- 48
- 354 647
Wingview.net
Poland
Приєднався 16 лип 2016
Z pasją o lotniczych starociach i tym co dzieje się w lotnictwie obecnie.
ATR: francusko-włoskie turbośmigłowce - wingview.net
Historia samolotów ATR to ponad cztery dekady rozwoju regionalnych turbośmigłowców. Kto stoi za ich budową? Czym się charakteryzują? Kiedy wykorzystywały je PLL LOT? Zapraszam na najnowszy odcinek!
Переглядів: 977
Відео
Britstol Brirtannia - samolot z problemami - wingview.net
Переглядів 1 тис.5 місяців тому
Czy kilkadziesiąt wyprodukowanych egzemplarzy samolotu średniego i dalekiego zasięgu to słaby wynik? Zdecydowanie tak! Dlaczego Bristol Britannia nie zyskał popularności? Co różniło go od skonstruowanego w tym samym czasie Boeinga 707? Zapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka!
Koniec odrzutowców Fokkera - coraz nudniej na europejskim niebie - wingview.net
Переглядів 1,6 тис.8 місяців тому
W 2023 roku z europejskiego nieba zniknęły dwie rodziny statków powietrznych - odrzutowe Fokkery i samoloty serii MD80. Ostatni rejs Fokkera 100 w barwach linii Carpatair , był zarazem ostatnim rejsowym połączeniem obsłużonym odrzutowcem z Holandii na naszym kontynencie. Zapraszam na opowieść o Fokkerach F28, F70 i F100 oraz o historii ich producenta.
Lata 80. - trudna dekada PLL LOT - wingview.net
Переглядів 3,7 тис.11 місяців тому
Poprzedzone zimą stulecia lata 80. były trudne zarówno pod względem politycznym jak i gospodarczym. Wprowadzenie stanu wojennego oraz stale pogarszająca się sytuacja ekonomiczna odcisnęły swoje piętno również na lotnictwie komunikacyjnym. Zapraszam Was na opowieść o ostatniej dekadzie, w której flota PLL LOT składała się z Tupolewów, Iljuszynów i Antonowów, a podróże lotnicze były rzadkością. P...
An 12 - wojskowy w barwach LOT-u i zapomniana katastrofa - wingview.net
Переглядів 3,7 тис.Рік тому
An-12 był średnim samolotem transportowym, który pomagał władzom PRL zdobywać cenne dewizy. Dwa samoloty w barwach PLL LOT przemierzały świat, transportując najróżniejsze towary. Niestety, jeden z takich rejsów zakończył się katastrofę, która popadła w zapomnienie.
Concorde - prędkość i szyk w przestworzach - wingview.net
Переглядів 1,1 тис.Рік тому
Concorde był jednym ponaddźwiękowym samolotem pasażerskim, który regularnie przewoził pasażerów. Eksploatowany jedynie przez Air France i British Airways, wyprodukowany w 20 egzemplarzach jest jednym z ciekawszych statków powietrznych, które powstały.
Embraer 120 - to w Europie rarytas - wingview.net
Переглядів 1,1 тис.Рік тому
Odrzutowce z Brazylii służą we flotach linii lotniczych na całym świecie. Cofnijmy się jednak do czasów, gdy powstawał jeden z pierwszych projektów, który zyskał zwolenników na rynku północnoamerykańskim, lecz w Europie nie wzbudził większego zainteresowania przewoźników. Embraer 120, bo o nim mowa to dziś prawdziwy rarytas na Starym Kontynencie - zapraszam Was na opowieść o jego historii i ocz...
60 razy więcej cargo na lotnisku w Rzeszowie: zaplecze walczącej Ukrainy rok po agresji wingview.net
Переглядів 16 тис.Рік тому
Od ponad roku rzeszowskie lotnisko jest kluczowym węzłem zaopatrzeniowym walczącej Ukrainy. Dociera tu pomoc humanitarna, uzbrojenie i amunicja. Dodatkowo, to właśnie tu przybywają pacjenci zza naszej wschodniej granicy, udający się na leczenie do innych państw Europy. Zobacz jak funkcjonuje port lotniczy w stolicy Podkarpacia, jakie systemy obrony powietrznej go chronią i jak wygląda ruch lotn...
Lotnisko Poznań-Ławica czyli o załodze, która wylądowała nie tam gdzie trzeba - wingview.net
Переглядів 8 тис.Рік тому
Poznaj przeszło stuletnią historię poznańskiego lotniska i zobacz jak wygląda terminal terminal w którym obsługiwani są pasażerowie na Ławicy. Dowiedz się co wydarzyło się w 2006 roku, gdy załoga Boeinga 737 mającego wylądować na Ławicy pomyliła porty lotnicze. I bonus: zobacz jedyne rozkładowe połączenie kolejowe w Europie, obsługiwane trakcją parową!
Mi-8 - śmigłowiec polskich VIP-ów - wingview.net
Переглядів 2,2 тис.Рік тому
Poznaj wnętrze śmigłowca Mi-8, którym podróżowały najważniejsze osoby w państwie. Dowiedz się kiedy i dlaczego otrzymały one malowanie PLL LOT.
Wycofanie samolotów Dash 8 Q400 z PLL LOT - wingview.net
Переглядів 4,7 тис.Рік тому
Po dekadzie we flotach Eurolotu, a później PLL LOT, samoloty Dash 8 Q400 opuszczają polskiego flotę przewoźnika. Tym sposobem na bliżej nieokreślony czas kończy się era turbośmigłowców z żurawiem na ogonie. Dowiedz się jak wyglądała służba samolotów wyprodukowanych w Kanadzie i poznaj ich historię w Polsce!
Lotnisko Radom to zły pomysł - wingview.net
Переглядів 4,1 тис.2 роки тому
Są pomysły lepsze i gorsze. Budowa terminala i obsługa pasażerów w Radomiu zdecydowanie należy do tej drugiej kategorii. Jaką funkcję ma pełnić ten port lotniczy i komu służyć? W tym odcinku wyliczam, co w moim powoduje, że inwestycja ta jest pozbawiona sensu.
BAe 146 Statesman - w służbie Jej Królewskiej Mości - wingview.net
Переглядів 2 тис.2 роки тому
Jakie samoloty przez ponad trzy dekady pozostawały w służbie brytyjskiej rodziny królewskiej? Kto oprócz księcia Filipa miał uprawnienia do pilotowania statków powietrznych tego typu? Dowiedz się więcej o samolotach BAe 146 Statesman!
Ił 14 - kawał historii lotnictwa PRL - wingview.net
Переглядів 2,4 тис.2 роки тому
Samoloty Ił-14 przez wiele lat były częścią floty PLL LOT, przewoziły na swoich pokładach najważniejsze osoby w państwie i służyły w wojsku. Przenieś się wraz ze mną do lat 50 XX. stulecia, poznaj ich historię oraz zobacz niepublikowane dotychczas zdjęcia!
Lotnisko Rzeszów - zaplecze walczącej Ukrainy - wingview.net
Переглядів 208 тис.2 роки тому
Lotnisko w Rzeszowie ma za sobą już kilkudziesięcioletnią historię. Niedawno, w związku z wojną na Ukrainie otworzył się jej zupełnie nowy rozdział - port stał się kluczowym węzłem do którego dostarczane są uzbrojenie i pomoc humanitarna z całego świata.
BAe ATP - ostatni brytyjski samolot pasażerski - Wingview.net
Переглядів 1,2 тис.2 роки тому
BAe ATP - ostatni brytyjski samolot pasażerski - Wingview.net
Boeing 767 - skrzydła polskiej transformacji - Wingview.net
Переглядів 5 тис.2 роки тому
Boeing 767 - skrzydła polskiej transformacji - Wingview.net
Czterosilnikowy samolot z Polski - PZL MD-12 - Wingview.net
Переглядів 2,2 тис.3 роки тому
Czterosilnikowy samolot z Polski - PZL MD-12 - Wingview.net
Lotnisko Szczecin-Goleniów - wingview.net
Переглядів 7 тис.3 роки тому
Lotnisko Szczecin-Goleniów - wingview.net
Wingview.net: Ił-76 - na pokładzie radzieckiego twardziela
Переглядів 6 тис.3 роки тому
Wingview.net: Ił-76 - na pokładzie radzieckiego twardziela
Mitsubishi SpaceJet - co poszło nie tak?
Переглядів 5 тис.3 роки тому
Mitsubishi SpaceJet - co poszło nie tak?
Wingview.net: Ił 114 - samolot jak Lenin, wiecznie żywy
Переглядів 3,3 тис.3 роки тому
Wingview.net: Ił 114 - samolot jak Lenin, wiecznie żywy
Dash 8 Q400 - to nie jest mój faworyt - Wingview.net
Переглядів 2,1 тис.4 роки тому
Dash 8 Q400 - to nie jest mój faworyt - Wingview.net
Airbus 340: rejs w pierwszej klasie
Переглядів 2,4 тис.4 роки тому
Airbus 340: rejs w pierwszej klasie
Koronawirus: koniec lotnictwa jakie znamy?
Переглядів 1,3 тис.4 роки тому
Koronawirus: koniec lotnictwa jakie znamy?
Cześć i Czołem :) Dopisek do krajowych połączeń LOTU = to istotną ( dla niewiedzących ) rzeczą było prawie darmowe latanie ( w ramach wolnych miejsc - które zawsze były ) na legitymację szkolną na kwadranse przed lotem An-24W. Wykorzystywałem tę okoliczność "do bólu". AHA! Na pokładzie samolotu był wówczas patrol specjalny milicji obywatelskiej ( chłopcy od Pana Dziewulskiego )... . Głównie latałem WAW-WRO ale nikt nie kwapił się przekierować lot na TempeLOT ( aluzja ). Pozdrawiam Breyt Radio Zet -> PS samolotami Tu-134A i 134B latałem jedynie nad Bułgarią - jednakże w barwach "Balkanu".
Cześć i zdraść ) Byłem konstruktorem o OKB SUXABO - ależ fajnie zmylam AaI:P Konkretyzując Il 76=Ti ...to nie konstrukcja "iluuszyna". Zapraszam na stronę Breyt Radio Zet ":) Pozdrawiam Bogdan
Jaruzelski ten huj moja mlodosc,mysle ze juz schlag Go trafil
Czy we flocie LOT-u były jakieś DC3?
Były, C-47
Super filmik, zawsze uwielbialem ten samolot za dźwięk na przelotowej. Moze jakis film o AN-22? Tamten brzmi jeszcze lepiej 😁
Widziałem naprawdę samolot an-12
a ja nim lecialam z Szyman do Krakowa.
Brak polonczen od X lat jfk ny dlaczego ?
Czemu ATRy latały 20 lat a Daszlajnery tylko 10?
Zrównoważone to słowo grozy a co2 nie grizne to lipa a grizne słońce na słońcu nie robi. Się kasy tylko na co2 powodzenia.
Za komuny podjęli złą decyzję i zaczęli budować osiedla przy lotnisku istniejącym w Dąbiu, chociaż tereny pod nowe osiedla były przez Niemców przygotowane o uzbrojone po zachodniej stronie miasta. Ale komunisci myśleli, że może lepiej nie budować za Odrą. Potem nie było możliwości obsługi większych maszyn. Gdyby inaczej to zaplanowali i Dąbie było by dalej lotniskiem to był by hit prawie jak Tegel w Berlinie. Tramwajem można by było dojechać w 15 minut na lotnisko. Ale już tego się nie da odkręcić. Wokół starego lotniska powstało całe nowe miasto z wielkimi blokami.
Leciałem tym komunistycznym Boeingiem w 1990 roku do Chicago. Jak się cieszyłem, że to nie ruska maszyna. Wszyscy wtedy pamiętaliśmy tragicznie rejsy tymi konstrukcjami.
Patrząc na ostatnie 2 lata, nie wsiądę nigdy do żadnego ATRa. Te samoloty wyczyniały rzeczy jakie chyba nigdy się nie zdarzyło wyczyniać samolotom turbowentylatorowym.
Sprintair , Fedex lata na ATR ale to cargo
Zdarzają się też pasażerskie, jak na przykład Air Serbia do KRK
9:29 reg samolotu troszku nieszczęśliwie dobrany do materiału promocyjnego :)
Nie zauważyłem 😁
ATRaction 72❤
Lubię te "pierdoloty" jak je sobie pieszczotliwie nazywam. Zarówno ATR-y jak też Dashe.
super odcinek... 28 luty 1997 pierwszy raz życiu lot warszawa- Toronto na Boeing 767. nigdy tego nie zapomnę
Pierwszy😊
Gratulacje! :)
Kolego w zeszlym roku obsluzono milion pasazerow to po primo po drugie po co opowiadasz o wojsku i po co pokazujesz wyrzutnie ???
W lipcu 1983 roku odbywałem szkolenie szybowcowe w ramach LPW I / Lotniczego Przysposobienia Wojskowego/, w jego trakcie zorganizowano nam wycieczkę do 13 Pułku Lotnictwa Transportowego na lotnisku Balice. W ramach tego zwiedzania pokazano nam samoloty pułku, AN2, AN26, IŁ14 oraz ostatni polski egzemplarz AN12 w barwach LOT Cargo. Po zapoznaniu z infrastrukturą lotniska /wieża, hangary, MPS itp/ pokazano nam Salę Tradycji Jednostki. Częścią ekspozycji tej Sali Tradycji były zdjęcia oraz elementy wraku samolotu AN12 z Bejrutu. Na fotografiach wraku oraz na elementach było widać ślady po przestrzelinach. Oficer oprowadzający nie krył, że samolot został zestrzelony na podejściu do lotniska w Bejrucie, Podobnie wypowiadał się dowódca pułku z lat 1980-82 pod okiem, którego szkoliłem się w następnych latach. Nie rozumiem czemu ta sprawa nie może zostać rzetelnie wyjaśniona. A w mediach krążą domysły i "poprawne" nie wiedzieć czemu wersje.
MIĘDZYNARODOWE TARGI GOSPODARCZE KRAJÒW VIA BALTICA I VIA CARPATIA W RZESZOWIE.....bardzoszczochy blokujă
Aktualnie wśród europejskich przewoźników najciekawszą flote według mnie ma Lufthansa: B744 B748 A343 A346 no i oczywiście A388
Moze materiał o Lockheedzie TriStarze ?
Myślę, że kiedyś taki odcinek powstanie
@@WingviewnetDzięki za odpowiedź 😉
Fajny odcinek, szkoda że F100 już nie będą latać komercyjnie, zwłaszcza że wkrótce pojawi się F100 do msfs2020 😅 F28 jeszcze lata w Ameryce Południowej (chyba ostatnia sztuka). W zeszłym roku F100 w barwach carpatair przyleciał do EPKT, miałem okazję zobaczyć. Pozdrawiam
Malev latał na F70 i regularnie bywał na EPWA. A kilka razy widziałem także F50 w barwach regionalnych KLM.
Pamiętam! Fokkerami 50 przylatywał też Air Baltic.
@@Wingviewnet tak, masz rację. To były cgyba ostatnie F50, które pojawiały się na Okęciu👍
Bylem w Rzeszowie, same dziurawe drogi, śmieci wszędzie tylko 2 centra chandlowe europa i ameryka, na dworcu leci disco polo i sprzedaja kasety magnetofonowe, żule na ławkach, bezrobocie, dupa Polski
Widać więcej patriotów jak się jedzie autobusem z jasionki do Rzeszowa
Widziałem te baterie masakra. Leciałem z bristolu do Rzeszowa.
Został dziś zestrzelony taki samolot
Polecam książkę Janusza Ziółkowskiego "Na lotowskich szlakach". Autor latał na DC-3/Li-2, a potem na Ił-14, i wreszcie Ił-18 (wspominał również o akcji z truskawkami). Świetna książka, ciekawy czasy. Maszyny z tego okresu miały piękne malowania, co widac chociażby na tym egzemplarzu w mownaiu Malev.
Mam tę książkę, czeka w kolejce do przeczytania ;)
@@Wingviewnet to ta, z tych książek gdzie czujesz jak byś był w kokpicie.
Leźcie jeszcze głębiej ukrom w doopę, napewno wam za to przy nadażajacej się okazji "podziękują"!!!!!!!
Trolling i grubiaństwo nie są tu mile widziane, więc wyluzuj.
Jaki trolling??? Czy przeprosiły gady za czystki etniczne na terenach województw: Lwowskiego, Stanisłwowskiego, Tarnopolskiego, Wołyńskiego, Podkarpacia, obecnej Zamojszczyzny gdzie jak to określono w latach 1939 do 1947 "zaginęło" ok. 500 000 Polaków??? Karma wraca i da Bóg wyrówna rachunki krzywd także i mojej rodziny!!! Amen. @@Wingviewnet
Z całą pewnością YouTubie nie jest miejscem wyrównywania krzywd historycznych, czy przestrzenią do nazywania kogokolwiek "gadami". Bez odbioru.
@@buba2851 ciebie na świecie nie było jak przeprosili ,a druga sprawa to Piłsudski wyhodował banderę ten sam. Co był krewnym Stalina .
Myślałem przez chwilę, że na początku Twojego nagrania jest modernistyczny "Okrąglak" w Bielsku-Białej. Co to za budynek? Czy to znajduje w Warszawie?
To stara gazownia przy ulicy Kasprzaka w Warszawie :)
lł-62m jest 🤮.A 767 jest super jest super jest super 🇵🇱🇵🇱🇵🇱❤767 jest super 🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱
Razem z Ił-18 kupiono też trzy używane brytyjskie Vickers V-804 Viscount. Niestety, dwa egzemplarze szybko utracono w katastrofach.
Wesołych rodzinnych świąt a w nowym roku dużo podróży nie tylko LOTem 😂
Również wszystkiego dobrego! :)
Wszystko pięknie, tylko Stany Zjednoczone nigdy nie zakazywały wlotu Ił-62. Byłe lotowskie Iły-62M latały jeszcze długo w Ukraine International, w tym do Nowego Jorku. Konieczność wynajęcia DC-8 wynikała z konieczności przebudowy pozostałych Ił-62M, obejmującej przede wszystkim zabudowę drugiego układu sterowania. Latały potem jeszcze przez parę lat, w tym do USA. B-767-400 otrzymał co prawda wyposażenie kabiny tożsame z 777 i nowe podwozie, ale nie było to podwozie z 777. Wózki podwozia głównego 777 są sześciokołowe, a 767 czterokołowe. Wszystkiego najlepszego.
W locie powrotnym z NY, dodatkowe paliwo było zbędne? Samolot ił 62 leciał bezpośrednio NY do Warszawy ?
Będę musiał sprawdzić - nie pamiętam!
Leciał. Było zbędne. Średni czas lotu z zachodu na wschód jest wyraźnie mniejszy.
To np. kwestia cyrkulacji mas powietrza i wiatrów zachodnich.
Z Warszawy do Ny ił 62 musiał wylądować i zabrać dodatkowe paliwo?
Tak samolot był dotankowywany.
Czekam na kolejny odcinek! Lata '90 to wspaniały okres pod kątem lotniczym. Przeplatane "nowe" konstrukcje (777, 767, 330) ze starymi (742, Tu, DC). Może warto zobaczyć jak wyglądały trasy przelotowe tych maszyn nad Polską- a sporo tego latało wtedy ;) Pozdrawiam i wesołych!
Myślę, że za jakiś czas zmierzę się z latami 90. :) Również wesołych!
pierwszy! pozdrawiam! ps. oprócz m.in wymienionego Amsterdamu, bardzo często Ił-y62 miały międzylądowanie już za oceanem - w Gander w Kanadzie.
Dzięki, racja! Pozdrowienia!
Wow! Incredible. I didn't know that soviet wheelbarrows can fly, not to mention landing.. BTW, looks like those primitive engines use lot of coal..
Bardzo ciekawy film, ale... są tematy które wymagają ciszy. Mam na myśli obronę przeciwlotniczą lotniska kiedy wojsko apeluje o niezamieszczanie nawet zdjęć konwojów wojskowych. Nie wątpię że Ruscy są w stanie się tego dowiedzieć, może już wiedzą, ale po co im ułatwiać? Druga sprawa - życie pokazało że większy sens ma rozbudowa lotnisk regionalnych, takich jak Jasionka, a nie centralnego HUB-a w postaci CPK. Szczególnie blisko wschodniej granicy, ale nie tylko. Nie jest tajemnicą że Balice i Pyrzowice są bliżej rozbudowanej infrastruktury kolejowej i drogowej niż Warszawa czy Baranów.
Ostatnio znów zainteresowałem się tematem naszego lotnictwa za czasów minionego ustroju i cieszę się, że natrafiłem na Twój film :D Zdjęcia dziadka mają dzisiaj ogromną wartość historyczną!
bardzo dobre nagranie z lotniska Rzeszów - Jasionka
Co to za muzeum gdzie obok helikoptera widać mig-21?
Kraków.
Predzej Izrael zestrzelil ten samolot niz Hezbollach. To dlatego byla cisza na ten temat.
Tak było
Proszę o film na temat zanikania lotnictwa cywilnego - w ostatnim czasie zbankrutowało 14 linii lotniczych, w tym tak znane jak SAS.
Jak nie ma gazdy, to padnie kazdy.
Ciekawe czy ten Pan co leciał 700 razy miał stałą zniżkę, czy też zapłacił ponad 4 mln ? Materiał ciekawy, ale za krótki. Warto byłoby pokazać coś o tej katastrofie z 2003 (zawinił kawałek złomu na pasie startowym) i o ostatnim locie w UK w asyście Red Arrows. Kiedy Concorde przyleciał do Polski zrobił lot pokazowy nad Warszawą na niewielkiej wysokości. Byłam wtedy w szkole i widziałam go w całej okazałości od spodu, bo akurat przeleciał nad naszym boiskiem. To pewnie było jedno z tych wydarzeń dzięki któremu zainteresowałam się lotnictwem.
Co do zniżki - tego niestety nie wiem. A propos wizyty w Polsce, Concorde miał wspaniale zdjęcie z Polonezem na płycie;)
Katastrofa była w 2000 roku. W 2003 wycofane go z linni.
Wszystko fajnie, tylko pominięte parę smaczków - 1 : 19 - co to za wersja z tym dziwnym czymś pod kadłubem ?
Nie tyle pominięte, co to po prostu materiał ilustracyjny. To RA--91003, samolot z aparaturą do testowania awioniki, wyposażony w dodatkowy radar.
Wielkie dzięki, warto o tym mówić bo fani zwracają uwagę na takie szczegóły.@@Wingviewnet
Cenna inicjatywa rozwijania własnych konstrukcji - niestety "Wielcy Bracia" czuwają by ich towar był zawsze najbardziej niezastąpiony. Czy mamy jeszcze jakieś inne powojenne własne konstrukcje pasażerskie ?
Chyba nie - powstał jeszcze projekt PZL M19, ale nie zbudowano prototypu.
Brawo ! Widzę kanał profeska :) Co za historia - zestrzeleni z broni, którą sami pewnie wcześniej przetransportowali - to się nazywa po buddyjsku karma. Na Białorusi jest An-12 w lepszym stanie, bo ten w Burgas to lekko złomem trąci, niemniej treść fajnie podana, super wyraźne filmy ze startów i lądowań - tak trzymać :). Pozdrawiam
Dzięki! Z Białorusi też mam zdjęcia, okładkowe z Iłami-76 jest z płyty w MSQ :)