- 28
- 7 272
Michał Kusiak
Приєднався 21 чер 2009
Wyślij nazwę wKosmos.net
A może i Ty masz pomysł na nazwę planetoidy którą odkryliśmy razem z Michałem Żołnowskim?
Jeśli tak, zapraszam do zapoznania się z Plebiscytem Wyślij Nazwę wKosmos.net . Znajdują się tam szczegóły dotyczące zasad nazywania planetoid oraz w jaki sposób nazwę przesłać.
- wkosmos.net
Jeśli tak, zapraszam do zapoznania się z Plebiscytem Wyślij Nazwę wKosmos.net . Znajdują się tam szczegóły dotyczące zasad nazywania planetoid oraz w jaki sposób nazwę przesłać.
- wkosmos.net
Переглядів: 13
Відео
Wstawiak Komeciarza - Rozstrzygnięcie konkursu, Kometa C/2024 S1 ATLAS
Переглядів 963 місяці тому
Rozstrzygamy konkurs zagadkowy, w którym wzięli udział widzowie. Ponadto w filmiku znajdziecie pierwsze informacje dotyczące nowej komety, która 3 tygodnie po komecie Tsuchinshan-ATLAS może okazać się równie jasnym zjawiskiem.
Komeciarz.pl - Polskie odkrycia komet
Переглядів 953 місяці тому
Zanim kometa Tsuchinshan-ATLAS zabłysnie w pełnej krasie na naszym nocnym niebie, temat z nieco innej beczki: W odcinku Komeciarza po krótce bądź bardziej szczegółowo informujemy o polskich odkryciach komet od czasów Jana Heweliusza aż do dzisiaj. W odcinku zawarte jest także następna zagadka. Odpowiedzi do 29.9.2024 do 23:59 na adres komeciarz@gmail.com Muzyka - Anna B. May - Protocat
Wstawiak Komeciarza: AKTUALIZACJA dotycząca Komety Tsuchinshan-ATLAS
Переглядів 2294 місяці тому
Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) została ponownie zaobserwowana, tym razem z południowych obszarów naszej planety. Ostatnie prognozy i zachowanie samej komety są dość optymistyczne i wiele wskazuje na to, że dokładnie za miesiąc kometa może stać się jedną z najbardziej atrakcyjnych komet obecnej dekady!
CAQTDL2 potencjalny impaktor który dziś wejdzie w atmosferę ziemską
Переглядів 1964 місяці тому
Naukowcy z obserwatorium Mt Lemmon odkryli dzisiaj rano niewielki meteoroid o średnicy 1-2 m który wg obliczeń popołudniu ok. godziny 18:41 czasu polskiego wejdzie w atmosferę ziemską nad obszarem Filipin.
Wstawiak Komeciarza (03) - Odpowiedź na zagadkę o komecie Polonia
Переглядів 314 місяці тому
W poprzednim odcinku Komeciarza.pl zadałem zagadkę o gwiazdozbiór w którym znajdowała się kometa C/2015 F2 Polonia. Zagadka do łatwych nie należała gdyż spłynęły tylko 3 poprawne odpowiedzi. Lista uczestników z poprawnymi odpowiedziami na końcu filmu. We wrześniu wraz z kolejnymi filmikami pojawią się jeszcze kolejne zagadki. Przypominam że końcem września rozstrzygnięcie naszej zabawy i wyłoni...
Komeciarz (03) Nadciąga kometa Tsuchinshan-ATLAS
Переглядів 8414 місяці тому
Kolejna część komeciarza. Tym razem o zbliżającej się komecie, która może okazać się jasnym obiektem widocznym gołym okiem. Na koniec filmu zadana oczywiście zagadka. Termin odpowiedzi do 1.09.2024
Wstawiak Komeciarza (02) - Odpowiedź na zagadkę nr1
Переглядів 144 місяці тому
W załączonym filmiku odpowiedź oraz lista osób które odpowiedziały poprawnie na ostatnią zagadkę. Łącznie otrzymałem sześć odpowiedzi z czego sześć poprawnych. Zachęcam do uczestnictwa w kolejnych zagadkach to 1 punkt/1 los co pozwoli wyłonić drogą aktywności i losowania najlepszych zagadkowiczów i uhonorować pamiątkowymi upominkami.
Komeciarz (02) - Poszukiwania planetoid i zasady ich nazywania
Переглядів 604 місяці тому
Poszukiwania planetoid to bardzo żmudne i czasochłonne zajęcie, jednak do dzisiaj mające nutę romantyzmu, kiedy obserwator-odkrywca uzyska prawo do nazwania kosmicznego głazu. Na koniec odcinka pierwsza z kilku zagadek jakie zostaną zadane do końca września dla oglądających. Odpowiedzi na pierwszą można nadsyłać na komeciarz@gmail.com do 25 sierpnia do godziny 23:59 (CEST). Proszę oprócz imieni...
Wstawiaki Komeciarza (01) - Dwie polskie nazwy dla planetoid: (676734) Wójcicki i (661178) Żywiecmed
Переглядів 1014 місяці тому
Dzisiaj nad ranem Międzynarodowa Unia Astronomiczna zaakceptowała dwie nazwy zgłoszone przez Michała Żołnowskiego i mnie dla odkrytych przez nas planetoid. 661178 dedykowana Szpitalowi w Żywcu i Oddziałowi Chirurgii Ogólnej za uratowanie mi życia, 676734 Wójcicki poświęcona Karolowi Wójcickiemu, słynnemu popularyzatorowi astronomii.
Komeciarz (01) - Sierpniowe Perseidy
Переглядів 605 місяців тому
Najbliższe noce, to okres wzmożonej aktywności roju meteorów Perseidy, który, co roku towarzyszy nam w wakacyjne wieczory.
Słońce OIII (2023-08-25)
Переглядів 20Рік тому
Obserwacje Słońca z wykorzystaniem teleskopu GSO 10" z soczewką Barlowa 2x, Filtrem OIII SVBONY Nagrywanie i zdjęcia: Sony A6000
Planetoida Kukuczka
Переглядів 632 роки тому
3 sierpnia 2013 roku Michał Kusiak i Michał Żołnowski odkryli planetoidę o 2 km średnicy, która od stycznia 2022 roku nosi nazwę Kukuczka!
[ApG] Nowy teleskop i kompleks wielofunkcyjny w Sopotni Wielkiej (06)
Переглядів 8746 років тому
[ApG] Nowy teleskop i kompleks wielofunkcyjny w Sopotni Wielkiej (06)
[ApG] Sztuczne oświetlenie i ochrona ciemnego nieba w Polsce (05)
Переглядів 4766 років тому
[ApG] Sztuczne oświetlenie i ochrona ciemnego nieba w Polsce (05)
Zaproszenie na Astronomię pod Grojcem (23.04.2018)
Переглядів 1536 років тому
Zaproszenie na Astronomię pod Grojcem (23.04.2018)
[ApG] 61. Olimpiada Astronomiczna rozstrzygnięta (4)
Переглядів 8986 років тому
[ApG] 61. Olimpiada Astronomiczna rozstrzygnięta (4)
[ApG] Planetarium Śląskie - nadchodzą zmiany... (03)
Переглядів 8936 років тому
[ApG] Planetarium Śląskie - nadchodzą zmiany... (03)
[ApG] Podsumowanie spotkania z Karolem Wójcickim 5.3.2018
Переглядів 1616 років тому
[ApG] Podsumowanie spotkania z Karolem Wójcickim 5.3.2018
[ApG] O kometach SOHO ciąg dlaszy (02)
Переглядів 2116 років тому
[ApG] O kometach SOHO ciąg dlaszy (02)
I Ty możesz odkryć planetoidę - Zaproszenie
Переглядів 1366 років тому
I Ty możesz odkryć planetoidę - Zaproszenie
[ApG] SOHO -Słoneczny łowca komet (01)
Переглядів 2876 років тому
[ApG] SOHO -Słoneczny łowca komet (01)
Zaproszenie na Spotkanie Astronomia pod Grojcem
Переглядів 2446 років тому
Zaproszenie na Spotkanie Astronomia pod Grojcem
Feliz navidad!
ciekawy materiał!
jaki pbiektyw do zlapania tego pps8adam 85mm 1.8 i 200 600 sony gm,i jaki program pan poleci do zestackowania tego 🙂
DeepSkyStacker DSS
❤❤❤❤❤
To w moje urodziny kometa 😎 super😎
Czekam i trzymam kciuki za kometę ☄️
sigma teraz wiem kiedy moge zaczac ogladac
❤❤❤❤😮😮😮😮
Gratulacje dla uczestników konkursu!
Ciekawy temat. Warto obserwować to zjawisko na niebie
A czy to nie jest już zmierzch nawigacyjny? (Początkiem nagrania sam koniec cywilnego, końcem nagrania początek astronomicznego)
jak miło zobaczyć bliskie sercu miejsce.Posłuchać ciekawych słów na temat przyszłości Planetarium,.Pozdrawiam.
ale super! Już to powoli wygląda jak odcinki z astronarium :)
Bardzo pożyteczna organizacja.
Właśnie wracam z tego magicznego miejsca i ze wzruszeniem oglądam rozmowę ze Stefanem. Jego wizja jest zachwycająca - stworzyć najnowocześniejsze technologicznie planetarium na świecie, a jednocześnie zachować całą jego historię i wspomnienia, dla takich jak my. Trzymam kciuki jak nikt inny!
Wczoraj miałem okazję porozmawiać jeszcze z dr Henrykiem Brancewiczem. Ujął pewne uczucia w bardzo krótkim podsumowaniu. Mamy wiele pięknych planetariów, ale historia tego miejsca i każdego miłośnika który przez dłuższy bądź krótszy czas je odwiedzał, potęguje myśl i przekonanie, że każdy następny przyjazd można porównać jakbyśmy wracali do swojego domu. W pełni się pod tym podpisuję.
To teraz pytanie - czy istnieje korelacja między kometami SOHO, a wybuchami słonecznymi po wleceniu na tarczę Słońca? W czasach kiedy uczestniczyłem w projekcie nie zauważyłem odpowiedzi na moje pytanie
Cześć. Nie ma powiązania pomiędzy przelotem komet a rozbłyskami. Biorąc pod uwagę dużą liczbę przelotów komet w pobliżu Słońca w tym tych większych wyróżniających się podczas przelotu w zdecydowanej większości rozbłysków ani koronalnych wyrzutów masy nie zaobserwowano. Popatrzmy na wspominane komety z grupy Kreutza - ich rozmiary to najczęściej 20-40 metrów średnicy do około 50-100 metrów dla największych odkrywanych przez SOHO (duże superfragmenty takie jak C/2011 W3 Lovejoy, kometa Ikeya-Seki to obiekty od kilkuset metrów- kilku kilometrów średnicy ale one odkrywane były najczęściej na nocnym niebie). Tak małe obiekty w momencie gdy zbliżają się do Słońca rozrywane są przez siły pływowe a następnie dodatkowe oddziaływania (termiczne, duże ciśnienie wiatru słonecznego) powodują że wyparowują, zanim dotrą do peryhelium. Co więcej peryhelium w 99% przypadków wypada jednak ponad powierzchnią Słońca (fotosferą). Pamiętam jak zastanawiano się, czy takie oddziaływania kometa-Słońce mogą istnieć. Uznaje się jednak, jest to po prostu częsty zbieg okoliczności. :) Dobrym przykładem może też być ten film, gdzie widać że komety odpowiedno wcześniej wyparowały zanim doszło do koronalnego wyrzutu: ua-cam.com/video/bPBfmiOVWzo/v-deo.html
@@komeciarzpl Myślę, że kometa Lovejoy'a była znacznie większa - na pewno nie 100, 200, 300 metrów, tylko jakiś kilometr, może dwa. Tak małe ciało by nie przeżyło peryhelium. Jakoś ciężko mi jest wyobrazić sobie 100 metrową kulkę lodu i skał, która ciągnie za sobą tak jasny i wielki ogon ;)
Coś pięknego. :)