- 8
- 7 179
Amorion - Historia Starożytna
Приєднався 23 кві 2017
Amorion to kanał poświęcony późnemu Cesarstwu Rzymskiemu, Bizancjum oraz historii późno antycznego i średnioweicznego Bliskiego Wschodu. Odkrywamy fascynujące dzieje władców, wielkich bitew i kulturowych przemian, które ukształtowały ten region świata. Opowiadamy o schyłku rzymskiej potęgi, ewolucji Bizancjum oraz wpływie wielkich cywilizacji Bliskiego Wschodu. Na naszym kanale znajdziesz analizy wydarzeń, opis kluczowych postaci, a także omówienia wpływu religii, polityki i sztuki na te imperia w oparciu o źródła Historyczne, Archeologiczne i Numizmatykę.
XIX wieczny skok stulecia i medal Justyniana Wielkiego
#Bizancjum #Justynian #Historia #kryminał
W tym filmie prezentuję replikę medalu Justyniana I Wielkiego, jednego z cennych skarbów późnego antyku. Medal, wybity w 534 roku, upamiętnia zwycięstwo Belizariusza nad Wandalami i symbolizuje odrodzenie potęgi cesarstwa rzymskiego. Opowiem o historii oryginału, który został skradziony w 1831 roku, oraz o późniejszej rekonstrukcji medalu na podstawie odlewów. Przedstawię szczegóły wizerunków cesarza na awersie i rewersie medalu oraz ich symboliczne znaczenie w kontekście sztuki i mennictwa bizantyjskiego.
W tym filmie prezentuję replikę medalu Justyniana I Wielkiego, jednego z cennych skarbów późnego antyku. Medal, wybity w 534 roku, upamiętnia zwycięstwo Belizariusza nad Wandalami i symbolizuje odrodzenie potęgi cesarstwa rzymskiego. Opowiem o historii oryginału, który został skradziony w 1831 roku, oraz o późniejszej rekonstrukcji medalu na podstawie odlewów. Przedstawię szczegóły wizerunków cesarza na awersie i rewersie medalu oraz ich symboliczne znaczenie w kontekście sztuki i mennictwa bizantyjskiego.
Переглядів: 245
Відео
Na Rzymskim Pograniczu: Mezopotamia Północna i Edessa Cz1 - Wstęp
Переглядів 77914 днів тому
#mezopotamia #historia #rzym #hellenism #iran Królestwo Osroene, z Edessą jako stolicą, było niezależnym państwem leżącym w północnej Mezopotamii, które odgrywało kluczową rolę jako pomost między kulturami Bliskiego Wschodu a wpływami hellenistycznymi i rzymskimi. To enigmatyczne pod względem źródłowym państwo okazuje się być cichym uczestnikiem doniosłych wydarzeń historycznych, będąc jedynie ...
Oratorium in Honorem Diocletiani
Переглядів 12414 днів тому
Autorska kompozycja w wykonaniu orkiestry "Ars Ingenii". Wokalista: Suno Valerius Tak serio to AI
Bizancjum - KUP SOBIE RELIKWIE KRZYŻA ! Czyli o Tokenach "Prawdziwego Krzyża" z czasów Herakliusza
Переглядів 248Місяць тому
Dziś krótki filmik, jakiś czas temu moją uwagę przykuły tzw "Tokeny Prawdziwego Krzyża" które rzekomo mają zawierać prochy fragmentu krzyża na którym Jezus Chrystus dokonał swojego żywota. Sprawa wydała mi się podejrzana, ponieważ nikt nie podważył ich autentyczności ale i chyba co gorsza nikt nie jest w stanie podać źródeł tej informacji. Postanowiłem przeprowadzić małe śledztwo i dziele, się ...
Sasanidzi - Początek perskiej dynastii: Sasan, Papag, Szapur i Ardashir (ok 170 - ok 213 rok ne)
Переглядів 4,4 тис.2 місяці тому
#Persja #Iran #Sasanidzi #Partowie Zagłębimy się w mglisty początek dziejów dynastii Sasanidów władców, którzy przywrócili Iranowi świetność niewidzianą od czasów Achemenidów. Wyruszymy w podróż do Farsu, gdzie mityczne opowieści i fakty historyczne splatają się w barwną historię. W materiale przedstawiam problematykę źródłową, kulturową i historyczną dotyczącą wejścia na dziejową scenę na wpół...
Bizancjum: Michał I Rangabe (811-813) według Jana Skylitzesa
Переглядів 3683 місяці тому
#Bizancjum Tłumaczenie tekstu oparte jest na Angielskim przekładzie Johna Worthleya. Miniatury uporządkowane są zgodnie z kolejnością wystepującą w rękopisie Madryckim, identyfikacja scen zaczerpnięta jest z pracy Vassiliki Tsamakday pt "The Illustrated Chronicle of Ioannes Skylitzes in Madrid"
Bizancjum: Rzymskie Filary Mennictwa Bizantyjskiego - Studium Numizmatyczno - Historyczne
Переглядів 7244 місяці тому
Powszechnie przyjmuje się że Cesarstwo Bizantyjskie, przez pietystów nazywane Cesarstwem Rzymskim lub wschodniorzymskim jest ideową, kulturową, prawną kontynuacją Cesarstwa Rzymskiego, jednak czy tyczy się to mennictwa? 0:00 - Wstęp 2:16 - Wizerunki w poźnym antyku 6:11 - Nimby (Aureole) nad cesarzami 7:43 - Zasady Autoprezentacji i hierarchizacja 13:02 - 312 Sychłek Tetrarchi 15:14 - Atrybuty ...
Hej, mógłbyś podać tytuł muzyki? Interesujący materiał
Hej. Messiah Eternal Depth
@@AmorionHistoria Dzięki wielkie
Temat niszowy, więc zajebisty
Dzięki, no z tego co kojarze to nawet na zgaranicznym yt nikt nie nagrał materiału o edessie
@AmorionHistoria będę trzymał kciuki i czekam na kolejną część
@@etmanix3730 Za ok 2 tygodnie wleci
💣👍
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuje i czekam na kontynuacja
Wszystko idzie w dobrym kierunku, pomysł super itd ale ja nie daję rady słuchać, zły poziom efektów vs mowa. Idę sprawdzić inne materiały.
Rozumiem, tez zauwazam pewne niedrobuenia ale to byla moja pierwsza stycznosc z robieniem "sluchowiska", ten foramt i tak nie bedzie kontynuowany. Wymaga on masy czasu ktorego nie mam, a odbiór byl ponizej oczekiwan.
@@AmorionHistoria To, że coś jest trudne i nie udało się za pierwszym razem nie oznacza, że należy to porzucić ;) Fajnie by było, jakbyś kiedyś wrócił, trzymam kciuki.
@@pewneosoby2108Moze kiedys do tego wroce, narazie wole isc w podacsty (o ile mozna to tak nazwac)
Stara wersja tego materiału została usunięta. W nowej ściszyłem muzykę i poprawiłem parę błędów przy montażu. Miłego Seansu. Uprzedzając wszelkie komentarze - błąd w nazwie kanału to efekt pomyłki wynikające z chwilowego rozkojarzenia, i jestem go świadomy. Napisałem w tej sprawie do supportu, ale jeśli nie uzyskam odpowiedzi, nazwę będę mógł zmienić dopiero za 13 dni.
Ja bym tą nazwę zostawił...przypadki i błędy stworzyły więcej niż uporządkowanie. Ma coś w sobie 😉
@@adampietrzak5573 Cóż racja, w poście zażartowałem sobie że to brzmi jak połączenie greki z sanskrytem, i chyba cos jest na rzeczy. Wg statystyk YT 16 % widzów tego materiału stanowią mieszkańcy indi
Historię państwa partyjskiego też by się przydało wrzucić. Jak na razie polskojęzyczne kanały tego nie zrobiły. W ogóle jest o Partach mało. W okresie od I w. p.n.e. do III w. n.e. było to jedyne równorzędne względem Rzymu państwo.
@@tomekes1751 jeden filmik o partach chyba jest, ale jest slaby. Kiedys napewno cos o nich wrzuce, ale to po tym jak zrealizuje kilka innych materiałow (partowie bedą sie przewijać)
@@AmorionHistoria To super
Ishtakhr znajdował się (dzisiaj to ruiny) o dosłownie " rzut kamieniem od Nagsh-e Rostam czyli nekropoli władców z dynastii Achemenidów. Są one zawsze w zasięgu wzroku. Było się więc na kim wzorować i na kogo powoływać.
@@tamik7168 sporo o tym mowie
@@AmorionHistoria Podczas pobytu w Iranie bylem w obu tych miejscach. Warto dodać, że Sasanidzi "zaadaptowali" Naqh-e Rostam, wykuwając tam sceny swojej chwały. Podobnie jak w Naqh-e Rajab, leżącym u stóp Istakhr. To tym bardziej łaczy oba miejsca, i w rozumieniu Sasanidów, obie dynastie.
@@tamik7168 O tym też wspominam, a wątek rozwinę jeszcze w kolejnych epizodach o Sasanidach.
@@AmorionHistoria A o tym, że u stóp skały w Bistun, na której wykuta jest słynna inskrypcja Dariusza I Wielkiego (Achemenidy) znajdują się ruiny niedokończonego pałacu Sasanidów ?;)
@@tamik7168 coz w tym materiale skupialem sie na bardzo wczesnym etapie historii sasanidow, na tym etapie ciężko mówić o budownictwie, które rozpoczyna się dopiero od Ardashira. Zachęcam do obejrzenia materiału, wtedy będzie wiadomo o czym mówiłem a o czym nie.
Dobra robota
Kawał świetnej roboty dzięki ! Jak masz taką możliwość wrzucaj więcej map.
Dzięki! Cóż, w tym wypadku nigdzie nie znalazłem szczegółowej mapy historycznej dla Farsu chwilę przed panowaniem Sasanidów (w przeciwieństwie do okresu pod ich panowaniem), dlatego musiałem pożytkować się mapami googla ze wbitymi pineskami. Z drugiej strony szerokie mapy geopolityczne na tym etapie historii rodziny Sasana, nie są aż tak istotne, stanowią raczej punkt orientacyjny, Jeśli były by traktowane poważnie w odniesieniu to tego o czym opowiadam, to zawierają kardynalne błędy np. Mezopotamia północna w okolicach 200 roku należy do Partów, albo że Fars pod panowaniem Papaga i Szapura sięga wybrzeża zatoki perskiej (Te terny wcieli dopiero Ardashir, o czym będzie w kolejnym odcinku). W materiałach, które będą wymagały szczegółowego rozeznania, mapy będą umieszczane, jeśli takich nie będzie w sieci lub literaturze, lub nie będą one na zadowalającym poziomie, to zrobię je na mapach od googla. Ogólnie to dzięki za sugestie, może znasz jakiś przystępny program do tworzenia map z możliwością wyznaczaniem granic
Jesli materiał się spodobał, doceń moją prace zostawiając suba, łapkę w góre i komentarz, to pomoże w rozwoju kanału poprzez połechtanie you tubowych algorytmów
Jesli materiał się spodobał, doceń moją prace zostawiając suba, łapkę w góre i komentarz, to pomoże w rozwoju kanału poprzez połechtanie you tubowych algorytmów
Ciekawy materiał. Szkoda, że się wcześniej nie spiknęliśmy zanim wrzuciłem swój filmik o armii Sasanidów. Co zaś do samego Sasana to mam pewną teorię, ale najpierw muszę sprawdzić czy jest możliwa. Pozdrawiam
Dzięki, jak sprawdzisz nie zapomnij podzielić się tą teorią. Jako że niema w tej sprawie konsensusu, zostawia to pewną swobodę. Ja przy założeniu że Sasan istniał to najbardziej skłaniam się do relacji Al-Tabariego, o tym żę był on przybyszem w Farsie, i został ojcem Papaga, choć teoria ma ta parę nieścisłości. To że pochodził z Indi to dla mnie fikcja literacka z Szahnamy, a teorie Daryaego choć są ciekawe to mają taką samą wartość co podania al-Tabariego, czysta spekulacja, łączą w sobie parę podań. Swoją drogą słyszałeś o zabawnej teori głoszącej że germańscy Sasi, to jakiś odprysk Sasanidów?
@Amorion848 słyszałem. O większą bzdurę na prawdę trudno. XD
Dla zasięgu
0:01 Muzyka za cicha, nic nie słychać!
No nie wiem, u mnie jest slyszalna, brzmi okej na komputerze, słuchawkach, telewizorze i telefonie. Poza tym ważna jest treść, a nie muzyka, owszem robi ona klimat i jest istotnym elementem, ale nie pierwszorzędnym.
Dziękuję Pnie Algorytmie, że podesłałes mi ten świetny materiał
Mazda ci sprzyja.
Przedmuzułmańska Persja to mój ulubiony temat do którego wracam cyklicznie.
@@woos3798 mój też, choć tą zislamizowaną do X/XI wieku tez bardzo lubie, zachowali sporo rozwiązań po Sasanidach.
Ten kanał to najlepsze odkrycie na yt w tym miesiącu. Świetny materiał, nie mogę doczekać się kolejnych filmów i trzymam kciuki. Późne cesarstwo, Bizancjum to pasjonujący temat, mam wrażenie, że traktowany bardzo po macoszemu
Dziękuje to bardzo miłe, ciesze się ze tematyka kanału przypadła do gustu. Mam wiele pomysłów na materiały w tej tematyce pozno rzymskiej jak i tej blisko wschodniej. To prawda Dominat od Dioklecjana i Bizancjum nie cieszą się taką popularnością jak pryncypat czy republika, jednak mam wrażenie że świadomość o tych okresach wzrasta, albo to może tylko moja Bańka informacyjna, tak czy siak jestem raczej zdystansowany to stwierdzeń że są "Niszowe". Coś o późnym Rzymie pojawi się zapewne jako 2 lub 3 materiał od teraz, obecnie pracuje nad tematem związanym z rzymską Mezopotamią na przełomie II i III wieku temat bardzo niszowy, ale dla mnie fascynujący przez to że w tym obrzasze łączą się wpływy hellenistyczne, rzymskie i partyjskie.,Potem albo druga częsc o początkach sasanidów (Panowanie Ardashira i jego podboje) albo właśnie późny Rzym. Na te chwile jedynie co mogę teraz zaproponować to zapoznanie się z pozostałymi dwoma materiałami.
Bardzo dobry odcinek i świetny temat. Z wielką chęcią posłuchałbym dalszej historii o Sasanidach i Persji ich czasów.
Dziękuje, Sasanidzi będą kontynuowani, następny odcinek będzie o panowaniu Ardashira, ale to za jakiś czas. Następny materiał planuje zrobić o czymś innym, choć klimaty i lata będą podobne.
Jeśli materiał się spodobał, doceń moją prace zostawiając suba, łapkę w górę i komentarz, to pomoże w rozwoju kanału poprzez połechtanie you tubowych algorytmów, z tego co sprawdzałem ten materiał nawet po wpisaniu frazy "Sasanidzi" nie pokazuje się w wyszukiwanych. Edit 1: W paru opisach pojawiały się drobne literówki, jestem ich świadomy, na szczęście nie wpływają one na odbiór materiału dlatego nie będę specjalnie usuwał i ponownie wrzucał tego materiału.
Ciekawi mnie czy te symbole i propaganda na monetach trafiała do zwykłej ludności. Nie wyobrażam sobie, że wiekszość Rzymian jakoś oglądała i interpretowała te monety. Raczej dostawali wypłatę po czym ją wydawali (jak dziś).
Tak było na pewno w większości, proszę zwrócić jednak uwagę że propaganda na monetach nie była osobnym elementem budowania obrazu władcy, a była jedynie częścią tego procesu. Taki ówczesny przeciętny obywatel, mógł stykać sie z propaganda cesarską np na miescie. Kultura tez grała tu istotną role, ludzie po prostu rozumieli te symbole, tak jak dzis zapewne większości ludzi z automatycznie rozumie co niesie za sobą symbol np orła, byka itp ,a jeśli ktoś miałby z tym problem, to zwykle legenda przedstawiała treści jaką emitent chciał promować u obywateli. Portrety z czasów tetrarchi w zasadzie są lekko zmodyfikowaną kontynuacją wizerunków koszarowych cesarzy z drugiej połowy III wieku, nie trzeba raczej specjalnie mocno się wgłebiąc by stwierdzić ze portrety te raczej nie przedstawiają "Mięczaków", większe kontrowersje mógł budzic innowacyjny wizerunek Konstantyna, który zrezygnował z tej surowości. Mieszkaniec cesarstwa mógł w przez całe swoje życie nie zobaczyć cesarza, więc wyobrażenie o nim brał z sztuki cesarskiej i monet wlasnie, a wraz z sakralizacją władzy, wizerunek ma przedstawiać po prostu cesarza w myśli wieczności władzy cesarskiej, w tej sytuacji indywidualne cechy wyglądu przestały mieć znaczenie. Ale już podsumowywująca, Obywatel rozumiał przesłanie monet, bez dłuższego kontemplowania ich treści, mówimy tu o jakim mieszkaniu miasta. Symbole przez wojsko również musiały być zrozumiałem, bo wojskowi byli pierwszymi odbiorcami monet, i to na ich poparciu cesarzom zależało najbardziej dlatego treść była w znacznej mierze skierowaną do żołnierza. Za Dioklecjana całkowicie zaniknęło szczątkowe już mennictwo prowincjonalne, zastąpiono je zwiększoną ilością mennic cesarskich (głownie przy limesie), bogactwo treści oferowanych przez rewersy jest zdecydowanie mniejsze i bardziej schematyczne niż w ubiegłych wiekach. Zwykle odnosi się do cnót cesarskich, lub aklamacji. Co da się zauważyć wraz z postępującą germanizacją armi w II połowie IV wieku, rewersy stają się jeszcze prostsze w swoim przesłaniu i ikonografi "Ochrona Panstwa" "Chwała Rzymowi" itp tak jakby emitent chciała aby zbarbaryzowana armia na pewno zrozumiała przesłanie.
@Amorion848 No dobra ale czy mieszkańcy rzeczywiście przyglądali się monetą i analizowali. Bo raczej dostawali wypłate i wydawali.
@@caetocos4158 To już ciężko mi stwierdzić, zapewne byli i tacy co odrazu wydawali lub w odkladali na pozniej, i byli i tacy co analizowali lub sprawdzali awery i rewersy i orientowali się w "typologi" wspolczesnych sobie monet. Podobnie jak dzis, są ludzie którzy ledwo się orientują i są tacy co najpierw pobieżnie spojrzą na swoją monetę przed wydaniem. Te oburzenie o personifikacje Constantinopolis na solidzie Justynia II raczej nie wizelo sie gdyby częsc ludzi nie przyglądała się monetom i błędnie by tres rewersu jako afrotyde.
Tyle ciekawych treści, cały materiał to uczta dla uszu i oczu. Mennictwo dynastii konstantyńskiej jest zagadnieniem wybitnie interesującym, fajnie, że poruszył Pan ten temat.
Dziękuje, zgadzam się mennictwo IV- V wiek jest arcyciekawe, w tym materiale raptem ledwie je liznałem dlatego myślę że jeszcze powrócę do tego tematu, choćby po to by zrobić analizę rewersów.
Dziękuję za pouczający i arcyciekawy materiał, tego właśnie brakuje na youtubie, a temat jest istotny i warty pogłębienia. pozdrawiam.
Dziękuje za miłe słowa.
Świetny materiał pozdro byku
Dzięki, byczku
Edit 1: W drugim slajdzie wkradła się literówka. Maurycjusz zakończył panowanie w 602 roku. Niestety nie potrafił cofać się w czasie, a szkoda. Edit 2: Konstancjusz Gallus zakończył "cezarowanie" w 354, między Konstancjuszem a Julianem był odstęp kilku miesięcy.