Édes Balázs
Édes Balázs
  • 7
  • 17 288
Paulina - Jajdogálni fogsz - Steiner Anitával
A harmadik akusztikus feldolgozásunk a múlt vasárnapi felvételekből.
Anita csatornája:
www.youtube.com/@UCRHJriIfsKQbuJmTxDOR16g
Az eredeti dal:
ua-cam.com/video/noZea19c774/v-deo.html
Переглядів: 338

Відео

Margaret Island - Nem voltál jó - Steiner Anitával
Переглядів 389Місяць тому
Második 2 mikrofonos dal Anitával. Anita csatornája: www.youtube.com/@UCRHJriIfsKQbuJmTxDOR16g Az eredeti dal: ua-cam.com/video/zFbIQnqz6h4/v-deo.html
Parno Graszt - Már nem szédülök - Steiner Anitával
Переглядів 319Місяць тому
Anitával kipróbáltuk, hogy 2 mikrofonnal, nyersen, hogyan sikerül ezt (és még pár) a dalt rögzíteni. Sokat tanultunk belőle, a mix legközelebb jobb lesz, de remélhetőleg élvezhetőre sikerült :) Anita csatornája: www.youtube.com/@UCRHJriIfsKQbuJmTxDOR16g Az eredeti dal: ua-cam.com/video/RsG595pc6W0/v-deo.html
Harley Benton JP-45OP és JP-55OP - Gitárduma #3
Переглядів 2903 місяці тому
Ebben a videóban a 4 (JP-45OP) és 5 húros (JP-55OP) Harley Benton basszusgitárokat mutatom be, egy basszusgitárhoz nem kifejezetten értő ember szempontjából :) JP-45OP archivált specifikációi: web.archive.org/web/20220704083925/harleybenton.com/product/jp-45op-white JP-55OP archivált specifikációi: web.archive.org/web/20221210014238/harleybenton.com/product/jp-55op-sunburst 00:00 (zene) Intro 0...
Így nézz át egy gitárt vásárlás előtt
Переглядів 14 тис.5 місяців тому
Ebben a videóban egy összeszedett módszert látsz, amivel részletesen át tudsz nézni egy gitárt vásárlás előtt, és egy megalapozott döntést tudsz hozni, hogy elvidd-e a hangszert. Átnézési pontok nyomtatható PDF-ben: drive.google.com/file/d/1tTUS2d1E9vlOk6nGkvz8n8GTX1Il-9ND Egy hangolóapp hírdetések nélkül: play.google.com/store/apps/details?id=com.sonkins.tguitar Angol nyelvű csatornák, amikből...
Emerald X20 - Opinions about a composite guitar
Переглядів 8445 місяців тому
Ebben a videóban részletesen megnézzük ezt az Emerald X20 kompozit gitárt, kb 2 év használat után, sok hangmintával 00:00 (zene) Fingerstyle gitár 00:54 Ki és hol gyártja? 03:45 (zene) Maudabawn Chapel 05:10 Miből van összerakva? 09:08 (zene) Autumn Leaves 09:57 Mi tetszik rajta? 13:11 (zene) Pop/rock 14:14 Mi negatív rajta? 17:53 Beszéljünk a hangjáról 19:41 (zene?) Izolált hangminták 21:41 Zá...
Aria Pro 2 PE-MAHO II/G - Gitárduma #1
Переглядів 1,1 тис.6 місяців тому
Egy használtan vásárolt Aria Pro II PE-MAHO II/G gitárt mutatok be. Metál karrierem megindítója: www.youtube.com/@landmine-gitar 00:00 Groove 00:46 Intro 01:02 Aria Pro II 02:06 A gitár eredete 02:54 Miből van összerakva? 05:30 Miért vettem meg? 06:40 Hogyan érkezett? 07:42 Kritikáim 09:35 Hogyan készültek a felvételek? 10:11 Tiszta jazz 11:24 Tiszta pop 12:24 Crunch blúz 13:40 Metál? 14:52 Zár...

КОМЕНТАРІ

  • @patriciaalonsomartinez2924
    @patriciaalonsomartinez2924 16 днів тому

    Sounds beautiful!!!

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 16 днів тому

      @@patriciaalonsomartinez2924 thank you :)

  • @boborjanpandacsoki5239
    @boborjanpandacsoki5239 16 днів тому

    Kedves Balázs, most látom, hogy azes Ibanezt vettél. Mik a tapasztalatok? Ezt neztem ki újrakezdőként . Locking tunerst tennék rá. Jó vétel vagy inkabb a jet 450-et tanácsolod?

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 16 днів тому

      @@boborjanpandacsoki5239 Sajnos Jet gitár még nem volt a kezemben, de ez az AZES szerintem nem volt rossz vétel. Amit javasolnék, hogy ne vakon vedd neten, menj el boltba kipróbálni, és ha mást nem is, a bundokat nézd végig. Én egy pár darabot átnéztem, mielőtt ezt kiválasztottam, mert nem mind volt jó állapotban. És így is kicsit megszívtam, a magasabb bundokat nem vizsgáltam végig, és miután otthon leeresztettem a húrokat, ki is jött ott egy magas bund, amivel foglalkozni kellett.

    • @boborjanpandacsoki5239
      @boborjanpandacsoki5239 16 днів тому

      @@edesbalazs oh, köszi a tanácsot. Strato hangot keresek,harley benton St 70,jet 450 ,ez,vagy a grx 40 maradt a listában. És ezen a bundok beállítása mennyibe kerül nagyjából?

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 16 днів тому

      @@boborjanpandacsoki5239 hú ne haragudj nem emlékszem mibe fájt, de hangszerésztől függően 10-30e között van az ilyen, és 1 hét és 1 hónap közötti időbe kerül. A többi jószághoz amit említesz nem volt szerencsém.

  • @figyelj
    @figyelj Місяць тому

    Örülök, hogy rákattintottam erre a videóra a kezdőlapon. Fel is iratkoztam.

    • @edesbalazs
      @edesbalazs Місяць тому

      Köszönjük hogy mehallgattad, örülök, hogy tetszett :)

  •  Місяць тому

    Nagyon jooooooo❤❤❤❤

    • @edesbalazs
      @edesbalazs Місяць тому

      Köszönjük szépen! :)

  • @lionoroszlan4769
    @lionoroszlan4769 3 місяці тому

    Nagyon hasznos, alapos video lett. Köszönöm!

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 3 місяці тому

      Köszönöm, örülök hogy tetszett :)

  • @ivynightfall9452
    @ivynightfall9452 3 місяці тому

    Még hallgattam volna azt a rock zenét. :D Jó volt a "hogyan készült a felvétel?" kérdést is megmutatni a te szemszögedből, mert aki ehhez még nem ért és fogalma sincs, merre induljon el, az legalább képet kap az egészről. Hangminták megmutatása is hasznos. Jöhetnek a hasonló videók a későbbiekben is, noha az ember nem gyakran vesz (basszus)gitárt.

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 3 місяці тому

      Köszönöm szépen, örülök hogy tetszett :) Szerinted jó téma lenne egy ilyen vidi, amiben a felvételt mutatom meg részletesen, a hardver és szoftver részét rendesen kifejtve, egy pársávos rövid példazenével?

    • @ivynightfall9452
      @ivynightfall9452 3 місяці тому

      @@edesbalazs Nekem érdekes lenne és igazából így meglenne a téma egy videó erejéig. Szóval, már ezért is érdemes lehet ezzel foglalkozni.

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 3 місяці тому

      Hozzáadva a témalistához :)

    • @ivynightfall9452
      @ivynightfall9452 3 місяці тому

      @@edesbalazs Helyes. :)

  • @landmine-gitar
    @landmine-gitar 3 місяці тому

    Kicsit se lapos, ellenben igen alapos :) Szépen szólnak, és egész karakteresnek is tűnnek a jószágok. Jöhet mostmá' a péeress!

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 3 місяці тому

      Köszönöm szépen! Igyekszem, de még egy gitár beállítós vidit be kell paszírozni elé :)

    • @landmine-gitar
      @landmine-gitar 3 місяці тому

      Na jól van, azt még megbocsátom.

  • @csorszbalazs7315
    @csorszbalazs7315 3 місяці тому

    Nagyon jó videó! A Harley Benton flatwound húrok kb. meddig bírják?

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 3 місяці тому

      Köszönöm szépen! Ez egy nagyon jó kérdés, kb 1 hónapja vannak ezek fent (akkor kezdtem el a videót összerakni), eddig semmi látványos változás nem történt rajtuk.

    • @csorszbalazs7315
      @csorszbalazs7315 3 місяці тому

      @@edesbalazs Köszönöm!

  • @KanatoKanalas
    @KanatoKanalas 3 місяці тому

    Huron magassaga. 12 bund es hur kozott. Nekem 0,5 a kenyelmes magas e herbal, Mar picit bezizzen, mely e hur 0,8 jo. Ez egy jo.es jatszhato gitar. De alljunk meg, gibson les Paul 1 mm felett? Fender stratokaster 1 mm felett?

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 3 місяці тому

      Sajnos én nem vagyok otthon se a Fender se a Gibson gitárokhoz ideális húrmagasságban, ha erre vonatkozik a kérdés. Én gitáron 1 - 1.5mm-es húrmagasság környékén már nem panaszkodok :)

  • @vikguitar2813
    @vikguitar2813 4 місяці тому

    Szerintem ez egy tök jó kis összefoglaló, kezdőknek mindenképp hasznos. Jó hangerővel és hangszínnel, érthetően artikulálva, nem bohóckodva, ripacskodva! Bár mindez a YT bugyraiban angol nyelven tonnaszám megtalálható, a magyarok nyelvtudását ismerve igen csak jól jön sok embernek! Hajrá, csak így tovább!

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Köszönöm szépen, örülök ha tetszett! :) Kíváncsiságból, emlékszel olyan videóra/videókra/csatornára, ami a témát jól összefoglalja? Nekem az egyik fő forrásom szintén az angol nyelvű YT volt (akiktől sokat lestem, be is linkeltem), de hogy a tartalom emészthetőbb (vagy elnyújthatóbb) legyen, itt általában információ morzsákat osztanak meg csak egyszerre. Ha emlékszel jó angol nyelvű vidire a témában, ami időpazarlás nélkül átfogja a témát, akkor megköszönöm, ha belinkeled, beteszem azt is a leírásba!

  • @Pink_Flash
    @Pink_Flash 4 місяці тому

    Szia estleg a jövőben készítenél egy sorozatot kezdő gitárosoknak, gitárleckéket stb...? Most tervezek én is elektromos gitárt venni, és még teljesen kezdő vagyok. A videó pedig nagyon hasznos volt köszönöm szépen

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Szia, első körben köszönöm szépen, és örülök ha hasznos volt! Bár soha nem mondom, hogy soha, de én inkább a gitár / basszusgitár technikai részével tervezek foglalkozni (hangszerek átnézése, beállítása, otthoni hangrögzítés, stb). Ha gitár tanításról kérdezel, akkor csípőből 2 csatornát tudok neked ajánlani: @landmine-gitar (ő az én gitártanárom személyesen is, és nagyon értelmesen összerakott oktató videókat is csinál) és @szolomania (tőle csak pár dolgot láttam, nem vagyok 100%-ban képben a tartalmával, de úgy láttam ő is összeszedetten, korrektül magyaráz). Ha linkként nem működik, csak keress rájuk, és szuper, hogy elkezded a gitárt :)

  • @chilipeet4610
    @chilipeet4610 4 місяці тому

    Hálás köszi a szakértelmed megosztásáért!! Ez olyan tudás amit sehol sem tanítanak, kivéve ha beállsz hangszerész mellé inasnak (gondolom). És milyen rémisztő hogy a pár tucatnyi gitár közül amit vettem eddig valaha, egyiknél sem csináltam ilyen szintű átvizsgálást. Puszta szerencse hogy ami nálam maradt végül hangszer az mind rendben van, persze hangszerészeknek köszönhetően....

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Köszönöm a kedves szavakat, és örülök ha segített! Hangszerésztől azért tuti hasznos dolgokat lesnél még el :)

  • @TheKingBJ
    @TheKingBJ 4 місяці тому

    Ez még gitárvásárláson kívül is rohadtjó troubleshooting guide minden gitárhoz

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Köszi, örülök ha hasznos volt, előbb utóbb jönni fog egy tényleges troubleshooting guide :D

  • @abigailafay
    @abigailafay 4 місяці тому

    Ezt a droid felolvasás sajnos 52 másodpercig bírtuk. Ámen

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Köszi a visszajelzést, ki tudod légyszi fejteni, hogy mit csinálnál másképp?

    • @abigailafay
      @abigailafay 4 місяці тому

      @@edesbalazs Szerintem próbáld meg tényleg megtanulni ezeket a mondatokat, és természetesebb, könnyedebb, társalgó jelleggel előadni. Mintha egy barátoddal beszélgetnél :) Nem kell az egészet bemagolni, egyszerre csak néhány mondatot; és felvétel. Köszönöm, hogy meghallgattál! :)

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Remélem fog ez is felődni, elég új vagyok még a bizniszben :D

  • @petercsanda268
    @petercsanda268 4 місяці тому

    Ezt olyan szépen összeraktad, hogy végignéztem a videód, pedig annyi közöm van a zenéléshez, mint a harangöntéshez.😃 Érdekes volt köszi!

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Haha köszönöm szépen, örülök ha tetszett! Talán eljött az ideje belevágni a zenébe? :)

  • @Richard_Neubauten
    @Richard_Neubauten 4 місяці тому

    Ilyen dögös eladólány melyik boltban van ? Én egy budapesti boltban sem láttam ilyet. .(

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Haha valószínűleg rejtőzködik :D

  • @mariasattila
    @mariasattila 4 місяці тому

    👏 szuper video, grat!

  • @gibbonsdavidray4718
    @gibbonsdavidray4718 4 місяці тому

    Csak egy apróság, mert precíz emberbek tűnsz, elhangzik, hogy a fa "kiszámíthatatlan", ez így pont nem igaz, nagxon is kiszámítható, ezért is tudunk felkészülni a jellegzetességeiből (és bem hibáiból) származó következményekre, ezért teszübk bele pl nyakmerevítő pálcát. :)

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Egyezzünk meg, hogy kiszámíthatóan kiszámíthatatlan :) Csavarodó nyakra, és a fogólap dimenzióinak torzulására például nincsen beépített megoldás, mert nem igazán tudsz felkészülni rá.

  • @Hippolyt297
    @Hippolyt297 4 місяці тому

    Köszönöm a hasznos videót! Vásárolnék az unokámnak egy eléggé olcsó Stratocaster formájú Squier gyerekgitárt (578-as húrhossz), de a bundok egy kicsit kilógnak és élesek (ami amúgy egy ismert probléma ennél a tipusnál). Amúgy nem értek a gitárok beállitásához (be tudom hangolni, húrt is cseréltem már, de többet nem), milyen szerszámmal és hogyan lehet a kilógó bundok problémáját megoldani? Vagy hagyjam ezt a tipust és válasszak valami mást, még ha többe is kerül?

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Örülök, ha hasznos volt! Bund problémákkal én mindig hangszerészhez megyek, úgyhogy az otthoni javításában sajnos nem tudok tippet adni. Ha ez a modell tetszik az unokának, érdemes megnézni több helyen is, hátha van valakinek egy probléma mentes példánya :)

  • @p8k518
    @p8k518 4 місяці тому

    az elejen sok a felesleges duma haver!!!!!!!

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Ezért csináltam a fejezeteket, ugord át ami nem érdekel :)

  • @TheFlexXMLG
    @TheFlexXMLG 4 місяці тому

    Lehet hülye kérdés, de mi van ha két egymás melletti bund magas? Akkor nem fog a kártya billegni.

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Nincs hülye kérdés :) Mivel végigmész az egész nyakon, így lesz egy olyan pont amikor ezek fölött lesz a kártyád: I I i (I = magas, i = normál). Ilyenkor mikor balra próbálod dönteni, ez nem fog sikerülni, mert a két magas bund színben van, jobbra viszont eldől majd a kártya a normál bund felé. És még egy dolog: ezt a kártyás dolgot ne vedd a legtökéletesebb módszernek magas bund keresésre, arra jó, hogy kirívó problémákat kiszúrd.

  • @TheFlexXMLG
    @TheFlexXMLG 4 місяці тому

    Gyönyörű ez az Ibanez.

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Köszönöm, ha pont egy ilyet vadászol, ennek a neve Ibanez AZES31.

  • @user-hs5ys7ye6c
    @user-hs5ys7ye6c 4 місяці тому

    A gitarhurok vastagsaga(11-es,12-es,13-as ) illetve fajtaja mennyire befojasollja a gitar hangjat ?

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Ez az a téma, ami engem soha nem foglalkoztatott. Biztos lesz aki erre határozott véleményt ad, de én csak a saját tapasztalatomat tudom mondani: Én arra figyeltem húr választáskor, hogy a magas húrokon pontosan tudjak hajlítani (ne fogyjon ki a szufla 2 félhang között), a mélyeket pedig ne legyen se túl nehéz lenyomni, se túl lötyögősek ne legyenek. Így a 9-46-os húroknál kötöttem ki (elektromoson).

    • @vikguitar2813
      @vikguitar2813 4 місяці тому

      +1 a 9-46-os húrokra, 2 év tapasztalattal@@edesbalazs

  • @zsanipetroczy
    @zsanipetroczy 4 місяці тому

    Na most örülök nagyon... csináltam egy gitárt, testet én faragtam, nyakat vettem hozzá, szépen össze lett szerelve... és az esztétikai hibákon kívül minden tökéletes rajta 😊 kár, hogy képet nem tudok itt mellékelni róla... most Lemmy bassgitárján dolgozom 😅

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Szuper, biztos nagy öröm mikor végre megszólal :) ez volt az első gitárod?

    • @steve_video
      @steve_video 4 місяці тому

      Lassan 4. éve tolom egy ugyanilyen módon épített xplorerrel, szerintem elvihetem vele a "valaha volt legolcsóbb gitár ami kiadott albumon szerepel" díjat :)

  • @xyrius
    @xyrius 4 місяці тому

    Ez tök jó videó, csak két probléma van vele. Az egyik, hogy reális esélyed nincs arra, hogy egy hangszerboltban így végignézz egy gitárt, akkor se ha vásárlási szándékkal mész oda, egyszerűen nem adják oda. A másik, hogy teljesen felesleges azt nézni, hogy síkban vannak-e a bundok, mert 100%, hogy nincsenek (emiatt felesleges nézegetni a felső nyerget is, mert biztos, hogy nincs bereszelve és ártól, márkától függetlenül úgyis a legolcsóbb kínai műanyag nyereg van a gitáron, amit érdemes cserélni), valamint eleve meg sem tudod ezt nézni, mivel ahhoz, hogy meg tudd nézni síkban vannak-e a bundok a gitár nyakának is teljesen egyenesnek kellene lennie. +1 Magyarországon nincs olyan hangszerész, aki normálisan be fog állítani neked egy gitárt, mivel egész egyszerűen nem értenek hozzá. Pl ha nincsenek síkban a bundok, csiszolnak, aztán beleraknak egy kb 3-4x akkora ívet a nyakba mint kéne és megemelik pár miliméterrel a húrmagasságot, dicsak nem zörög! Vadonat új bundokról beszélünk, minden bundnak pontosan ugyan akkora a magassága, akkor mit kell mégis csiszolni? A probléma tök más. Az, hogy nem ülnek a bundok ugyan abban a magasságban, és nem ez "nem bundcsiszolás szteroidon" árban van, hanem fogsz egy gumikalapácsot és óvatosan, finoman visszaütögeted a helyére a bundot. Előtte gyertyával bekened a fogólapot a bund mindkét oldalán, és húzol a bund oldalaihoz pillanatragasztóval egy-egy csíkkot. És ennyi. Utána pedig óvatosan borotvapengével lekaparod a viaszt, ami ugye megfogja a pillanatragasztót, tehát nem lesz olyan a fogólap.

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Köszi a kommentet, teljesen osztom a frusztrációdat az átlag új gitárok állapotát tekintve, részben ezért is készült a videó. A célja viszont inkább az volt, hogy vásárlóként úgy menj el gitárt nézni (állapottól és ártól függetlenül), hogy legyen ötleted, hogy mihez kell majd nyúlni, és mennyi erőfeszítés/pénz lesz. A "nem adják oda átnézni" / "nincs jó magyar hangszerész" állításaidat én személyes tapasztalat alapján cáfolni tudom. Ha nem adják oda, el kell jönni, és máshol próbálkozni. Ha hangszerészt keresel, szívesen adok egy elérhetőséget, akivel nekem pozitív tapasztalatom van, bár lehet különbözik az, hogy mit tartunk jó munkának, nem tudom. És ha van kedved dobj össze Te is egy vidit amiben megosztod a tapasztalataidat! Ha indulat mentesen és igényesen megcsinálod, belinkelem ide szívesen egy másik perspektívaként, minél többet beszélünk a témáról annál jobb!

    • @xyrius
      @xyrius 4 місяці тому

      @@edesbalazs Köszi a felajánlást. Azért írtam kommentet, mert ez az első tényleg normális és informatív videó, amit a témában láttam. Ahogy említed is, ha nem adják oda a hangszert menni kell másik boltba. Undorítónak tartom ezt a mentalitást, hogy gyakorlatilag neked kell plusz erőfeszítéseket tenned, hogy elkölthesd valahol -az amúgy adott esetben nem kevés- pénzed. Nekem eleve azzal van bajom, hogy ez a jelenség létezik. Abban vélhetőleg igazad van, hogy mást tartunk jó munkának. Hangszerészre nincs szükségem, mert én is az vagyok. Érdekelt is a téma + a kényszer is vitt rá erre. Mint említettem nincs Magyarországon olyan hangszerész, aki érti a dolgát. Már rajtam kívül, de én a saját gitárjaim beállításán kívül nem foglalkozom ezzel. Nekem ami jónak számít az az 1mm körüli (+- 1-2 tizedmillimiéter) húrmagasság. Nem a 12. hanem az utolsó bundnál mérve. Nem tudom ismered-e a PLEK módszert ( cncvel fogólap és/vagy bundcsiszolás), de annál is lehet jobbat csinálni. Ez az a szint amúgy amire egy átlagos gitárosnak egyszerűen nincsen szüksége. Tehát amire te azt mondod, hogy jó, az nagy valószínűséggel tényleg jó is a nagy többségnek. Egyszerűen én ezt másként ítélem meg. Ami szerintem még hasznos infó lehet a témában, hogy márkától függetlenül a legtöbb gitár (legjobb példa a Gibson és az Epiphone) ugyan abban a gyárban készül, ugyan azokkal az eszközökkel. Értelemszerűen ugyan abban a minőségben. tehát gitárvásárlásnál nem a márkát és az árat kell nézni. Már ha valaki azért vesz gitárt, mert tényleg játszani akar rajta. Ami számít az a játszhatóság. Ha most akarnék gitárt venni, akkor biztosan egy Harley Benton gitárt rendelnék a Thomanntól. Nem reklám ez, hanem azok a gitárok gyárilag be vannak állítva, és úgy, hogy köröket vernek egy Gibsonra, Fenderre sőt még egy Dusenbergre is mind játszhatóság, mind hangzás tekintetében. Ezeket nyilván tapasztalatból írom. Tévhit az is, hogy egy gitárnál számít milyen fából van (pickupok mágneses elven működnek, tehát ez eleve nnszensz, a fa anyaga csak akusztikus hangszereknél számít), hogy xy kurva drága(lockolható) hangolókulcsokkal majd jobban tartja a hangolást (nem, ez azon múlik, hogy jó szögben van-e a felsőnyereg bereszelve és hogy az milyen anyagból van). Elektronikánál és pickupoknál érdemes rákeresni az interjúra Seth Loverrel (aki feltalálta a humbuckereket), hogy miért vannak csavarok a humbuckerekben. Röviden Gibson marketingfogása, a minőség rovására. Hogy lehet az, hogy a single coil pickupok alapja műanyag, a humbuckereknél miért van a pickup alja rézzből vagy nikkelből és ez miben befolyásolja a hangzást. És főleg miért. Ez alatt azt értem, hogy el lehet költeni 10 vagy akár százezreket ilyen-olyan márkéjú hangszedőkre VAGY ha az ember tudja milyen hangzást szeretne, akkor utánanézne annak, hogy az adott pickup hogy működik. Illetve hogyan kellene működnie. Írhatnék erről regényt, vagy csinálhatnék videókat, de felesleges lenne. Mert az alapvetés az, hogy pl gitározni akarok, és akkor ezt a együttest szeretem, ilyen gitár kell, vagy ez és az a márka az tök jó, mindenhol ezt olvasom, látom, hallom, tuti így van. Szóval ez az alap mentalitás, hogy csinálok valamit amiről fogalmam nincen, nem jó, és akkor veszek effekteket, pedálokat, erősítőket, gitáralkatrészeket, stb. Azért, hogy elérjem azt, amit szeretnék. Csak egy példa. A Malcolm Young az AC/DCből 12es húrokat használt, mer hogy legyen mélyebb, ütősebb a hangzás. A Gretschjébe ugye volt egy Filtertron pickup, aminek az alja nikkelből van. Ha tudta volna hogy működik egy pickup, akkor lecserélte volna a Filtertron alját rézre és nyomhatta volna 10es vagy 9es húrokkal. A hangzás ugyanaz, de ezerszer könnyebben játszható a gitár. Lehet akkor szólózni is jobban lett volna kedve. Amire ki akartam lyukadni az annyi, hogy szerintem nem az lenne a fontos, hogy mit kell nézni egy gitáron, hanem első körben azt kellene megérteni, hhogy hogyan működik egy gitárt. És ha ez megvan, akkor ennek mentén lehet kiválasztani a megfelelő hangszert a videódban említettek alapján.

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      @xyrius Hú ami húrmagasságot mondasz, az tényleg baromi alacsony, én ha a 12-nél 1.5mm körül van már boldog vagyok :D Tudsz így hajlítani illetve erőteljesebben pengetni? A megértésre vonatkozóan, pontosan! Én nagyon sokáig pengettem úgy hogy nem mertem semmihez hozzányúlni és a húrcsere is egy stresszes nap volt :(

    • @xyrius
      @xyrius 4 місяці тому

      @@edesbalazs Lehet hajlítani, erősebben is poengetni. Ha tényleg nagyon erősen pengetek, akkor kicsit rezegnek a húrok, de az meg mindegy, mert olyankor úgyis torzítva van. Nekem majdnem teljesen egyenes a nyak. Annyi ív van benne, mint az első bund és a húrok közti távolság (0.2-0.3 mm). Ideális a teljesen egyenes nyak lenne, de azt folyamatosan állítgatni kellene hőmérséklet, páratartalom függvényében. Így is kell azért havonta 1x-2x. Amúgy nem nagy cucc. Csavarozott nyakú gitárokat lehet beállítani normálisan, ragasztott nyakúakat nem. Meg kell nézni vízszintezővel, hogy a testben a vájat ahová becsatlakozik a nyak teljesen vízszintes-e. Ezzel szokott probléma lenni, nyakkal szinte soha. Ha nem vízszintes le kell marni vízszintesre (Dremelhez van ilyen maró kiegészítő, pár tízezer forint). Utána beállítod a nyakat teljesen egyenesre. Felhúrozod, beállítod a húrmagasságot, behangolod és utána beállítod mekkora ívet akarsz a gitárba. Én Duesenberg húrokat javasolnék, mert valamiért nem nyúlnak annyira, mint az Ernie Ball, Elixir, tetszőleges népszerű márka húrjai. Magyarul pár hét, hónap múlva is pontosan ugyan akkora erővel fogják feszíteni a nyakat. Utána fogsz egy nyakállító pálcát (1500ft kb) ráragasutasz 600as vagy 800as csiszolópapírt. Raksz egy-egy csavart a nyak elejére, közepére, hátuljára. Ez azért kell, hogy a nyakállító pálcát pontosan a nyak ívére tudd beállítani. (Fel van húrozva és be va hangolva a gitár.) Húzol filccel csíkot minden bunda és húronként állítgatva a pálcát szépen finoman végigcsiszolod a bundokat, amíg a filcnyom mindenhol el nem tűnik. Ami fontos, hogy húronként kell csinálni. Adott húrt meglazítod, félrerakod, ha a következő húr jön, akkor az előző húrt visszahangolod. Ez azért kell, hogy a húrok ugyan olya erővel feszítsék a nyakat. Az egész lényeg,e hogy nem azt kell nézni, hogy mit lehet kihozni a gitárból, hanem beállítod úgy ahogy akarod, és utána elhárítod a problémákat. Leírva ez bonyolultabbnak tűnik, mint amilyen valójában. A gyakorlatban ez kb fél órás procedúra, és utána kb még egyszer ennyi idő lekerekíteni és polírozni a bundokat. Bundreszelő is amivel le lehet kerekíteni a bundokat kb kétezerforintos tétel ebayen, és konkrétan nem tudod elrontani. Nem kell kiadni pénzt drága hangszerész szerszámokra, mert egyszerűen ha nem ez a hivatásod nem lesz rá szükséged soha.

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Szuper, köszönöm a tippeket, én egyelőre maradok annál amit csavarhúzóval/imbuszkulcsal lehet állítani, mert nem nagyon van meg a kézügyességem finomabb munkához :) A Duesenberg húrokat kipróbálom, ezt én is észrevettem, hogy szép lassan nyúlnak a húrok. Én akkor szoktam cserélni, mikor lehetetlenné válik intonálni (ha a 12-nél ok, akkor a 5-6-7-nél rossz és fordítva).

  • @Desperajoe
    @Desperajoe 4 місяці тому

    Zseniális, lényegretörő videó!

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Köszönöm szépen, örülök ha tetszett!

  • @laszlomarkos4016
    @laszlomarkos4016 4 місяці тому

    Köszönöm szépen... Ez több mint szuper

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Én is, örülök ha hasznos volt! :)

  • @vaszsolt
    @vaszsolt 4 місяці тому

    én 23 húrossal játszom, ahhoz mit ajánlsz?

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Csípőfogót, csökkentsd le 6-ig a húrok számát, és onnantól mindent a videó szerint 👌

  • @albimeola5838
    @albimeola5838 4 місяці тому

    Nagyon jó! Nincs mellébeszélés! Ritka kincs!

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Köszönöm szépen, nem is lesz mellébeszélés, de ha véletlenül marhaságot mondok bízom benne, hogy javítotok :)

  • @NagyDani91
    @NagyDani91 4 місяці тому

    Nagyon hasznos volt, köszönöm! :)

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Köszönöm én is, örülök ha hasznos volt!

  • @andrasrevesz1374
    @andrasrevesz1374 4 місяці тому

    Nagyon jó!

  • @andrasrevesz1374
    @andrasrevesz1374 4 місяці тому

    Nagyon jó!

  • @andrasrevesz1374
    @andrasrevesz1374 4 місяці тому

    Jó!

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Köszönöm szépen :)

  • @karvak1492
    @karvak1492 4 місяці тому

    Ha lopom, akkor mire figyeljek?

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Arra, hogy ne kapjanak el :D

    • @IRON_883
      @IRON_883 4 місяці тому

      Hogy ha beállítottad és már minden rendben vele, hová vidd vissza!!

    • @karvak1492
      @karvak1492 4 місяці тому

      @@IRON_883 Ki az, aki tud rajta játszani pókert?

  • @zvadalaci
    @zvadalaci 4 місяці тому

    Elektromos gitárra az oktávellenőrzés kimaradt: Üresen megpengeted a húrt, utána meg a 12. bundnál, akkor 1 oktávnak kell lennie a különbségnek. Ennek ellenőrzésére én a Guitar tuner, ingyenes appot használom. Oktávbeállítás a húrlábnál. Más és másfajta húrlábak babáin másképp kell beállítani. Ez is gitárbeállítási feladat, ennek ellenőrzése is megérne egy fejzetet.

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Köszönöm, ezt most szándékosan hagytam ki, mert nem akartam nagyon elhúzni a vidit a probléma körülírásával. Az intonáció, meg minden amit csavarhúzóval/imbuszkulcsal meg lehet oldani, az jön majd a beállítós vidiben :)

    • @zvadalaci
      @zvadalaci 4 місяці тому

      @@edesbalazs oké, köszi! Várom majd azt a videot is. Ez is nagyon hasznos volt.

  • @gyorgycsavas9363
    @gyorgycsavas9363 4 місяці тому

    A bundok nagymértékű kopása mert már többször csiszolták síkba vagy hullámos a sok vibrátótól. Ne vidd el 70 ezer az iduló ár bundcserénél. Dobgitárnál 12-es húr vagy a fölött a hangolókulcsok szorulnak, leeresztett állapotban a tüskék nagyon kotyognak ez cserét jelent minden esetben és mindet érdemes cserélni nem csak egy egy darabot, árba bekalkulálni. Ezeket hiányoltam a többi mind rendben. A tremolók átvizsgálása külön kis fejezetet érdemel. Természetesen ezek mind erősen használt gitárokra érvényes.

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Köszönöm a tippeket, ha nem haragszol a bundos részt beteszem a kiegészítések közé, ez nagyon jó ötlet, főleg régebbi jószágnál.

  • @laszlotanko5462
    @laszlotanko5462 4 місяці тому

    Baromi szimpatikus és olyan szinten adtad le ezt az egész minden gitárost érintő információt,amit sajnos a botfülüek magas csoportja sohasem fog megérteni.Mivált képp ha a hangok olyan szinten jutnak el a fülekhez amelyett a hozzá értök ismernek fel.Ide már hallás kell,nem vallás.

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Köszönöm szépen, örülök ha tetszett! :)

    • @laszlotanko5462
      @laszlotanko5462 4 місяці тому

      Köszönöm szépen véleményedet,valamint reakciódat.Tudásod elismerést,valamint tiszteletet érdemel.A most kezdő gitáros nemzedék ezekből az információkból nagyon sok mindent levonhat.Kivált képp megfelelő tudás mellé megfelelő gitár kiválasztása mindenképpen emelheti a színvonalat is.Minden elismerésem,tisztelettel:Tankó László.

  • @stogies3
    @stogies3 4 місяці тому

    1 A nyakban levo fe’m rud (truss rod) nagyon fontos,hogy a csavar tudjon mozogni, a menetek a csavaronepek legyenek es allithatoak.ez hasznalhatatlanna tudja tenni a hangszert, a javitasa koltseges 2 a nyak hatan az ujjadat vegig huzni addig a pontig ahol a testtel talalkozik. Ezzel a “nyaktorest” vizsgaljuk(ez foleg Gibsonoknal azon belul is a Les Paul modelleknel fontos.) Tetszett, hasznos video.

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Köszönöm, a Gibson fej törést berakom a kiegészítésekhez :)

  • @ivynightfall9452
    @ivynightfall9452 4 місяці тому

    Hasznos videó. :) Így tovább. :)

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Köszönöm szépen, örülök ha segített :)

  • @JnCon
    @JnCon 4 місяці тому

    Nagyon jól, igényesen összerakott videó! Külön tetszett, hogy tagoltan, érthetően beszélsz, jól megfogalmazott mondatokkal.

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Köszönöm szépen! Ha valami mégsem jön át, mindig biztosra megyek és ott a felirat is :)

  • @szilardgombos6504
    @szilardgombos6504 4 місяці тому

    nagyon nagyon hasznos és hiánypótló videó, óriási köszönet!!❤

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Köszönöm szépen, örülök ha tetszett! :)

  • @gitarspan
    @gitarspan 4 місяці тому

    Nagyon hasznos videó. Ment a lájk és a feliratkozás.

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Köszönöm szépen, remélem a következő vidik is hasznosak lesznek!

  • @edesbalazs
    @edesbalazs 4 місяці тому

    Hasznos kiegészítések a kommentekből: 1. Hangszedők ellenőrzésére 100-ast vigyél, könnyebben meghallod megkopogtatáskor hogy dolgozik-e a hangszedő (részletesebben @gyorgykiss7884 kommentjében, köszönöm!) 2. Mikor kemény kártyával ellenőrzöd, hogy a bundok síkban vannak-e, figyelj, hogy mindig a húrokkal párhuzamosan helyezd rá a kártyát a bundokra, ne ferdén (köszi a tippet, @elekbenedek5304) 3. Ha az eladó erről meggyőzhető, kérd meg hogy demonstrálja a nyakban levő pálca működését (köszönöm, @kekmz250) 4. Amikor a fej és a nyak szögben találkozik (pl.: Gibson vagy PRS), ellenőrizd, hogy nem volt-e törve (javítás nyomok), illetve most nincs-e probléma itt (köszi @stogies3) 5. Használt, főleg öregebb hangszereknél figyelj, hogy a bundok ne legyenek tele a húrok által kialakított mély vályúkkal, illetve ne legyenek nagyon alacsonyak: minimum 0.8-1mm bundmagasság a fogólaptól számítva (köszönöm @gyorgycsavas9363)

  • @bartabarnabas
    @bartabarnabas 4 місяці тому

    Nagyon hasznos videó, de a gitár hibájáról vagy hibáiról ritkán szólnak előre a hangszerüzletekben

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Köszönöm szépen! Ez volt az egyik oka amiért csináltam a témáról videót. Ha új gitárnál hibát beállítással nem megoldható hibát találsz, akkor egyrészt felfedezd, másrészt tudj mérlegelni, hogy keresel másikat, alkudsz, vagy legrosszabb esetben lenyeled a békát.

    • @bartabarnabas
      @bartabarnabas 4 місяці тому

      @@edesbalazs Ez az 1. precíz szakmai videó amit láttam, köszönet érte, nagyon hasznos!!! Még arról lehetett volna szó, hogy a nyakferdeségnél melyik irányba tekerve homorítja és domborítja

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      ​@@bartabarnabasebben a vidiben direkt nem adok tippet arról, hogy hogyan módosíts bármit a hangszeren. Viszont másodszor hallom, hogy ez érdekes lehet, úgyhogy hamarosan jön a beállítós vidi 😉

  • @erdosgabor4755
    @erdosgabor4755 4 місяці тому

    Igényes munka, köszönet érte.👍

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Köszönöm szépen!

  • @ktib74
    @ktib74 4 місяці тому

    Brutál jó és hasznos videó, köszönjük!

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Köszönöm szépen, örülök hogy hasznos volt! :)

  • @gyorgykiss7884
    @gyorgykiss7884 4 місяці тому

    A hangszedőváltó kapcsoló pénzérmével való vizsgálatánál érdemes tudni, hogy csak a (legalább jelentős részben) ferromágneses ötvözetű érmékkel működik. 100-assal működik, de 10 és 50 Forintossal és értelemszerűen a bronz érmékkel nem.

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Szuper hogy mondod! Én azt hittem, hogy minden jó ami elektromos vezető. A 10-es (amit a videóban használok) működik, de nem a leghangosabb a produkált jel amikor megkopogtatom.

    • @gyorgykiss7884
      @gyorgykiss7884 4 місяці тому

      A hangszedőben állandó mágnesek vannak, ezek mágneses terét jelentősen csak a ferromágneses anyagok változtatják meg. Ezek tudnak a hangszedő tekercsében fluxusváltozást, ezáltal indukált elektromos jelet létrehozni. Ezért is voltak régen az elektromos gitár húrok nikkelből, aztán utóbb, hogy olcsóbb legyen, acél szálra tekercselt vékonyabb nikkel profilokból. Ha nem ferromágneses vezetőt mozgatsz a hangszedő előtt, vagy érintesz hozzá, akkor a fluxusváltozás nagyobbrészt csak abban jön létre, nem a hangszedő tekercsében. Nekem a tízessel meg sem szólal, (nyilván van az az erősítés, ami ezt is hallhatóvá teszi) de acél csavarhúzóra, vagy százasra szól mint a zállat. :) Egyébként tetszik amit elmondasz, üdv! @@edesbalazs

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      @@gyorgykiss7884 Nagyon király tipp, kitűzök egy kommentet a kiegészítésekkel, köszönet érte!

    • @steve_video
      @steve_video 4 місяці тому

      Imbuszkulcsnak kell járnia a gitárhoz, azzal lehet érme nélkül is ellenőrizni

  • @atibaba
    @atibaba 4 місяці тому

    Korrekt, rövid, lényegre törő és hasznos... Köszönet érte!

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Köszönöm szépen, örülök ha hasznos volt! :)

    • @atibaba
      @atibaba 4 місяці тому

      @@edesbalazs ...kifejezetten! És ezt tucatnyi vásárolt, épített és átépített gitár után mondom...

  •  4 місяці тому

    Érdekes hangszer, de azért 14:00 nál felbukkant egy PRS is, amire szintén kiváncsi lennék...😏

    • @edesbalazs
      @edesbalazs 4 місяці тому

      Elő fog még ő is bukkanni, az elektromosok között ő a nagy kedvencem :)