- 6
- 120 185
Tomasz Bartosiński
Приєднався 29 кві 2022
Polskie silniki Magnum- ewolucja konstrukcji
Historia rozwoju silników Magnum budowanych w Polsce, omówienie ich zmian konstrukcyjnych oraz zastosowanych unowocześnień, w odniesieniu do pierwowzoru zza oceanu.
Переглядів: 25 432
Відео
Wyścigowy silnik H-D WR 900.
Переглядів 3,5 тис.2 місяці тому
Jedno z pierwszych odpaleń wyścigowego silnika WR o pojemności powiększonej do 900 ccm. Szczegóły techniczne oraz historię jego budowy znajdziecie w artykule na blogu 👇 cyclone-motor.blogspot.com/2017/09/incredible-racing-side-valves-workshop.html
Tuning silnika WL45 krok za krokiem
Переглядів 5 тис.Рік тому
Tuning jest zawsze sumą małych kroków. Gdy pominiemy jeden z nich, choćby ten najmniejszy, możemy nigdy nie osiągnąć celu. Bywa jednak, że możemy wykonać o jeden krok za daleko i zniweczyć wszystkie osiągnięte dotychczas korzyści. Dlatego dopiero tuning połączony z doświadczeniem, czyli wiedzą jak daleko można się posunąć, przyniesie spodziewane efekty.
Wnętrzności Potwora cz. 2
Переглядів 12 тис.Рік тому
Wraz z Tomkiem Szydełko zaglądamy do wnętrza silnika polskiego motocykla wykonanego w całości przez p. Stanisława Szydełko. Powiązane strony: Profil fb Tomka Szydełko siloart Mój profil na fb CycloneMotorTomaszBartosinski Strona poświęcona moim konstrukcjom Magnum profile.php?id=100057739296527 moje poprzednie konto YT www.youtube.com/@Patafil65 Mój blog c...
Wnętrzności Potwora cz. 1
Переглядів 5 тис.Рік тому
Wraz z Tomkiem Szydełko zaglądamy do wnętrza silnika polskiego motocykla wykonanego w całości przez p. Stanisława Szydełko. Powiązane strony: Profil fb Tomka Szydełko siloart Mój profil na fb CycloneMotorTomaszBartosinski Strona poświęcona moim konstrukcjom Magnum profile.php?id=100057739296527 moje poprzednie konto YT www.youtube.com/@Patafil65 Mój blog c...
Sokół 1200
Переглядів 69 тис.Рік тому
Wyobraźmy sobie drugą połowę lat trzydziestych a na drodze nowego Indiana 1200 i konkurencyjnego Harleya U z podobnego rocznika. Oba te motocykle były w stanie utrzymywać prędkość podróżną ponad 110 km/h a ich prędkość maksymalna oscylowała w okolicach 140-150 km/h. Indian dysponował lepszym przyspieszeniem i nieco większą prędkością maksymalną z racji wyższej mocy (ok. 42KM), natomiast Harley ...
Panowie...czapki z glow..gratuluje ...
Kurka jak to żałośnie wygląda. Co najmniej 50 lat do tyłu, gdyby nie rosyjska okupacja.
Wygląda pięknie i brzmi też, cudo z metalu.
👍🛠️🛵🤝
Kolejny stracił cale życie nad kupą żelastwa...po co?
30 lat życia zmarnowane zeby zrobić coś co jest juz zrobione i oryginalne z fabryki .. bezsens
Wspaniale. Bez zechotu rozrzadu. Gratuluje..
SLOWO "JAKBY" OZNACZA ZE JEST COS CO PRZYPOMINA ALE NIE JEST, A MAM WRAZENIE ZE CHODZI O RZECZ KTORA JEST CO NAJMNIEJ MODYFIKACJA WYSTEPUJACA W TYM SILNIKU.
Może warto byłoby wyjaśnić profanom, w kilku żołnieskich słowach, co to jest silnik magnum i czym różni się od każdego innego?
Można by napisać projekt o dofinansowanie do budowy fabryki, Sokół 800 V2. Nasza marka, nasza konstrukcja, nasze prawa.
Super !!!
Wszystko super, fajnie , tylko za późno... Tak przynajmniej o 50 lat...
No Polskie czy z USA? Bo nie rozumiem😂
Jest Pan wspaniałym fachowcem.
Bardzo dziękuję, za miły komentarz.
Jest Pan wspaniałym fachowcem.
Kolego więcej takich nagrań !!! Niech dzisiejsza ciemnota oraz młodzież wie jak wiele możliwości daje wiedza , chęć i praca !
O kurde, pół roku grzebania. Ten remont pewnie kosztuje majątek
Cześć ciekawe rzeczy Opowiadasz. Jesteś z okolic Biłgoraju?
Jak sie zbiornik zapowitrza to trzeba otwór w korku paliwa udrożnić
Dziękuję za opowieść. Można zgłośić wniosek do NCN, czasami przypadkiem dofinansowują prywatne badania, pod warunkiem powstania zwykłej publikacji naukowej. Warto pracować i się uczyć, choć kasiury z tego nie ma ;)
Cześć można by jeszcze na tłoku zatoczyć rowek nad górnym pierścieniem żeby go chronić cieplnie 😁
7:22 po co taką chińszczyznę robić? Od stu lat znani są: ci co robią motocykle które dopiero wnuk musi remontować (ale mały remoncik i znowu jeździ 50 000 kilometrów). Rodzice nauczyli cię chińskiej "produkcji"?
Dziewczyna odbudowała suzuki chyba a100 pokazała że ma 90 000 nalatane i wg. niej silnik nigdy nie był rozbierany. Poza umyciem nie było pokazane że coś było z silnikiem a bym bardziej z wałem robione. Czy to możliwe? Za motor dała 300 juanów.🤨
Dla motocykli, ten uklad ma negatywny wplyw na chlodzenie...
Dobry film- dziękuję i czekam na więcej!
Witam, posiadam lekko obrobione odlewy cylindrow z aluminium, w ktore byla wstawiana tuleja zeliwna i stosowane chyba tloki 'Junak' / 'Ural' lub podobne, a takze glowice 'Urala 650' i to juz w latach 70-tych u nas [ we Wroclawiu ] - wlasnie do blokow WLA, w celu wykonania silnikow 'Magnum 900'..? Malo tego - trafilem dawno temu na blok silnika VL 1200, do ktorego ktos probowal zastosowac cylindry NSU 501 / 601 OS - OSL i glowice 'Jawa Spedway 500', w zwiazku z czym - podobno 'ktos konstruowal' silnik 1200 / 1300 cc OHV - majacy miec moce 80 - 90 KM co najmniej...? I to takze w latach 70/80-tych ? Mam takze pasujace do niego przeciwwagi przedwojenne - o skoku 117 mm, co przy maksymalnej srednicy cylindrow 88 mm / mialo dawac pojemnosc nawet 1400cm i moc ok. 100 KM... Pozdrawiam.
Wygląda na bardzo pancerny, przynajmniej jeśli chodzi o grubości elementów.
O!!! Nareszcie ktos co wie o co w silniku chodzi aby wydajnie " chodzil " pozďrawiam serdecznie Zbigniew, dzieki ❤
Dziękuję 🙂
Czapki z głów! Chylę czoła i kibicuję. Posylam film, gdzie tylko się da. Robię teraz Shovelheada FXE w oryginale, ale nastepny ma być obrzezany chopper w klimacie lat '70.. Coś czuję, ze znalazlem dla niego serducho...
Dzięki za komentarz. Pozdrawiam.
Motor z takim silnikiem może być przydatny jak mieszka się w Newadzie. Ale pasja jest
Tak dokładnie, on był budowany z myślą o mieszkańcach Nevady ;).
❤😊
A ja ciągle twierdzę że uszczelka pod głowicą niepotrzebna jest, a nawet, wręcz, szkodliwa jest ! :D
Dzięki za opowiedzenie kawałka historii związanego z modyfikacjami HD, ale i ogólnie z inżynierią silników spalinowych. Serdeczne pozdrowienia.
Dzięki za komentarz. Pozdrowienia z piernikowego miasta.
Ile kosztuje taki silnik?
Wielki szacunek i pozdrawiam 👍🏍️🇵🇱
Uszanowanie p.Tomaszu, chylę czoła przed Pana doświadczeniem, wiedzą i pracą. Dopinguje do dalszego dzielenia się wiedzą, a i nieskromnie chciałbym zapytać, czy w planach nie ma Pan napisania książki w tym temacie? To byłaby naprawdę Wielka sprawa. Proszę rozważyć to. Tymczasem pozdrawiam serdecznie
Dziękuję za dobre słowo i zagrzewanie do dalszej pracy, lepiej się pracuje z taką świadomością. Faktycznie rozważam wydanie opisu moich konstrukcji w formie poradnika i kompendium wiedzy w temacie garażowej budowy motocykli, ale to jeszcze nie pora, aby o tym szerzej pisać. tymczasem zachęcam do dalszego obserwowania moich poczynań, będzie jeszcze kilka ciekawych projektów w temacie chociażby Sokoła. Wszystkiego dobrego.
Wielki szacunek dla inżynierskiej wiedzy, radość oglądać 😀 Pozdrawiam serdecznie 👍🏍️🇵🇱
Witam serdecznie wszystkich. Posiadałem trochę pojeździć zdołałem. Trochę problemów było ale to były inne czasy. Ogulnie polecam!
Czołem. Napisz proszę jak stałeś się posiadaczem Magnuma i od kogo on pochodził, a może samodzielnie go wykonałeś. Jestem żywo zainteresowany historią tych silników w Polsce. Pozdrowienia.
Wielki szacunek dla inżynierskiej wiedzy, jeśli przy takim omówieniu udało by się wstawić kilka fotek szczegółów (o ile można 😉) byłoby super 😀 Pozdrawiam serdecznie 👍🏍️🇵🇱
Dziękujemy za komentarz i sugestię. Kolejny filmik będzie zawierał tego typu zdjęcia. Tymczasem zapraszam na fejsbukową stronę o nazwie Magnum Engines of New Generation by Cyclone Motor- profil jest publiczny i przeglądanie nie wymaga posiadania konta- tam sporo zdjęć i informacji technicznych. Co nieco również na blogu o nazwie Cyclone-Motor Tomasz Bartosiński. Pozdrawiam serdecznie. Magda.
Pasja, wiedza, tego już nikt nie przekazuje, sama fabryka, śmiało wrzucaj więcej takich filmików... Pozdr.
Dziękuję.
Witam wszystkich serdecznie życzę miłego dnia Tobie oraz wszystkim wiernym świadomym słuchaczom którzy szanują Twoje ogłoszenie prawdy Dzięki za to że Jesteście na kanale życzę powodzenia w dalszym działaniu Stary Baca ❤Dzięki
Dziękuję za dobre słowo. Pozdrawiamy.
Super robota, gratuluję umiejętności, marzy mi się taki silnik w klasycznym bobrze
Silniki Magnum będą nadal budowane 🙂, tak więc nic straconego. Pozdrawiam.
Cieszę się że poznałem Cię osobiście ,spotkaliśmy się w tym roku w miejscowości Ciche .Opowiadaliscie z Magdą o waszym wyjeździe do Grecji. Jesteś niesamowitym konstruktorem ,Pozdrawiam ,życzę dużo zdrowia i mam nadzieję że się kiedyś jeszcze spotkamy -Zbyszek i Dorota👍
Dziękuję. Pamiętam miłą pogawędkę i też liczę na spotkanie w trasie, lub przy innej okazji np. zlotu. Pozdr.
Miło, że się odezwałeś. My również Was bardzo serdecznie pozdrawiamy i również mamy nadzieję jeszcze się z Wami spotkać. Magda.
Podziwiam za pasje. Skąd w latach 90 miałeś informacje o tych silnikach, modyfikacjach itd.? Skoro masz rysunki to może pokazałbyś jak to wygląda w przekroju, oglądając silnik z zewnątrz niewiele widać. Bardzo ciekawy temat.
Nie miałem, gdyż wiedza w temacie Magnum była zerowa. To mój autorski projekt przez ponad 30 lat ulepszany. Silniki powstawały na podstawie sporządzonej samodzielnie dok. tech., ale sporo tych materiałów uległo zniszczeniu, lub zagubieniu - niestety. Pozdr.
Tak Myślę może taki silnik wsadzić do choppera to była by petarda :) I fajnie bo można w sumie użyć jakiś blok z numerami zniszczonymi :)
Nic nie stoi na przeszkodzie 🙂. Pozdr.
Niezła robota 😀👍
Pamiętan legendy o silnikach Magnum z końca lat 90-tych. Wówczas robiłem swoją WL-kę i ludzie z branży, z którymi się spotykałem, mówili o "prostym" ożenieniu góry ze Sportstera z dołem silnika WL. Na którymś z motobazarów w Łodzi widziałem czoperka z tym sercem i robiło to duże wrażenie. Teraz dowiedziałem się jak to się tworzyło i jak jest zbudowane. Szacun za wkład w historię naszego "harleyizmu" 👍🏆👍.
Dziękuję za miły komentarz. Poza mną jeszcze chyba trzy osoby zbudowały silniki Magnum, wszystkie te osoby znałem osobiście. Ten którego widziałeś mógł pochodzić z Bydgoszczy, były w nim odlane żeliwne cylindry, specjalnie pod rozstaw śrub WLA, był chopperem z kołem tylnym z samochodu i przodem chyba trapezowym. Wyglądał faktycznie spektakularnie i działał mocno na wyobraźnię jeszcze w trakcie robót. Widywałem go gdy powstawał w garażu jego właściciela tzw. "Docenta Doktora" jeszcze w w latach 90 XX w., ożył podobno dopiero kilka lat temu. Pozdr.
Chciałbym dożyć seryjnego polskiego motocykla wyprodukowanego w Polsce z polskich części...
Trzeba by najpierw odzyskać nasz przemysł, system edukacji i zacząć decydować samodzielnie o naszym losie. Pozostaje działalność warsztatowa, która daje nadzieję, że nie wszystko stracone. Taki projekt już powstał za sprawą Sebastiana i Tomka, jest do znalezienia na FB pod nazwą Junak OHRV 1000, lub na UA-cam na kanale SebaS. Pozdr.
Musisz dożyć czasów postapo jak mad max
Normalnie medal się należy
Ma pytanie, dlaczego prawy cylinder daje mniejszy płomień i nie zawsze? pytam z ciekawości.
Widocznie pracuje na nieco bogatszej mieszance. Wynika to z faktu, że cylindry zostały rozstawione o kąt i jeden z nich ma nieco lepsze warunki pracy. Podczas normalnej eksploatacji nie ma to już znaczenia. Pozdr.
@@tomaszbartosinski4999Dziękuję za informację, czyli skład mieszanki można wyregulować na płomień tzn wielkość i kolor. Pozdrawiam
@@louikl Raczej kierowałbym się kolorem świecy (po dłuższej jeździe), albo wyglądem spalin - doraźnie.