- 26
- 20 541
Owczarek
Приєднався 18 лис 2019
Dzwony kościoła pw. św. Fabiana I Sebastiana w Osowej Sieni.
Відео
Duży I średni dzwon. 1 Stycznia Nowy Rok, Święto NMP Bożej Rodzicielki.
Переглядів 428Місяць тому
#bells #dzwony #kosciol
Duży I średni dzwon kościoła pw. św. Fabiana I Sebastiana w Osowej Sieni. Nagranie z bliska.
Переглядів 667Місяць тому
Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Dzwony często uderzają naraz w tym samym monecie przez co jest nieprzyjemny dźwięk ale ciężko jest dzwonić samemu dwoma naraz. #bells #dzwony #kosciol
Duży dzwon kościoła pw. św. Fabiana I Sebastiana w Osowej Sieni. 1 niedziela adwentu godz. 11.00.
Переглядів 2,5 тис.2 місяці тому
#bells #dzwony
Średni dzwon kościoła pw. św. Fabiana I Sebastiana w Osowej Sieni. 33 niedziela zwykła godz. 11.00.
Переглядів 2,3 тис.2 місяці тому
#bells #dzwony #kosciol
Nieudane nagranie dużego I średniego dzwonu. Święto Niepodległości godz. 9.30. #bells #dzwony
Переглядів 1092 місяці тому
Święto Niepodległości godz. 9.30. Kolejna szansa na nagranie dużego I średniego dzwonu będzie 25 grudnia o godz. 11.00. Przed tym dniem czyli 24 grudnia będziemy także dzwonić na dwa dzwony ale o godz. 23.30 więc będzie za ciemno na jakiekolwiek nagrywanie. #bells #dzwony #kosciol
Średni dzwon - nagranie z bliska, całość.
Переглядів 1,5 тис.2 місяці тому
Średni dzwon - nagranie z bliska, całość.
Duży dzwon kościoła pw. św. Fabiana I Sebastiana w Osowej Sieni. Nagranie z bliska. #bells #dzwony
Переглядів 1,6 тис.3 місяці тому
Duży dzwon kościoła pw. św. Fabiana I Sebastiana w Osowej Sieni. Nagranie z bliska. #bells #dzwony
Duży i średni dzwon kościoła pw. św. Fabiana i Sebastiana w Osowej Sieni.
Переглядів 3324 місяці тому
Duży i średni dzwon kościoła pw. św. Fabiana i Sebastiana w Osowej Sieni.
Piękne stroją razem. Dzwony ze Stoczni Gdańskiej to było coś. Szkoda, że nie odezwały się wszystkie.
Dziękuję ci panie za tak bliskie nagranie.
Piekne! Czy czasem biją wszystkie 3?
Tak, ale raczej tylko na Wielkanoc bo potrzeba trzech lub minimum dwóch osób z czego jedna musi wejść na górę aby ręcznie rozbujać mały dzwon ponieważ nie ma liny, a napędy nie działają jak narazie
Ale dzwony słychać? Słychać. I to się liczy
Na pierwszych dwóch zdjęciach to średni dzwon. Na dwóch kolejnych jest to duży dzwon. Na następnych dwóch to mały dzwon. Te trzy dzwony zostały odlane w roku 1937. Z czego jeden z nich, średni dzwon, został odlany specjalnie dla upamiętnienia ofiar I Wojny Światowej. Dzwony pochodzą z niemieckiej odlewni "Otto". Ostatni dzwon, najmniejszy oraz najstarszy z wszystkich, nie wiadomo kiedy powstał. Najprawdopodobniej około roku 1700, kiedy stara dzwonnica została zamieniona na tą dotychczasową, lub jeszcze wcześniej. Wzmocnienia metalowe dzwonnicy oraz jarzma dzwonów zostały wstawione około 40 lat temu.
Nagraj tego na górze kiedyś bo ciakawy sie wydaje, pozdrawiam!
Postaram się go kiedyś nagrać. Jest to najmniejszy z wszystkich 4 dzwonów. Ale jest lekko wygięty więc trzeba go nastawić oraz zamontować do niego linę, tak samo jak do małego dzwonu który jest z prawej strony
Oraz jest najstarszy. Te trzy dzwony czyli duży, średni oraz mały są z roku 1937, a ten najmniejszy prawdopodobnie około roku 1700 wtedy dzwonnicę starą drewnianą zastąpiono tą obecną także drewnianą. Być może jest jeszcze starszy skoro była ta stara dzwonnica, a innych dzwonów oprócz tych nigdy nie było.
Super ! Czekam
Nie może być napisana przez szwedow bo oni nie znali jeszcze wtedy alfabetu.
Z tego co wiem już w XVIII wieku w ich alfabecie pojawiły się litery Å, Ä oraz Ö, więc raczej nie jest możliwe żeby w 1800 roku czyli na samym końcu XVIII wieku nie znali alfabetu. Także wiem, że księga ta jest na pewno napisana w języku szwedzkim oraz wydana została w Goteborgu w Szwecji co jest zapisane na pierwszej stronie.
Kościół został wybudowany w XIV lub XIII wieku w stylu neogotyckim. W XVII wieku protestnaci podwyższyli nawę kościoła oraz minimalnie dach prezbiterium (części ceglane), została dobudowana także zakrystiia (zdjęcie 3, prawa strona) i zostało wykonane sklepienie kolebkowe na suficie prezbiterium oraz najprawdopodobniej dzwonnica na miejscu poprzedniej także drewnianej. Kaplica cmentarna została wybudowana w 2 połowie XX wieku, na miejscu starych niemieckich grobów dziecięcych których tablice nagrobne znajdują się w środku kaplicy powieszone na ścianie. W środku kościoła znajdują się trzy ołtarze z XVII wieku, ogromny obraz Trójcy Świętej nad głównym wejściem oraz obraz Jezusa Miłosiernego. Na głównym ołtarzu jest umieszczony zsuwany obraz świętych Fabiana i Sebastiana, za którym umieszczony jest obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Na bokach ołtarzu usytuwane są dwie rzeźby Jezusa oraz Matki Bożej. Na lewym bocznym ołtarzu mieści się obraz świętej Barbary. Prawy boczny oltarz jest ołtarzem Krzyża. W prezbiterium bezpośrednio na lewej bocznej ścianie namalowany jest obraz Świętej Rodziny, a na prawej znajduje się witraż z Matką Bożą z Jezusem w rękach depczacą węża oraz napis pod nią "Mater ora pro nobis peccatoribus". Na ścianach wewnątrz kościoła umieszczone są także tablice nagrobne Ossowskich. Na sklepieniu prezbiterium pod warstwą białej farby znajdują się freski przedstawiające róże tak samo jak na łuku łączącym prezbiterium z nawą. Zdjęć z środka kościoła niestety jeszcze nie posiadam. Wokół kościoła znajduje się cmentarz otoczony kamiennym murem. Kościół pierwotnie był pod wezwaniem świętego Mikołaja.
Cześć, czemu napędy nie działają?
Napęd był zakładany z 30 lat temu, do tej pory działa dobrze ale z 10 lat temu programator czasowy zepsuł się przez co dzwony zaczynały dzwonić np. o 3 w nocy. Ktoś wszedł na górę dzwonnicy aby wyłączyć wszystkie zabezpieczenia ale też nie wiem z jakiego powodu poprzecinał przewody prowadzące do każdego z 4 napędów. Do tej pory programator nie został wymieniony i przewody nie zostały zlutowne bo nie było takiej potrzeby ponieważ regularnie zaczęliśmy dzwonić dopiero od początku sierpnia tego roku, przedtem dzwonione było tylko na śluby, pogrzeby - średnim dzwonem, a na jednynie Wielkanoc dwa dzwony czyli duży I średni. To chyba cała historia :)
Wymiana sterownika to nie lada wyczyn ale od naprawy są ludzie a jak ktoś się nie umiał za to zabrać to właśnie widać tego efekty, z chęcią zabrał bym się za to z własnej woli jak bym tylko mieszkał niedaleko. Pozdrawiam oby pięknie dzwoniły u was tam na wsi!
Nie pozwólcie go uciszyć, jak to się dzieje w całej Polsce. Pozdrawiam
Bardzo ciekawy dźwięk ;)