- 15
- 8 997
Fundacja z Pasją
Приєднався 28 лис 2020
Kanał Fundacji z Pasją, która działa w Katowicach.
Dom Historii - Archiwum Historii Mówionej - Danuta Borysiak
Dom Historii - Wirtualne Muzeum Dawnego Miasta Szopienice
Archiwum Historii Mówionej - Danuta Borysiak.
- - -
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.
Archiwum Historii Mówionej - Danuta Borysiak.
- - -
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.
Переглядів: 130
Відео
Dom Historii - Archiwum Historii Mówionej - Kazimierz Kutz
Переглядів 180Рік тому
Dom Historii - Wirtualne Muzeum Dawnego Miasta Szopienice Archiwum Historii Mówionej - Kazimierz Kutz (ur. 16.02.1929, zm. 18.12.2018). - - - Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.
Dom Historii - Archiwum Historii Mówionej - Maria Janusz i Danuta Skórok
Переглядів 300Рік тому
Dom Historii - Wirtualne Muzeum Dawnego Miasta Szopienice Archiwum Historii Mówionej - Maria Janusz i Danuta Skórok. - - - Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.
Dom Historii - Archiwum Historii Mówionej - Bernard Skórok
Переглядів 251Рік тому
Dom Historii - Wirtualne Muzeum Dawnego Miasta Szopienice Archiwum Historii Mówionej - Bernard Skórok (ur. 1947). - - - Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.
Dom Historii - Archiwum Historii Mówionej - Jerzy Halena
Переглядів 291Рік тому
Dom Historii - Wirtualne Muzeum Dawnego Miasta Szopienice Archiwum Historii Mówionej - Jerzy Halena (ur. 1948). - - - Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.
Bruno Schulz - Ptaki
Переглядів 1062 роки тому
W ramach projektu "Teatrogranty" organizowanego przez Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek Fundacja z Pasją zrealizowała projekt audiowizualny "Bruno Schulz - Ptaki".
Dom Historii - Archiwum Historii Mówionej - Adrian Juraszczyk
Переглядів 6002 роки тому
Dom Historii - Wirtualne Muzeum Dawnego Miasta Szopienice Archiwum Historii Mówionej - Adrian Juraszczyk (ur. 1949). - - - Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.
Dom Historii - Archiwum Historii Mówionej - Bogdan Zaporowski
Переглядів 2382 роки тому
Dom Historii - Wirtualne Muzeum Dawnego Miasta Szopienice Archiwum Historii Mówionej - Bogdan Zaporowski (ur. 1929). - - - Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.
Dom Historii - Archiwum Historii Mówionej - Maria Kaźmierczak
Переглядів 7192 роки тому
Dom Historii - Wirtualne Muzeum Dawnego Miasta Szopienice Archiwum Historii Mówionej - Maria Kaźmierczak (ur. 1947). - - - Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.
Wykład: Huta Szopienice / 660-lecie Szopienic / Adrian Juraszczyk
Переглядів 2,9 тис.4 роки тому
Zapraszamy do obejrzenia wykładu o historii hutnictwa w Szopienicach przygotowanego przez Adriana Juraszczyka z okazji 660-lecia Szopienic. Projekt dofinansowany ze środków Miasta Katowice.
Wykład: Katolicy i żydzi w Roździeniu i Szopienicach / 660-lecie Szopienic / dr Daniela Dylus
Переглядів 5214 роки тому
Zapraszamy do obejrzenia wykładu o dziejach społeczności katolickiej i żydowskiej przygotowanego przez dr Danielę Dylus z okazji 660-lecia Szopienic. Projekt dofinansowany ze środków Miasta Katowice.
Wykład: Początki edukacji w Szopienicach i Roździeniu / 660-lecie Szopienic / Joanna Kusz-Drozdowska
Переглядів 2214 роки тому
Zapraszamy do obejrzenia wykładu o początkach edukacji w Szopienicach i Roździeniu przygotowanego przez Joannę Kusz-Drozdowską z okazji 660-lecia Szopienic. Projekt dofinansowany ze środków Miasta Katowice.
Wykład: Ewangelicy w Roździeniu i Szopienicach / 660-lecie Szopienic / ks. dr Adam Malina
Переглядів 3624 роки тому
Zapraszamy do obejrzenia wykładu o historii ewangelików w Roździeniu i Szopienicach przygotowanego przez ks. dra Adama Malinę z okazji 660-lecia Szopienic. Projekt dofinansowany ze środków Miasta Katowice.
Wykład: Kutzowizna / 660-lecie Szopienic / prof. Andrzej Gwóźdź
Переглядів 9544 роки тому
Zapraszamy do obejrzenia wykładu o Kazimierzu Kutzu przygotowanego przez prof. Andrzeja Gwoździa z okazji 660-lecia Szopienic. Projekt dofinansowany ze środków Miasta Katowice. Zdjęcie Kazimierza Kutza w Ogrodzie Dworcowym - archiwum rodzinne reżysera. W wykładzie wykorzystano fragmenty filmu "Śląska opowieść" (1974) w reżyserii Stanisława Janickiego.
Wykład: Szopienicki Ratusz / 660-lecie Szopienic / Michał Bulsa
Переглядів 1,2 тис.4 роки тому
Zapraszamy do obejrzenia wykładu o dziejach szopienickiego ratusza przygotowanego przez historyka Michała Bulsę z okazji 660-lecia Szopienic. Projekt dofinansowany ze środków Miasta Katowice.
Bardzo ciekawa historia. I jaka serdeczna atmosfera przy tym stole! Trafiłam przypadkiem i obejrzalam całość. Pozdrawiam serdecznie😊
Piękna opowieść, gratuluję formy - poczucia humoru, pamięci, szerokiego słownictwa. Czekam na ciąg dalszy, a pochodzę z Dąbrówki Małej i o Wilhelminie nie miałam dotąd takiej wiedzy. Od 50 lat nie mieszkam na Śląsku, ale jestem Ślązaczką z krwi i kości. Pozdrawiam serdecznie apz - polonistka
Kochana Marysiu, cieszę się, że po tylu latach nawiązałyśmy kontakt. Wysłuchałam całości z wielkim zainteresowaniem, masz świetną pamięć i dar opowiadania, pozdrawiam Ada PS. Ja też jestem absolwentką Długosza
Niestety, co gospodarni wybudowali i uświetniali, drudzy dewastowali i zaorali....
Dobrze nas ta huta podtruła !ale w PRL Śląsk był do wyrabowania żeby warszawka miała się dobrze!
Bardzo ciekawe opowieści. Szkoda, że znalezione przypadkiem w necie. W tle słychać dr Dylus i M. Malinę. Dr Dylus to moja dawna koleżanka z pracy, a M. Malina to mój uczeń. Robią kawał dobrej roboty. Ja tez jestem absolwentem Długosza, ale nie miałem możliwości być uczniem pani Każmierczak. Obawiam się, że jakby miał, zostałbym polonistą. Na końcu jest mowa o lekarzach... Wspomnijmy panią Danutę Haneczok... i panią Holecką. Ta pierwsza, bo ją pamiętam, byla lekarką, która znała przypadłości każdego dziecka w Szopienicach i czasami niepodziewanie odwiedzała nas. Śp Danuta Haneczok, to tez absolwentka Długosza. A jej siostra Urszula Golomb uczyła tam od lat fizyki.
Pani Maria była moją nauczycielką w Długoszu. Kilka lat temu spotkałem Panią Marię w Szopienicach i miałem ogromną przyjemność z Nią porozmawiać.
Więcej opowieści Pana Adriana poproszę <3 Pochodzę z Dąbrówki Małej, tam mieszkałam większość życia. Szopienice znam bardzo dobrze ale tego typu opowieści i historie chłonę jak gąbka. Z wielką przyjemnością słuchałam tej historii, dodatkowo Pan Adrian ma wspaniały głos. Dziękuję i proszę o więcej ( jeśli można:)).
Budynek który widzę codziennie z okna 🙂 cieszę się że trafiłem na ten dokument
Mój mąż pochodzi z Wilhelminy.Mieszkam w Szopienicach od 43 lat,pracowałam w hucie,chodziłam tu do liceum.Chodziłam do klasy z Basią Bizoń,córką sekretarki,z Olkiem i Miśką,którzy są właścicielami Mirandera...Interesuję się historią Szopienic i rzeczy o których mówisz są mi w większości znane.Bardzo dziękuję za te wspomnienia...
Najpiękniejsze miejsce, zdecydowanie najpiękniejsze!
Trochę pracowałem w hucie i znam to o czym mówi Adrian. Tak się złożyło że pracowałem w utrzymaniu produkcji na Utymanie i poznałem wszystkie działające tam oddziały, bo naprawialiśmy wszędzie jak coś uległo awarii. Znam także "Blajówę", czyli hutę ołowiu, jeszcze jak chodził wydział tlenków ołowiu. Znam II kompleks, czyli tzw "Bernadę", a także wydział kadmu, srebra i selenu. Adrian zapomniał powiedzieć o elektrolizie miedzi, była to druga na świecie po USA linia elektrolizy miedzi, na tamte czasy była to super nowość. Właściciele huty nieustannie wprowadzali najnowsze światowe technologie produkcji metalu, jakie pojawiały się na świecie. Teraz już mało co zostało po hucie, dobrze że tacy ludzie jak Adrian Juraszczyk, z którym znam się od chłopięcych lat, pokazują trochę historii huty ...
Huta Szopienice była kuźnią kadr hutnictwa metali kolorowych praktycznie większości krajowych zakładów.. Szkoda, ze nie można zebrać relacji większej ilości hutników w tym zwłaszcza pracujących przy technologii. Bo to zapominane dzieje historii techniki na Śląsku.
Dziękujemy <3
Niestety przepracowałem tylko 14lat.Fabryka kwasu siarkowego,prażalnia.Tak nam przysłużyła się prywatyzacja i Impexmetal.No i hutnictwo w tych nowych europejskich czasach na Śląsku właściwie znikło.
👍
Gdzie można zobaczyć cały film ,, Śląska opowieść ,,
Film jest dostępny na DVD jako dodatek do "Arcydzieł Polskiego Kina - Kazimierz Kutz" z 2010 roku.
@@fundacjazpasja3550 Dziękuje .