- 120
- 604 252
Łukasz Malinowski
Приєднався 28 бер 2020
Ten kanał jest dla tych wszystkich, którzy chcieliby poznać filozofię od podstaw, prześledzić jej rozwój, w przystępny sposób zrozumieć najważniejsze pojęcia i poznać poglądy najsłynniejszych filozofów. Czyli dla każdego ucznia i adepta najpiękniejszej dziedziny wiedzy.
Відео
6. Po co nam filozofia - polityka i ekonomia
Переглядів 229Місяць тому
#filozofia #filozofia polityczna
5. Po co nam filozofia - metoda
Переглядів 310Місяць тому
#filozofia #po co nam filozofia #Kartezjusz #sceptycyzm
4. Po co nam filozofia - szkoły szczęścia.
Переглядів 287Місяць тому
#filozofia #szczęście #stoicyzm #epikureizm #indywidualizm
2 Po co nam filozofia? Arche i wolność dyskusji.
Переглядів 3902 місяці тому
#filozofia #po co nam filozofia?
1. Po co nam filozofia? Wprowadzenie
Переглядів 1,1 тис.2 місяці тому
#filozofia #po co filozofia? #sens filozofii #co nam dała filozofia?
Erich Fromm i problem wolności
Переглядів 2,5 тис.8 місяців тому
#Erich Fromm #ucieczka od wolności #osobowość autorytarna
Hannah Arendt i banalność zła
Переглядів 2,6 тис.10 місяців тому
#filozofia #Arendt #totalitaryzm #Eichmann
Albert Camus i człowiek absurdalny
Переглядів 2,6 тис.10 місяців тому
Albert Camus i człowiek absurdalny
Będzie koniec filozofii jak skończy się życie na ziemi 😅
Załóż, że wszystko, co wiesz, nie tylko nie jest właściwe, lecz że są to bardzo starannie dobrane kłamstwa. Załóż, że twój umysł wypełniony jest nieprawdą - o sobie, o historii, o otaczającym cię świecie - zaszczepioną przez wpływowe siły, aby ukołysać cię do snu samozadowolenia. Twoja wolność jest iluzją. Jesteś pionkiem w spisku, a twoja rola, jeśli masz szczęście, ogranicza się do ubezwłasnowolnionej ofiary kłamstwa.
Fantastyczna seria.....Panie Łukaszu zrobił Pan kawal dobrej roboty...dziękuje !
E Fromm to myślenie naiwne i w pewnym sensie popis dyletantyzmu, zresztą to ma wspólnego z Freudem. Obozy koncentracyjne, rasizm, szowinizm, darwinizm społeczny, eugenika to są wymysły Anglosasów którzy stosowali to w koloniach i w Ameryce na wiele większą skalę niż to robili Niemcy, właściwie był to trend intelektualny u elit i w środowiskach akademickich, gdyż teorii mierzących rozmiar czaszki murzyna, chińczyka itp było pełno i to właśnie demokracja sprawiła, że lud uznał iż jest to droga którą iść należy, gdyż miała oparcie wśród inteligencji. Podobne bolszewizm w Rosji wyszedł z inteligencji gdzie również to lud dał się nabrać i poszedł za głosem "starszych i mądrzejszych". Oczywiście głosy przeciwne były, Darwinizm dopiero od niedawna jest uznawany za "prawdę", wcześniej przekonywał tylko część, podobnie jak marksizm i pochodne ale to właśnie wolność sprawia, że ludzie sobie wybiorą za którym głosem pójść. Ci wszyscy demokraci natomiast, rozpowszechniający brednie o wolności, właściwie chcieliby ją ludzim odebrać i narzucić "jedyną słuszną opcję wyboru" co widać po dziś dzień po zbrodniach jakich bezkarnie dokonuje Ameryka na "nieposłusznych krajach".
Wartościowy materiał, dzięki
Dziękuję. Bardzo mi się podobało. Proszę o więcej 😊
no trochę to przesada po mojemu żeby twierdzić że filozofia jest wstanie pomagać w rozwiązywaniu zagadnień etycznych, jakiś przykład bym chciał usłyszeć, przecież nie da uzasadnić racjonalnie żadnego systemu moralnego, bo one wszystkie pochodzą jakoś z głębszych rejonów mózgu, tam gdzie się kryją pierwotne instynkty a nie rozum. Czy jest jakiś przykład dedukcyjnego rozumowania filozoficznego, który prowadzi od "martwych" praw przyrody (które są dowodliwe naukowo) do praw moralnych? chyba nie, więc na nic tu filozofia
@@dubito0ergo0cogito Na przykład to właśnie etyczne zespoły przy ośrodkach medycznych stworzyly kodeksy deontologii lekarskiej, gdzie na przykład rozstrzygnięto, że stosowanie efektu placebo w terapii jest niedopuszczalne (a jeszcze w latach 80 było jak najbardziej akceptowane i stosowane), że konieczna jest w procedurach medycznych świadoma zgoda pacjenta (z całym aparatem poszerzającym, co jeśli takiej pacjent nie może wyrazić), że klonowanie człowieka i badania w tym kierunku nie powinny mieć miejsca i do jakiego etapu klonowanie ludzkich komórek jest dopuszczalne. To są dość szczegółowe kwestie, ale bardzo konkretne i wynikające właśnie z rozstrzygnięć etycznych.
@@ukaszmalinowski5846 fajnie, że działają takie zespoły, tylko pytanie na ile one generują wiedzę obiektywną posiadającą elementarną namiastkę racjonalności? czy nie jest tak, że te same zespoły filozofów będą dawać zupełnie przeciwne rozstrzygnięcia w zależności od kultury w jakiej się urodzili albo systemie politycznym w jakim przyszło im żyć? Bo jeśli to wszystko co te zespoły generują to wiedza irracjonalna to równie dobrze można by rzucać monetą w rozstrzynięciach etycznych np. odnośnie najnowszych technologii, byłoby to przynajmniej tańsze rozwiązanie
Dobrze prawi, polać mu :) z ciekawością wysłuchałem tego popularnonaukowego eseju
Szkoda, że to już ostatni odcinek z cyklu, zawierał tyle ciekawych wątków i argumentów za potrzebą istnienia filozofii, że można by o każdym stworzyć osobny odcinek. Słucham już drugi raz, zapewne nie ostatni! I ze wszystkim się zgadzam. Bez filozofii nie jesteśmy w stanie całościowo zrozumieć rzeczywistości. I oby nasz stechnicyzowany świat, w swoim dobrze pojętym interesie, czerpał z niej jak najwięcej. Dziękuję za kolejną porcję materiału do codziennej refleksji. Do tego filozofia też jest niezbędna!;)
Uczenie filozofii w szkole podstawowej i gimnazjum musi być straszne. Takie dzieci jeszcze nie mają takich zdolności umysłowych. Dorosły o umyśle 12 latka to osoba upośledzona umysłowo w stopniu lekkim. Młodzież tego nie zrozumie. Pewnie wielu prof. musiało sobie doczytać u innych.
Czy w Polsce jest jakiś żyjący filozof, który tworzy jakieś idee mające wpływ na cokolwiek? Czy ks. Tischner czy R. Ingarden są filozofami nie tylko polskimi ale i poważanymi w innych krajach? Tatarkiewicz podobno nie uważał się za filozofa. Ci bardziej znani Wolniewicz i Kołakowski nie wiem. Kołakowski zajmował się, z tego co kojarzę, marksizmem i historią filozofii. Mógłby pan coś nagrać o polskiej filozofii np 1945-1989. A tak w ogóle już wolałby takiego nauczyciela filozofii niż takich od których i tak nie można się nic dowiedzieć i dają sobie prawo do przychodzenia na zajęcia, bo to tak jakby wydrzeć sobie prawo do założenia rodziny, posiadania dziecka. Dobrze że pan nagrywa.
@@ukaszmizioek8826 Dziękuję, w planach mam nagranie całej czesci o polskiej filozofii, mam nadzieję, że ten obraz będzie wówczas szerszy, choć na arenie międzynarodowej nasza rola jest raczej mniejsza niż większa. Najwiekszy wpływ wydaje mi się należy oddać szkole lwowsko-warszawskiej, szczególnie Alfredowi Tarskiemu. Roman Ingarden to ważne nazwisko w fenomenologii, Leszek Kołakowski w analizie marksizmu. Ks. Tischner podobnie jak Jan Paweł II to cenne głosy personalizmu, współcześnie mamy kilka osób głęboko rozumiejących nurty wokół Lacana i Žižka. Jak widać z tego zestawienia, są to postaci juz z wąskich dziedzin i to jako jedne z wielu międzynarodowych głosów - cennych, ale już bardzo branżowych, jeśli tak można powiedzieć.
100% dowod na istnienie Boga jest kwantowy eksperyment podwojnej szpary. Materia istnieje tylko w swiadomosci.
Filozofia będzie mieć swój koniec , razem z ludzkim istnieniem. Pytania pozostają wieczne , zmieniają się tylko osoby borykające się z nimi. I chodź są one zawieszone już nad ludźmi od tysięcy lat , to dla nas samych zagadką są przez dosłownie chwilę. Później przekażemy sztafetę dalej.
Ludwig był prawdziwym filozofem. Nie tylko dyplomowanym akademikiem, a astetą udreczony przez własne myśli. Bardzo ciekawa biografia, a ilość anegdot nie pozwala się zanudzić.
Karl Marx jest niestety przykładem że filozofia nie zawsze idzie w parze z ekonomią, a większość jego predykcji była o Kant dupy rozbić :)
@@MatthewMcRowan No tak, takich przykładów myślę jest wiele, jeśli wręcz nie przytłaczająca większość. W kwestii ontologii też większość filozofów dziś jest tylko ciekawostką i powidokiem. Co jednak Marksowi trzeba oddać, to że jego spostrzeżenia i diagnozy problemów pozwoliły nam urealnić rozumienie mechanizmów kapitalizmu.
@@ukaszmalinowski5846 Gdyby nie kapitalizm, a głównie to pochodzenie Engelsa który do biednych nie należał (fabryka tekstylna w Wuppertalu) i mógł sponsorować swojego ziomka Karla, to może nigdy byśmy tych jakże konstruktywnych krytyk nie ujrzeli, i wiele milionów ludzi by pożyło nieco dłużej nie umierając z głodu
@@ukaszmalinowski5846 uważam że sama ekonomia klasyczna nie jest sama w sobie zła, a to kryzys etyczny i redukcja moralności do kodeksu prawnego sprawiła że np. wyzyskiwanie obywateli Chin w sweat shopach nie jest uważane za coś niemoralnego, ale tutaj filozofia spotyka się z murem który można przebić formując myśl polityczną która może mieć wpływ na prawo, jak to mawiał Artur "Filozofowie nie mają wpływu, są bezsilni".
Trzy grosze ignoranta na temat gwiazdy sceny i ekranu . Na przestrzeni ostatnich 26 wiekow milismy wielu bajtlokow w filozofii , chociaz niemal kazdy z nich mial nieprzecietny umysl . Jednym z nich jest Kant . Dlaczego ? Jesli jego intelekt twierdzi , ze ja , tzn. rozum czlowieka jest miara rzeczy w prawie moralnym , to szkoda czasu na takich ludzi , poniewaz jest wielu innych prawdziwych mistrzow intelektu , a ktorych mozemy nie zdazyc przerobic , ze tak powiem , w swoim zyciu . Innymi slowy szkoda bezcennego czasu na podniecanie sie zwodzicielami takimi , jak Kant , ktory sam watpi w to , co mowi . W ramach studiowania dziejow filozofii , dziejow w odkrywaniu prawdy o otaczajacym nas swiecie , to tak , a nawet nalezy spojrzec na takich , jak Kant chociazby zdroworozsadkowo i odrzucic , bo w przeciwnym razie mozna zwariowac czytajac o tych wszystkich mistrzach intelektu . W przeciwnym razie na koncu mozesz sie pogubic , jesli nie masz poprawnie uformowanego umyslu i nie masz odpowiednich narzedzi , ktore ci moga pomoc w oszacowaniu , ze ten to prawdziwy mistrz , a tamten to zwodziciel . Prosze pamietac , ze zwodziciel duzej klasy moze nawet pod 99 procent wypowiadac prawde , jednakze caly dings rozgrywa sie wlasnie w tm malym bledzie na poczatku , ktory na koncu urasta do gigantycznego problemu .
Jestestwo i jego pojmöwanie sa nieokreslone.sartre w egzyntalizmie zadWal pytanie czy jest byt czy nicosc.faucoult polemizowal.osobis ie wierze w sile w.Ale nigdy nikt nigdy nie wrocil zA lustra.a wiec wszelki konceptualizm jest z założenia jest z zAlozeniea usilowaniem zrozumienia zalozenia percepcji rzeczywistosci.jakakolwiek jednostka nie jest w stanie tego pojac.a usilne prowadzA do konfliktow czesto niestety religijnych
Panie Łukaszu, dziękuję za kolejny odcinek i kolejną porcję myślenia. Jak wspaniale jest móc słuchać o filozofii, przygotowując sobotnie śniadanie dla rodziny! Czy Kartezjusz wskazywał na inne niepoważalne fundamenty poza cogito ergo sum, czy któreś z nich przetrwały do naszych czasów i czy podważając świadectwo zmysłów jako źródło poznania pewnego nie wracał ostatecznie do Platona, dla którego tylko rozumem można było poznać rzeczywistość? I czy Kartezjusz nie zapoczątkował tym zwrotem w filozofii także nowożytnej nauki o umyśle? Przy okazji BARDZO proszę o cykl poświęcony filozofii nauki.
❤ siadam i słucham
Frederick was mad but absolutely a genius
Akwinata to topka myslicieli w historii ludzkości. Dzis jest sekowany a nawet jest obiektem drwin przez współczesnych myslicieli,ale tylko dlatego,ze byl katolikiem.Uważam to za niedorzeczne slabe i miałkie.
Śmieję się więc jestem
Absurd życia
Siadam, słucham😊
Bardzo dobrze byłoby pociągnąć dalej temat logiki💪
Co rozumiemy przez Arche? Przyczyna świata?
Bardzo ciekawe❤
Dziękuję
Dla zasięgów!
Dziękuję za kolejną wnikliwą analizę! To, że filozofia odnajdywała inne od systemów religijnych odpowiedzi na pytanie o rolę człowieka w świecie i o szczęście, i to jak różne te odpowiedzi były, jest fascynujące. Kwestia wolności i mniejszej czy większej autonomii człowieka jest tu rzeczywiście pewnym wyróżnikiem, będącym osiągnięciem filozofii. Wydaje się, że ten sposób myślenia przeniknął potem do chrześcijaństwa, co mogłoby być chyba uznane za kolejny wkład filozofii w rozwój szeroko pojętej kultury. Przy okazji chciałabym prosić by w dalszych wykładach odniósł się Pan do tez z najnowszej książki J. Hartmana "Zmierzch fiozofii". Przyznam, że włos się na głowie jeży...
pewnie, Pseudo-Dionizy, święty Seweryn Boecjusz czy święty Tomasz z Akwinu wszyscy czerpali z Platona czy Arystotelesa, niektórzy uczeni zaznaczają też często że wiele z tych zagadnień wcale nie powstało z kreatywności dwóch wspomnianych Greków, a były już tematem debat od wielu lat
Łapka w górę na dzień dobry :) cel egzystencji? Osiągnięcie stanu eudajmonii.
lub pogranie na harmonii!
GŁUPIEGO NICZYM NIE PRZEKONASZ BO GŁUPI OSŁUGUJE SIĘ SWOJĄ LOGIKĄ OBCĄ NASZEJ LOGICE PORZĄDKU
Prawdziwa jest tylko matematyka.
Werner Heisenberg napisal ksiazke pt Fizyka a Filozofia, ale nie mialem okazji przeczytac
Można też tu napomnieć że sofiści to tacy proto-prawnicy :)
czytalem Kwantechizm, Andrzejowi sie wydaje ze jest madrzejszy niz jest
Dziękuję! Wreszcie zrozumiałem hermeneutykę 😊
Co to miało być 😲😯😵💫⌛ 👎
czy filozofia nie jest przypadkiem nauką archaiczną? która już nic więcej nowego nie jest wstanie wyprodukować bo wysyciła się w swoich możliwościach? Na ile dzisiaj jest zdolna do formułowania teorii nowych i oryginalnych a na ile filozofowie współcześni są jedynie historykami filozofii a nie twórcami nowych oryginalnych pomysłów?
@@pawerogowski4419 Mam nadzieję uda mi się może choć w części odpowiedzieć na to pytanie w ostatniej części tego cyklu, a spoilerując - wydaje mi się, że nadal filozofia wnosi nowe kwestie i do jej pogrzebu jeszcze trochę czasu zostało.
problemem tych debat jest semantyka, co jest jest nauka, a co juz nie jest nauka? czy mozna powiedziec ze pre-sokratejscy filozofowie byli rowniez naukowcami? czy istnieje jakas arbitralna zasada ktora musi spelniac nauka aby byla uwazana za nauke?
@@MatthewMcRowan jakoś nie widzę aby pytanie czy filozofia już doszła do kresu swoich możliwości sprowadzało się do problemu niemożności zdefiniowania ścisłego czym jest nauka a czym nie jest, może naświetl bardziej o co ci chodzi?
@@MatthewMcRowan tak jak ja to widzę, to filozofia jest nauką, która w przeszłości wydobywała pewne przedmioty ogólne (np. byt, umysł...) z języka potocznego i próbowała tworzyć, na tyle na ile to było możliwe, logicznie spójne teorie (modele) tych przedmiotów (np. materializm, solipsyzm...). Problem w tym, że w języku potocznym jest skończona liczba takich przedmiotów ogólnych i filozofia już ich więcej nie znajdzie po za tymi które "odkryła", czy dała do zrozumienia, że one istnieją. Np. nie da się już niczego więcej wyobrazić niż dobro i zło nie ma trzeciej wartości, byt może być materialny albo niematerialny, nie może być nie-materialny i nie-niematerialny itd... Oczywiście może istnieć nieskończenie wiele teorii ale one wszystkie sprowadzają się do kilku typów ogólnych. Tymi szczegółowymi teoriami, których jest nieskończenie wiele zajmują się nauki szczegółowe i są nieinteresujące z punktu widzenia filozofii.
Świetny film!
Wątek paradoksu kłamcy wydaje się ciekawy, chętnie posłuchał bym jego rozwinięcia
Pewien człowiek twierdzi: „ja teraz kłamię”. Jeśli zadamy sobie pytanie, czy jest on kłamcą czy też twierdzi prawdę dojdziemy niechybnie do sprzeczności. Jeśli kłamie, to stwierdzając „ja teraz kłamię” wypowiada prawdę, a więc nie jest kłamcą. Jeśli natomiast twierdzi prawdę, to znaczy, że kłamie, bo to oznacza wypowiadane przez niego zdanie.
Dzięki!
Czy to rozróżnienei Boecjusza natury na ontyczny i ontologiczny można powiedzieć, że jest to rozróżnienie na istotę i istnienie? Nie rozumiem do końca tego ontycznego i ontologicznego. U Heideggera słyszałem, że jest to jakby rozróżnienia na jednostkowe bycie (Dasein) i to jest poziom ontyczny oraz na ontologiczny, czyli poziom wszelkiego bycia. Ale nie rozumiem :(( Czy mógłby Pan to przybliżyć zarówno u Boecjusza, jak i dalej, u Heideggera?
Dragan mówi tak, że aż chce się mu wierzyć, że ma rację. ;)
💚💚💚
Panie Łukaszu, obejrzałem chyba wszystkie Pana filmy, bardzo dziękuję za wartościowe przedstawienie i czekam na więcej :)
Panie Łukaszu, dziękuję za cenną myśl, że filozofia dała ludzkości podwaliny wolnego, równoprawnego rozumowania opartego na argumentacji odnoszącej się do świata widzialnego. Nurtuje mnie pytanie czemu ta wolność myślenia była możliwa w Grecji. Jakie warunki musiały zaistnieć by myśl stała się wolna od wpływu religii? To co się wówczas stało przypomina mi nieco czasy Oświecenia, może więc geneza jest w jakiejś mierze podobna? Może osłabienie wpływu religii na życie umysłowe, wolność w argumentowaniu wynikała z tego, że sama religia grecka nie była tak silne dogmatyczna i dopuszczała współistnienie wielu nawet sprzecznych ze sobą mitów? Sprzeczność zaś i duże nieprawdopodobieństwo mitu rodzi wątpliwości, każe go podważać, włożyć między bajki i szukać innego wyjaśnienia. Tak samo chyba pojawienie się reformacji i nowych nurtów w religii chrześcijańskiej, które miały równoprawny byt też przyczyniło się, jak sądzę, do załamania silnej pozycji kościoła katolickiego i doprowadziło do podważania dogmatów religijnych. Skoro odłamy chrześcijaństwa podważały wzajemnie swoje dogmaty równie dobrze można było podważać je same. Nie chcę wchodzić zbyt daleko w genezę Oświecenia, mam tylko taką intuicję, że kryzys wiary religijnej, a w daszym rzędzie rozwój wiedzy przyrodniczej wydaje się dla wolności myśli poszukującej odpowiedzi w tym świecie za kluczowy. Być może również brak centralnej władzy politycznej w Grecji miał znaczenie, a przez to rozwój swobód obywatelskich, bo przecież równocześnie Grecja oprócz kolebką wolnej myśli była także kolebką demokracji? Zastanawiam się nad tymi powiązaniami. Czy Pan widzi to podobnie czy też w czymś innym upatruje Pan przyczyn pojawienia się filozofii w Grecji? Będę wdzięczna za parę zdań w odpowiedzi. Pozdrawiam! I czekam na ciąg dalszy. Monika
głównie to niewolnicy, jak już miałeś kilku to nie musiałeś chodzić na polę, miałeś czas na rozmyślanie o życiu. ponad to, w przeciwieństwie do średniowiecza Europejskiego w Grecji nie było takiego rygoru religijnego, było to bardziej opcjonalne żeby udać się do świątyni zazwyczaj poświęconej jednemu z Olimpijskich bóstw jak ktoś chciał. A co do demokracji to już nawet Sokrates po niej jechał, ale tak w Atenach powstala jedna z pierwszych opisanych demokracji, ale ostatnim etapem demokracji jest cezaryzm (pozdro Spengler)
FILOZOFIA RZYMSKA OPIERAŁA SIĘ NA FILOZOFII GRECKIEJ ALE DO CZASÓW RZYMSKICH NIE OSTAŁO SIĘ ANI JEDNO PISMO CZY TRAKTAT NAPISANY RĘKĄ GRECKIEGO FILOZOFA CZYLI NA JAKIEJ PODSTAWIE TWORZONO DOGMATY FILOZOFICZNE ... TO TAK JAK Z CHRZEŚCIJAŃSTWEM STWORZONYM NA PODSTAWIE PISM NIE PISANYCH PRZEZ JEZUSA ANI PRZEZ UCZNIÓW JEZUSA
Dla zasięgów!
@@brickphone404 Dziękuję
pornopauperum.blogspot.com/2024/09/mury-tozsamosci.html?m=0