- 23
- 299 003
Česká peleta
Приєднався 24 січ 2018
Pelety a peletové kotle.
Jak správně topit dřevem nebo peletami? Základem je dobrý komín
Jaké jsou druhy komínů a který je nejlepší pro kotle na dřevo, na pelety nebo na plyn? Existuje komín a krb v jednom provedení? Kdy volíme vnitřní a kdy vnější komín a lze si ho postavit svépomocí?
Переглядів: 1 195
Відео
Jak nejlépe využít kotel na dřevo
Переглядів 1,5 тис.7 місяців тому
Moderní kotel na dřevo má řadu vylepšení. Topit v něm je jednoduché a levné. Popíšeme typy, jak dřevo připravovat a skladovat a jak se starat o kotel. Kotel na dřevo umíme i zapálit na dálku a přijet do předem vytopeného domu.
Jak vybrat kvalitní palivo - pelety, brikety, nebo dřevo?
Переглядів 2,4 тис.9 місяців тому
Topení může být levné i pohodlné. Dřevní paliva, tedy dřevo, pelety, nebo brikety u nás požívá k vytápění přes 2 miliony lidí. Poradíme, jak vybrat kvalitní pelety, jak je poznat, k čemu slouží certifikace ENplus. Jak si můžeme pelety nebo brikety objednat a jak nám je prodejce dopraví. Také poradíme, jak získat dotace na nový kotel nebo kamna na pelety nebo dříví.
Jak se správně starat o kotel na dřevo
Переглядів 1,5 тис.Рік тому
Co vše máme na kotli na dřevní paliva zkontrolovat? Jaká paliva je nejlepší použít na vytápění? Dřevo, pelety nebo brikety? Co na kotli musíme kontrolovat? Kdy a jak čistit komín a kdy kotel? Užitečné typy, jak se o kotel na dřevěná paliva starat, abychom prodloužili jeho životnost.
Jak kvalitně vyrobit dřevní pelety?
Переглядів 7 тис.Рік тому
Z čeho se vyrábějí dřevní pelety? Co obsahuje kvalitní peleta, kam putuje a jak se dostává k zákazníkům? Jak poznat kvalitu pelet?
Jak vypadá český trh s peletami a kotli na dřevo
Переглядів 1,8 тис.Рік тому
Máme dost pelet? A za jakou cenu? Mohou se opakovat ceny z energetické krize v roce 2022? Výměny kotlů na moderní zdroje vytápění, kolik ještě můžeme instalovat peletových kotlů a kamen? Z čeho se skutečně pelety vyrábějí? Kvalita a certifikace pelet.
Co přinese možné zvýšení DPH na dřevní paliva?
Переглядів 433Рік тому
Jaké přinese změny chystané zvýšení DPH na dřevní paliva? Kritika vládních opatření - zdražení vytápění pro vesnice, posílení vývozů a nespravedlivý daňový systém.
Co umí zplynovací kotel na dřevo?
Переглядів 10 тис.Рік тому
Moderní zplynovací kotle na dřevo jsou chytré zdroje tepla s nejlevnějším provozem. Jejich nadstavba existuje v podobě kombinovaných kotlů, které vedle ručního vytápění dřevem nabízejí i automatický provoz na dřevní pelety.
Kdy a jak výhodně kupovat dřevo nebo pelety
Переглядів 3,3 тис.Рік тому
Poradíme, jak a kdy kupovat dřevo nebo pelety, aby byly nejlevnější. Jak se musíme starat o kotel nebo komín? Bude dostatek dřevních paliv? A jaká dřevní paliva musíme sušit?
Vytápění dřevem v energetické krizi
Переглядів 7 тис.2 роки тому
Energetická krize proměnila domácí vytápění. Lidé si v rekordních počtech pořizují kotle a kamna na dřevo, pelety nebo brikety. Ve videu se dozvíte, jak v kamnech a krbech topit co nejefektivněji. Pomohou nám dřevěné brikety.
Jak dostat z vytápění dřevem maximum
Переглядів 91 тис.2 роки тому
Co použít na vytápění? Dřevo, pelety nebo brikety? Jak je to s jejich dostupností a skladováním? Užitečné typy, kdy a jak dřevěná paliva kupovat, jak je skladovat a na co si dát pozor.
Plyn nebo dřevo a pelety? Jak řešit změnu vytápění
Переглядів 13 тис.2 роки тому
Ceny energií stoupají, čím máme topit, abychom nemrzli? Jaké jsou výhody a nevýhody topení dřevem oproti dřevním peletám. Jak se pelety skladují, z čeho se vyrábějí a jak poznáme ty kvalitní?
Změna vytápění - pelety, dřevo, nebo brikety?
Переглядів 7 тис.2 роки тому
Spousta lidí přechází od plynu a elektřiny na vytápění dřevními palivy. Jaké jsou možnosti vytápět dřevem, peletami nebo briketami? Co konkrétně znamená automatické vytápění peletami? Kolik takové vytápění stojí a jak se o ně musíme starat? zdroj: FTV Prima
Vybíráme ENplus certifikované pelety - co mi to přinese?
Переглядів 2453 роки тому
Používání certifikovaných pelet ENplus má řadu výhod: nižší náklady na údržbu vašeho zařízení, vyšší efektivita při spalování a nižší náklady ve srovnání s jinými zdroji tepla. Nákupem certifikovaných pelet také ukazujete dodavatelům, že máte zájem jen o pelety nejvyšší kvality. A že málo kvalitní pelety prostě nejsou dost dobrým zdrojem čisté energie.
Vybíráme ENplus certifikované pelety - jak je poznat?
Переглядів 1853 роки тому
Všechny firmy certifikované v systému ENplus označují svoje produkty kulatým razítkem ENplus. Pod logem je vždy také registrační číslo konkrétní firmy. Razítkem jsou označeny peletové sáčky, ale najdete ho i na letácích a jiných tiskovinách, stejně jako na webových stránkách nebo sociálních sítích dodavatelů. Když si chcete být jistí, že kupujete pouze pelety vysoké kvality, vždy hledejte kulat...
Vybíráme ENplus certifikované pelety - jaké budou náklady?
Переглядів 7343 роки тому
Vybíráme ENplus certifikované pelety - jaké budou náklady?
Vybíráme ENplus certifikované pelety - boj s podvodníky
Переглядів 3043 роки тому
Vybíráme ENplus certifikované pelety - boj s podvodníky
Změna uhelné kotelny na automatickou peletovou
Переглядів 19 тис.3 роки тому
Změna uhelné kotelny na automatickou peletovou
Jak vybrat a pečovat o kamna na dřevo a pelety
Переглядів 12 тис.3 роки тому
Jak vybrat a pečovat o kamna na dřevo a pelety
Peletové kotle a povinné výměny kotlů
Переглядів 7 тис.3 роки тому
Peletové kotle a povinné výměny kotlů
Co umí peletový kotel EkoScroll a jak ho pořídit z kotlíkové dotace
Переглядів 20 тис.6 років тому
Co umí peletový kotel EkoScroll a jak ho pořídit z kotlíkové dotace
Mam Atmos DC25S. Dla mnie najlepszy kocioł 🔥🔥💪. Dobra robota bracia Czesi 👏👏👏👏👏🍻🍻🍻🍻🍻🍻
aproc tady byl kurovec,,,,kundy nestrikalo se ,,,bo german chce stepku tak se na to vysrali mrdky
Dobrý den, Kdo žije v představě že kominík kvalitně řeší prostupy je naprosto mimo. Ke mě přišli dva páni co vypadali že do rána popíjeli, za 20 minut zacvakali stavebnici Schiedel kouřovod s funkcí komína a odjeli :D Takže naopak, nastudujte si katalog výrobce komínů, nakupte veškeré systémové prostupy souvrstvím a numero uno dobrý střechař. Naopak bych raději sám stavěl exteriérovou nerez stavebnici než komín vložkovaný..
Ajaj, ale většina kominíků to naštěstí dělá zodpovědně. Tihle snad potvrzují tu výjimku z pravidla :-)
Vždyť pelety jsou dražší než uhlí.
5 tun pelet za 25? V dnešní době scifi, nyní jsme kupovali na další sezónu 7 tun za 70 tisíc... 😡😡😡
Hned jak skončí kotlíkové dotace tak půjde cena rapidně nahoru 😂
Většina pelet se vyrábí ze smrku. Smrk z lesů ubývá, všude se sadí listnaté pomalu rostoucí dřeviny. Z čeho se budou dělat pelety potom?
Rád bych věděl, kde pan Vladimír koupil pelety za 7,-Kč , já jsem sehnal nejlevnější v červnu 2023 za 8,2,-Kč. Jinak s pánem ve všem souhlasím.
dobrý den, bylo to v dubnu, přes www.koupitpelety.cz, tuším že firma waldera
Aj ked som kupoval pelety za 560 € za tonu tak som spalil cca pol vreca na den takze do 5 € den. 120 m2 na 23C v izbach. Vonku - 10 az - 1 cely tyzden.
Kurenie plynom dvojnasobok oproti peletam? Ani nahodou ...
To je síla naše vláda je skvělá a Fiala je rovnej chlap a nebo se vláda zbláznila.😮
Dřevo se prodává bez papíru a bez DPH. Má to takový lidský rozměr
Mozem porosit kontakt na vas
Opravdu jsou dotace na tyto kotle? Dle aktuálnich podmínek tam tyto kotle nejsou uvedeny...
Diky dotacim jsou kotle předražené, takze zatim zustanu u stareho kotle na uhlí a drevo. A az ten současný kotel prohnije, vydám se (bohužel) do zahraničí kde koupim podobny kotel za pulku
Ja mam plyn takže nemusim vymieňať nič.
Nejlepší topení je elektrikou..dráty vedou do každého domu..nepotřebujete komín..kotel je malinkej,čistej..pohoda...bohužel ČEZ je odporná nenažraná společnost takže se všichni jebem se dřevem a uhlím...pelety jsou úplně mimo..ta hromada plastu co zustává po sezoně je humus a o ceně se nebudem bavit...
Národ, kterej má hafo elektriky za 0.30 Kč, topí dřevem jak v pravěku. Tak nezapomeňte lidi dál sponzorovat Němčoury a hejtit SPD.
Po včerajšom šialenstve s daňou na uhlík v EU , to je v prdeli. Tá daň zničí kúrenie drevom v domácnostiach. Tých Českých politikov bolo dlho treba hladať , Fiala a Sikela , milujú Český národ. Urobili maximum , na zničenie 90% národa.
Dělat reklamu na produkt u kteryho se cena zvedla pomalu o 200% je hamba a to nemluvím o ceně peletoveho kotle, vykládat tu lidem jak je to skvělý a přitom vědět, že jen za palivo v průměrném domě zaplatí za topnou sezónu 100tis je spíše na facku než na lajk.
Čo je na tom prekvapivé, jedine to že za komunistov keď sme boli po 2. sv. vojne sa elektrifikovalo, budovalo jadro a neskôr aj plynofikácia pre ľudí aby nemuseli kúriť uhlím a drevom ako v 19 stor. tak komunisti ľuďom dali za zlomok ceny a prašivé zzidofašistické kapitalistické svine nútia ľudí do EKO ale aby im dali lacnú alternatívu tak to nie, naopak ešte drahšia elektrina, plyn a všetko ako za komunistov a ešte by najradšej tie špiny kapitalistické zzzidofašistické zakázali aj spaľovanie dreva a uhlia a furt sa nájdu debilkovia čo od debilných rodičov majú naučené nadávať na komunistov tak dúfam že skapú niekde na ulici v zime až bude zakázané EÚ kúrenie drevom a uhlím a elektrina a plyn budú cenovo nedostupné pre debilov velebiacich EÚ a USA.
Hmm,topit v zimě solárními panely ! Velmi povedené! Pán neví.......
Já nevím co na těch briketách je. Cenově je to úplně mimo. Nejlevněji jsem je našel za tuším 11500 tunu, tady z lesa s dopravou 8km, platím za kubík skládaného dřeva v délce 4m 990kč a stačí mi na zimu 8m3, topím každý druhý den cca 10hodin až se natopi akumulace, za tu dobu 2x naložím kotel, topím do radiatorů, TUV i 3m3 akumulace. Kalkulace mi nedává smysl.
Tak vzhledem k tomu,že dřevěná briketa má přibližně dvojnásobnou hustotu je to porovnánÍ LEŽ!Cena dř.briket se pohybuje od 10 do15 tisíc za tunu,cena měkké kulatiny od 2 do 3 tisíc , vaše porovnávání směšné!
Zdražilo o 150 procent ? Já nevím. Loni jsem kupoval 5.6 kč/kg, letos byli až na 20 kč/kg. Mluvíme o peletách. Čili se blížíme 250 procentům. Po zastropování ceny plynu, je to velká otázka. Pokud Němci navíc v elektrárnách místo uhlí budou časem používat pelety, ceny ještě vyskočí.
20 Kč/kg je opravdu nevýhodná cena, i v nejhorších měsících to za tuhle částku bylo drahé, zkuste příště srovnat ceny třeba na internetu. Nyní je cena 12 Kč/kg, po topné sezóně spadne pod 10 kč.
@@vladimirstupavsky5861 Já měl to štěstí a nakoupil ještě na jaře. Ale lidé v mém okolí nakupovali už kolem 18 kč v říjnu a to byli rádi, že sehnali. Pokud pelety spadnou pod 10 kč, bude to i tak zdražení o cca 80% oproti minulým letům
Názov videa bol,Jak dostať z vytapění dřevem maximum a vo videu ste nepovedali nič o tom ako správne kúriť drevom iba to,že drevospliňujúce kotle sú efektívnejšie ako klasické a že tvrdé drevo horí dlhšie ako mäké.To ste teda povedali prelomové informácie storočia ...😆 Video pre debilov .
Tu paní s dvounápravový Světlana by měli zavřít a dat ji ty dva svetry sebou …
tento šot som videl v TV, totálne o ničom pre laikov z panelákov, čo drevo v ruke nikdy ani nedržali, nie to s ním nebodaj kúrili...😁😁😁👎👎👎
Cena kusového dřeva nestoupla o 150% ale o 50% a je na 150% (co loni stálo 10.000 tak letos stojí 15.000 a né 25.000). Celé video je o ničem. Navíc jak ten moderátor zasekne sekeru do špalku (1:11)! To bych ho hnal, to fakt udělal snad jen mamlas z města.
Mam rad take frazy ze ludia sa "pošaleli" koli cenam energiia ze hromadia vela dreva,ty kkt a nemá nas bebnuť s toho co sa deje a nedeje!
Norske fondy jsou fondy globalistu a sorosparty. Rozdavaji za nejakym ucelem "z nakradeneho".
Video o nicem co treba horkovzduch rozvod tepleho vzduchu
S dvouma svetrama pravdu neměla, já to stihl i s postavením komína.
Né každý ale může. já když rekonstruoval, byla moje podmínka udělat kamna s výměníkem - jako záložní zdroj. 7 let jsem v nich moc netopil, spíš na okrasu a na pohodu - byl levný plyn. Ted´se mi za sezonu vratí celá investice i s komínem.
Robert ,já někdy nosím,jen jeden svetr,mám celý den 22 stupnů.Ale klidně bych nosil,i dva svetry,kdybych se musel uskromnit.
Peletama topím, padá do nich pytel denně, což je dvě stě. Na příští rok plánuji postavit kotel na dřevo, teplovodní a teplovzdušný. S automatickým přikládáním. Pán kecá, že automatika u dřeva nejde udělat. Jde a hned několika způsoby... jen se musí myslet... 😀😀😀
Sranda že hlupáci do toho ivnestujú 5000 - 6000€ do tých automatických kotlov na pelety a potom to za 1 - 2 roky vyhadzujú lebo zistia že to stojí majland.
Můžete takový kotel popsat?
Taky mi jeden "dobrák" kradl nejen dřevo, dřevo nařezané. Ty velké kusy mu nechutnaly. Už si jej odnesl čert.
Nekteri lide sou prekvapive nenchavi. Nevahaji odtahnout 3metr za chudinkou staro octafkou i presto ze je to cele chatova osada obklicena lesem. Diky vsimavym sousedum si i pro tohdle prijeli certi (nebo to byl mlikar?).
@@TomSilver_42 Odnesl jej natrvalo. Věřím, že do pekla. Nebylo to jen dřevo, ale i kovy a částečné vybavení dílny.
@@milanzizka4636 No, kdyby mi někdo vlezl do dílny, to bych špatně rozdejchával...🤔☹😲
Ano pelety se u nás vyrábějí, ale nejen z našich dřev a našich lesů, nýbrž z čehokoli dřevěného, co se sežene, doveze ze zahraničí. Piliny jsou nedostatkové. Výpadek díky válce na Ukrajině a obrovské poptávce dokonce někde zastavil výrobu nebo přesměroval prodej na západ, kde se platí lépe a je po peletách hlad. "Doby uhelného vytápění jsou pryč" absolutní nesmysl. Uhlí je na vzestupu, protože stojí polovinu co pelety. S frakcí ořech 2 můžete topit stejně pohodlně, jako s peletami, jsou v sáčku nebo volně. Čištění kotle je o málo náročnější. Ale za ty peníze... 🙂 Kotel na pelety není bezúdržbový. Musíte ho čistit. Jak často závisí na peletách. Ani En plus 1 nejsou bezúdržbové. Minimálně jednou měsíčně, ale spíš jednou za 14 dní musíte vyčistit kotel kartáčem. Spalovací prostor, vířiče prachu. Minimálně jednou týdně hořák. Vysypat popel tak jednou týdně až max 2 týdnů. Nějaký čas se dá pošetřit při použití komoresoru k čištění a zásobníku na popel. Ale v nejlepším případě se protáhne výše uvedená doba čištění, než musíte stejně vysypat popel a vyčistit ručně. Navíc to stojí o cca 50 tis. víc, včetně instalace. Cena pelet při momentální ceně 15,- Kč za kilo vyjde na cca 75000,- za rok, topnou sezónu. Zda je to lepší či horší vůči elektrice, plynu si každý musí spočítat sám. Taková je realita běžného uživatele pelet. Jo a ještě abych nezapomněl. Kotel na pelety se zásobníkem na 225 kg pelet vyšel na 115 tis., vložkování komínu nerezí na patřičný tah (jinak pálí hodně, nebo vznikají problémy se spalováním) =26 tis. Instalace kotle, bojleru, materiál+práce cca 100 tis. Navratnost v nedohlednu 🙂
Když jsem přecházel před třemi roky z topení uhlím na pelety, byla jejich cena necelých 6 Kč za kg. Dneska je to zhruba trojnásobek .... a stát tady na rozdíl od plynu nebo elektřiny žádné úlevy nenabízí.
Bojím se, že Německo bude chtít nahradit uhelné elektrárny biomasou tj. pelety a štěpka, už se o tom mluví. To už se nedoplatíme vůbec. Nakonec bude plynový kotel ještě výhra, díky zastropování.
Jooo, pani politici nasi i Evropsti docili pouze a jen toho, ze lide budou topit naprosto cimkoliv. Odpadky a drevotriska myslim jeste rozvoni ceske ulice😊
No peletama může dnes topit jen blázen, ta cena je masakr. Radši uhlí, to taky zdražilo, ale furt je to nejlevnější. Ale je kolem toho bordel
Bordel a hlavně smrad pro všechny. Spousta bodů do Souseda roku…
@@MichalSmola8 jako popravdě, ten smrad z uhlí mi voní.
za luxus a pohodlí se platí odjakživa. hodně záleží v jakém domě člověk bydlí. já ve starým baráku 100m2 spálím za zimu 40m3, kdežto soused v nové zateplené stavbě o stejné výměře 15m3. to si potom může pelety klidně dovolit.
V zimě je cena masakr, peletky se nakupují v období mezi jarem a létem. Než začalo tohle šílenství, stála tuna 5 000. Takže topnou sezónu člověk pořídil za cca 15 000. To je přeci slušný, ne??? A kdyby vláda nestála za h.v.o a zakázala vývoz, což jiné státy udělali, ceny by tak vysoko nevylezly...
@@lubbaxx to souhlasím, v novém a zatepleném baráku může člověk topit i elektrikou.
Ahoj na SVK som montoval peletovku ATTACK invedtícia cca 6-8t €...a čože sa nám stalo z ceny peliet 140€/t akosť A1 šup na 350€/t...takže taká výhoda že návratnosť nulová a i tak s tým je bordel a preskladnovanie peliet...nevravím každý si zvážte, hovorím z vlastnej skúsenosti ;)..pre info zateplený dom 120m2, zateplený strop vonkajšok...a spotreba 5ton peliet teplota v dome 21stupňov...výkon kotla 30KW + 500L akumulačná nádrž...takže za sezónu pri súčasných cenách .. 1750€ a potreba miesta na 5 paliet..hmmm keď vtáčka lapali pekne mu spievali :D
Luxusní cena 350 eur za tunu. U nás stojí cca 640 eur tuna.
@@ondram.7748 tak to je uz extrém
By ma zaujimalo kde sa da kupit tona na SR za 350 eur A1, vsade ma odpalili od 500 eur minimalne hore
@@MatejSK1 😨😨😨 Máte prevdu to bola cena ked som naposledy kupoval...teraz som šiel riešiť a že 560€ ----čooo
Ak by som mal zatepleny dom, dal by som kondenzacny kotol a peletovu pec odstavil. Pelety majú taký nárast ceny, že sa neoplatia palit a radšej kúrit plynom.
Dobrý den, prosím vás mám dotaz spotřeba peletky na jeden týden rodinný dům 4+1
To je těžké říci, záleží na výkonu, venkovní teplotě / topnou sezónu, jestli také ohříváte vodu, ... Počítejte 4-5 tun pelet za topnou sezónu.
Mám dům 10x10m, přízemí + 2 patra. Obýváme a vytápíme cca 160m obytné jednotky, je nás celkem 5. Přízemí jen temperuji, hlavně prádelnu. Spotřeba neznačkových, tj. nekvalitních pelet, kvůli současné ceně je u mne 2 pytle denně. Při vyšších mrazech se spotřeba o něco zvedne, třeba na 2.5 pytle denně. Vodu momentálně neohřívám peletami. Mám fixaci na elektřinu, proto šetřím pelety. Přitápím na jaře a na podzim dřevem. Proto mám spotřebu 4 tuny pelet. Kdybych dřevem nepřitápěl tak cca 5 tun. Pokud bych ohříval i vodu, tak až 6 tun.
Při dnešních cenách, 5 tun pelet na RD za topnou sezónu je 90 tisíc.
nekup to!!! :)))
Ano, po zastropování pelety vychází téměř jako plyn
@Pelety UH Reagujete v době, kdy pelety u Waldery klesly z 18.5 na 11.90, průměrný dům z roku 1980 spálí cca 6 tun. Navíc spousta lidí, má stále fix na plyn. Pelety nikdo nestropoval, fix není možný a kdo nakupoval v září tak 6 tun pelet u waldery vyšlo na 111 tisíc. Dodnes mnozí výrobci nabízejí nesmyslné ceny kolem 20 kč/kg. Další věc je, že pokud je pro Vás 62 tis. "jen" máte se fajn, přejeme Vám to. 62 tis je jinak nárůst o více než 100% a to co bylo na podzim vyšlo na téměř 300%. Tehdy všichni nakupovali na zimu. Proto ta cena
@Pelety UH Přeji Vám v podnikání hodně zdaru, je potřeba konkurence, která pomáhá ke stabilizaci cen. Waldera již avizoval, má to v blogu na stránkách, že na jaře by se ceny pelet měli dostat pod 10 kč, tak uvidíme. Závisí na ceně dřeva, elektřiny a plynu, které jsou k výrobě pelet třeba. Já jsem donedávna topil dřevem, topení do cca 25 tis ročně, přešel jsem na pelety, koupil jsem ještě za 6.5, ale neznačkové, i tak nárůst na 42 tis. Teď to bude ještě horší. Asi nás nikoho nečeká nic hezkého, musíme to vydržet.
Tak ono to s těmi peletami není zas tak velká výhra. Spolu s ostatními energiemi šly ceny pelet za poslední půlrok taky významně nahoru, a to téměř na trojnásobek. Kotel na pelety mám tři roky. Doposud jsem byl s tímto způsobem vytápění vcelku spokojen, ale při současných cenách to nebude pro mě (důchodce) možné zvládnout finančně. Navíc u vytápění peletami neposkytuje stát "podporu", tak jak je tomu u plynu nebo el. energie.
jakou "podporu" poskytuje stát na plyn a elektriku?🤔
@@Shakyrass Rozhodnutím vlády bylo stanoveno tzv. zastropování cen energií. U elektřiny je to 6050 Kč za megawatthodinu a u plynu to dělá max. 3025 Kč za megawatthod. Úprava má trvat min. do konce roku 2023.
@@Shakyrass pokud jste důchodce nebo obecně domácnost s nízkým příjmem, můžete požádat o příspěvek na bydlení. Do nákladů na bydlení se počítá skutečná platba za el, plyn. když topíte pevnými palivy nebere se skutečný náklad ale paušálně myslím 12000 Kč rok i když v případě topením peletami jste mohl při roční spotřebě 5 tun cca 23MW zaplatit i s dovozem v září 2022 95000 Kč . rok před tím to bylo necelých 30 000Kč . Tedy i když se skutečné náklady zvýšily u všech komodit, nákladová položka pro příspěvek na bydlení v případě pelet se nebrala v úvahu. ( i když mají prý méně nepříznivých spalin než plyn) platí to samozřejmě i pro uhlí a dřevo ,které je zatím obecně levnější. Ve videu mě zaujalo cenové srovnání, že pelety jsou cca třetina za elektřinu a polovina za plyn. Dle mého záleží jak máte energie zafixované. Pelety do r2022 vycházely 1.300 Kč za MW, podzim 2022 - 4.100 Kč za MW, nyní cca 1900. Plyn fix do 2022 - 1200 Kč za MW, fix 2022-2025 1950 Kč za MW. Elektřina fix na topení do 2021 asi 2500 Kč za MW, od 2021-2023 3300 Kč za MW, letos zatím nevím jaká to bude pálka. Takže zima 22-23 vycházela dokonce lépe topit elektřinou než peletami. jelikož v tomto domě bydlí nízkopříjmoví důchodci měli dokonce nárok na příspěvek na bydlení, což dle výše uvedeného "podpora" u pelet není. Navíc přeci se o topení musíte starat a zaplatit si ho dopředu, nejlépe v jarních měsících.
Kvůli špíně a pohodlí teď platí 2x tolik oproti uhlí :D
momentálne len cena 40Kw Atmos na peletky je cez 3000€
Ten člověk bohužel neřekl skoro vůbec nic... Cena za pelety A1 kterými vás nutí výrobce kotlů krmit svůj výrobek stojí od 98-120,- Kč. Horší pelety bych tam asi nedával, protože si můžete zasvinit hořák a ten následně odejde. Spotřeba na náš zateplený rodinný dům 150m² s dvěmi podlažími při nastavené teplotě 21°C je v počátcích dva až tři pytle denně (než dům pořádně vyschne), potom se má snížit na jeden pytel denně. Ročně bychom tedy měli spotřebovat pelety za zhruba 21-23.000,- Kč což není sice tak mnoho jako u elektřiny ale ani zrovna moc levné. No a nakonec cena kotle... Stačí si najet na stránky výrobců kotlů a protočí se vám panenky jako válce na hracím automatu. Ceny jsou hodně závratné a na dotaci o které pán hovoří nedosáhnou všichni - tedy ani my, protože jsme stavěli nový dům. Pořídili jsme kombinovaný kotel Atmos na dřevo a pelety takže až budeme mít dostatek suchého dřeva (vlhkost kolem 15%) změníme způsob vytápění. Protože zvažuji do budoucna postavit truhlářskou dílnu uvažuji i nad výrobou vlastních dřevěných briket, takže bych teoreticky mohl tu cenu za vytápění snížit ještě více. Základní materiál budu mít úplně zadarmo... Pán se několikrát dokonale vyhnul přímé odpovědi což není zrovna moc upřímné jednání...
Poradíme kupovat pelety mimo topnou sezonu, ta vámi udávaná cena je hrozně moc! Na jaře a v létě to bude okolo 5 Kč/kg, tedy sáček od 75 Kč, zbytečně tedy nepřeplácejte. Svého distributora pelet můžete najít na www.koupitpelety.cz. A také pozor s účinností kotle, 2 až 3 sáčky denně je opět přehnané, v přechodovém období topíme ve větším RD obvykle 1 sáček denně, když jsou tuhé mrazy, tak to vyskočí na 2 sáčky. Doporučuji zkontrolovat kotel, regulaci, pravidelně čistit výměník, pokud není kotel samočistící.
@@ceskapeleta8037 Kupovat pelety v létě je sice hezká věc ale ne každý má možnost skladovacích prostor. Neberu to nyní individuálně ale celkově v průměru uživatelů. Cena 75,- Kč? Nyní jsou nejlevnější za 111,- Kč. Taže ano, kupovat jen v létě... Jak to ovšem budou dělat lidé s pozemkem zhruba 600m² mi není jasné. Asi budou parkovat před barákem aby mohli v garáži skladovat pelety... Z toho co jsem získal zkušenosti + informace od různých uživatelů není spotřeba dvou pytlů pelet na právě dostavěný dvoupodlažní dům který se stále ještě vysušuje o velikosti 150m² nějak znepokojivá abych musel kotel nechat opět seřizovat (seřizovala ho autorizovaná firma při zapojení zhruba před měsícem).
@@kulaksikulak pro truhláře snad není problém postavit přístřešek na skladování pelet. Tak jako se skladuje dřevo nebo uhlí. Proč by měla být dřevěná kůlna hnus? Máte to v hlavě všechno nějak špatně poskládané. Jste na pána zbytečně útočný. Že si nedokážete poradit není jeho chyba. Já jsem sama žena ve starém domě a taky vše zvládám. Vím, kdy kupovat dřevo, našla jsem způsob pro skladování. Hold pokud chcete topit levně, je s tím práce. Ve Vašem případě skoro žádná. Máte novostavbu, mohl jste počítat s místností pro skladování paliva. Ceny se v průběhu roku mění, stačí sledovat a nebýt líný.
@@manitoul5783 Děkuji za poučení. Sice nevíte jak máme dům koncipovaný, neznáte místní poměry, nemáte k dispozici ani ty nejzákladnější informace ale máte hned ve všem jasno… Že Vy budete Češka? Postavili jsme na zdejší poměry nadčasový dům s výjimečným designem a na něj nalepím dřevěnou kůlnu… Tak to opravdu může napadnout jen hlavu pomazanou v Česku narozenou…
@@manitoul5783 Taky si mohl dát klidně tepelko , ušetřil by místo v technické místnosti i na pozemku. Další jeho argumenty jsou jak od malomocného....Počítat náklady na přístavbu kvůli skladování paliva do ceny topení? To kdyby tak měl každý řešit, tak by mnozí neměli postavené před lety podsklepené baráky s kotelnami a uhelnami. Dřevěná kůlna za stovky tisíc? To se člověk už jenom může usmívat.
Mám kombinaci dřevo+pelety od Atmosu. Zatím spokojenost ale nákladově to není zrovna legrace. Pelety jsou drahé takže až nashromáždím dostatek suchého dřeva, nechám jet pelety jen přes noc nebo když pojedu mimo dům. Jinak souhlasím s pánem, že oproti uhlí je to hodně čisté topení a komfortní. Stačí jen kontrolovat zásobník s peletami a až se dočtu jak tak občas vyčistit.
Můžu se zeptat jaké jsou vaše roční náklady?
@@HonzaZalabak No zatím ještě nemůžu moc hodnotit, protože pojedeme první sezónu. Zatím jede kotel ještě na pelety, protože jsme si nestihli nasyslit suché dřevo (musí se sušit minimálně dva roky a vlhkost by neměla přesáhnout 15%). Navíc pořád couráme velkými posuvnými dveřmi sem a tam protože doděláváme dům a připravujeme k nastěhování. Nicméně když o víkendu není na stavbě takový pohyb, je spotřeba pelet cca 1 až 1,5 pytle na den. Podle toho co mi bylo sdělenou firmou TOPAZ která mi to instalovala, tak by spotřeba neměla přesáhnout 1 pytel denně - pokud se bude topit pouze na pelety. Protože ale máme kombinovaný kotel a akumulační nádrže na 2 000 litrů je do budoucna ještě varianta, že si nahřeju klasickým dřevem na 85°C obě nádrže (na topení peletami totiž nahřívá pouze jednu nádrž) které by měly zásobovat topení minimálně dva dny a po dosažení této teploty přepnu kotel na pelety. Kdyby tedy klesla teplota vody pod 50°C, zapnou se automaticky pelety. Tato forma topení by měla vyjít doslova za "babku", protože dřevo si kácíme formou samotěžby po dohodě se Státními lesy a tím se cena za kubík měkkého palivového dřeva (smrk, borovice nebo modřín po kůrovci) snižuje na cca 150-200,- Kč. Dřevo na zimu by mělo vyjít levněji ale chce si to prostě jen máknout... Když se ale člověk nebojí práce, tak by to mohlo být dobré řešení do budoucna. Mám v plánu mít zásobu dřeva minimálně na 5-7 let. Měl bych ještě dodat, že nám ten kotel nahřívá vodu v bojleru který je také kombinovaný pro kotel a elektriku. Takže by to mělo všechno vyjít mnohem levněji než elektrika a navíc kromě trochu prachu máme v technické místnosti velmi čisto. Dokonce uvažujeme, že teplo z technické místnosti které při provozu kotle vzniká využijeme přes vzduchotechniku na dovytápění domu. Protože jde komína celkem dost tepla (asi 150°C), chci zkusit využít i toto. Musím nad tím jen trochu zapřemýšlet protože chci zkusit dosáhnout úplného využití veškerého tepla k ohřevu vody...
@@kulaksikulak tak jsem nakonec poptal podobné řešení. Atmos dc 25s, úprava na hořák. Budu k tomu vlastně přistupovat hodně podobně. Jen mi zbyly bečky z předchozí el. Akumulační kotelny... celkem asi 3500l vody. Zatím od spuštění mám 4 dny a spotřeba je asi 15 až 20 kg pelet denně. Bojler půjde ohřívat z aku. Případně i v létě. Třeba 5 dní. S tou teplotou spalin nejděte moc dolů, ať vám nezačne dehtovat komín.
@@HonzaZalabak Tak super 👍 Moc nerozumím tomu aku… To jako fotovoltaika? My letos pelety ani nekupovali, protože ta cena je děsivá a topíme jen dřevem. Není to zrovna nejpohodlnější ale o to levnější protože máme dřevo za hubičku. Teplotu držíme neustále vysoko. Kominík nám dělal revizi a říkal, že je vše OK ale díky za radu. Tak snad budete spokojený jako my👍
@@kulaksikulak nene. Voda do bojleru nejde přímo z kotle, ale z akumulačních nádrží. Takže v létě natopím aku nádrže a třeba 5 dní se o to nebudu starat. Ale bojler se dle potřeby nahřeje z nich... nemusí se pak ohřívat železo v kotli a denně zatápět. Takže je to míň pracné. Jinak pravda, že ty pelety letos stojí za to... koupil jsem jen 4 tuny ještě v červnu za 11 kc kg. Ale i tak... kolik jste jich nakonec za loňskou zimu protopili?
Pelety jsou po elektřině a plynu, nejdražším palivem. Když automat, tak na uhlí...
Ano, ovšem je to plně automatizované a bez špíny. Balené uhlí je už stejně drahé jako pelety, do budoucna se bude uhlí dále zdražovat (přímo nebo nepřímo skrze dodatečné zdanění). V uhlí máte 10 % popele, v peletách jen 0,5 %. Uhelný kotel musíte chodit zapalovat, pouze si sám přikládá z násypky, kterou musíte doplňovat, musíte často vybírat popel. Je to takový poloautomat. Peletový se sám zapálí i vyčistí, palivo nemusíte celý rok ručně doplňovat, pokud máte celosezónní zásobník. Popel vyberete 2x ročně. Je to nesrovnatelně pohodlnější a čistší.
@@ceskapeleta8037 Nesmysly. Mám automatický kotel na uhlí a pelety. Zapalovat umí taky sám, pokud bych měl modul. Uhlí se zdražovalo, ale pelety taky, takže cena za topení na pelety je 2x dražší jak na uhlí. Naložím 150kg uhlí jednou týdně a popel vynáším též jednou týdně. Kotel čistím jednou za 2 měsíce. Pokud je člověk opravdu tak líný chcípák a bojí si umazat nafintěné ručičky mourem a má problém strávit 15min týdně obsluhou, ať si pořídí elektrokotel. Zabere méně místa a je to úplně bez starostí. Dokud se mu časem nespálí topná tělesa.
nejlevnějsi palivo leží v lesich na zemi zadarmo do 7 cm . Otazkou je jeslti se muže brat a nehrozil by zaden postih :P To jsou ty česky zakony.Pokud bych šel ja do něčeho takoveho jako automatický kotel na pelety tak jedině že bych mel pristup k dřevěnemu prachu z nějaky stolárny a investoval zaroven do nějakýho vykoneho peletovače ,který mi zase sežere mraky elektřiny :P
no dobre a cez leto? voda sa zohrievať musí takže náklady na celý rok sú aké? samozrejme že približne kedže zaleží aj od velkostí objektu
Pokud peletami v běžném rodinném domě (čtyřčlenná rodina) ohříváte vodu, připočtěte si cca 5 tis. Kč ročně.
Peletový kotel může být napojen i na celoroční přípravu teplé vody, standardní spotřeba pro rodinný dům pro přípravu TUV je obvykle 1 tuna pelet.
Pořídil jsem dům v kterém nabylo řešeno vytápění vůbec, tedy nárok na dotaci nemám. Nezbylo mi tedy nic jiného, než koupit bazarový (5let starý) kotel na uhlí / pelety. Cožpak teď to těm lidem co na to berou dotace jde udělat, ale až jim odejde ten nový kotel za několik let, jsem zvědavý kde lidé budou brát peníze na nový. Technologicky složité kotle jsou cenově takřka nedostupné, ovšem jsou vyžadovány.