- 287
- 329 643
topi tuppurainen
Приєднався 2 лют 2013
Mun haave
Säv. Veikko Pöllänen
Sovitus Tomas Nybondas
Topi soittelee kolmatta hanuria Suomen Soitin Oy Olympialla
Jos asianosaisilla on sanomista, kun ilman lupaa ns. kotisoittajana karaokeluonteisti esitettynä, niin voi reklamoida minulle joko suoraan Messengerillä tai tämän julkaisun palautekenttään.
Pitkään sitä toivetta on saanut odottaa, josta alustavasti sovittiin Ikaalisissa, josko pääsisi yhdessä jonkun kappaleen soittaa porukalla.
Sovitus Tomas Nybondas
Topi soittelee kolmatta hanuria Suomen Soitin Oy Olympialla
Jos asianosaisilla on sanomista, kun ilman lupaa ns. kotisoittajana karaokeluonteisti esitettynä, niin voi reklamoida minulle joko suoraan Messengerillä tai tämän julkaisun palautekenttään.
Pitkään sitä toivetta on saanut odottaa, josta alustavasti sovittiin Ikaalisissa, josko pääsisi yhdessä jonkun kappaleen soittaa porukalla.
Переглядів: 263
Відео
Paul Norrback
Переглядів 9916 годин тому
Paul Norrback soittaa Kouvolan harmonikkatehtaan esittelyssä Kouvolan Kultahäkki Casotolla 1956. Kyseisen soittotaiturin taltiointeja on vähän, jossa mestari soittaa videokameratallenteella.
Tummat silmät
Переглядів 71121 годину тому
Taito Vainion seurassa...Topi oli kakkosella mukana ja lonkalta tietenkin. Pari kertaa kuuntelin kappaleen ja korvakuulolla sitten mukaan sen minkä ehti Taiton hienon soiton saattelemana.
Hakelämmitys 3 kuukautta tulilla
Переглядів 56821 день тому
Ala-Talkkarin VETO 30 kW hakekattila, säiliöstokeri 40 kW ja ohjaus Greenline XS
Valssi vanhoilta ajoilta
Переглядів 17228 днів тому
Täytyy vaan todeta, ettei kappaleita saa näppeihin niinkuin nuorena. Tätäkin tahkonnut viikon verran ja nuorena meni pari kolme päivää, niin kappale oli tukevasti näpeissä.
Valssi menneiltä ajoilta
Переглядів 515Місяць тому
Uuden vuoden 2025 kunniaksi ensimmäinen soittosessio.
Valssi menneiltä ajoilta
Переглядів 445Місяць тому
Vuoden 2024 loppurutistus hankaluuksien saattelemana.
Valssi menneiltä ajoilta
Переглядів 138Місяць тому
Kokeillaan Kouvolan Casotolla. Ei vaan tahdo sormet osua oikeille näppäimille. On niin monta kymmentä vuotta sitten viimeksi tätäkin kappaletta soittanut, ettei ihan heti kylmiltään mene putkeen.
Valssi menneiltä ajoilta
Переглядів 162Місяць тому
Kokeiluja menneiltä ajoilta, ei oikein muista vetoja ja siksi hapuilua.
Satumaa
Переглядів 566Місяць тому
Säv. Unto Mononen Eipä tätäkään ole tullut soitettua 40-vuoteen viimeksi, mutta kokeilinpa pysyykö taustan mukana , vaikka metronomi onkin kiihkeässä tempossa.
Kaunis maa
Переглядів 398Місяць тому
Reipas vuorokauden harjoittelun tulos. Hätäisellä on yleensäkin paskanen loppu.
Suviyön valssi, Ikaalisten Harmonikkamiehet
Переглядів 257Місяць тому
Suviyön valssi, Ikaalisten Harmonikkamiehet
Tilannepäivitystä hakepolton tuhkan seurannalla
Переглядів 563 місяці тому
Tilannepäivitystä hakepolton tuhkan seurannalla
Hakelämmitystä Ala-Talkkarin pikkulaitteilla
Переглядів 1443 місяці тому
Hakelämmitystä Ala-Talkkarin pikkulaitteilla
Ala-Talkkarin VETO 30 ja Vetomat 40 kW. Ohjauskeskus Veto Control Greenline XS.
Переглядів 3333 місяці тому
Ala-Talkkarin VETO 30 ja Vetomat 40 kW. Ohjauskeskus Veto Control Greenline XS.
Hakelaitoksen käyttöönotto ja ensi sauhut
Переглядів 814 місяці тому
Hakelaitoksen käyttöönotto ja ensi sauhut
Komeesti meni,Viitalankylän flikka tykkää,,,❤*,*,*,*,
Kiitos Eija
Kaunista 🙏
Kiitos Taina
kyllä Kurviselta lähtee,hänellä on tyyliä! Kiitos!!😍😍
Kalle on niitä parhaita tangon soittajia tässä maassa.
@@topituppurainen4010 Näin on Topi kyllä on niinkuin aikoinaan Esko KÖnönen Kiitos!!
Todella kaunis esitys! Kiitos Topi.
Kaunis on sävellys kuin sovituskin...sopii hyvin soittaa 1940-luvun pelillä tuossa mukana.
On ehkä tullut ilmi aikasemmilla videoilla mutta minkä kokoista tilaa lämmität?
Tällä hetkellä asuinrakennus 170 m2 ja jossakin vaiheessa laajennus 60 m2 korjaamo/verstastilat lämpimäksi.
@topituppurainen4010 kiitos tiedosta. Itsellä stokerin ja pannun vaihto edessä ja alatalkkarin laitteet on yksi vaihtoehto
@@magnus7866 Kotimainen laatutuote ja apua saa tarvittaessa valmistajalta. Maksaa kyllä nopeasti investoinnin takaisin, jos vertaa mihin muuhun lämpöenergian tuotantolaitteisiin.
Näyttää sieltä hienosti fylliä tulevan.
Topihan liruttelee välillä oikein hyvin😄 Hieno kappale!
😁
Stokeri ❤
Sää oot joku pielliekkö vai????
"pielliekkö"....itseni herra olen kyllä...Truutta eli mikko uusitalo, onko jokin ongelma ?
Ei oo sinulta mitään kuulunu,,Viitalankylän flikalle,,kun Mairella terveiset lähetin,,,Soitostasi,,tykkään,❤,lisää vaan,,❤
Kiitos Eija
Kyllä ne topi edelleen on tosi kauniit ,soittamanasi,,❤ sydämmellä niistä,tykkään,,❤,"*,*,*,*,*,...
Kiitos Eija
Yhtäkkiä näyttäis että puhallusta on raakasti liikaa. 🤔
Puhallus aivan minimissä, jotta poltto on kuosissaan. Arinalle kertyvä tuhka on poistuttava puhalluksella. Jos ilmamäärän kuristaa kymmenesosaan polton arvioasetuksesta, niin arina täyttyy tuhkapaakusta. Ilmamäärä on reippaasti alle tehdasasetuksien- ja suosituksien mukaan. Hakkeen laadulla on ilmeisesti se juurisyy, että palamatonta haketta lentää tuhkatilaan.
@topituppurainen4010 Justiin. Itte olen säätäny ilman mahdollisimman pienelle että liekki olisi lähes optimaalinen. Siitä huolimatta ei palopäätä tartte kohennella kun vaan hake ei ole märkää moskaa.
@@Verkuilija OK. Onko sinulla samanlainen laitteisto ? Hakkeeni on tosi kuivaa ja osaksi hienojakeista, mutta tuhkatilaan jää palamatonta hakelastua, joka ei ehdi palaa palopäässä tehopolton aikana.
@topituppurainen4010 Työmaalla on pikkuPämppi ja meillä ittellä on nelikymppinen turve- häkemaatti.
@topituppurainen4010 Minkäverran se ilmaräppänä on auki?
trés haut niveau et trés bien jouer,🙂
👍💭🗯,,,Jes,,,,jess, Jees,,
Valssi se aina ,Kurikan flikan sydämmen sytyttää,,💤💤🥰💤💤
Kaunis kiitos Eijalle.
Hyvin näyttää pöhisevän 👍
Joo...liekki on hyvän näköinen, mutta palamatonta haketta lentää tuhkatilaan, jota ei ole saanut asetuksien muuttamisella kuntoon.
Ei kerkiä polttaa? Syöttääkö liian kovaa vai kevyt materiaali lentää puhalluksen voimasta läpi 🤔
@@agrikaattori9932 Syöttö ihan minimissään ja puhallus samoin, siitä huolimatta tehokäynnillä jää palamatonta haketta ja lentää tuhkatilaan. Ylläpitokäynnillä polttaa suht hyvin. Ilmeisesti pienikokoinen hake/lastu on syypää tuohon. Jos polttaisi pellettiä, niin työaikaa alennettaisiin neljännekseen....täytyy kokeilla pelletilläkin miten käyttäytyy. Isompaa palakoon haketta ei voi ajaa tuolla 100 mm ruuvin vuoksi.
Kauniin topin ❤ soittaman kauneimman valssin,,,Viitalankylän likan tykkäykset,,,❤
Kiitos Eija
Sehän tuli hienosti, bassoja myöten👍😊
Heippa Esa,kyllä .topia pitää saada soitteleen ,oon niin sitä mieltä,,topilla on oma paikka soittajain joukossa,sano Kurikan flikka,,,🎉🎉
@@EijaTuomisto-yu1gf 🥰
Kyllä se on vähän nahkeata, mutta tähän on tyytyminen nyt ja näillä eväillä. Tahtoo tuo motoriikka olla heikentymään päin. Kiitos Esalle kannustamisesta.
Kaunis ❤ sydämmeen käyvä valssi,,Eijan,sydämestä annetut tykkäykset,,❤
Kiitos Eija
Orvokeille lempikukkasilleni,,suuret Viitalankylän,flikan tykkäykset,🎉🎉,",.
Kiitos Eija
Kauneimille topin soittamille ,sametti silmille,Eijan,,,❤ sydämmestä annetut tykkäykset,,,❤
Kiitos Eija
Kyllä tulloo vanhat tanssilava muistot mieleen, vuosikymmenien takaa., oi niitä aikoja.
Sanos muuta....kiitos Aimolle.
Hienot on valssinäänet.
@@oh1jg Kokeilin usempaa rekisteriä ja tämä soi mielestäni parhaiten tähän sävellajiin ja kappaleeseen.
🤩🎶🎵
🥰
Sydämmen ottaa omakseen tämä herkkä valssi,suuret tykkäykset...💤💤❤💤💤
On komee herkkä valssi,,,Kurikan flikan tykkäykset...topille....💤💤💜💤💤
Kiitos Eija. Tämä on niitä tunteisiin parhaiten meneviä sävellyksiä. Täytyy vaan saada kuuntelijalle välittymään tuon tunteen.
@topituppurainen4010 kyllä se välittyy ainaki mulla,oon niin herkkä ihminen,kaikessa,vähän liiaksikin,,kaikki paha sattuu aina kovasti,mutta minkäs teet...
Onpa tunnelmallisia ❤ kiitos 💫
Kiitos Katri
Kiitos hienosts vallssi esityksestäsi.... mutta voisitko soittaa kappaleen ilman tausta säestystä pelkästään harmonikalla... Kiitos 🎶🎶🎵🪗👍
Toki sekin onnistuu, mutta tätänykyään soittelen mieluimmin taustan mukana, joka antaa mahdollisuuden soittaa stemmat mielialan mukaan. Yksin soittaessa vaatii tarkkuutta, kun ei ole taustatukea. Keikkahunuristina aloitin ja soittanut vuosia 5-henkilön yhteessä. Säestän myös kyllä mielelläni laulajaa, joka antaa mahdollisuuksia luovia ja värittää esitystä.
Tällai se Kouvolan Casotto soi komeasti, ilman turhia lurituksia 👍
Kiitos "ikipietari"
Kiitos Topi vuoden hienoista harmonikka esityksistäsi 🎶🎵 Hyvää alkavaa Uutta Vuotta 2025 🪗 🎶🎵🎶 👍
Kiitos ja Hyvää Uutta Vuotta sinullekin ja harmonikansoiton merkeissä.
Kiitokset Topi mahtatavasta tausta "komppi" sointu osuudestasi valssi menneiltä ajoilta..... 🪗🎵🎶👍
Kiitos Leo
@@topituppurainen4010 elähän vähättele soittoasi mun mielestä soitat ihan hienosti jatka vaan,kuuntelen!
Komeesti Tuomas soittelet,,,suuret,Viitalankylän flikan tykkäykset...❤,",.
Komeen valssin myötä,, Viitalankylän flikka,,tovottaa Ihan parasta.Uutta vuotta,topille ja perheelle...🎉🎉,".
Viitalankylän flikka kiittää,topia soitosta , ❤,".
Komeeta on soitto,ja laulu vie ❤ sydämmeni,suuret,Viitalakylä flikan tykkäykset...❤
Siitäpä voi yrittää tehdä perästä…
On koomeesti soiteltu sydän menöö Viitalankylän flikalta mykkyrälle..,❤ tykkään..Topille kiitokset...❤
Tykkään topi...❤
Orvokit lempikukkiani,tää ❤ vievä soittokin on.. ❤ tykkään...
Niin sydämen vievää ja tähtitistä on topin soitto ja laulu vie sydämmeni...💤💤💫💫💤💤
Sydämmen vie tämä ,topin herkkä soitto,sydämellä tykkään...💤💤💜💤💤
Komeesti soiteltu Kurikan flikan ❤ tykkäykset tälle kauniille soitolle.. 💤💤💫💫💤💤
Tämä kaunis kappale ,ja upea herkkä tunelmointi,vie ❤ sydämmen mukaansa,❤,".
Kiitos Eija
Harras kiireetön rauhaisa soitto antaa ❤ sydämmeen syvän rauhan tunteen,jotta nykymaailma ei anna,kiitokseni.❤
Kiitos Eija
❤ sydämmen vei tämän topin herkkä soitto,niin ❤ satuttavan kaunista...❤
Kiitos Eija
Niin komeeta soittoa ,että sydän menee mykkyrälle..❤
Kiitos kiitos sinulle. Mukavaa Joulunaikaa ❤❤❤❤❤❤
Kiitos Irja. Hyvää Joulua
Kauniista kaihosta,ja komeesta ❤ vievästä soitosta.❤
Kiitos Eija
Kyllä tällä herkällä soitolla tuntee itsensä samettisilmäiseksi...❤ tykkään.
Kiitos ..ole hyvä...samettisilmiä on ilo katsella. Olisiko sinulla mainitut silmät ...😍
@topituppurainen4010 Voi olla kappale mielyttää vihreäsilmäinen paholainen,oon musta sielä feispuukis joku kuva,ja Mairelleki panin kuvani tänään, en sinne puukiin nätintä kuvaani pannu,
@@EijaTuomisto-yu1gf 🤩
Hienoa Topi, Hyvää Joulua❤
Kiitos Ar. Hyvää Joulua sinullekin sinne Pohjois-Pohjanmaalle.
@@topituppurainen4010 Kiitoksia, Tornio luetaan kyllä Meri-Lappiin 🤗
@@arijaakkola6102 Muistin väärin asuinpaikkasi, Meri-Lappihan se. Täytyy seuravalla kerralla olla vähän tarkempi mitä kirjoittelen.🥵
Tälle komeesti omalle uskoliselle tyylilleen soitelevalle,topille,suuret arvostavat, Viitalakylän flikan ❤ tykkäykset..❤
Kiitos Eija. Hyvää Joulua sinulle sinne Viitalankylään.