden ze szczytów Korony Gór Polskich. Trasa z Nowej Słupi przez Łysą Górę, Przełęcz św. Mikołaja, Skałę Agaty na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. A dalej do Świętej Katarzyny. Kraina pełna legend, kamieni, buków i jodeł. Pagórki to niewysokie, ale swój urok mają.
Którędy na Turbacz ? z Ochotnicy przez Suchą i Kiczorę
Переглядів 51421 день тому
Jeszcze raz na Turbacz. Tym razem z końca Ochotnicy, czyli z osiedla Bartoszówka, przez Suchą i Kiczorę. Początkowo poza szlakiem, dalej mało znaną ścieżką spacerową, a w końcu popularnym szlakiem. Jednak spora część trasy to mało uczęszczane miejsca, ale pełne uroku, spokoju i ciszy. Czasowo podobnie jak bardziej znane trasy, niezbyt długo. W ciągu 4 godzin można dojść na Turbacz.
Którędy na Turbacz ? - Lubomierz Kudłoń Turbacz
Переглядів 437Місяць тому
Kolejny gorczański klasyk, czyli szlak 10 polan. Z Lubomierza przez Gorc Troszacki, Kudłoń, na Turbacz. Czy na pewno 10 polan ? nazwa wymyślona 100 lat temu dzisiaj nie pasuje do rzeczywistości. Tylko dzięki staremu przewodnikowi spisanemu 60 lat temu, wiem że kilka polan zarosło i nie ma po nich śladu. Mniej więcej wiem gdzie to było. Ale pewności nie mam. Czy to Wolarka ? czy tu była .... No ...
Którędy na Turbacz ? klasykiem, czyli z Rabki przez Maciejową i Stare Wierchy
Переглядів 369Місяць тому
Kolejny odcinek o tym jak można dojść na najwyższy szczyt Gorców czyli Turbacz. Tras są dziesiątki. A w tym odcinku jedna najbardziej znanych. Można powiedzieć gorczański klasyk. Trasa którą chodzono tłumnie już 100 lat temu. Wyruszam z centrum Rabki czerwonym szlakiem, przechodzę przez miasto i przez pola i lasy dochodzę do Maciejowej a później do Starych Wierchów. Tutaj zastała mnie noc, więc...
Którędy na Turbacz ? z Rabki przez Szumiącą, Jasionów, Suhorę, Obidowiec
Переглядів 353Місяць тому
Kolejny odcinek o tym jak można dojść na najwyższy szczyt Gorców czyli Turbacz. Tras są dziesiątki. A w tym odcinku jedna z mało znanych, częściowo nieznakowaną drogą. Tutaj nie zaglądają tłumy. Wyruszam z Rabki niebieskim szlakiem, odbijam bez szlaku na Szumiącą, przechodzę przez górne osiedla Olszówki i przez las wychodzę na Suhorę. I stąd już szlakiem na Obidowiec i do Turbacza. Czasowo wych...
Którędy na Turbacz ? z Obidowej - doliną Lepietnicy
Переглядів 2702 місяці тому
Kolejny odcinek o tym jak można dojść na najwyższy szczyt Gorców czyli Turbacz. Tras są dziesiątki. A w tym odcinku jedna z mało znanych, częściowo nieznakowaną drogą. Tutaj nie zaglądają tłumy. Wyruszam z Obidowej trasą Olimpijczyków, czyli letnią wersją trasy narciarskiej, wzdłuż potoku Lepietnica. W miejscu gdzie trasa zaczyna wspinać się ostro w górę, opuszczam ją i leśnymi drogami dochodzę...
Ścieżka Edukacyjna - Na Turbaczyk
Переглядів 2772 місяці тому
Film przedstawia ścieżkę edukacyjną Gorczańskiego Parku Narodowego - Na Turbaczyk. Zaczyna się w Koninkach niedaleko obozowiska na Oberówce. Dalej stromo w górę lasami. Lasy tutejsze robią wrażenie starej puszczy, ale tak bardzo stare nie są. Mają jednak swój urok i historię. Po dłuższej wędrówce wychodzi się na polany z rozległym, przepięknym widokiem. To już prawie szczyt Turbaczyka. Tutaj za...
którędy na Turbacz ? Z Rdzawki przez Stare Wierchy na Turbacz
Переглядів 2612 місяці тому
kolejny z odcinków o tym, jak dojść na Turbacz. Tym razem zaczynam na Rdzawce. idę przez Stare Wierchy, Obidowiec, Rozdziele na Turbacz. czasy przejścia spokojnym marszem bez odpoczynków: Rdzawka- Turbacz: 3h 45m w tym: Rdzawka- Stare Wierchy: 1h 30m Stare Wierchy-Obidowiec: 45m Obidowiec-Turbacz: 1h 30m
Którędy na Turbacz ? z Obidowej doliną Obidowca, przez Obidowiec, Rozdziele, na szczyt.
Переглядів 1202 місяці тому
Kolejny odcinek o tym jak można dojść na najwyższy szczyt Gorców czyli Turbacz. Tras są dziesiątki. A w tym odcinku jedna z takich nieznanych, czasy przejścia spokojnym marszem bez odpoczynków, podejście na Obidowiec stromo przez las: Obidowa-Turbacz 3h w tym: Obidowa-Obidowiec 1h 30m Obidowiec-Turbacz: 1h 30m
którędy na Turbacz ? z Obidowej zielonym i czerwonym, przez Stare Wierchy, Obidowiec, Rozdziele
Переглядів 2032 місяці тому
którędy na Turbacz ? z Obidowej zielonym i czerwonym, przez Stare Wierchy i Obidowiec czasy przejścia spokojnym marszem bez odpoczynków: Obidowa- Turbacz: 3h 15m w tym: Obidowa- Stare Wierchy: 1h Stare Wierchy-Obidowiec: 45m Obidowiec-Turbacz: 1h 30m
którędy na Turbacz ? z Obidowej zielonym, czarnym, żółtym- Rożnowa-Kosowa, schronisko na szczyt
Переглядів 1592 місяці тому
Kolejny odcinek o tym jak można dojść na najwyższy szczyt Gorców czyli Turbacz. Tras są dziesiątki. A w tym odcinku jedna z bardziej popularnych. Bo może być fragmentem pięknej i łatwej pętli. Wyruszam z Obidowej zielonym szlakiem na polanę Rożnową. Stamtąd czarnym do Kosowej i Miejskiego Wierchu, zmieniam kolor szlaku na żółty, przez ciąg polan i obok kaplicy idę do Długich Młak, i stamtąd do ...
Jak dojechać w Gorce ? czy Komunikacja publiczna tu nie istnieje ?
Переглядів 1,7 тис.2 місяці тому
Komunikacja publiczna w Gorcach nie istnieje ? chyba nie jest ta całkiem źle, przynajmniej od południowej strony. A jak jest, dowiecie się z tego odcinka. Linki do rozkładów jazdy: Rozkłady jazdy: MZK Nowy Targ: tiny.pl/dkth4 Koleje małopolskie, linie autobusowe: linie: tiny.pl/93pxb A21: tiny.pl/dkth1 starostwo nowotarskie: tiny.pl/dkth8 Langowski - Szczawnica-Kraków: tiny.pl/dkth3 Diditrans -...
00 Którędy na Turbacz, wstęp do nowej serii filmów
Переглядів 5203 місяці тому
którędy na Turbacz, skąd wyjść, który szlak najlepszy, a który najładniejszy ? który dla dzieci ? To będzie nowa seria filmów o najwyższym szczycie Gorców, a dokładniej o tym jak tam dojść różnymi drogami. Na razie to tylko wstęp do tej serii. A pierwsze filmy już się szykują.
pod wieczór, w Gorcach
Переглядів 3065 місяців тому
pod wieczór, w Gorcach
czy nie fajna ta miejscówka ?
Переглядів 1425 місяців тому
czy nie fajna ta miejscówka ?
Obidowa-Turbacz. Pętelka szlakiem i lasem.
Переглядів 1,1 тис.6 місяців тому
Obidowa-Turbacz. Pętelka szlakiem i lasem.
Rowerkiem w Obidowej
Переглядів 1956 місяців тому
Rowerkiem w Obidowej
Wielki Wierch, Magorzyca - na skraju Gorców
Переглядів 5927 місяців тому
Wielki Wierch, Magorzyca - na skraju Gorców
Z Ochotnicy Ustrzyk na Kiczorę przez Wierch Znaki
Переглядів 6177 місяців тому
Z Ochotnicy Ustrzyk na Kiczorę przez Wierch Znaki
Harklowa- jesienne łazęgowanie po Gorcach- ciąg dalszy
Переглядів 3897 місяців тому
Harklowa- jesienne łazęgowanie po Gorcach- ciąg dalszy
Harklowa- jesienne łazęgowanie po Gorcach
Переглядів 7887 місяців тому
Harklowa- jesienne łazęgowanie po Gorcach
Dwa dni w Gorcach z biwakiem na Polanach Podgorcowych
Переглядів 1,7 тис.Рік тому
Dwa dni w Gorcach z biwakiem na Polanach Podgorcowych
Z Ochotnicy Jaszcze na Gorc. Relacja z wycieczki poza utartymi szlakami.
Переглядів 1 тис.Рік тому
Z Ochotnicy Jaszcze na Gorc. Relacja z wycieczki poza utartymi szlakami.
Ścieżka Edukacyjna - Dolina Kamienicy
Переглядів 828Рік тому
Ścieżka Edukacyjna - Dolina Kamienicy
Ścieżka Edukacyjna z Turbacza na Jaworzynę cz 2
Переглядів 493Рік тому
Ścieżka Edukacyjna z Turbacza na Jaworzynę cz 2
Ścieżka Edukacyjna z Turbacza na Jaworzynę cz 1
Переглядів 513Рік тому
Ścieżka Edukacyjna z Turbacza na Jaworzynę cz 1
Mały Szlak Beskidzki z namiotem. Dzień 7. Lubogoszcz - Mszana Dolna - Luboń Wielki
Переглядів 701Рік тому
Mały Szlak Beskidzki z namiotem. Dzień 7. Lubogoszcz - Mszana Dolna - Luboń Wielki
Mały Szlak Beskidzki z namiotem. Dzień 6. Kudłacze-Lubomir-Wierzbanowska-Kasina-Lubogoszcz
Переглядів 1,1 тис.Рік тому
Mały Szlak Beskidzki z namiotem. Dzień 6. Kudłacze-Lubomir-Wierzbanowska-Kasina-Lubogoszcz