Rafcio Śrubka
Rafcio Śrubka
  • 2
  • 49 032
Test emiterów patykowych do nawadniania ogrodu
Czy emitery patykowe leją wszędzie po równo? Sprawdźmy to!
Переглядів: 15 614

Відео

System nawadniania do ogrodu. Jak zrobić samemu i dlaczego nie kupować zestawów?
Переглядів 33 тис.4 роки тому
W dzisiejszym odcinku opowiem Wam o systemie nawadniania, który zrobiłem sam i dlaczego lepiej samemu skompletować wszystkie części, a nie kupować całych zestawów. Proszę o nie ocenianie mojego ogródka, ponieważ jest to mój pierwszy rok i wiem, że jest dużo niedociągnięć :-) Tak wiem, nagrałem w pionie telefonem, wybaczcie :) :) :)

КОМЕНТАРІ

  • @bialyyy1
    @bialyyy1 Рік тому

    jakiej firmy jest ta linia ?

  • @robertnawrocki2267
    @robertnawrocki2267 Рік тому

    Na bank wszystko bez kompensacji ciśnienia to zresztą widać na filmie i to normalne że będzie różnica. Jak By dał zasilenie wody na środku całej linii było by znacznie lepiej. Jak daje się zasilenie na początku zawsze więcej leci a im dalej mniej. Taki test jest bez sensu pokazuje tylko jedno brak wiedzy na temat działania i podłączania kroplowników w zależności od tego co chce się osiągnąć. Można zrobić naprawdę bardzo długa linię i wszystkie kroplowniki będą dawały taka samą ilość wody. Można również na całej jednej długiej linii zrobić tak że poszczególne rośliny będą dostawały mniej lub więcej a reszta tyle samo. Tylko trzeba niestety mieć troszkę wiedzy w tym temacie. Moim zdaniem to najlepszy sposób podlewania szczególnie w doniczkach. Ja uprawiam pomidory w 35l donicach a paprykę w 15l donicach wszystko na jednej linii podzielone tak że w zależności od litrażu doniczki każda dostaje tyle ile powinna wody. Wilgotnością gleby steruje 2 sondy po jednej w 35l donicy i 1 w 15l donicy. Za mała wilgoć system uruchamia nawodnienie i wyłącza przy ustalonym procencie wilgoci ziemi. Bezproblemowo i bezstresowo wszystko rośnie pięknie. Podlewane dokładnie tak jak chce.

  • @grzegorzmaciejewski7083
    @grzegorzmaciejewski7083 2 роки тому

    Filmik super. Czy sterowniki spokojnie mogą być na zewnątrz od wiosny do zimy ? Czy są odporne na warunki atmosferyczne słońce deszcz?

    • @ZamocnY
      @ZamocnY 2 роки тому

      Na zimę radzę ściągnąc, sam osobiście 2 zepsułem, komputery działają ale korpusów nie idzie dostać nigdzie. Do zimy pracują bez zarzutów nie trzeba osłaniać przed deszczem

  • @michalboruta79
    @michalboruta79 2 роки тому

    A zawor się na full ciśnienie odkreca przy takim kropelkowaniu?

  • @krzysztofkurzac5707
    @krzysztofkurzac5707 2 роки тому

    Filmik petarda powiedz proszę czy ta wkluwka na którą wchodzi czwórnik to wklejałeś czy wchodziło ciasno i nic nie robiłeś 🤔

    • @ZamocnY
      @ZamocnY 2 роки тому

      Robiłem dziurkę specjalnym kolcem i wchodziła ciasno. Do dziś nic nie cieknie

  • @mrxyo
    @mrxyo 2 роки тому

    Szkoda, że nie obejrzałem tego przed zakupem. Wybrałbym Cellfast Chronos.

  • @slavomirguess8514
    @slavomirguess8514 2 роки тому

    skąd masz wode, pompa, studnia?

  • @zerglittle5454
    @zerglittle5454 2 роки тому

    Zrobiłem podobny system. Największy problem był z tymi drobnymi rureczkami. Stały się ulubioną przekąską kun. Musiałem jeszcze dokupić pe16 i zrobić z niej osłonki i tak z 10 kilo trutki. Dopiero teraz jest ok. Przy czym nawadniam w ten sposób 1200 drzewek, więc roboty bylo w ciul :D

  • @wielopolanin1975
    @wielopolanin1975 2 роки тому

    Ta rura PE 25 jest wystarczająca?

  • @ffab6717
    @ffab6717 2 роки тому

    a jakby dac rure pe20? do kroplowników

  • @urszulapoplawska4847
    @urszulapoplawska4847 3 роки тому

    Będę montować linię kroplującą pod żywopłot z jałowców. Zakupiłam rurę PE fi 16, kroplowniki patykowe z dwójnikami i dozowniki niebieskie 8l/h. Czy te dozowniki to dobre rozwiązanie, bo u Pana ich nie ma? Dozownik ma być umieszczony w otworze w rurze, a na niego nasadzony dwójnik i odchodzące dwa wężyki z kroplownikami patykowymi.

  • @zerglittle5454
    @zerglittle5454 3 роки тому

    A ten system ma zainstalowany filtr i kroplowniki z kompensacją ciśnienia chociaż?

  • @OziXification
    @OziXification 3 роки тому

    To nie jest test emiterow tylko test pokazujący jak bardzo się nie znasz na nawadnianiu. Wraz ze wzrostem odległości maleje ciśnienie. Przy rurze 16 mm a domniemam ze taka masz zamontowana to spadek ciśnienia jest ogromny. A wystarczyło pociągnąć przez środek ogródka rurę Pe 25mm i od niej porobić odejścia na 16mm. Wtedy do najdalszego miejsca miałbyś 10m i emitery działałyby prawidłowo.

    • @arturmierzejewski4301
      @arturmierzejewski4301 2 роки тому

      Panie Filipie jesteś w stanie doradzić jak dobrze dobrać elementy i wykonać system podlewania grawitacyjnego przy pomocy linii montażowej i kroplowników?

    • @kotwbutach7596
      @kotwbutach7596 7 місяців тому

      @@arturmierzejewski4301 też mam zagwozdkę jak to zrobić.

  • @wlodekz.2237
    @wlodekz.2237 3 роки тому

    Zestaw ma tzw. wszystko, ale każda działka to inne? rozwiązanie, TY stosując zegary jest łatwiej /bo pracują na baterii/, dajesz na każdą linię wodną osobno /tez uzależnione od przekroju rury, oczywiście można dać wiele odejść, ale wszystko jest uzależnione od ciśnienia pompy i co chcesz podłączyć, jaki zraszacz, itp. Ja Bawię się na zegarach od trzech lat, ciągle coś ulepszam, a mam obwodów 7/czyli 7 zegarków/, stosuje różne zraszacze, turbinowe, stateczne, mgła wodna, linia kroplująca, więc mam sporo wiedzy. Wykorzystuje nawet węże wodne 1/2 cala schowane ok 15 cm w ziemi i zimę wytrzymują jak się wydmucha wodę.

    • @przemo3651
      @przemo3651 2 роки тому

      Piszesz, że masz sporo wiedzy a przedmuchujesz systemy zamiast zastosować zawory odwadniające. Ja nie mam żadnej wiedzy bo dopiero będę robił swój pierwszy system nawadniania.

  • @rafaciesielski7430
    @rafaciesielski7430 3 роки тому

    A czy do takiej linii kroplujacej która ma emitery w sobie mogę podłączyć te emitery patykowe dodatkowo?

    • @rafciosrubka6485
      @rafciosrubka6485 3 роки тому

      Radze zrobic dodatkowa linie, poniewaz cisnienie moze byc za male

    • @wlodekz.2237
      @wlodekz.2237 3 роки тому

      To zależy od ciśnienia, ja mam na tym zainstalowane dodatkowe i ok

    • @robertnawrocki2267
      @robertnawrocki2267 Рік тому

      Zależne od ciśnienia jak masz normalne ciśnienie to możesz dać nawet sporo kroplowników patykowych dodatkowo. Łatwo to przeliczyć długość linii kroplowniki co 30cm dają średnio 2l/h z jednego otworu to ile dają litrów wody wszystkie na odległości 100mb. Linia około 100mb przez godzinę potrzebuje w przybliżeniu 660l wody tyle z niej wypłynie. Jak masz studnie a w niej pompę o wydajności przykład 60l/h to będzie dawała wody 3600l/h ciśnienie na poziomie 3 atmosfer to zobacz ile możesz podłączyć dodatkowo kroplowników. Ważne jeszcze jest to czy linie masz z kompensacją ciśnienia czy bez kompensacji bo to ma duże znaczenie szczególnie jak teren nie jest w miarę równy. Masz jakieś wzniesienia górki itd. I przy podłączaniu kroplowników z linia która ma kompensację zastosował bym kompensację ciśnienia na każdym kroplowniku dodanym w przeciwnym wypadku ciśnienie w tych miejscach będzie wypychało znacznie więcej wody ponieważ kompensacja istniejąca będzie ja ograniczać wiec tam gdzie jej nie będzie będzie pchało więcej. Problem będzie tylko wtedy jak byś używał zbiornika i grawitacyjnie nawadniał. Lub miał pompę o słabej wydajności. Z sieci wodociągowej problemu byś nie miał tak samo jak ze studni z dobra pompą. Zawsze główną nitkę wodną przy nawodnieniach robi się z rury minimum 32mm potem rozbija na mniejsze średnice. Pisze o profesjonalnym zrobieniu nawodnienia kwiatów trawnika krzewów żywopłotów itd. Na dużym terenie. Dzieli się to na sekcje poszczególne odpowiedni programator dobranie czasów nawodnienia i praktycznie nic nie robimy.

  • @arczipl9221
    @arczipl9221 3 роки тому

    Dasz linka i z ciekawości takie nawadnianie może być dobre np do no nw marihuany?

    • @rafciosrubka6485
      @rafciosrubka6485 3 роки тому

      Każda roślina odpowiednio nawodniona będzie pod tym względem zaspokojona. www.nawadnianiewoznica.pl/