- 10
- 9 778
Kup Elektryka
Приєднався 2 гру 2024
Nowa Tesla Model Y Juniper/Opal wprowadzona w Azji i Australii
Niedawno wprowadzono możliwość zamówienia poliftowej Tesli Model Y na którą czekało wielu fanów elektromobilności. Samochód wprowadził wiele nowości stylistycznych, użytkowych oraz technicznych.
Dla wielu osób mogło być to jednak zbyt mało i na pewno są zawiedzeni brakiem V2L lub architektury 800V. Czy warto czekać na wersję poliftową czy lepiej zamówić wersję przedliftową na którą nadal można znaleźć wiele promocji?
Źródło zdjęć: www.tesla.com
Dla wielu osób mogło być to jednak zbyt mało i na pewno są zawiedzeni brakiem V2L lub architektury 800V. Czy warto czekać na wersję poliftową czy lepiej zamówić wersję przedliftową na którą nadal można znaleźć wiele promocji?
Źródło zdjęć: www.tesla.com
Переглядів: 47
Відео
Jak ekonomicznie jeździć samochodem elektrycznym?
Переглядів 1,2 тис.День тому
W tym odcinku odpowiadam, jak ekonomicznie jeździć samochodem elektrycznym? 1. Ogrzewaj/schładzaj wnętrze przed wyjazdem. 2. Jak najmniej regenu. Więcej toczenia. 3. Wybrać opony z niskim oporem toczenia 4. Zmniejszyć prędkość. 5. Poprawne ciśnienie w oponach. 6. Włączaj radio i podgrzewane siedzenia, nie ma się czego bać. :)
BMW i3 120Ah po kilka latach użytkowania. #elektromobilność #ev #bmw #samochódelektryczny
Переглядів 511День тому
Przedstawiam kilka informacji o naszym samochodzie BMW i3 z roku 2019.
Szybkie ładowanie BMW i3 120Ah | HUB Polenergia Blue City
Переглядів 9725 днів тому
Dzisiaj chciałem Wam pokazać, jak wygląda ładowanie BMW i3 na hubie ładowania Polenergia Blue City na którym maksymalne moce wynoszą 300kW. Ładowaliśmy nasz samochód od 25% do 80% i uzyskaliśmy maksymalną moc około 48kW. Czas ładowania wynosił niecałe 30 minut. Takie ładowanie kosztowało 35 złotych i uzupełniło nasz zasięg na około 150 kilometrów.
Jak ładować samochód elektryczny? Do 80%? Jaka moc? DC czy AC?
Переглядів 1,7 тис.7 днів тому
Dzisiaj opowiem, jak ładować samochód elektryczny, który posiada akumulatory litowo jonowe wykorzystujące inną chemię niż LFP. Odwieczne pytanie, czy ładować samochód do 100%? Jaką mocą ładować samochód elektryczny? Co ma wpływ na degradację akumulatora w samochodzie elektrycznym?
Tesla Model 3 2019 - czy naładuje się w 20 minut?
Переглядів 2,2 тис.12 днів тому
Postanowiłem przetestować szybkie ładowanie na Superchargerze w mojej Tesli Model 3 z rocznika 2019 z przebiegiem ponad 125k km. Bateria podgrzewała się 18 minut i zaczynała od temperatury około 8 stopni. Widać, że nie udało się uzyskać maksymalnej temperatury ogniw, dlatego krzywa jest w początkowej fazie troszkę gorsza od krzywej Bjorna, którą uzyskał w roku 2019 w tym samym samochodzie. Mam ...
Tesla Model 3 z roku 2019, opinie, wrażenia, zużycie
Переглядів 1,3 тис.14 днів тому
Dzisiaj kilka słów o Tesli Model 3, której jesteśmy właścicielami. Samochód z przebiegiem 125 tysięcy kilometrów. Wnętrze praktycznie bez uszkodzeń, co dla wielu osób może być sporym zaskoczeniem. Dość spory spadek cen tych samochodów elektrycznych, ułatwił ich dostępność. Są one dostępne w cenie spalinowych odpowiedników dając wiele korzyści - przyspieszenie do 100 km/h 4.4s a w szczególności ...
Podgrzewanie akumulatora w samochodzie elektrycznym. Jak działa?
Переглядів 86723 дні тому
Opowiem Wam jak przy pomocy aplikacji CarScanner oraz prostego interfejsu diagnostycznego sprawdzić temperaturę akumulatorów w naszym samochodzie i być świadomym, żeby uruchomić ogrzewanie przed wyjazdem. Wszystko na przykładzie mojego samochodu Opel Ampera-e.
Opel Ampera-e moje wrażenia, ładowanie, opinie
Переглядів 57629 днів тому
Dzisiaj kilka słów o samochodzie, którym przejechałem już ponad 45 tysięcy kilometrów. Oplu, który skradł moje serce. Opel Ampera-e był produkowany w kooperacji z General Motors. Samochód ma wymieniony akumulator o pojemności 64kWh netto. Ładowanie AC 8kW 32A jednofazowe oraz ładowanie 400V CCS o mocy 50kW. Zasięg w warunkach zimowych wynosi do 400km, a w około 500km. Chcielibyście obejrzeć wię...
BMW i3, Warszawa, 120Ah, opinie, wrażenia, zasięg
Переглядів 583Місяць тому
BMW i3 to samochód, który widać na naszych drogach już od wielu lat. Najczęściej można go spotkać w miastach, gdzie wykorzystuje się jego zwrotność, dynamiczność i kompaktowy rozmiar. Na pewno przydaje się szybkie ładowanie trójfazowe AC 11kW oraz dość dobra krzywa ładowania umożliwiająca uzyskanie mocy 50kW. Dzięki swojej niewielkiej masie i dobrym zaprojektowaniu pozwala na uzyskanie niskiego...
Bardz pouczający pokaz brawo
Czekam na więcej info 😊 btw. Super montaż!
Ja to bym uderzał w poprzednią wersję. Wolę większe obniżki i samochód, który dopracowywali latami, niż lifting po którym nie wiadomo, czego się spodziewać. Tym bardziej, że baterie takie same.
Fajnie się ogląda! Dobre porady, dzięki 😍
Ciekawe rozwiązanie jest w Kia e Soul. W kierownicy są łopatki którymi się hamuje jadąc z górki i przed skrzyżowaniem. Na ekranie przednim widać ile odzyskaliśmy watów. I jeszcze tą rekuperację można ustawiać. Jest to bardzo wygodne i hamulec nożny używam tylko w nagłym wypadku. W lecie zużycie około 12KW na 100Km a w zimie od 17 do 18.
Kia ma dość dobrze zoptymalizowany system zarządzania energią, stąd niskie zużycie energii.
Tesla Y (2 lata) - moja śr. od nowości 13,9 Ciepłe mce - 12,2 Zimne mce - 18 Odn. filmiku: Dużo teorii ze szkoły, mało wiedzy z praktyki. 1. Ogrzej przed - ok 2/ regen - tutaj całkowita niezgoda. Robiłem testy, tesla ma 3 opcje: toczenie, pełzanie, regeneracja. Zużycie energii w opcji 1 lub 2 ok.8-10% większe, w jeździe miejskiej aż 25% większe. Zimą jeszcze większa różnica! Tylko regen !!!Odzyskiwanie energii o wiele lepsze dla ekonomii jazdy. Sprawdzone w praktyce, żaden bełkot teoretyka nie zmieni faktu! 3. Opony - pomijam bo to logiczne dla każdego auta 4. Mniejsza V - pomijam bo w każdym aucie tak jest. Prędkość w tesli Y 50-70 km/h jest optymalna. Czyli elektryk to auto najlepiej do miasta✅ wokół komina. 5. Ciśnienie - pomijam, w każdym tak jest 6. Zawsze włączam ogrzewanie/chłodzenie kabiny AUTO, kierownica + fotel AUTO, w tesli działa to optymalnie dla mnie, nie zaprzątam sobie głowy. Zauważyłem ze w zimne miesiące 19/19,5 wystarczy, czuć już wyraźnie ciepło i o wiele mniej energii zużywa. Nie ma sensu grzać kabiny do 22/23 - nie czuję różnicy ciepła, a żre o wiele więcej. P.S. Ty, magister fizyki, współczynnik CX nie zależy od wysokości pojazdu !!!😂😂😂 Podsumowanie: Filmik ok - ale po kilku korektach. Więcej wiedzy praktycznej niż teorii z fizyki ze SP. Kanał fajny, sympatyczny prowadzący, stara się bardzo, przeciwieństwo grzyba daniela, który notorycznie kłamie jak 🤥 Pinokio. Życzę szybkiego rozwoju kanału
'Tesla Y (2 lata) - moja śr. od nowości 13,9 Ciepłe mce - 12,2' co to za Y ? RWD ? ile Robisz km na 100% ? Ja mam podobnie 2 lata Y LR i średnią mam 17,5 lato 16 zima 20
@ - tak, RWD. Nie wiem ile robię, bo około 30% zawsze doładowuje do 90...100% Predykcja tesli 480 ciepłe mce, 320 zimne (przy spokojnej jeździe).
@michawu4401 mimo wszystko 12,2KWh/100km to bardzo niski wynik, większość to pewnie podmiejskie trasy przy około 70km/h ? mnie się udało na trasie 590km zejść do 9,9KWh/100km ale to była 10h męka, 60km/h lub 80 za TIR-em ( jak na teślarza przystało ), i na mecie jeszcze był zasięg coś koło 100km, więc po doliczeniu rezerwy 700km by pękło, z powrotem sobie odpuściłem i wróciłem w 5h z 20 minutowym ładowaniem w trasie, zużycie 2x wieksze, ale nie po to mam 500 kucy pod butem żeby wlec się za TIR-em
@@michawu4401 a te 100% i w przypadku LFP do najzdrowszych dla aku nie należy, 90% dużo zdrowsze. LFP ma ogólnie większą ilość cykli, ale ładowanie do 100% i trzymanie w takim stanie dłużej też bardzo przyspiesza degradację. zaleca się żeby częściej niż w NMC ładować do 100%, ponieważ LFP mają bardzo liniowe napięcie i BMS ma ciężej z ustaleniem rzeczywistej pojemności, częściej musi się kalibrować.
@ - Tesla na telewizorze doradza aby ładować do 100% jak najczęściej, minimum raz w tygodniu. Wtedy degradacja będzie jak najmniejsza. Tak robię. Po 2 latach nie odczułem spadku zasięgu, nawet nie wiem ile % spadło. Wisi mi to.
Ad 1. To nie zmniejsza zużycia (a nawet zwiększa), tylko zwiększa zasięg. Ad 2. Może nie zawsze maksymalny regen jest najbardziej optymalny, ale stwierdzenie że "jak najmniej regenu" jest ekonomiczne, to już raczej przesada. Reszta to analogicznie jak ekonomiczna jazda ICE, nic się tutaj względem EV nie zmienia.
1. Ogrzewaj/schładzaj wnętrze przed wyjazdem. Jak to niby zmniejsza zużycie? Chyba zwiększa bo w tym czasie jak go grzejesz to traci ciepło, bardziej wpływa na zasięg po odłączeniu... 2. Jak najmniej regenu. Więcej toczenia. Jak byś powiedział że na trasie to spoko, w mieście nawet przy sprawności 80-90% lepiej mieć te 80% w baterii niż zużyte klocki. 3. Wybrać opony z niskim oporem toczenia Po co wspominasz o głośności opony? Na głośność opony ma bardziej wpływ bieżnik, a na opory bieżnik+mieszanka+wielkość+szerokość 4. Zmniejszyć prędkość. CX nie jest uzależniony tylko od wielkości samochodu, możesz mieć niski kanciasty samochód z takim samym cx co suv... 5. Poprawne ciśnienie w oponach. 6. Włączaj radio i podgrzewane siedzenia, nie ma się czego bać. :) Jak masz maty po 100w i grzanie kierownicy 20w to ile to daje na wszystkich miejscach? No i jeszcze co do komfortu cieplnego to nie ma on bezpośrednio zwiazku z wielkością przestrzeni tylko tego jak te samochody są odizolowane. Jak jest słaba izolacja to twoje ciało z marszu więcej ciepła jest w stanie oddać.
100W na godzinę siedzenie lub 20W kierownica!!! Czyli 0,12 kWh Moja tesla Y ostatnio zużywa 180W/1km😊 Jeśli przejadę 60 km w tą godzinę zużyję na jazdę 10,8 kWh + 0,12 kWh na ogrzewanie kierownicy/siedzenia (czyli 1 % więcej 😂) To wartości marginalne, gościu ma racje w filmiku.
@@michawu4401 Na samych matach raczej nie będziesz jeździł bo to nie leaf sprzed 13 lat, jak odpalisz 5 mat dla każdego to masz koło 500w, a pompa ciepła ile ci w tym samym czasie opierdzieli? 400 wat? tak pewnie do 2kw. To jest taki filmik żeby zrobić filmik, coś jest prawdą ale niewiele.
@@Adrian-lm7cp - jeszcze nie było 5 osób w moim aucie🤣 I nie będzie. Max. 3 osoby i tylko ja grzałem dupe, reszta nie chciała bo było ciepło w aucie
BREDNIE !!! sugeruję poczytać jednak ten podręcznik do fizyki ze szkoły podstawowej, tam są wzory na cx i opór powietrza 1. gdzie we wzorze na współczynnik CX Masz wysokość samochodu ? niższy samochód może mieć dowolny, też wyższy CX 2. wyłączenie rekuperacji w 90% przypadków zwiększy zużycie energii, rekuperacja odzyskuje energię w chwili hamowania, a toczenie jest odpowiednikiem wrzucenia na luz, ile razy w normalnej jeździe używasz hamulca ? a ile razy wrzucasz na luz ?, no i efekt toczenia można uzyskać i przy włączonej rekuperacji, odpowiednio dostosowując nacisk na pedał przyspieszenia do prędkości samochodu, elektryki mają często w czasie rzeczywistym wykres zużycia energii, gdy zużycie jest w okolicy 0 to jest właśnie 'toczenie' (chyba że mówiąć o tym 'regenie' chodzi Ci o co innego ? ) 3. prędkość powyżej 50-70 km w przypadku każdego samochodu będzie miała kluczowy wpływ na zużycie energii, proponuję przyjrzeć się też wzorowi na opór powietrza z tego samego podręcznika ze szkoły podstawowej, opór jest proporcjonalny do przekroju poprzecznego obiektu 'A' do pierwszej potęgi (czyli wysokości x szerokość ? ), a już od prędkości 'v' do kwadratu !
Ciekawe odkrycie. Nowy kanał. I wpadłem na początku ;-) Będzie co wspominać jak już będziesz miał 1mln subów. A kojarzysz jak to jest w Oplu Corsa F electric? Bo mogę ustawić ogrzewanie auta na zadaną godzinę albo włączyć tu i teraz ale nie mam opcji grzania baterii. Czy ogrzewanie baterii odbywa się podczas ogrzewania kabiny? Tak samo chłodzenie?
Super, zapłać kosmiczne pieniądze i kombinuj jak ze starym trabantem żeby ruszyć
Używane samochody elektryczne sa tańsze niż ich spalinowe odpowiedniki. Pokaże to w następnych odcinkach. Powodzenia w podróży Trabantem!😂
@KupElektryka a ile kosztuje nowa bateryjka do tego używanego
@@adammarcinczyk7407 Nowa bateria kosztuje 460 tysięcy złotych, ale to się wrzuca w leasing i wychodzi tylko 2500zl miesięcznie. To nie są duże koszty.
To więcej niż rata kredytu hipotecznego u większości Polaków.
Super, że wspomniałeś o zaletach toczenia zamiast regenu. Też nie mogę tego słuchać jak dziennikarze gadają głupoty, że oszczędzają energię dużo hamując....owszem odzyskują część energii, ale zużyli by jej jeszcze mniej przewidując sytuację na drodze.
OGÓLNIE RZECZ UJMUJĄC JEST W ZASADZIE JEDNA NAWAŻNIEJSZA RADA. ŁADOWAĆ W DOMU Z WŁASNEJ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ I EWENTUALNIE W DRUGIEJ TARYFIE.
Sprawdzales moze napiecie celi przy powiedzmy 90% naladowania w lecie a w zimie? Same % niewiele mowia bo to juz zalezy co tam producent uznal za odpowiednie i ile to jest 100% i ile to jest 0%. Jesli producent zawezyl widelki pracy to mozna baterie uzywac w szerszym zakresie i nie bac sie ze rozladowanie do 5% uszkodzi baterie. Ogladalem test jakiegos Rumuna co wyladowal dacie spring do 0% i dalej jezdzil. Pomimo malej baterii to przejechac jeszcze 40km po parkingu wiec wnioskuje ze to 0% pewnie jeszcze jest bezpiecznym napieciem. Mysle se swiadomy uzytkownik powinien sobie przetestowac baterie od 0 do 100% zeby znac napiecia i wiedziec czy lepiej poruszac sie w zakesie 20-80 czy 5-100%. Te wykresy co wrzuciles to sa ok ale one zakladaja prace od calkowitego rozladowania do pelnego naladowania a zadne auto az tak sie nie rozladuje ani nie naladuje bo to tzw ukryta pojemnosc. Samo podniesienie napiecia liion z 4.1 do 4.2 nje zwueksza.znaczaco pojemnosci bo pod koniec ladowania bateria przyjmuje malo pradu a napoecie szynko rosnie i to samo w druga strone. Naladujesz ogniwo na full 4.2V i nqpiecie do 4.1 bardzo szybko spada. To samo dzieje sie przy rozladowanym ogniwie. Jak napiecie spada do 3.5V to w zasadzie jest puste bo dalej to napiecie bardzo szybko spada a ogniwo oddaje tylko resztki pradu.
1 rada- to nie zmienia zużycia energii a jedynie zmienia to skąd ja pobieramy. Z autami z małymi akumulatorami rada o grzaniu auta przed wyjazdem jest jedyna słuszną alternatywą by dojechać do pracy i z niej wrócić bez ładowania Szczególnie dotyczy to LEAFA. Co do zmiany mocy rekuperacji to, ktoś kto nie jeździ ZERO-JEDYNKOWO- gaz- hamulec to nie musi tego robić bo ma wyczucie w nodze i widzi ile odpuszczenie pedału przyspieszenia powoduje toczenie a ile rekuperacja z różnym odzyskiem. Ciśnienia w elektrykach w kołach i tak są podawane w absurdalnie wysokich wartościach niby ze względu na masę pojazdu ale w spalinówce jak się jeździ z pełnym obciążeniem 4 osoby plus jakiś bagaż zalecają podnieść o te 0.2 atm. a elektryk pusty ma już 2,7 do 3.0 Ogólnie auto elektryczne wymaga dopasowania się do jego ograniczeń i planowania podróży. Ludzie z elektrykami mówią, że to nie problem ale jakby zrobić benzynę taniej pod warunkiem czekanie przed dystrybutorem w kolejce do tankowania oraz w zależności od stacji samo tankowanie z dystrybutora trwałoby od 20-30 minut do ponad godziny, koniecznością wykupienia kilku abonamentów w zależności od stacji na której tankujemy cena za paliwo byłaby uzależniona od abonamentu i szybkości tankowani to nie wiem czy zamieszkami by się to nie skończyło. Co do prędkości i płynności jazdy to pełna zgoda. POZDRAWIAM
Dziękuję za Ciekawy materiał. Czy możesz nagrać film na temat Chevrolet Volt długiej generacji. Jaki są różnice pomiędzy generacja 1 i 2. Niestety nie mogę odszukać wielu informacji na ten temat. Z Twojego występu na kanale "Na prąd po Polsce" pamiętam że miałeś obudwa samochody
Nagram niedługo odcinek o mojej przygodzie motoryzacyjnej z Voltami. :)
@KupElektryka dziękuję:)
"Regen"...?, Co To...?. Jazda samochodem elektrycznym bez odzysku energii elektrycznej z np wytracania prędkości... No większej głupoty nie słyszałem...😂 No ale co ja tam wiem..., przejechane ponad 100tys. km Renault Zoe Pozdrawiam
@@Jasiek71 Jak widać przejechanie 100 tysięcy km samochodem elwktrycznym nie powoduje nauczenia się fizyki. Proponuję dowiedzieć się, co to jest sprawność. Nie mówię o Wyłączeniu regeneracji, tylko jej ograniczenia i zastąpieniu toczeniem się.
@KupElektryka Kolego fizyki to ty raczej się naucz..., jeździsz po mieście to chyba hamujesz przy każdym zwolnieniu czy zatrzymywaniu się np na światłach, co z energią która normalnie idzie w ciepło na tarczach hamulcowych...?, każde odzyskanie chociaż części tej energii powoduje że sprawności będzie większa niż zero... To samo jadąc z góry drogą z zakrętami.. puszczasz na luz niech się rozpędza a przy każdym zakręcie hamujesz grzejąc hamulce czy jedziesz cały czas z podobną prędkością na rekuperacji i to co normalnie nagrzało by układ hamulcowy zostało przemienione w energię elektryczną i załadowane do akumulatora...? Energia nie znika a jedynie jest przekształcana i teraz powiedz mi co jest korzystniejsze czy zagrzać układ hamulcowy...? czy może wygenerować trochę energii elektrycznej także zmniejszając prędkość...?
@@Jasiek71 Dokładnie tak-autorowi zalecam prosty test zjechania z górki bez rekuperacji i z rekuperacją. Moja TMY dzięki jeździe z maksymalną rekuperacją ma średnie zużycie po 13 tys przebiegu 157Wh/km.
@@KupElektryka- regen musi być ON. Cokolwiek sobie tam powiesz, ja to sprawdziłem na moim Y bardzo dokładnie. Na autostradzie 120-140 to nie ma znaczenia, wokół komina już 8-10% mniej zużywa na regen, natomiast w jeździe miejskiej to już u mnie aż 20% (kwiecień-wrzesień), 30% w zimne miesiące. Badałem to tygodniami w praktyce, wiem i teoria z fizyki mnie nie obchodzi…wzory można sobie wsadzić w…
współczynnik CX to i autobus może mieć taki sam jak tesla, współczynnik CX mnoży się z polem powierzchni czołowej i wychodzi ci opór. Straszne głupoty opowiadasz.
Jak zawsze klasa
Wylaczenie rekuperacji, szczegolnie w miescie ma zmniejszyc użycie? Dzis wiekszej bzdury nie słyszałem. Przeciez zamiast odzysku, pojdzie w hamulce. Jaka sprawnosc ma odzyskiwanie energii z hamulców?Mowie to jako kierowca elektryka, ktory przejechał nim ponad 60 tys.km.
Nic nie pójdzie w hamulce, bo samochód elektryczny prawie nie używa hamulców tarczowych. Nawet, gdy regen w mieście jest wyłączony, to samochód elektryczny hamuje silnikiem. Sprawność procesu regeneracji energii kinetycznej w samochodzie elektrycznym to około 80%, więc lepiej wykorzystać tą energię na toczenie się, niż regenerowanie
@KupElektryka jakim cudem hamuje silnikiem? To jest wlasnie rekuperacja. Po mieście doświadczeni kierowcy jeżdżą najczęściej w trybie one pedal driving. Toczenie się do świateł w dużym mieście, może w środku nocy bez ruchu ulicznego. Mam lekkiego bzika na temat temat i robiłem przeróżne testy i doświadczenia przez niemal 3 lata prawie codziennej jazdy.
@@Sie_Kreci Nie ma to znaczenia ilu używamy pedałów, najważniejsze żeby w jak największym stopniu ograniczyć używanie regenu i jak najwięcej się toczyć. To jest klucz do sukcesu. Wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe, ale używanie regenu bardzo często zwiększa zużycie energii.
@KupElektryka no ma fundamentalne znaczenie, bo w tym trybie jest maksymalna rekuperacja. Zrób sobie taki test. Przejedź okreslony odcinek drogi bez rekuperacji i drugi raz z tempomatem. Dlaczego z tempomatem będziesz miał mniejsze zużycie? Bo z góry będzie hamował z rekuperacją i odzyska część energii, a bez niej samochód po prostu zwiększy prędkość. Rekuperacja to fantastyczne narzędzie dające kolosalna przewagę nad spalinówkami, oszczędzające hamulce, tylko trzeba nauczyć się wykorzystywać ja optymalnie, a Ty proponujesz ją wyłączyć.
@@Sie_Kreci W żadnym samochodzie elektrycznym nie da się wyłączyć regeneracji. 😀 Ja nie proponuję go wyłączać, tylko ograniczyć i w miarę możliwości sie toczyć.
Panie autorze, skad Pan wziął te 300km zasiegu w i3?
@@bubububson4210 Jeździmy nim codziennie. 😀
@@KupElektryka uwierzę jak jazda odbywa się tylko w cyklu miejskim do tego w trybie "eko", również użytkuje i3 od kilku lat i w lato wynik w granicach 200km to dobry wynik. Jakie macie Państwo zużycie energii? U mnie zazwyczaj są to granice 18-20kWh/100km.
@@bubububson4210 W mieście to normalnie robimy 12kWh, jak jest bardzo ciepło i wolno jedziemy to bliżej 10kWh. 16-18kWh/100 to już wiadomo w trasie.
@@KupElektryka to muszę mieć "ciężka nogę" 😁 Fakt faktem, że auto bardzo ciekawe, super parametry jezdne i nietuzinkowy design :) Od 2018 roku do tej pory wymienione były tylko opony - zero jakiegokolwiek wkładu finansowego (pomijając kwestie "tankowania").
No to jutro wsiadam w moją betę i sprawdzam Twoje rady. Nie mogę się doczekać. ❤🎉😊
Regen się nie sprawdzi!
Super! Jutro testuje Twoje rady, zobaczymy jak się sprawdzą. ❤😂
Regen się niestety nie sprawdzi, szcz w mieście !!!
Dokładnie im mniej rekuperacji tym ekonomiczniej jechaliśmy. U mnie Leaf 40, 1.5 roku, 33kkm i średni pobór od nowości 12.8 kWh/100km Na autostradzie bywało i 140km/h jak akurat się spieszyłem, ale generalnie jeżdżę tak samo jak ICE 100km/h na tempomacie (duzo tych autostrad nie robię, odcinki 10-15km) i akurat prędkość wiele czasu w miejscu docelowym nie zmienia. Opony nabite 2.5 bar zima, 3.0 bar lato. Radio fotele czy grzana kierownica nie do zauważenia wplywu na zasięg. Tak jak mowisz wiele dziennikarzy nie ma pojęcia o czym mówi, sama jazda testowa to zbyt mało by zrozumieć pewne rzeczy.
Dlatego ten kanał. Dzięki za wiadomość! Jak degradacja po latach?
@KupElektryka auto ma 1.5 roku i 100% ładowane z gniazdka plus niewiele nabić do 100% więc BMS nie ogarnia, w Leaf'ie to jest tak ułożone że albo robisz dobrze baterii, albo BMSowi, a ja wolę to pierwsze i finalnie BMS pokazuje teraz 91.29% SOH, za pół roku kończy się zjazd i zaczyna linia prosta. Często jest tak że Leafy które zjadą np. z Norwegii odzyskują 5% SOH bo mają kilka cykli ładowania szybką ładowarką od niskiego do wysokiego poziomu i BMS poprawniej oblicza stan aktualny bo ma nowe dane, których nie dostanie przy 100% z gniazdka i sesjach np po +20/+30/+40% W idealnych warunkach w trybie ECO latem potrafi pokazać 330km zasięgu i jakby mieć cierpliwość to temat do zrobienia.
Nie jestem pewien czy w psa to ogrzewanie tak działa jak opisujesz
@@wiklesny co masz na myśli?
@@KupElektryka - PSA, serio nie kumasz? Peżo, citro, Opel…. Nie wiesz czym jeździsz?
Fajne auto😊
Spoko, miło się ogląda coś szybszego.
Bardzo fajne damskie ,miejskie auto😊
😂😂😂
Jak to jest możliwe ze masz takie spalanie ? ja mam taka sama z tego samego roku przebieg 100tys i u mnie jakbym nie jeździł to spalanie mam 22 kilowaty a teraz zima to średnia 25 kilowaty na 100 kilometrów już nie wspomnę jak ostatnio pognałem szybciej autostradą to po 30 podchodzi i mnie zasięg od 80% to maks 220 kilometrów ,no chyba ze jeździcie 60 na godz maks tyko wtedy po co komuś 370 koni jak nie może z nich korzystać, wiele oglądam i wszystkie maja dużo niższe spalanie jak moja może mi ktoś to wyjaśni
Możliwości jest wiele, od tarcz i klocków do wymiany, bo obcierają. Może to być wina opon, które jak się zrobiło zimno są twarde. Może trzeba zrobić zbieżność? Garażujesz samochód? Może akumulatory są zimne i się dogrzewają podczas jazdy?
No i jak to się ma do tego dbania o baterię, temperatury i inne ble ble ble..., postałeś, pogadałeś a elektronika samochodu zrobiła to co trzeba bez żadnego czarowania i zaklinania rzeczywistości. Pozdrawiam
Tak się to ma, że battery pack nie przekroczył temperatury 30 stopni, a napięcia na celach nie były wyższe niż 4.1V. Gdybym naładował do 100% i zostawił samochód naładowany na tydzień, akumulator by się degradował.
@KupElektryka Najważniejsze to " battery pack" ... Polska język... trudna język... O to co tam sobie ma przekroczyć czy nie przekroczyć dba system zarządzania akumulatora trakcyjnego, przyjechałeś na ładowarkę publiczną więc naładujesz się i odjedziesz więc ciężko ci będzie te 100% naładowania utrzymać z drugiej strony po co ładujesz samochód skoro nim tygodniami nie masz zamiaru jeździć...? Pomijam sens posiadania takiego czy innego samochodu skoro się go prawie nie używa a jakieś sporadycznie zostawienie naładowanego samochodu na pewien czas z nieprzewidzianego powodu nie jest żadnym gwoździem do trumny w innym przypadku producent zostawiłby fabryczny bufor aby nie było możliwe doprowadzenie do uszkodzenia akumulatora w krótkim okresie czasu...
@@Jasiek71 Masz rację, dziękuję za ten wyjątkowy komentarz. Twoje pomogą mi w dalszym rozwoju kanału, uwzględnię je w kolejnych filmach.
Ale pierdololo, porche ma 320 kw moc ładowania a ty mówisz o 3,5 kw 🤣
@@robertz141 A masz w domu Porsche i 3,5kW?
@KupElektryka nigdy nie będę miał elektro śmiecia, 1.9 tdi z wycięta ekologia
@@robertz141 dzięki za super komentarz. Pokazałeś klasę!
No proszę, rok temu u Michała a teraz własny kanał. Ja mam Bolta ( też niedawno byłem z Michałem w Zakopanym). Można kilka zdań prywatnie ?
Cześć, pewnie. Pisz do mnie na Facebooku Kup Elektryka.
Zwykły użytkownik ma jeździć a nie latać, mierzyć analizować..., od tego jest sam samochód.
@@Jasiek71 Przecież powiedziałem, że to nie jest obowiązek, tylko dla chętnych. U mnie taka chęć występuje. 😀
@KupElektryka ludzie przez takie " informacje" tylko są coraz bardziej zdezorientowani..., jaki wpływ ma zwykły użytkownik na proces ładowania czy rozładowania praktycznie żaden bo elektronika nadzorująca baterię i tak zrobi swoje, uważasz że producenci samochodów, baterii, ładowarek to jeden wielki spisek przeciwko swoim klientom i robią wszystko co się da aby ich zniechęcić do siebie...?
Ile % traci bateria przy -20oC
Nie wiem, nie było u mnie takiej temperatury dawno. Nie pamiętam nawet, kiedy ostatnio było tak zimno.
Witaj, napisze tu bo chyba daje to coś więcej Tobie niż na facebooku. Mam pytanie odnośnie kalibracji. Z informacji jakie dostałem od inżyniera z fabryki baterii każdoradowe ładowanie od przysłowiowego zera do 100 i przetrzymanie tego dłużej zmnieniszy zawsze realna pojemność baterii nawet jeśli ruszę zaraz po ładowaniu. Co o tym sądzisz ?
Da się nim jechać pod prąd?
@@scorpenozaur Niestety trzeba z prądem.
Fajna sprawa, o tej ladowarce akurat nie wiedziałam, cena tez spoko, wiec chyba będę tam jezdzic 😊
I ta spora różnica między cenami na ładowarkach to argument za EV? 6 ładowarek 300kW to rozumiem, że linia przesyłowa podpięta pod ten hub ma przynajmniej 1,8MW żeby mogła skutecznie ładować te 12 aut jednocześnie przy maksymalnych parametrach. Do tego właściciel, zgaduję, chętnie płaci ekstra za taką linię o większej mocy, żeby mu tam czasem stanęło jednocześnie te 12 pojazdów? Do tego 20min na załadowanie auta... To jak będziemy mieli na ulicach niech tam 1/4 aut elektrycznych, jak długie będą kolejki do takich ładowarek? Dajmy taką kolejkę zimą, przy ujemnych temperaturach, z wyłączonym ogrzewaniem, żeby do tej ładowarki jednak doczekać. Aut można nazwozić szybko, choćby używek, jednak nie da się wymienić linii przesyłowych w choćby zbliżonym tempie, nie mówiąc już skąd prąd, który miałby to obsłużyć, chyba, że znowu będziemy liczyć na zachodnich sąsiadów, albo mrzonki o atomie.
Poruszyłeś sporo tematów. Po pierwsze, żeby wyprodukować litr paliwa potrzeba ponad 4 kWh energii, więc na 100 km samochodem spalinowym potrzeba około 25kWh energii plus ropa. Zachęcam do odwiedzenia Płocka i powąchania smrodu w mieście - ja niestety czasami mam tą wątpliwą przyjemność. Pod elektrownią węglową nie śmierdzi. W przypadku, gdy ja ładuję samochód, w Płocku zużywają mniej energii, bo produkują mniej paliwa. Druga sprawa, to przyłącze. Nie znam się na tym możliwościach, ale po drugiej stronie drogi buduje się taki sam HUB, a 300 metrów dalej jest podwójna stacja Hazel o łącznej mocy 600kW. Mocy w wielu momentach jest w Polsce nadmiar. W momencie pisania tego posta nasze elektrownie węglowe pracują na minimum mocy, a wiatrowe mają 8,5GW i dają 45% zapotrzebowania na energię. W lato, gdy świeci nadmiar energii jest kosmiczny, więc moim zdaniem takie huby są potrzebne. W lato, gdy świeci cena za 1 kWh wynosiła 1,39 zł. Pamiętaj o tym, że samochody elektryczne ładują się głównie w nocy, z domowych gniazdek, gdy zapotrzebowanie na energię jest dużo mniejsze. Zachęcam do oglądania strony PSE pokazującej chwilowe przepływy mocy na przekrojach handlowych.
W chwili obecnej tylko dwa mi znane modele które faktycznie możesz kupić w europie mogą się ładować z mocą 300kw i więcej. Kia ev6 i nowy taycan, i ta maksymalna moc występuje tylko w pewnym stanie naładowania baterii, a nie cały czas. Ogromna większość nawet nie przebija 200kw więc sytuacja kiedy 6 ładowarek będzie chciało 300kw jest raczej niemożliwa. Jeżeli już zdarzy się taka sytuacja to możliwe że nie wejdą ładowarki na pełną moc, ale nawet niech pracują na 80% to nadal jest szybkość przewyższająca możliwości wielu współczesnych elektryków. Jeżeli chodzi o opłaty za linie to z tego co mi wiadomo jeżeli jesteś publiczną stacją ładowania nie płacisz za przydział mocy, tylko za zużytą energię
Garść informacji które potrafią nieźle wystraszyć niejednego kierowcę który rozważa zakup elektryka, a takich jest coraz mniej jak pokazują statystyki, bo w Polsce osiągnęliśmy 3,5% nasycenia elektrykami i ten parametr stoi, część posiadaczy elektryków wraca do pojazdów spalinowych. Jak się posłucha o tym, że mam pilnować aby samochód nie stał na słońcu ani mrozie bo się zepsuje to raczej marna rekomendacja do zakupu....
@@jacekmjanuszewski A jak się poslucha, że trzeba pilnować kiedy wymienić pasek rozrządu albo olej co 10 tysięcy? Każda technologia ma swoje ograniczenia. Niektórzy chcą być świadomi, inni mniej.
Fajnie się ogląda, dzięki za masę nowych tip9w! 😮😅
Tyle razy tam przejeżdżałem, a nie byłem świadomy. ❤😊
Dużo jest takich szybkich ładowarek w Polsce?
@@izzygoingworld Punktów DC jest około 2500 , a w sumie wolnych i szybkich ponad 8000.
Kilka tysięcy
To jest malutki HUBik a nie duży HUB
Zmienić tytuł filmu?
Jak zawsze świetny odcinek!
Dziękuję! Działam dalej! :)
@@KupElektryka- tylko nie kłam ciołku
Oczym ty mówisz ??😂😂 to zależy jakie baterie masz 😂 niektóre zalecane jest ładować do 100 procent . A po drugie każdy samochód ma zarezerwowany bofor do tego. Jeden 10 procent a inny 30😂. Więc nie mów ogólnie bo ludzi w błąd wprowadzasz 😂😂
Przecież napisane jest że to o czym mówię nie dotyczy akumulatorów LFP.
Oglądałem brytyjską analizę dla MG4, dla jazd poniżej 45 minut grzanie baterii jest ekonomicznie nieuzasadnione, więcej prądu idzie na jej ogrzewanie niż zostaje z mniejszego poboru dzięki ciepłej baterii. W trasy super, na tzw dojazdowy komin, nie ma sensu.
Mówisz o dogrzewaniu, gdy samochód jest podłączony czy nie?
@KupElektryka gdy miałby się podgrzać ze swojej baterii
To nie jest bliźniak Volta? Volt miał jakąś wadę związaną z samozapłonami?
Dzięki za filmik. Na pewno się przyda.
I się zaczyna teraz, ładuj tak bo tak lepiej bo tamto szkodzi bo srak owak W spalinowych wlewaj dodatki na wyższych obrotach jeździj dłuższe odcinki dogrzewaj, wymieniaj olej częściej, sranie banie itp. Czy to wszystko nie jest dla nas? czy my jesteśmy dla tych złomów za mln monet ? Już to wszystko się zaczyna robić śmieszne masakra 🤦♂️
Dlatego na samym początku powiedziałem, że to wszystko jest "dla chętnych". Wiele osób ma w nosie wszystkie moje rady i są szczęśliwi i wolni. Ja uważam, że warto być w świadomym.
@ luźno, niecmam do Ciebie żadnego problemu tylko mówię że to wszystko jest poj….ne. Dla mnie wszystko co kupuje ma mi służyć. Śmieszy mnie trochę to całe foliowanie samochodów, wlewanie ceramizerow i noszeniu etui na baterie by było jej ciepło 🤪🤣. Oczywiście każdy robi co chce i wydaje kasę na co chce. Pozdrawiam 🤜🤛