- 3
- 22 633
smartinity
Czechia
Приєднався 3 січ 2024
Šetříme energie i lidský čas pomocí smart technologií.
Inteligentní automatizace vytápění hotelu Týnec a porovnání stavu PŘED a PO
V hotelu Týnec se už nikdy nestane, že host přijede na nevytopený pokoj. A zároveň tu ušetří náklady na vytápění a personál už nemusí po hotelu naběhat až 100km ročně kvůli regulaci vytápění na pokojích. V tomto videu porovnáme jak probíhala obsluha vytápění dříve a nyní a jaké výhody přineslo zavedení smart systému pro hosty, personál a majitele hotelu.
Hotel Týnec: hoteltynec.cz
Chytré vytápění: www.smartinity.cz/l/hoteltynec/
Rezervační systém: better-hotel.com/cs/
Kontakt: www.smartinity.cz/kontakt/
Kapitoly:
00:00 - Intro
00:26 - Hotel Týnec a vytápění
01:15 - Stav PŘED
02:41 - Stav PO
03:54 - Otevřená okna a topení
04:35 - Zakryté radiátory
04:52 - Přínosy Smart Systému pro Hotel Týnec
05:36 - Závěr
Hotel Týnec: hoteltynec.cz
Chytré vytápění: www.smartinity.cz/l/hoteltynec/
Rezervační systém: better-hotel.com/cs/
Kontakt: www.smartinity.cz/kontakt/
Kapitoly:
00:00 - Intro
00:26 - Hotel Týnec a vytápění
01:15 - Stav PŘED
02:41 - Stav PO
03:54 - Otevřená okna a topení
04:35 - Zakryté radiátory
04:52 - Přínosy Smart Systému pro Hotel Týnec
05:36 - Závěr
Переглядів: 120
Відео
Zakrytý radiátor a jak dodatečně zvýšit jeho účinnost smart systémem
Переглядів 57510 місяців тому
Bojujete s neefektivním vytápěním kvůli zakrytým radiátorům ve vašem hotelu, penzionu nebo doma? Tam, kde tradiční metody selhávají, nastupuje inteligentní bezdrátové řešení. Budete překvapeni, jak snadno je možné revolucionalizovat vytápění ve stávající budově. Kapitoly: 00:00 - Intro 00:19 - Problém zakrytého radiátoru 01:27 - Kumulace dvou efektů 02:31 - Tradiční způsoby řešení 03:31 - Smart...
Tepelné čerpadlo vs. plynový kotel v roce 2024
Переглядів 22 тис.Рік тому
Byla náhrada plynového kotle tepelným čerpadlem dobré rozhodnutí? Jako čerstvého majitele tepelného čerpadla mne zajímalo, jaké dopady bude mít zdražení poplatků za energie od 1.1.2024. Porovnal jsem ceníky elekřiny a plynu mezi roky 2023/24 a výsledek mne překvapil: www.smartinity.cz/l/tepelkovsplyn2024/ Porovnání jsem se rozhodl nasdílet s vámi. Možná to někomu pomůže v rozhodování, jestli te...
TČ. Je nesmysl od samého začátku-pořizovací cena jednotlivých variant je zřejmá již při prvním pohledu. Plynový kotel bez dalších elektronických nesmyslů je nejlepší řešení-investice do TČ se nikdy nevrátí- odzkoušeno osobně v praxi..👎
Samozřejmě pokud se člověk může rozhodnout, co pořídí, je to ok, ale když už tepelko máte, vyměníte ho za kotel?
To jste tam dali plynovy kotel starý typ
Nějak nerozumím :)
Já bych spíše přemýšlel v jaké je to lokalitě. Pokud budu někde kde neklesá teplota pod mínus dvanáct stupňů tak to bude jedno jestli plyn nebo čerpadlo, ale pokud budu ve vyšších polohách atd. kde je v zimně i dvacet a dvacet pět pod nulou. Je jasnou volbou plyn. Další věc je zda je plyn vůbec do objektu připojen pokud není tak je to jasné a zvolím tepelné čerpadlo případně s nějakým kotlem na pokrytí teplot kdy už se čerpadlo vypne.
Souhlas, lokalita je důležitá, a taky objekt (a jeho velikost), a taky do čeho topím - radiátory / podlahovka. Btw. rok 2024 byl nejteplejší v historii, což tepelkům trochu nahrává. 😊
A nesmíme zapomenout na ostatní náklady. Tepelné čerpadlo pořizovací náklady 4 - 5 x vyšší oproti plynovému kotli. Revize plynového kotle 1000Kč, tepelného čerpadla 3 - 4000Kč. A co životnost? Vydrží mi tepelné čerpadlo 30 let jako mi vydržel starý plynový kotel?
To uz davno neplati 😀😀
Platí to stále.
Na rozdíl od plynových kotlů revize na TČ nejsou povinné.
Jak se to vezme. Bez revizí ztrácíte záruku.
@@Karlovskej To je otázka jakou jste podepsal smlouvu s dodavatelem TČ. Podle mne je důležitá zákonná záruka a záruka výrobce (minimálně na kompresor).
Ak nevieš čo s peniazmi,kúp si tepelko. EU nemá vlastné zdroje energie ako je plyn a ropa. Preto debilovia vymýšlajú ako sa od Ruského plynu odpojiť. Ďaľší debilovia im fandia a tlieskajú. Čo tak odísť z debilnej EU ako od Ruského plynu .
lojza s grafama 😀naucene hovna vseci borci i ti co maji cerpadla vsecko ameli kotle vedi svoje .....hovna kecas
na kolik topite 20 a to je moc asi se musim smat kdyz chce clovek teplo 22 -23-24 stupnu tak se musi neco nakrmit a radne at je to kotel na drevo -plyn cokoli a kde sou zalohy .....hovna co tu meles hovna
V uvedeném domě je teplota 22-23 stupňů v hlavních místnostech (kuchyně, obýváky), 23-24 v koupelnách, v prázdných místnostech 19 a v obchodě 20 stupňů (časté otevírání dveří na ulici, 150m2).
PR.......
Cílem tohoto všeho je snížení komfortu a zvýšení utrpení lidí v rámci depopulacniho programu!
Postavil jsem pasivní dům v cihle 😁 system open air zateplení fasáda rekuperace. Energeticky štítek A. Zakopal jsem nádrž na propan na zahradu . Kombinované topení podlahovka a radiátor . Výměra domu 187 m2. Za topnou sezonu rok 2023 jsem platil 12349 Kč. Vytápění na 21C 👍 kdo chce ušetřit díky dotacím 😊? Vice matematiky , méně věřit reklamě 💪
To je samozřejmě fajn, pokud máte tu možnost? Ale co když už máte starší dům?
To jsou všechno nesmysly. Není možné , aby celý stát topil elektřinou. To by jsme museli vybudovat několik nových atomových elektráren a předělat VŠECHNY elektrické rozvody po celém státě. Biliony na to nestačí. Bohužel o to rozhoduji negramotní.
Neměl by mít BD sazbu C57d namísto D57d?
pohled z druhé strany: ua-cam.com/video/Ifzdu_LsATU/v-deo.html (🛑 Stop! Neinvestujte do tepelného čerpadla ❄ a fotovoltaiky 🌞🔋 před zhlédnutím tohoto videa 📊📈!!)
Kolektory vyrobia skôr elektrinu ako plyn. Mne sa táto kombinácia osvedčila. Samsung 8kW stojí do 4000 Eur.
Čo nariaďuje éu je takého razenia že asi my budeme vyrábať el. a oni ju budú predávať na Lipskej burze. Nejako mi nejde do hlavy to ako v nemecku mohli stopnúť jadro ale viem ako to dosiahli je to tridsať ročná história. El. sebestačnosť zo slnka je možná v južnom Španielsku, Taliansku, Grécku a pod. ale tu nie, večšinou aj tak kúria mazutom a pod. Kúrenie plynom čo je u nás štandard u nich luxus. El. sa tak či tak vyrába z časti plynom a je na to pádny dôvod (energetici vedia). Neviem si predstaviť alpské oblasti bez fosílnych palív. Tepelné čerpadlá pracujú s chladivami ktoré sú silné skleníkové plyny. Ako bude ich počet narastať tak budú narastať i úniky chladív. Nič ekologické na tom nie je skôr naopak. No a spalovanie Austrálskeho uhlia v nemeckých elektrárňach to je vrchol ekológie. Ak by mali ruské zdroje v rukách američania tak by sa tu kúrilo plynom jedna radosť, akurát za iné ceny. Na to aby si človek urobil názor netreba nič iné iba zdravý sedliacky rozum. Zemný plyn je z fosílnych palív najekologickejší, áno uvoľňuje co2 ale postupne a pomaly. Kto produkuje veľa co2 sú továrne ktoré sa snažia vyrábať produkty s krátkou životnosťou aby mohli vyrábať znovu a znovu. Kým afričan si vystačí s pár kilami železa za život, európan potrebuje 5t. a američan 15t. Ešte jeden aspekt u slovákov a čechov je zarážajúci a to predvádzať čo ja mám, prepichový dom, nové auto a pod. Vo svete som sa s týmto málokde stretol.
To sú také prepočy, reálne to bude iné zo skúseností viem že výsledná cena bude veľmi podobná ako s plynom ale - budú potrebné pravidelné kontroly chladiva - či neuniká. Jedného dňa to chladivo unikne, je to technické zariadenie a jeho časťi budú starnúť, korodovať má vibrácie tak sa to stane. Pozri v tabulke chladív kolko ho tam je a kolko je to v prepočte na co2. Budeš prekvapený v prípade že Ťa zaujíma aj vplyv na ekológiu. Ak chceš šetriť tam je iná cesta. Kúrenie budovy nie je nič iné ako vykrývanie jej tepelných strát. V prvom rade kvalitná izolácia a kontrola if camerou v zime. Spolu s tým musí byť inštalovaná rekuperácia vzduchu. Mne sa týmto podarilo ušetriť dve tretiny spotreby plynu. Montovať do takejto budovy tepelné čerpadlo je nezmysel. Význam má v nízkoenergetických nových budovách a aj tu sú nevýhodou jeho hlučnosť a možná poruchovosť, ktorej odstránenie nemusí byť vždy lacné.
Jasně, že zateplení je na prvním místě. Rekuperace pro nové budovy super, ale pro stávající to nemusí být vždy technicky schůdné. Netvrdím, že tepelko je jediné řešení. Ale je tady spousta lidí, kteří tepelko už mají a musí s nějak ním žít.
@@smartinity Rekuperácia nie je problém ani pre staré objekty pozri napr. Mitsubishi Losnay - mám ho namontované, spínanie časovačom, odvtedy netreba vetranie oknom. Dobre zaizolovaný dom sa bez toho v podstate ani nezaobíde.
Zapomněl jsi na nejslabší část celého TČ a to kompresor. Dále jsi zapomněl na neexistující síť servisáků, odmítli jsme to dělat, protože to montoval kdekdo a protože se s tím nedá nic dělat ale hlavně proto, že po nás domácí řvali, jako kdybychom jim to blbě spočítali a ještě blběji namontovali my. Dále jsi zapomněl na šílenou cenu servisu TČ. Chladiva nová už nemají vliv na CO2 a ani v případě těch starších, když se chladivo dopňuje, případně vypouští a pak tlakuje zpětně, se chladivo nevypouští do vzduchu.
No aj plynovy kotol potrebuje sevis kazdy rok, a ani on nevydrzi vecne. Teraz u suseda vymena stareho kondenzacneho kotla s akumulacnou nadrzou za novy kotol s akumulacnou nadrzou 3500 EUR. Po 14 rokoch.
@@NekorektniPochybovac-or8bi Záruka na kompesor 5 let. Po 5-ti letech to pokryje pojistka domu. Revize povinné nejsou, tepelko si řekne samo. Se sw věcmi si poradím a pokud bude hw problém, tak servisák je místní, za rozumný ceny. Zatím nemám pocit, že by servis byl problém.
Výborne sa Vám podarilo vysvetliť, v čom spočíva naozajstný rozdiel medzi klasickými hlavicami a automatickým riadením. Sú to presne tie detaily. Samozrejme, druhá časť veci je potom tá prechádzka recepčnej, keď hosť z izby odíde, a to je často najväčší problém, pretože zamestnanci niekedy zvyknú hľadať skratky. Takže načo to bude dnes zatvárať, keď pozajtra to zase otovrí... A potom sa kúri celý hotel. Prepojenie na rezervačný systém je v tomto prípade to naozaj najjednoduchšie riadenie s tým, že netreba zaúčať nový personál, netreba obťažovať recepčnú s nejakými novými aplikáciami a zároveň sa dá veľmi prispôsobiť to, čo môže urobiť hosť, aby sa necítil, že nemá nad teplotou kontrolu, ale zároveň aby to nepreháňal :) Naozaj sa Vám to podarilo vo videu skvelo a jednoducho vysvetliť a musím povedať, že je to veľmi pekný projekt. Nie vždy sa "smart home" spája s historickými budovami, ale vidíte, dá sa 👍
Děkujeme!
řešením by bylo nasadit topný faktor 5
Dosažení průměrného topného faktoru 5 u TČ vzduch -voda by bylo fajn, ale obávám se, že je to nereálné.
pak tedy doporučuji systémy s vyšším topným faktorem @@smartinity
Jako ty si asi myslíš, že dodáš 1 kW a něco ti vyrobí 5 kW, co? Jo, ale když je teplo díky teplému vzduchu, kteréžto teplo ovšem jaksi k ničemu jako topení nepotřebuješ.
@@NekorektniPochybovac-or8bi odněkud načerpá. Třeba načerpá teplo ze studny. Viz tepelné čerpadlo voda voda.
Když tu bude pořád fialovopětidemolice a hnutí ANO tak green deal bude jejich hlavním cílem a máme se na co těšit.
Narážíte na plánované rušení plynových kotlů nebo zvyšování neregulovaných poplatků za elektřinu?
Jak souvisi vlada s cenou elektriny? Cez ma prodanou vyrobu na 3 roky dopredu. Elektrina se obchoduje na burze a ani Rusko neprodava energie levneji nez podle burzy. Madarsko plyn kupuje z Ruska asi o 1/3 draz.
Zapomeň ve své vyděšenosti na Green deal, ten není technicky ani proveditelný, a kup si každý den jednu vyděšenku a večer co večer si vyfackuj, že věříš debilkům novinářům.
narazime na emisne povolenky pre domacnosti… za mna to bude tak ako to uz dnes je , ze sa vsetci vracaju tuhemu palivu hlavne na vidieku… inak nechapem ten 2 meter cele taliansko alpy idu na drevo a nikomu to nevadi 😉🙈
@@petr-5217vlada moze regulovanu zlozku treba sa pozriet, co elektrinu predrazuje v CR nie cena na burze ta je dnes uplne v pohode ale emisne povolenky lebo cca 60% CR vyraba elektrinu zo “spinaveho zdroja” dla EU…. naproti tomu SR len cca 15% ostatne je voda a jadro a pdobné “ zelena enrgia dla EU preto je cena elektiny pri nakupe iná .. avsak distribucné poplatky sú totozné…. podla mna je uuplny nezmysel, model : clovek si kupi TČ lebo zelená energia za peniaze nie malé ak si vybaví dotaciu sám tak usetrí ak to necha na spolocnost spapá ju ta daná spolocnost a stojí ho ako bez dotácie.. a nádledne od neho stát vydojí dalsie peniaze v regul.poplatkovh za zelené zdroje🙈🙈🙈🙈🤣👍 tak to sa nedivím , ze si kúpi kotlík na peletky a podobne … lebo byt eko finacne a socialne postráda zmysel… a este jedna vec vsimnite si ake su posledné zimy v CR a SR sú vlhké s teplotou okolo 0 az -6 sem tam -10,15 co tepelko totálne znevyhodnuje detto podzim a jar vlhko a 6-10 stupnov🙈 to nam ten SCOOP papierovo vobec nedáva 😉
Vycházíte ve svých výpočtech z mimořádně teplých roků. Přecházet z plynu na tepelné čerpadlo je naprostá blbost. Zima se neptá, zima přijde. Zima je velký učitel, to zjistili už Němci u Stalingradu, říká energetický specialista Ing. Rudolf Vítek.
Na můj výpočet porovnání dopadů meziročního zdražení elektřiny nemá půměrná teplota podstatný vliv. Na celkové náklady samozřejmě ano. Nicméně dlouhodobý teplotní trend je za posledních 60 let stoupající (+2,2 stupně): faktaoklimatu.cz/infografiky/teplota-cr, což tepelkům vzduch-voda může nahrávat (neobhajuji, jen konstatuji)
Cop 3.5 nieje mimoriadne cislo, bezne ludia maju priemer niekde na 5. Pri podlahovke a dobrom zatepleni.
@@romanvybo 3.5 byl konzervativní předpoklad, dům je sice zateplený, ale má radiátory. Uvidíme, jak to vyjde.
Takže čo s toho vyplýva? Že treba kúpiť dobrý kondenzačný kotol! Už len cena pri obstarávaní je neporovnateľná. Kotol- 1600e Tepelko cca 8000e. Návratnosť neporovnateľná!
Tohle videjko není o návratnosti tepelka, ale o tom, když už tepelko mám, tak jaké mám možnosti snížit náklady tady a teď. Pokud bych se teprve rozhodoval, co pořídit, do rozhodování bych samořejmě kromě tepelka zahrnul i kondenzační kotel, ale třeba i rekuperaci a topné rohože v případě pasivního domu. Záleží na preferencích a podmínkách konkrétního domu.
Žádný kotel ti sám o sobě nepomůže. Musíš mít perfektně individuálně seřízené topení, taky dobře spočítané, perfektně zateplený domek, perfektně řízený kotel ale hlavně: musíš to ty, jakožto uživatel celé pochopit a umět si to vyladit. To poslední, přes to vůbec žádný vlak nejede. A do nezatepleného domku si dej pec baby Jagy. A top vlastním dřevem z vlastního lesa. Všecko ostatní bude nehospodárné, nedá se s tím nic dělat.
Tepelko dnes kupis monoblock 6kw za 2200€ 😀
@@romanvybo áno nejaký kaisai🤣 ďakujem neprosím.
@@marekskoda4615 Power world regulacia super, servis super. Ja ho sice nemam ale otcovi na dom ho urcite idem dat. Funguje dobre aj v budovach co maju dost teplotnej straty.
Podĺa tých čísel čo tu strieĺate ste obyčajný predajca tepelných čerpadiel a smart zariadení ;) to nie je reálne porovnanie spotreby, ale zavádzanie ĺudí!
Tepelka neprodáváme, smart systémy používáme pro regulaci vytápění a automatizaci budov. Co se uvedených čísel týká, tak v tomto domě probíhá již několik let denní odečítání spotřeby plynu a od září také spotřeby tepelka. Máte-li zájem, mohu poskytnout detailnější info nebo zprostředkovat návštěvu domu.
a hlavně všechny teorie a plány budou okamžitě k ničemu když zase zvednou ceny elektřiny o dalších 30 % - pak je veškerá kalkulace na ho... -- lidé by se měli zabývat politikou a vyžadovat od státního podniku nízké ceny a ne blábolit o nějaké lipské burze, nikdo tomu nerozumí ale plácá o lipské burze jak makléř, přitom nechápe, že ho lupmové okrádají o jeho majetek
Máme krajní řadový 3 podlažní dům o vytápěné ploše 240 m2 (celková plocha je 270m2) radiátory a tepelko už dva a půl roku, od února 2022 a už jsem nějaké zkušenosti získal. Chytrou zónovou regulaci otopných systémů využíváme už více jak deset let. Je to systém Danfoss Living Connect, který umí řídit každou místnost a nebo skupinu radiátorů zvlášť, podle nastaveného programu, ale i teploty v místnosti. Plyn jsme využívali k topení a TUV a toto násnapříklad v roce 2021, stálo přibližně 23 000 Kč. Od té doby se několikrát zdražil plyn i elektřina. Minulý rok v polovině června 2023, nám nainstalovali fotovoltaiku, jenže ji máme kvůli orientaci střechy na jihozápad a v zímě to tedy pro vytápění nemá téměř žádný vliv. Za minulé zůčtovací období duben/2023 - březen/2024 jsme nakoupili 4,053 MW/h. Loní jsem ještě trochu laboroval s AZ routerem pro regulaci ohřevu TUV z přetoků z fotovoltaiky a měl jsem něco špatně nastaveno, ale od podzimu 2023 to běží již ideálně. Holt se s tím člověk musí nějak sžít a postuně se naučit. Od 1 ledna 2024 máme nákup elektřiny 2,095 MW/h. Jen v lednu 2024 se nakoupilo 0,951 MW/h. Další měsíce to vypadalo takto. Únor - 0,49 MW/h. Březen - 0,287 MW/h. Duben - 0,160 MWh. Květen - 0,084 MW/h. Červen - 0,082 MW/h. Červenec - zatím 0,041 MW/h. Nic jiného jak elektřinu nemáme a nevyužíváme. Spotřebičů máme docela hodně. 2 TV, audiovideotechniku, čerpadlo na vodu, nějaké osvětlení na zahradě v noci, indukční deska, americká dvoudveřová lednička o objemu 600l, pračka, myčka, 3 kamery, videovrátník, 5 jednotek DECO TP-Link, 2 optické modemy, dva gigabitové switche, jedna externí WIFI anténa Mikrotik, mnoho ovládaných Sonoff a Tuya jednotek. A tak dále. Zkrátka, pořád odebíráme i v naprostém klidu něco přes 200 W a jen to by dohromady za kalendářní rok udělalo cca 0,9 MW/h i když se nepere, nevaří a netopí.
Samozřejmě je to podvodník. Proč myslíte, že o TČ už není zájem? Nejdůvěřivější blbci si už naběhli a všechny odradili.
Samozřejmě, protože TČ je i při teplém počasí venku pořád díky strašně drahé elektrice dražší topení než plyn. Nikde vám neřekne, že nějaký topný faktor tepelného čerpadla vůbec není rozhodující, tím je topný faktor topení. Ale zcela jistě nedostanete z 1 kW příkonu elektriky čerpadla 3 kW výkonu, nikdy nedostanete ani 1 kW zpět.
jasne že tč a najlepšie voda voda 120m2 a platím celú eli domu 800 eur 5Mw spotreba priemer denne 13kw v zime viac teda 18 v lete menej pod 10 kw
Souhlas. Nicméně podobnou spotřebu na m2, kterou uvádíte, dosahuje i zmíněný dům s tepelkem vzduch-voda se smart systémem. Pro úplnost dodávám, že užitkovou vodu v létě ohřívají soláry.
Povedz nám koľko ťa to stálo 😅.
@@marekskoda4615 5000 eur ma stalo tepelné cerpadlo
Hezké video ovšem aby to mělo smysl tak by bylo potřeba porovnávat kondenzační kotel a tepelné čerpadlo pak ten výpočet jde úplně jinak nicméně obě dvě varianty mají své pro a proti
Jasně ale zapomněl jsi na tři věci: náklady na TČ voda - voda, takže úspora hahaha, cena servisu, opět úspora na teplo ještě mizernější návratnost, a cena za nové TČ a už bez dotací, aneb návratnost opravdu nikdy, až ti odejde po pár letech kompresor. Ne že se pokazí, ale často prostě jak ztrácí těsnost, nedá výkon, co má. To budou šoky až zjistíš, do jakých sraček jsi strčil hlavu!
A co souběh plynového kotle a tepelného čerpadla?
V tomto konkrétním domě je to uděláno tak, že buď topí tepelko nebo kotel. Přepínání se provádí přes smart systém. Díky za dotaz, možná dobrý námět na nějaké další videjko. 🙂
@@smartinity Tak jasně, buď jedno nebo druhé, ale s řídícím systémem. To dává smysl. A o tom jsme se nedozvěděli nic.
Řídící systém bude předmětem některého dalšího videjka, to by bylo na dlouho. 😊 Ale ve zkratce: 1) tepelko je integrováno do smart systému přes modbus, 2) plynový kotel, čerpadla, trojcestný ventil TUV, cirkulační čerpadlo - spínáno bezdrátově smart systémem. 3) Měření teplot, spotřeby atd. z tepelka přes modbus. 4) Měření teploty kotle, zpáteček, TUV, venkovní teploty - bezdrátové teplotní senzory připojené do smart systému. Regulaci zajišťují algoritmy ve smart systému: 1) u plynového kotle ekvitermní regulace, 2) u tepelka např. řízené cyklování při teplotách vyšších než 10 stupňů. 3) Natápění TUV také řídí smart systém, u obou se řeší souběh se solárním ohřevem a u tepelka se navíc bere ohled i na venkovní teplotu (natápění ideálně odpoledne/navečeru, kdy už nesvítí slunce, ale vzduch má ještě rozumnou teplotu).