United Automotive Group
United Automotive Group
  • 9
  • 2 832
Vladimir Orth @Studio Ta3 - 7.11.2024 - Aka je budúcnosť ?konkuruje nám Čína aj Tesla, aký je plán?
Základnou otázkou však je, kde tie roky boli oči skúsených manažérov automobiliek z celého sveta, že nevideli, čo sa v Číne deje a ako na to včas reagovať. Dnes ten čas už nemáme a zachraňovať niečo nemá zmysel.
Čiže, čo nás čaká? Čo môžeme urobiť, aby to malo dlhodobý úspech? Zabrániť expanzii áut vyrobených v Číne už nevieme. Svet je na Číne závislý a recipročné clá nikam nebudú viesť. Či budú clá alebo nie, Čína je jeden z najväčších trhov a pokiaľ dôjde k blokácii ich exportu, budú reagovať recipročne. Zároveň tie najschopnejšie čínske automobilky začínajú budovať svoje kapacity v Európe a po návode svojich Japonských a Kórejských náprotivkov budujú vlastnú produkčnú kapacitu , ktorá takýmito clami a daňovým zaťažením nebude ovplyvnená.
Môžeme predpokladať, že kultúra automobilky bude vyzerať v EÚ výrazne odlišne ako to, čo majú doma. Regulácie a pracovná sila v Európe je iná. Čiže ziskovosť výrobcov v EÚ bude výrazne nižšia. Na druhej strane aj Kórejci mali takýto kultúrny šok pred 20. rokmi a zvládli to a dnes vyrábajú veľmi efektívne aj v Európe. Dovážajú veľkú časť dielov z Ázie a skladajú autá v EÚ s pečiatkou „made in EU“. Som si istý, že všetky tieto cesty si Číňania naštudovali a budú sa snažiť vyhnúť chybám, ktoré tieto automobilky urobili.
Kde zostáva priestor pre EÚ automobilky? Čína je prvá, kde sa rozpútala vojna v automobilovom priemysle. Tých vojen však zúri naraz viacero a netreba na ne zabúdať - AliExpress/Themu vs Amazon, Automobily z Číny vs Svet, výrobcovia mobilov Apple a Samsung ovládajúci viac ako 50% trh vs prevažne čínski výrobcovia Xiaomi, Huawei atď. Je to o tom, či Čína vs Svet, kto vyhrá v ktorom segmente a kto prehrá, kde sú nádeje a kde už nemáme šance. Je to náročné.
Ako som už popísal v predchádzajúcich článkoch, priestoru neostáva veľa. Myslím, že jedno z riešení je konsolidácia sektorov a vytvorenie veľkých konglomerátov, ktoré dokážu tieto útoky odvrátiť. Bez politickej podpory to však nie je možné. Malé automobilky do 3 mil. automobilov nemajú šancu prežiť. Nemá zmysel zachraňovať to, čo je už stratené. Priemerné automobily s priemernými technológiami proste nebudeme vedieť ďalej vyrábať. Lebo sme príliš drahí, regulovaní a hlavne pomalí. Tieto fakty si treba uvedomiť v porovnaní s krajinou, kde sa robí 6-7dní v týždni, 10-12 hodín denne.
Ako uvedené udalosti majú a budú mať vplyv na trh v EÚ a na Slovensku, čo môžeme očakávať:
V Európskom automobilovom priemysle je zamestnaných viac ako 14 mil. ľudí, čo tvorí 6,1% pracovnej sily EÚ27. Mimo vývoja pohonnej sústavy, kde sa tradične ICE motory postupne menia na BEV, neočakávame prevratné zmeny. Cesty sú čím ďalej viac plnšie a to, že riešime ekológiu je fajn, ale problémom je masová preprava, ktorá nemá pri individuálnych cestách alternatívu. nakupovať lacnejšie čínske vozidlá, ktoré napriek clám budú importéri z Číny dovážať. Tento podiel sa vyšplhá až na 20% EU27 trhu. Najviac budú trpieť japonské a kórejské automobilky, ktorých produkty zákazníci budú porovnávať s čínskymi náprotivkami. Pokles ich predaja bude na úrovni 15-25%. Čiastočne prídu o časť produkcie aj EÚ výrobcovia, kde odhadujem pokles predaja o 10-20%. Čínski výrobcovia sa budú snažiť dampovať ceny v EÚ, na čo výrobcovia z EÚ budú musieť reagovať, inak budú strácať väčšie podiely ako píšem v predchádzajúcej vete.
Čiže ziskovosť EÚ výrobcov bude klesať. Šancou bude prenos výroby z tradičných výrobných kapacít v Nemecku do regiónov s nižšiu cenou práce a menšou mierou vyjednávania ceny práce na strane odborov.
Takýmito krajinami v rámci regiónu EÚ sú Španielsko, Portugalsko, Rumunsko, Maďarsko.
Vojna na Ukrajine má už v dohľadnom čase tak isto mierové riešenie, čo znamená, že na úrovni rokov 2026/27 bude možné očakávať, že časť výroby sa presunie aj týmto smerom, kde je vysoká miera nezamestnanosti a schopnosť dosiahnuť nízke mzdové náklady výrobcov na výrobu automobilov. Tesla, najziskovejší výrobca EV bude v globálnej konkurencii trpieť a o svoju dominanciu prichádzať. Napriek tomu bude stále vysoko ziskový, avšak s výrazným poklesom z dôvodu obchodných vojen a zliav hlavne čínskych výrobcov. Európske automobilky, vidiace úspech Tesly, ktorá v zásade minimálne inovuje svoje produkty a dlhodobo používa jeden modelu, budú smerovať k tomuto istému scenáru, kde nové modely budú len malými faceliftami a zameranie zmien bude hlavne na technologickú časť mobility.
Konsolidácia trhu a tlak čínskych automobiliek vytvorí tlak na rýchlosť a technologický rozvoj. Čím skôr výrobcovia v Európe pochopia, že oni sami sebe nie sú konkurenciou, ale spriaznenými spoločnými platformami, ušetria obrovské náklady pri vývoji tak, aby tento čínsky atak dokázali ustáť. Ten, kto to nepochopí, čoskoro ako značka a identita európskeho priemyslu nebude existovať. Konkurencia lacnej automatizovanej výroby vs tradičný európsky priemysel sa dostáva do finálnej fázy transformácie.
Переглядів: 195

Відео

Vladimir Orth @ TA3 Biznis - 29.2.2024 - Transformácia európskeho autopriemyslu
Переглядів 1758 місяців тому
Obdobie posledných dvoch rokov bolo plné neopakovateľných udalostí a zvratov s vplyvom na automobilový priemysel. Väčšina ľudí v Európe, ale aj vo svete, sa v tejto problematike veľmi ťažko orientuje a nevie posúdiť, aký vplyv na ďalší vývoj budú mať. Na čínskom trhu už dominujú domáci výrobcovia Problémom sú aj odborníci pracujúci od 90. rokov minulého storočia v medzinárodných automobilkách, ...
Vladimir Orth @ TA3 Ekonomika - 27.6.2023 - Čínske autá a dôsledky pre európsky autopriemysel
Переглядів 455Рік тому
V príspevku : Ako sa vyvíjal autopriemysel v Číne,ako sa Číňania zmocňujú domáceho trhu s automobilmi na úkor značiek z EÚ a USA. Ako čínske značky získavajú vplyv čoraz väčší v Európe;aké sú priaznivé stránky čínskych spoločností a v čom zasa zaostávajú. Ako bude na expanziu čínskych značiek reagovať slovenský zákazník a slovenská ekonomika? Keď v roku 1984 vstúpil na čínsky trh VW Group a zač...
Vladimir Orth @ TA3 Biznis - 17.4.2023 - Stane sa auto luxusným tovarom?
Переглядів 328Рік тому
Automobilový priemysel sa mení. Očakávame menej za viac a stratu emócií Zvýšený dopyt a nízka výroba spôsobila dva dôsledky. Nedostatok nových automobilov a zároveň pre nedostatok automobilky ceny áut výrazne zvýšili, aby zabezpečili ziskovosť nižšej výroby. Väčšina ponúkaných značiek a modelov globálne narástla o 50 až 100 % oproti cenám z roku 2019. Rast cien automobilov bol jedným z najväčší...
Vladimir Orth @ prezentacne video skupiny -1.12.2022 - United group
Переглядів 685Рік тому
"Swim against the current" U N I T E D G R O U P
Vladimir Orth @ TA3 Biznis - 24.10.2022 - Nedostatok áut je dlhodobý trend
Переглядів 2182 роки тому
Sme svedkami bezprecedentného nárastu cien, priameho následku prvej a druhej vlny Covidu a zmien s tým súvisiacimi. Samozrejme, konflikt na Ukrajine je takisto významným činiteľom, ktorý uvedené zmeny posilňuje. To, že trh s automobilmi je v chaose, je zrejmé. Niekto vyrába, niekto nie, každý vyrába iba na objednávku a tým pádom čakáme na autá dlhšie ako obyčajne, približne minimálne 12 mesiaco...
Vladimir Orth @ TA3 Biznis - 9.6.2022 - Stane sa auto luxusnou komoditou?
Переглядів 2892 роки тому
Auto je súčasťou našej každodennosti a málokto vie bez neho existovať. Teraz ceny automobilov prudko rastú a je ich nedostatok. Stane sa auto komoditou len pre vyvolených? Budeme si autá v budúcnosti prenajímať alebo zdieľať? Na otázky odpovedal generálny riaditeľ spoločnosti United Automotive Group -Vladimír Orth
Vladimir Orth @ TA3 Biznis - 11.10.2021 - Doprava ako služba
Переглядів 2053 роки тому
Najnovšie trendy v doprave. Zmeny, ktoré môžeme očakávať v individuálnej doprave. Vlastníctvo verzus predplatné. Zmení sa náš majetnický pohľad na auto tak ako sa zmenil v iných odvetviach. Čo je hlavným motorom zmien a prečo? Čo je SaaS a aké má asociácie verzus CasS a MaaS. Prečo by nás to malo zaujímať, či už ako súkromné osoby alebo firmy.
Vladimir Orth @ TA3 Biznis - 20.5.2021 - Budúcnosť automobilového priemyslu
Переглядів 3103 роки тому
Pohľad odborníka na budúcnosť individuálnej prepravy ľudí. Budúce trendy, ktoré môžeme očakávať v najbližších 5 rokoch. Vývoj predaja automobilov v súvislosti s COVID. Ako ovplyvňuje COVID výrobu a nároky spotrebiteľov na kúpu tovaru a služby s tým spojené.Ako bude vyzerať individualna doprava v budcnosti.Ake typz vlastnictva vozidiel budu prevladať.

КОМЕНТАРІ

  • @matow.4329
    @matow.4329 5 днів тому

    Neviem pochopiť prečo keď začne horieť elektrické auto po zastavení ľudia rýchlo neopustia horiace auto.Moj názor je že sa vyrába naj drahšia mikrovlnka akú svet nevidel.🌍🤔